Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Theming in iOS (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/10/2013 - 11:49

Πριν περίπου 20 μέρες κυκλοφόρησε στο market μια εφαρμογή που επιτρέπει στους android χρήστες την άμεση εξερεύνηση, αγορά και εφαρμογή θεματων,

το αντίστοιχο Winterboard σε συνδυασμο με το Cydia.

 

 

 

Δείτε τι είπε ένας εκ των developers της εφαρμογής, πριν λίγες μέρες

 

 

 

Μήπως και η πολυαγαπημένη μας Apple θα έπρεπε να αρχίσει να συνειδητοποιεί τι σημαίνει personalization κτλ κτλ ;;

 

Τα σχόλια δικά σας

Παρακαλώ κρατήστε χαρακτήρα :rolleyes:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1596 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 21/10/2013 - 13:06

Εγώ πάντα αναρωτιόμουν για ποιο λόγο δεν δημιουργεί η αππλ μια κατηγορία στο αππ στορ για θέματα. Θα μπορούσε να το κάνει και να βγάζει και από κει κέρδος μιας και πολλοί χρήστες κάνουν jb για αυτό το λόγο. Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω αυτά τα κοληματα δικιά μου είναι η συσκευή και θέλω να την κάνω όπως μου αρέσει.

#3   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 21/10/2013 - 13:45

Εδώ άργησε και έκανε τόσο καιρό να βγάλει το control center!και θα μπορούσε ανέτα για μένα να βάλει μια εφαρμογή στυλ dreamboard με 2 εγκατεστημένα θέματα και ύστερα να έβγαζε κάποια επι πληρωμή και δωρεάν αλλα...όνειρα θερινής νυκτος...

#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:14

Η Apple ποντάρει πολλά στη σταθερότητα του λειτουργικού της.

 

Και κακά τα ψέμματα το theming είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει τη σταθερότητα αυτή.

 

Θα μπορούσε να βγάλει μία εφαρμογή τύπου Dreamboard και από εκεί και πέρα να περνάει από έγκριση το ποια θέματα θα υπάρχουν προς αγορά δημιουργώντας ένα νέο κατάστημα.

 

Αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν κατά τη γνώμη μου το ίδιο. Τα "βαριά" θέματα με τα περισσότερα χαρακτηριστικά θα έμεναν απ' έξω με αποτέλεσμα πάλι να υπήρχε ζήτηση για jailbreak/ξεκλείδωμα του λειτουργικού ώστε να μπορούν να μπαίνουν unsigned από την Apple θέματα.



#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:20

To θέμα είναι ότι με το iOS 7 η σταθερότητα αυτή έφυγε εν μέρει..

Ειδικά στο iPad τα πράγματα είναι τραγικά και δεν βλέπουμε και update..


Αναρτημένη εικόνα


#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:24

Στο iPad όντως από τα όσα διαβάζω (δεν έχω προσωπική εμπειρία) φαίνεται να υπάρχει θέμα.

 

Αλλά από 4S και πάνω νομίζω ότι τρέχει μία χαρά από τα όσα έχω δει και ο ίδιος (σε πείσμα μερικών που ίσως να ήλπιζαν για το αντίθετο...)

 

Και πάλι βέβαια δε νομίζω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν επιχείρημα το buggy λειτουργικό για να ζητήσουμε κάτι τέτοιο.

 

Και η ίδια η Apple αν μπορούσε θα εξάλειπτε τα bug σε μία μέρα. Πρακτικά μάλλον λόγω της μεγάλης αλλαγής θέλει λίγο καιρό για να "ρολάρει" το θέμα.

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το iOS 7 θα πάρει περισσότερες major αναβαθμίσεις τύπου 7.Χ σε σύγκριση με τα προηγούμενα.



#7   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:27

Στο iPad υπάρχει μεγάλο θέμα, το έχω απ όταν βγήκε και σε iPad 4..Φαντάσου πιο πίσω τι γίνεται...

 

Σε 5 είναι οκ και σε 5S σίγουρα αλλά με αρκετά bugs..

 

Είναι λάθος να λέμε ότι τα themes θα συνεισφέρουν τα bugs όμως, γιατί να γίνει αυτό εφόσον επηρεάζονται μόνο συγκεκριμένα files? Θα δώσει access μόνο στα theming files..Δεν θα γίνει πιο βαρύ απ αυτό... 


Αναρτημένη εικόνα


#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:29

Μα αυτό λέω. Υπάρχουν themes που "διεισδύουν" και βαθύτερα. Βλέπε themes που αλλάζουν τις διατάξεις εικονιδίων ή widgets κλπ.

 

Σε αυτά δεν θα δίνει πρόσβαση. Οπότε πάλι στον ίδιο παρονομαστή θα καταλήγεις...



#9   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1596 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 21/10/2013 - 14:50

Εδώ άργησε και έκανε τόσο καιρό να βγάλει το control center!και θα μπορούσε ανέτα για μένα να βάλει μια εφαρμογή στυλ dreamboard με 2 εγκατεστημένα θέματα και ύστερα να έβγαζε κάποια επι πληρωμή και δωρεάν αλλα...όνειρα θερινής νυκτος...

αυτο ακριβώς εννοώ και εγώ αλλά που τέτοια από την αππλε

#10   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2013 - 15:47

Στο iPad υπάρχει μεγάλο θέμα, το έχω απ όταν βγήκε και σε iPad 4..Φαντάσου πιο πίσω τι γίνεται...

 

Σε 5 είναι οκ και σε 5S σίγουρα αλλά με αρκετά bugs..

 

Είναι λάθος να λέμε ότι τα themes θα συνεισφέρουν τα bugs όμως, γιατί να γίνει αυτό εφόσον επηρεάζονται μόνο συγκεκριμένα files? Θα δώσει access μόνο στα theming files..Δεν θα γίνει πιο βαρύ απ αυτό... 

στο 3 δεν εχω κανενα προβλημα.



#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/10/2013 - 15:48

Δεν έχεις lags δλδ στο multitasking και στο control center?Γιατί εμένα έχει...


Αναρτημένη εικόνα


#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2013 - 15:54

Οχι Φωτη καθολου..

 

Και βασικα μην ενθουσιαζεστε και παραμυθιαζεστε με καθε τι που κυκλοφορει.Διαβαστε λιγο και τα αρνητικα της συγκεκριμενης εφαρμογης....εχει αυτο το πραγμα σχεση με το ολοκληρωμενο theming?



#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/10/2013 - 15:58

Τι να πω εμένα ειδικά στο control center είναι πολύ εκνευριστικό..

 

Δεν ενθουσιαζόμαστε... Δεν έχει καμμία σχέση αλλά δεν περιμένω ολοκληρωμένο theming από τέτοιες εφαρμογές.

 

Κάτσε να δούμε γενικώς πλέον ολοκληρωμένο theming.


Αναρτημένη εικόνα


#14   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/10/2013 - 20:24

Οχι Φωτη καθολου..

 

Και βασικα μην ενθουσιαζεστε και παραμυθιαζεστε με καθε τι που κυκλοφορει.Διαβαστε λιγο και τα αρνητικα της συγκεκριμενης εφαρμογης....εχει αυτο το πραγμα σχεση με το ολοκληρωμενο theming?

 

Καθε αρχη κ δυσκολη αγαπητε μου :)

 

(Δεν ειπαμε πουθενα να εχουμε την ιδια εφαρμογη)

 

Κατ αρχην πρεπει να καταλαβουν την επιθυμια των χρηστων για προσωπικο touch (δηλ την ιδεα)

(Ας πουμε) Καλο το iOS 7 με τα χρωματακια του και τις καταπληκτικες wallpaper του (ορισμενα εικονιδια ειναι βεβαια τραγικα, αλλα οκ, ας το αφησουμε στην ακρη) (απομυθοποιηση του κομπλεξισμου)

και ας πουμε πως δεν υπαρχει η σκεψη για jb ή η δυνατοτητα εξελιξης του winterboard (κλειστο ecosystem)

 

Βαλε και τα 2 χρονια συμβολαιο που πουλανε στην Αμερικη, και πες μου

Δεν κουραζει τελικα να βλεπεις τα ιδια κ ιδια εκατονταδες φορες καθε μερα ; (εστω δηλ οτι αρεσαν 100% στην αρχη)

ακομη περισσοτερο σε αυτους που δεν τους αρεσαν

 

Μεσα σ ενα μηνα βλεπουμε 1.000.000 downloads, δεν σημαινει κατι αυτο ; ;)

Χαρουμενο πελατη με τη δυνατοτητα και απο την αλλη κερδος για τις εταιριες... (show me the money)

 

 

 

Η Apple ποντάρει πολλά στη σταθερότητα του λειτουργικού της.

 

Και κακά τα ψέμματα το theming είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει τη σταθερότητα αυτή.

 

Θα μπορούσε να βγάλει μία εφαρμογή τύπου Dreamboard και από εκεί και πέρα να περνάει από έγκριση το ποια θέματα θα υπάρχουν προς αγορά δημιουργώντας ένα νέο κατάστημα.

 

Αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν κατά τη γνώμη μου το ίδιο. Τα "βαριά" θέματα με τα περισσότερα χαρακτηριστικά θα έμεναν απ' έξω με αποτέλεσμα πάλι να υπήρχε ζήτηση για jailbreak/ξεκλείδωμα του λειτουργικού ώστε να μπορούν να μπαίνουν unsigned από την Apple θέματα.

 

Οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια Νικο :)

Δεν μπορει ολοκληρη Apple να βρει μια πλατοφορμα παραμετροποιησης ;; τι λεμε τωρα

Εδω ενας Saurik εκτος Apple, εγραψε εκ του μηδενος ολοκληρο Winterdoard, χωρις προβληματα (δεν υπαρχει καμια αποσταθεροποιηση)

Ας το ενσωματωσει στο iOS ή ακομη καλυτερα ας εγκρινει μια εφαρμογη που θα δινει τη δυνατοτητα, και ας θεσει τα standards της, οποτε θα μιλαμε για φουλ σταθεροτητα

Παραδειγματα υπαρχουν πολλα πλεον (Winterboard, Dreamboard, androids, win) ας τα λαβουν υπ οψην και ας τα εξελιξουν

Widgets δηλ, γιατι υπαρχουν στα mac ;; εκει δεν αποσταθεροποιειται το συστημα ;

 

Δεν καταλαβαινω πως αποσταθεροποιειται το συστημα οταν κανεις ενα overwrite εικονιδιων ή τρεχεις 2-3 html ή αν εφαρμοσεις ενα automasking (που μαλιστα θα ηταν για ολα τα εικονιδια)

 

Αυτο ακριβως λεμε

Δεν θα υπηρχε λογος να μεινει καποιο απ εξω, εφ οσον καλυπτε τις απαιτησεις καλης λειτουργιας (που πως να μην την καλυψει δηλ ; )

 

 

Πραγματικα τα πραγματα μπορουν να ειναι πολυ απλα :)



#15   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2013 - 04:11

Και 5 εκ downloads παλι δεν λεει τιποτα.Η περιεργεια ειναι μεγαλο πραγμα και πολυ μεγαλυτερο η αναγκη να πεισεις οτι εχεις κατι που δεν το εχει ο αλλος.Και ας ειναι τσιμπιδακια για τα φρυδια.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες