Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#751   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:44

Aυτό που λες είναι . 

 

Στην Ελλάδα παρουσιάστηκε σαν "iPhone των φτωχών" . Βλακεία των "δημοσιογράφων" θα πω.

 

Ουσιαστικά αυτό που ετοιμαζόταν ήταν ο αντικαταστάτης του 5. :) Aπλά στο ΕλλάΝΤα περιμένανε ότι θα πάρουν καινουριο iPhone με 300ευρώ.

 

Βασικά όλα τα μεγάλα τεχνολογικά sites (και όχι μόνο στην Ελλάδα) έλεγαν χαριτολογώντας ότι "C stands for Cheap". Το θέμα είναι το τι είναι Cheap για το καθένα, για εμένα μπορεί να είναι ένα κινητό των 300€, για άλλον μπορεί να είναι η Aston Martin Cygnet, αυτοκίνητο πόλης που κάνει 60000€



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#752   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:45

Δηλαδή για να καταλάβω καταργεί το iPhone 5 και βγάζει ενα όλο ίδιο iPhone 5 απλά πλαστικό στα ίδια περίπου χρήματα. Ενώ θα μπορούσε να αφήσει το 5αρι στην αγορά μας πλασάρει και το 5 c. Σαν να μας λέει πάρτε κορόιδα το 5c καινούριο εντελώς τηλέφωνο , με αναβάθμιση απο μεταλλικό σε πλαστικό και με καλοκαιρινά χρώματα.
Να είχε 380 με 400 ευρω να το καταλάβω αλλά με αυτές τις τιμές που προβλέπονται να χαίρονται την εταιρία τους και τα προϊόντα τους ...μόνοι τους.

Τελευταία επεξεργασία από: gastonegr, 11/09/2013 - 14:51


#753   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:47

Δηλαδή για να καταλάβω καταργεί το iPhone 5 και βγάζει ενα όλο ίδιο iPhone 5 απλά πλαστικό στα ίδια περίπου χρήματα.

αυτό για τα χρήματα δεν το ξέρουμε ακόμα..το iphone 5 όταν βγήκε είχε με συμβόλαιο 199$ τώρα το 5S έχει 199$ 

 

αντιθέτως το 5c έχει 99$ ..μην μόνο να έχουμε να λέμε!


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#754   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:55

αυτό για τα χρήματα δεν το ξέρουμε ακόμα..το iphone 5 όταν βγήκε είχε με συμβόλαιο 199$ τώρα το 5S έχει 199$ 
 
αντιθέτως το 5c έχει 99$ ..μην μόνο να έχουμε να λέμε!

Φίλε μου στο Γερμανικό apple store έχει 599€,http://store.apple.c...iphone/iphone5c
Εσύ πιστεύεις ότι όταν θα έρθει στην Ελλάδα θα έχει λιγότερο από 640€?

#755   Karavagos

Karavagos

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Twitter:@Karavagos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Karavagos

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:00

Εγώ πάντως ένα ξέρω,δεν κυκλοφορεί το iPhone 5 αλλά κυκλοφορεί το 4s . Τότε για φθηνό κινητό να στραφούμε στο 4s

#756   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:08

να σου πωε εγω? πρωτα απο ολα την λεξη καινοτομια την εχουμε κανει ψομοτυρι.... καινοτομια ερχετε μια στο τοσο τα αλλα λεγονται προσθηκες-βελτιωσεις

 μεχρι και το wallpaper μου χρησημοποιει το gyroscope αλλα θεμα ειναι να χρησημοποιεις το γυροσκοπιο να να εισαι καινοτομος?

το siri το χρησημοποιω ελαχιστα μιας και δεν εχει ελληνικα, οταν εχει το συζηταμε στο εξωτερικο εχει

το passbook καμια γιατι στην ελλαδα δεν εχει να το χρησημοποιησεις στο εξωτερικο εχει

η μεγαλυτερη οθονη ειναι καινοτομια? το να κανεις κατι πιο γρηγορο σε μικροτερο μεγεθος ειναι καινοτομια, γιατι να ωγαλει η αππλε μεγαλυετερη οθονη? για να καταστρεψει την χρησημοτητα ενος φωρητου προιοντος?

 

η αππλε εδωσε 64βιτ πρωτη καλα εκανε μαγκια της! εχεις τοσο καιρο καυχιοσαστε για τους πολλους πυρηνες που εχετε ασχετα αν δεν την ισχυ δεν την χρησημοποιεις

εδωμε μικρη δωση ui στο multitask

εχεις κανει τρομερη δουλεια στα physics

εχει τελεια διαχειρηση μνημης

εχει τελειο οικοσυστημα

εχει core audio,video,midi

εχει το καλυτερο framework το cocoa

οι εφαρμογες δεν ειναι γραμενες σε java δλδ δεν ειναι κατι σαν simulator αλλα κατευθειαν πανω στο συστημα

εχει ασφαλεια (μην με βαζεις να σου λεω)

 

εσενα το ανδροιδ τι καινοτομια εχει? πες μου μια.... 

χεχε iPhone 4 έχω δεν έχω android γιατί δεν μου αρέσει να σου πω την αλήθεια...

 

Συμφωνώ με όλα όσα λες ότι έχει το λειτουργικό της Apple αλλά θα σου πω και το λόγο που τα έχει... Η Apple βγάζει συσκευές με συγκεκριμένο HW και γράφει το SW πάνω σε αυτό το HW κάθε φορά. Είναι απόλυτα λογικό να είναι γρήγορο, σταθερό, ασφαλές αφού σχεδιάζεται για το HW που αντιστοιχεί.

 

Μάλιστα, αν το σκεφτείς, δεν είναι καν ένα εννοποιημένο iOS όταν κάθε συσκευή έχει την δική της έκδοση. Κατεβάζεις διαφορετικό IOS version για iPhone 4, 4s, 5, 5C, 5S πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να φαινονται τα ίδια αλλά το καθένα είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σε διαφορετικό HW και να δίνει το 100% των δυνατοτήτων του. Η Apple όμως έχει το πολύ 4 συσκευές στην αγορά!

 

Από την άλλη μεριά το Android μπορεί να περαστεί σε εκατοντάδες συσκευές και είναι λογικό να μην τα πάει καλά σε όλες. Είναι όμως ανοιχτό και η εκάστοτε εταιρία μπορεί να το τροποποιήσει για την συσκευή που πουλάει.

 

Θα ήθελα να δω αν το iOS μπορούσε να εγκατασταθεί και σε άλλες συσκευές αν θα ήταν το ίδιο σταθερο, γρήγορο, ασφαλές...

 

Με λίγα λόγια νιώθουμε περίφανοι για το λειτουργικό που έχουμε αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι είναι το καλύτερο γιατί πολύ απλά δεν έχουμε την δυνατότητα να το φτάσουμε στα ακρα...



#757   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:14

               New endorsers of iPhone 5C

 

 

BT3Fsc1IEAA56aYjpg-large_zps6f9da818.jpe



#758   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:14

χεχε iPhone 4 έχω δεν έχω android γιατί δεν μου αρέσει να σου πω την αλήθεια...

 

Συμφωνώ με όλα όσα λες ότι έχει το λειτουργικό της Apple αλλά θα σου πω και το λόγο που τα έχει... Η Apple βγάζει συσκευές με συγκεκριμένο HW και γράφει το SW πάνω σε αυτό το HW κάθε φορά. Είναι απόλυτα λογικό να είναι γρήγορο, σταθερό, ασφαλές αφού σχεδιάζεται για το HW που αντιστοιχεί.

 

Μάλιστα, αν το σκεφτείς, δεν είναι καν ένα εννοποιημένο iOS όταν κάθε συσκευή έχει την δική της έκδοση. Κατεβάζεις διαφορετικό IOS version για iPhone 4, 4s, 5, 5C, 5S πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να φαινονται τα ίδια αλλά το καθένα είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σε διαφορετικό HW και να δίνει το 100% των δυνατοτήτων του. Η Apple όμως έχει το πολύ 4 συσκευές στην αγορά!

 

Από την άλλη μεριά το Android μπορεί να περαστεί σε εκατοντάδες συσκευές και είναι λογικό να μην τα πάει καλά σε όλες. Είναι όμως ανοιχτό και η εκάστοτε εταιρία μπορεί να το τροποποιήσει για την συσκευή που πουλάει.

 

Θα ήθελα να δω αν το iOS μπορούσε να εγκατασταθεί και σε άλλες συσκευές αν θα ήταν το ίδιο σταθερο, γρήγορο, ασφαλές...

 

Με λίγα λόγια νιώθουμε περίφανοι για το λειτουργικό που έχουμε αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι είναι το καλύτερο γιατί πολύ απλά δεν έχουμε την δυνατότητα να το φτάσουμε στα ακρα...

και γιατι η αππλε να δωσει το λειτουργικο της αλλου? 

εγω δεν θα το εκανα, εχει χτισει ολα αυτα και θα παει να τα δωσει σε καποιον αλλο? ασε που για τρεξει το ios διαβαζει τι hw εχεις, αν η συσκευη δεν εχει κοματια της intel δεν τρεχει!

αρα θα ηταν μεγαλο μπερδεμα να μπλεχτουν πολλοι κατασκευαστες στη μεση! και η μσ τωρα που αγορασε την νοκια το ιδιο θα κανει! λειτουργικο εχει..εχει και εργοστασιο τωρα θα αλαξει το σηματακι και θα μπει στο παιχνιδι

 

εγω απο την αλλη θα θελα να δω το ανδροιδ να ξαναγταφτει απο την αρχη (διοτι ετσι οπως ειναι ειναι λαθος) και να κανει μια νεα αρχη

να σου πω ενα παραδειγμα, αν πας να δωσεις πτυχιακη για προγραμματιστης θα σου πουνε θελω η εφαρμογη σου να ειναι αψογη ΑΛΛΑ να μην καταναλονει πολυ μνημη και πολυ cpu απο το λειτουργικο!  αν η εφαρμογη σου κανει παπαδες και ξεπερναει αυτα που σου εχουν δωσει σε κοψανε! γιατι? γιατι ειναι λαθος να κανεις καταχρηση των πορων του hw

 

ετσι και το ανδροιδ για να τρεξει 'καλα' θελει μεγαλη cpu και ram!!!! ειναι λαθος..... θελει ξανα απο την αρχη γραψημο και προσοχη και να δεις πως θα πεταει ;)


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 11/09/2013 - 15:15

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#759   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:15

 

               New endorsers of iPhone 5C

 

 

BT3Fsc1IEAA56aYjpg-large_zps6f9da818.jpe

 

θυμασαι που τα ενοναν τα οπλα και γινοταν ενα μεγαλο..... αν τα ενωσουν τα iphone θα εχουμε μεγαλυτερη οθονη χαχα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#760   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:22

θυμασαι που τα ενοναν τα οπλα και γινοταν ενα μεγαλο..... αν τα ενωσουν τα iphone θα εχουμε μεγαλυτερη οθονη χαχα

 

 

Δεν τους πρόλαβα τους PowerRangers είμαι Παππούς .Να μου έλεγες για καμία χαίντι η candy candy κάτι θα θυμόμουν :P



#761   tasos81

tasos81

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:tasos_gr

Δημοσίευση 11/09/2013 - 15:43

Δηλαδή για να καταλάβω καταργεί το iPhone 5 και βγάζει ενα όλο ίδιο iPhone 5 απλά πλαστικό στα ίδια περίπου χρήματα. Ενώ θα μπορούσε να αφήσει το 5αρι στην αγορά μας πλασάρει και το 5 c. Σαν να μας λέει πάρτε κορόιδα το 5c καινούριο εντελώς τηλέφωνο , με αναβάθμιση απο μεταλλικό σε πλαστικό και με καλοκαιρινά χρώματα.
Να είχε 380 με 400 ευρω να το καταλάβω αλλά με αυτές τις τιμές που προβλέπονται να χαίρονται την εταιρία τους και τα προϊόντα τους ...μόνοι τους.

Έτσι ακριβώς φίλε μου. ενώ τώρα θα μπορούσε κάποιος να πάρει το 5άρι ως φθηνότερο μοντέλο τώρα στα ίδια λεφτά (από τα όσα διαβάζω) θα παίρνεις το πλαστικό.


Τελευταία επεξεργασία από: tasos81, 11/09/2013 - 15:43


#762   katharma30

katharma30

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/09/2013 - 17:08

Παίζει και αυτό....θα τα δίνουν δώρο!!!!!

#763   katharma30

katharma30

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/09/2013 - 17:09

Παίζει και αυτό....θα τα δίνουν δώρο!!!!!

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   71.56KB   14 λήψεις


#764   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 11/09/2013 - 17:15

δηλαδη με λιγα λογια οοοοοταν με το καλο τα apps γινουν 64bit θα τρεχουν πιο γρηγορα στο 5s σε σχεση με το 5?

 

Ναι, αλλά με δύο επισημάνσεις:

 

(1) Το ίδιο το iOS 7 είναι στα μέτρα του νέου κινητού (δηλαδή 64-bit). Αυτό σημαίνει ότι σε όλες τις εφαρμογές που έχει από τη μάνα του, η διαφορά στις επιδόσεις θα είναι αισθητή από τη στιγμή που θα ανοίξεις το κινητό για 1η φορά.

 

(2) Λες αυτό το "όόόόόταν" λες και πρόκειται να πάρει χρόνια. Να είσαι σίγουρος ότι μέχρι να κυκλοφορήσει το iPhone 5S, ένα πολύ μεγάλο μέρος των εφαρμογών θα έχουν γίνει recompile για 64-bit. Το πολύ μέχρι το νέος έτος, ζήτημα να είναι 2-3% οι εφαρμογές που θα έχουν «ξεμείνει».



#765   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 11/09/2013 - 17:20

 

(2) Λες αυτό το "όόόόόταν" λες και πρόκειται να πάρει χρόνια. Να είσαι σίγουρος ότι μέχρι να κυκλοφορήσει το iPhone 5S, ένα πολύ μεγάλο μέρος των εφαρμογών θα έχουν γίνει recompile για 64-bit. Το πολύ μέχρι το νέος έτος, ζήτημα να είναι 2-3% οι εφαρμογές που θα έχουν «ξεμείνει».

 

Δε ξερω πολλα απο επεξεργαστες και αρχιτεκτονικη αλλα οι εφαρμογες για να γινουν συμβατες με iphone 5 περασε καιρος..


Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 11/09/2013 - 17:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες