Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iMessage και Wind


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2014 - 11:59

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Λέω να αλάξω και γω εταιρεία. ;) 

 

H Wind στέλνει κανονικά το sms στο εξωτερικό, μετά από αυτό το step κάτι γίνεται, που η διαδικασία περνάει στα χέρια της Apple...

Δε φταίει ο πάροχος πιστεύω, αλλά η Apple που για κάποιο λόγο δεν αφήνει τα συγκεκριμένα τηλεφωνικά νούμερα να πάρουν έγκριση από το σύστημά της για να τους ενεργοποιηθούν οι υπηρεσίες... Προβληματικός server ίσως;

Aν φύγεις με τον ίδιο αριθμό για αλλού, θεωρώ ότι 99% δε θα αλλάξει κάτι... Πολύ φοβάμαι ότι για να βρεις λύση στο πρόβλημα, πρέπει να αλλάξεις αριθμό κι όχι μόνο δίκτυο...


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 28/03/2014 - 12:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2014 - 14:36

Σε συνέχεια του προηγούμενου post, να αναφέρω ότι έχω το πρόβλημα ακόμα, αλλά παραιτήθηκα, αφού έχω ήδη χρεωθεί με πολλά χρήματα γι'αυτό...
 
Έχω κάνει πολλές απόπειρες μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με το τμήμα εξυπηρέτησης της Wind, να διεκδικήσω τουλάχιστον τα χρήματα από τα μηνύματα που στέλνονταν μόνα τους καθ'όλη τη διάρκεια της διαδικασίας του activation, ενδεικτικά να σας πω ότι στη μία από τις προσπάθειες που έκανα τις προηγούμενες μέρες, μέσα στις 3-4 ώρες που το iMessage επιχειρούσε να ενεργοποιηθεί, εκτός από το αρχικό sms για το οποίο είχα γνώση ότι θα χρεωθώ, χρεωνόμουν με επιπλέον μηνύματα και το έβλεπα με τα μάτια μου στο F2G app.
 
Συνολικά έχασα περίπου 20 ευρώ από όλο αυτό, μου το επιβεβαίωσαν και από το τμήμα εξυπηρέτησης ότι βλέπουν άπειρα μηνύματα προς το συγκεκριμένο νούμερο, παρ'όλα αυτά το τμήμα χρεώσεων έκρινε ότι έπρεπε να μου πιστώσει το αστρονομικό ποσό των 3 ευρώ!!!!! από τα οποία τα 2.05, δεν μπήκαν καν στο λογαριασμό μου...
 
Οπότε όσοι έχετε wind, αν αντιμετωπίσετε αυτό το πρόβλημα, πολύ προσοχή γιατί καλή-καλή η Wind με τις τιμολογήσεις, αλλά άμα σου τύχει πρόβλημα, σφυρίζει αδιάφορα...


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 04/04/2014 - 14:38


#18   boudim

boudim

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/04/2014 - 18:42

καλησπερα!!εχω ακριβώς το ιδιο προβλημα εδω και 3 μερες!!μηπως βρεθηκε η λυση του προβληματος??



#19   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 08/04/2014 - 19:05

Καλησπερα!!!
Το ιδιο ακριβως προβλημα...
Εχω δοκιμασει τα παντα!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ....(Restore-setup as new-delete icloud-clean network settings κ οτι εχω βρει στο google search)
Δυο μερες ασχολουμαι ΜΟΝΟ με αυτο το θεμα...Δεν ξερω τι ακριβως θελει...το περιεργο ειναι οτι στο iPad mini Retina wifi only που εχω γινεται αμεσως η ενεργοποιηση του iMessage (φυσικα μονο με email) ενω στο iPhone 5 λειτουργει το imessage αλλα δεν μου δινει την δυνατοτητα να επιλεξω το  νουμερο μου κ αυτο μονο μεσω email αλλα δεν γινεται ενεργοποιηση...ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΤΟ FACETIME.
Να πω οτι αλλαξα παροχο κ εγω εδω κ μια εβδομαδα απο Vodafone σε Wind...(συγκεκριμενα Q-telecom)



#20   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/04/2014 - 19:24

-:-

Τελευταία επεξεργασία από: tomster, 08/04/2014 - 19:24


#21   boudim

boudim

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/04/2014 - 19:35

Καλησπερα!!!
Το ιδιο ακριβως προβλημα...
Εχω δοκιμασει τα παντα!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ....(Restore-setup as new-delete icloud-clean network settings κ οτι εχω βρει στο google search)
Δυο μερες ασχολουμαι ΜΟΝΟ με αυτο το θεμα...Δεν ξερω τι ακριβως θελει...το περιεργο ειναι οτι στο iPad mini Retina wifi only που εχω γινεται αμεσως η ενεργοποιηση του iMessage (φυσικα μονο με email) ενω στο iPhone 5 λειτουργει το imessage αλλα δεν μου δινει την δυνατοτητα να επιλεξω το  νουμερο μου κ αυτο μονο μεσω email αλλα δεν γινεται ενεργοποιηση...ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΤΟ FACETIME.
Να πω οτι αλλαξα παροχο κ εγω εδω κ μια εβδομαδα απο Vodafone σε Wind...(συγκεκριμενα Q-telecom)

εγω εκανα μεταφορα αριθμου απο συμβολαιο wind σε καρτοκινητο F2G!!ασε που μου εχει φαει γυρω στα 5 ευρω συνολικα απο τις προσπαθειες ενεργοποιησης!!να δουμε πως θα λυσουμε αυτο το θεμα γτ ειναι κριμα να εχεις iphone χωρις imessage!!



#22   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 08/04/2014 - 21:48

Πλέον χωρίς iMessage μόνο με what's app k viber....
Έχω χάσει κανένα 3€ κ ειλικρινά δεν είναι τα χρήματα αλλα το ότι δεν μπορώ να κάνω δουλειά μου...

#23   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2014 - 23:56

Τίποτα απολύτως από μένα! Σε ένα από τα πολλά τηλέφωνα στη Wind, εκπρόσωπος με ενημέρωσε ότι κάποια νούμερα δεν ενεργοποιούνται για κάποιο λόγο κι έχουν στείλει στην Apple και περιμένουν να το λύσει...

#24   boudim

boudim

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/04/2014 - 00:59

Τίποτα απολύτως από μένα! Σε ένα από τα πολλά τηλέφωνα στη Wind, εκπρόσωπος με ενημέρωσε ότι κάποια νούμερα δεν ενεργοποιούνται για κάποιο λόγο κι έχουν στείλει στην Apple και περιμένουν να το λύσει...

Εχουν στειλει συγκεκριμενα νουμερα η γενικα αιτημα στην apple οτι υπαρχει προβλημα με ορισμενους αριθμους τις wind???



#25   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2014 - 06:52

Δε μου είπε τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά εικάζω το 2ο...

#26   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/04/2014 - 07:26

Κι εγώ χθες δοκίμασα να απενεργοποιήσω το imessage και να το ενεργοποιήσω πάλι και ...τσάφ!!! Την πάτησα αφού λειτουργούσε πριν κανονικά...τι τις ήθελα τις δοκιμές; ΣΗΜ: με wind κι εγώ...αλλά σκέφτηκα μετά μήπως παίζει κάτι με το id στο icloud γιατί έχω ενεργοποιήσει με το ίδιο 3 iphones...



#27   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/04/2014 - 07:29

Πλάκα στην πλάκα...για σκεφτείτε πόσα θα μαζεύει η wind από τα fail sms...! η μήπως έχει εκκρεμότητες με τη μηλιά;...(λέω εγώ τώρα...!)



#28   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/04/2014 - 07:55

Να ρωτήσω και κάτι άλλο , ισως σχετικό ομως με το θέμα; χθες που απενεργοποίησα το iMessage και μετά π τ ενεργοποίησα πάλι ...και ενώ δεν έγινε τπτ το έβαλα σε airplane mode μέχρι τ πρωί π ξύπνησα. Το  iMessage όμως ήταν σε κατάσταση αναμονής ενεργοποίησης και ενώ το βράδυ η μπαταρία ηταν 98% το πρωί ήταν 4% !!! Παρατήρησε κάποιος άλλος παράλληλα με το πρόβλημα αυτό και μεγάλη πτώση στη μπαταρία;



#29   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 09/04/2014 - 13:54

Να ρωτήσω και κάτι άλλο , ισως σχετικό ομως με το θέμα; χθες που απενεργοποίησα το iMessage και μετά π τ ενεργοποίησα πάλι ...και ενώ δεν έγινε τπτ το έβαλα σε airplane mode μέχρι τ πρωί π ξύπνησα. Το iMessage όμως ήταν σε κατάσταση αναμονής ενεργοποίησης και ενώ το βράδυ η μπαταρία ηταν 98% το πρωί ήταν 4% !!! Παρατήρησε κάποιος άλλος παράλληλα με το πρόβλημα αυτό και μεγάλη πτώση στη μπαταρία;


Λογικά προσπαθούσε να στείλει μήνυμα ενεργοποίησης όλο το βράδυ...
Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι με το θέμα...δεν υπάρχει γιατρειά για το iMessage η λύση είναι ή what's app ή Viber ή ότι άλλο θέλει ο καθένας τέλος πάντων....

#30   boudim

boudim

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/04/2014 - 18:12

Λοιπον μετά απο πολυ ψαξιμο σε forums βρηκα αυτο:

Λετε να ειναι η λυση??δε νομιζω!!προσοχη εγω δεν το εχω δοκιμασει, απλα το αντιγραφω οπως ακριβως το βρηκα!

 

-Διαγραψτε τον λογαριασμο του icloud (delete account)
-sign out απο ιtunes
-sign out facetime +imessages
-κλειστε το κιν για δεκα λεπτα
-ανοιξτε το και καντε οn τα imessage
Θα πρεπει να δουλεψει..
Σε εμενα φαινεται εφταιγε το icloud
ΠΡΟΣΟΧΗ : ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΙCLOUD. ΟΧΙ SIGN OUT
Good luck



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες