Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#661   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:44

Ας δώσουν JB στην 6.1.4 να περάσουμε στο iPad XBMC και μετά οτι θέλει ας γίνει :)

 

Εγώ έχω JB στην 6.1 (iPad)  :P και ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#662   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:44

Ποσα Megapixel camera θα εχει το iphone 5s γνωρίζουμε ?

 

 

8MP , με καλύτερο φακό

... μεγαλυτερο sensor και πολυ καλυτερο software 



#663   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:45

Ας αφησουμε κατα μερος ψαγμενα προβατακια της Sammy και ας συζητησουμε κατι σοβαρο : 

Πως βλεπεται το JB τωρα που υπαρχει fingerprint sensor on-board ?? Νομιζω οτι τα πραγματα θα γινουν πολυ πιο αυστηρα απο μεριας Apple ... Κατι δεν μου καθεται καλα σε ενα τηλ. που μπορει να χρησιμοποιηθει για payments (στο μελλον, οχι ακομη)  να επιτρεπεται ελευθερα το access σε authentication hardware ... Τι λέτε ??

 

To JB έχει συγκεκριμένη φιλοσοφία και δεν αλλάζει.

 

Τώρα αν και πότε θα το δεις στο 5S, είναι άλλη ιστορία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#664   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:45

... μεγαλυτερο sensor και πολυ καλυτερο software 

 

Με κάλυψες :P απλά απάντησα του φίλου για τα MP που ρώτησε κυρίως :)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#665   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:47

Θέτεις μεγάλο θέμα εδώ.

 

Και χαίρομαι που το συζήτησες , μιας και δεν το είχα σκεφτεί.

 

Πιστεύω ότι ναι μεν η apple θα προσπαθήσει να σφήξει τα λουριά στο θέμα JB και να το περιορίσει (μιας και όντως το να παίζεις πια με τέτοια στοιχεία το θεωρώ επικίνδυνο) , αλλά από την άλλη το JB δεν πεθαίνει.

 

Σίγουρα αν ήμουν κάτοχος του 5S θα σκεφτόμουν πάρα πολύ το να κάνω JB και αν το αποφάσιζα ίσως και να έβαζα σε αχρηστία τον αισθητήρα (είμαι άνετος με την τεχνολογία αλλά νομίζω ότι έχει και όρια)

 

Time will tell όπως λέω πάντα. :)

 

 

Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε και το Tweak εκείνο που εισήγαγε μόνο του τον κωδικό για το App-iTunes-Store, οπότε μια από τα ίδια. Όσοι παίζουν με JB, καλά είναι να ξανασκεφτούν, όπως και κάνουν οι φίλοι συμφουρίτες.

Νομίζω ότι για χάρη της απαιτούμενης πλέον ασφάλειας, το κλείσιμο των κενών (JB), θα γίνεται πολύ πιο άμεσα. Όταν καταφέρουν να σπάσουν το 5s

 

Από την άλλη βλέπω την Apple, να μπαίνει στα χωράφια του PayPal, Visa, MasterCard etc.

 

Επίσης κάτι που αναφέρεται σε ξένα site, είναι το iBeacons και το παραγκώνισμα του NFC!



#666   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:48

To JB έχει συγκεκριμένη φιλοσοφία και δεν αλλάζει.

 

Τώρα αν και πότε θα το δεις στο 5S, είναι άλλη ιστορία.

 

Αυτη την φιλοσοφια 'καβαλουσαν' και οσοι ετρεχαν πειρατικα στο JB ... Και καλα με την πειρατεια το αμεσο πληγμα ηταν στους developers.

Με το ξεφραγο αμπελι στο TouchID θα πληρωσουν κυριως οι χρηστες 



#667   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:48

Προφανως εννοω το δευτερο. Αλλα αυτο ασκει πιεση στην Apple να κανει οτι μπορει για να δυσκολεψει το πρωτο... 

Και αν ανοίξει η Apple την πόρτα του touch id στους developers, πχ για in app purchases? Μπορεί να λέω μλκς δεν ξέρω πως θα δουλεύει το touch id αλλά δεν είναι λίγο overkill αν είναι να παίζει μόνο τον ρόλο του pin ή του itunes password έτσι δεν είναι? 



#668   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:51

.. Trolloφασιστακια


Μου έφαγες όλα τα like φίλος....
Τι να πω πρέπει να πέρασες πολύ καλά εχθές την νύχτα...
Τώρα που Πήρα και εγώ το s4 νιώθω ήδη λύκος και θα την πέσω στα προβατάκια της μάνας μου για αρχή για τι εδώ μέσα δεν χωράμε όλοι οι λύκοι..
Ευτυχώς λέω που δεν έδωσα το iphonaki μου και που και που κάνω καμιά σκατζα γιατί όπως και να το κάνεις η προβατίλα είναι αλλιώς...

Τελευταία επεξεργασία από: tzigis, 11/09/2013 - 11:52


#669   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:52

Και αν ανοίξει η Apple την πόρτα του touch id στους developers, πχ για in app purchases? Μπορεί να λέω μλκς δεν ξέρω πως θα δουλεύει το touch id αλλά δεν είναι λίγο overkill αν είναι να παίζει μόνο τον ρόλο του pin ή του itunes password έτσι δεν είναι? 

Προφανως και θα την ανοιξει ... Το γεγονος οτι δεν το εχει κανει αμεσα (access στο TouchID δεν ειναι διαθεσιμο αυτην την στιγμη στο  SDK)  δειχνει με ποση προσοχη πρεπει να γινει αυτο (και ισως περιεχει καποια hints για το που σκεφτεται να παει η Apple με αυτο)



#670   LivEviL

LivEviL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:55

8MP , με καλύτερο φακό

 

 

... μεγαλυτερο sensor και πολυ καλυτερο software 

σας ευχαριστω και τους 2 !! :)



#671   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:57

Και αν ανοίξει η Apple την πόρτα του touch id στους developers, πχ για in app purchases? Μπορεί να λέω μλκς δεν ξέρω πως θα δουλεύει το touch id αλλά δεν είναι λίγο overkill αν είναι να παίζει μόνο τον ρόλο του pin ή του itunes password έτσι δεν είναι? 

αυτο που μπορουν να κανουν για να υπαρχει ασφαλεια με το αποτυπομα σε πληρωμες ειναι αντι να εχει ενα κουμπι που ν πατας 'οκ' για να κανει την πληρωμη να πρεπει να βαλεις το αποτυπομα... ετσι δεν θα υπαρχει θεμα μιας και θα διαβαζει η συσκευη το οτι εισαι εσυ και θα δινει το onclick στον κωδικα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#672   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 11:58

Αυτη την φιλοσοφια 'καβαλουσαν' και οσοι ετρεχαν πειρατικα στο JB ... Και καλα με την πειρατεια το αμεσο πληγμα ηταν στους developers.

Με το ξεφραγο αμπελι στο TouchID θα πληρωσουν κυριως οι χρηστες 

 

Μη μπερδεύεσαι.. Τα πειρατικά δεν έχουν καμία σχέση με το JB.

 

To oτι δινόταν η δυνατότητα να προσθέσεις Sources γι αυτό είναι μια άλλη ιστορία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#673   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 12:00

Προφανως και θα την ανοιξει ... Το γεγονος οτι δεν το εχει κανει αμεσα (access στο TouchID δεν ειναι διαθεσιμο αυτην την στιγμη στο  SDK)  δειχνει με ποση προσοχη πρεπει να γινει αυτο (και ισως περιεχει καποια hints για το που σκεφτεται να παει η Apple με αυτο)

Μπορεί να σκέφτομαι πως στην NSA υπάρχει ήδη database με file name touch_id_sensor_data, αλλά είναι ευκολία αν το υιοθετήσεις, πχ. κάποτε στο laptop μου είχα ορίσει fingerprint scanns για log in στο pc, σε υπηρεσίες, forum  κλπ, όχι όμως για e-banking.

 

Εν ολίγοις, πρέπει να ανοίξει και να διασυνδεθεί με διάφορες υπηρεσίες, και όπως το βλέπω, όσο πιο πολύ "απλώνεται" στην καθημερινότητα του χρήστη τόσο πιο επικίνδυνο θα γίνεται το jb. Όχι πως χωρίς jb δεν θα κινδυνεύεις, μπορεί να τα κάνεις εσύ όλα σωστά και η EA πχ να τον παίζει όπως έκανε η sony και ξαφνικά το touch id να γίνει comprosmised αλλά κάνεις κάποια trade offs. Αλλά άλλο τα στοιχεία σου να τα έχει για "safe keeping" η NSA και άλλο κάποιος Nigeria Scammer.



#674   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/09/2013 - 12:02

αυτο που μπορουν να κανουν για να υπαρχει ασφαλεια με το αποτυπομα σε πληρωμες ειναι αντι να εχει ενα κουμπι που ν πατας 'οκ' για να κανει την πληρωμη να πρεπει να βαλεις το αποτυπομα... ετσι δεν θα υπαρχει θεμα μιας και θα διαβαζει η συσκευη το οτι εισαι εσυ και θα δινει το onclick στον κωδικα

Καπως ετσι θα πρεπει να γινει . Το TouchID θα πεταει events που θα αφορουν ενα fingerprint recognition . To θεμα ειναι αν ολα τα αλλα (fingerprint scans, hashes, associations) μπορουν να γινουν τελειως opaque για καποιον κακκοβουλο developer ...



#675   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 12:06

Καπως ετσι θα πρεπει να γινει . Το TouchID θα πεταει events που θα αφορουν ενα fingerprint recognition . To θεμα ειναι αν ολα τα αλλα (fingerprint scans, hashes, associations) μπορουν να γινουν τελειως opaque για καποιον κακκοβουλο developer ...

οταν κανεις jb μια εφαρμογη εχει προσβαση στα αρχεια συστηματος και οχι σε προσβαση hardware! πιστευω π[ως το μερος που εδειξε οτι αποθηκευονται τα δεδομενα του αποτυποματος να εχει ξεχωρηστο κλειδωμα που ν αμην μπορεις να το πειραξεις. σιγουρα εχει πεσει τρελο κλειδωμα εκει απο την αππλε και μην ξεχναμε πως αγορε ολοκληρη εταιρια που ασχολητε με αποτηποματα security για αυτο το project αρα θα ειναι πολυ προσεγμενο


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες