Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια για αγορά Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
148 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/06/2014 - 20:08

Παιδιά κάποια στιγμή θέλω να πάρω και εγώ Mac(ελπίζω να καταφέρω μέχρι τέλος του χρόνου) τι αξίζει να πάρω;; MacBook και να το χρησιμοποιώ σαν  δεύτερο ή Mac και να αντικαταστήσω τον desktop μου;;

Το θέμα είναι οτι στον desktop έχω πολύ υλικό (γύρω στα 400 gb μουσική και γύρω στα 700 gb ταινίες/σειρές) και έχω 3 σκληρούς (1 120gb ssd για το λειτουργικό, 1 του 1 tb για τη μουσική και τέλος ενα στα 2 tb για ταινίες)

 Ξέρω πως στην αρχή θα μου είναι δύσκολο να συνηθίσω το λειτουργικό αλλά σε αυτά δεν με φοβάμαι, με τον καιρό δεν θα έχω πρόβλημα.

Απλά δεν ξέρω τι να πάρω.

Τον macbook σκέφτομαι οτι θα τον έχω και παντού(μιας και ούτε laptop έχω ούτε tablet) αλλά θα είναι ο "δεύτερος"  υπολογιστής μου.

Ενώ με τον Mac θα τον απολαμβάνω σε όλο του το μεγαλείο στο γραφείο, αλλά δεν θα μπορώ να περάσω οτι θέλω απο τον προήγουμενο υπολογιστή.

Εννοείται πως παίζει ρόλο το οικονομικό,

Θα το εκτιμούσα αν μπορουσατε να μου κάνετε την απόφαση πιο εύκολη.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   StathisK

StathisK

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2014 - 21:30

Παιδιά κάποια στιγμή θέλω να πάρω και εγώ Mac(ελπίζω να καταφέρω μέχρι τέλος του χρόνου) τι αξίζει να πάρω;; MacBook και να το χρησιμοποιώ σαν  δεύτερο ή Mac και να αντικαταστήσω τον desktop μου;;

Το θέμα είναι οτι στον desktop έχω πολύ υλικό (γύρω στα 400 gb μουσική και γύρω στα 700 gb ταινίες/σειρές) και έχω 3 σκληρούς (1 120gb ssd για το λειτουργικό, 1 του 1 tb για τη μουσική και τέλος ενα στα 2 tb για ταινίες)

 Ξέρω πως στην αρχή θα μου είναι δύσκολο να συνηθίσω το λειτουργικό αλλά σε αυτά δεν με φοβάμαι, με τον καιρό δεν θα έχω πρόβλημα.

Απλά δεν ξέρω τι να πάρω.

Τον macbook σκέφτομαι οτι θα τον έχω και παντού(μιας και ούτε laptop έχω ούτε tablet) αλλά θα είναι ο "δεύτερος"  υπολογιστής μου.

Ενώ με τον Mac θα τον απολαμβάνω σε όλο του το μεγαλείο στο γραφείο, αλλά δεν θα μπορώ να περάσω οτι θέλω απο τον προήγουμενο υπολογιστή.

Εννοείται πως παίζει ρόλο το οικονομικό,

Θα το εκτιμούσα αν μπορουσατε να μου κάνετε την απόφαση πιο εύκολη.

Εγω θα σου ελεγα να παρεις mac book. Αν δεν εχεις αναγκη την εξτρα υπολογιστικη ισχυ που σου δινει ενας σταθερος, ο φορητος συνδυαζει και τους δυο κοσμους. Και φορητοτητα, και δυνατοτητα να κανεις τις δουλειες σου. Και μελλοντικα το βλεπεις και για εναν σταθερο

 

Ισως και για τους σκληρους σου, ενας timecapsule ή airport extreme ή καποιου ειδους συσκευη που να στα ενωνει, για να τα εχεις ολα μαζι και διαθεσιμα σε ολες τις συσκευες σου



#93   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/06/2014 - 21:40

 

Ισως και για τους σκληρους σου, ενας timecapsule ή airport extreme ή καποιου ειδους συσκευη που να στα ενωνει, για να τα εχεις ολα μαζι και διαθεσιμα σε ολες τις συσκευες σου

 

 

 

Θα κάτσω να τα τσεκάρω αυτά τα 2, με μια πρώτη ματιά φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα.

Λοιπόν μιας και σε βρήκα διαθέσιμο θα σου κάνω άλλη μια ερώτηση :P

MacBook pro-Macbook Air τι διαφορές έχουνε;;Αν και με βλέπω να κλείνω στον pro μιας και δεν είμαι γενικά στις συσκευές μου απλός χρήστης, αλλά στην ουσία αυτό που κάνω στον υπολογιστή είναι browsing αρκετό,μουσική πααααρααα πολύ και ταινίες.

Δεν κάνω τιποτα ιδιαιτέρα πχ photo/video editing αλλά με μουσική ψάχνομαι μιας και παίζω που και που από χόμπυ οπότε εκει έχω προγραμματάκια.

ούτε με gaming ασχολούμαι(πέραν του FM) μιας και για αυτό έχω το Playstation

Το θέμα είναι οτι και αυτά που κάνω είναι βαριά χρήση για windows.

Στις 13 ίντσες μιας και νομίζω παραπάνω χάνει σε φορητότητα.

Βεβαια για Mac κοιταω μόνο σε 27(και εκεί τσούζει η τιμή...) γιατί έχω 24αρα ήδη στον υπολογιστή μου. 


Τελευταία επεξεργασία από: mihalis, 08/06/2014 - 21:41


#94   StathisK

StathisK

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2014 - 22:03

Θα κάτσω να τα τσεκάρω αυτά τα 2, με μια πρώτη ματιά φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα.

Λοιπόν μιας και σε βρήκα διαθέσιμο θα σου κάνω άλλη μια ερώτηση :P

MacBook pro-Macbook Air τι διαφορές έχουνε;;Αν και με βλέπω να κλείνω στον pro μιας και δεν είμαι γενικά στις συσκευές μου απλός χρήστης, αλλά στην ουσία αυτό που κάνω στον υπολογιστή είναι browsing αρκετό,μουσική πααααρααα πολύ και ταινίες.

Δεν κάνω τιποτα ιδιαιτέρα πχ photo/video editing αλλά με μουσική ψάχνομαι μιας και παίζω που και που από χόμπυ οπότε εκει έχω προγραμματάκια.

ούτε με gaming ασχολούμαι(πέραν του FM) μιας και για αυτό έχω το Playstation

Το θέμα είναι οτι και αυτά που κάνω είναι βαριά χρήση για windows.

Στις 13 ίντσες μιας και νομίζω παραπάνω χάνει σε φορητότητα.

Βεβαια για Mac κοιταω μόνο σε 27(και εκεί τσούζει η τιμή...) γιατί έχω 24αρα ήδη στον υπολογιστή μου. 

Mac book Air στην ουσια τον θες αμα κανεις πολυ απλη χρηση οπως ειπες, Browsing, ταινιες μουσικη

Mac book Pro πας αν θες να κανεις και καποια δουλεια οπως επεξεργασια βιντεο φωτογραφια μουσικη σχεδιο

Απο κει και περα αν θες Light επεξεργασια πας στο 13αρι, αν θες βαρια πας στο 15αρι

 

Για μενα αν και για τις αναγκες σου φαινεται οτι εισαι πιο κοντα στο Air, αυτο που λες για τη μουσικη ισως να θες το 13αρι για να μπορει να τρεξει και λιγο πιο απαιτητικα προγραμματα

Συν οτι θα εχεις και την υπεροχη Retina



#95   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/06/2014 - 22:09

Mac book Air στην ουσια τον θες αμα κανεις πολυ απλη χρηση οπως ειπες, Browsing, ταινιες μουσικη

Mac book Pro πας αν θες να κανεις και καποια δουλεια οπως επεξεργασια βιντεο φωτογραφια μουσικη σχεδιο

Απο κει και περα αν θες Light επεξεργασια πας στο 13αρι, αν θες βαρια πας στο 15αρι

 

Για μενα αν και για τις αναγκες σου φαινεται οτι εισαι πιο κοντα στο Air, αυτο που λες για τη μουσικη ισως να θες το 13αρι για να μπορει να τρεξει και λιγο πιο απαιτητικα προγραμματα

Συν οτι θα εχεις και την υπεροχη Retina

Οταν λες 13αρι και retina εννοείς το pro ε;;

Γιατι retina Air δεν βρήκα με λίγο ψάξιμο.

Πάντως και εγώ απο αυτά που έχω δει προς τον pro κλείνω και λόγω χωρητικότητας Air βρήκα μέχρι 256gb τα οποια μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα..



#96   StathisK

StathisK

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2014 - 22:23

Οταν λες 13αρι και retina εννοείς το pro ε;;

Γιατι retina Air δεν βρήκα με λίγο ψάξιμο.

Πάντως και εγώ απο αυτά που έχω δει προς τον pro κλείνω και λόγω χωρητικότητας Air βρήκα μέχρι 256gb τα οποια μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα..

Το pro επειδη air με retina δεν εχει βγει ακομα. 

τα 256 ισως να σου φαινονται λιγα αλλα με μια σωστη διαχειρηση μπορει να ειναι και πολλα. Εγω περα απο τις εφαρμογες, δε κραταω πολλα αρχεια τοπικα, τα εχω ολα σε εξωτερικους. Σε USB 3.0 τα αρχεια που δουλευω αυτο το καιρο και χρειαζομαι γρηγορη επεξεργασια, ανοιγμα, και σε δικτυακο τα αρχεια που εχω προς αποθηκευση, μουσικη φωτογραφιες βιντεο

 

Αυτη τη στιγμη εχω διαθεσιμα τα 165 απο τα 256

 

βεβαια με τον αποθηκευτικο χωρο και τη Ram  λενε οσο το περισσοτερο τοσο το καλυτερο

Αλλα και τα 256 ειναι μια βιοωσιμη επιλογη

 

Του Air σου φαινονται λιγα γιατι απευθυνονται σε ανθρωπους που κανουν πολυ ελαφρια χρηση, που το πολυ θα κανουν καποια επεξεργασια σε καποιο spreadsheet θα δουνε κανενα βιντεο και δε θα αποθηκευσουν τοπικα μεγαλα αρχεια

 

Για μενα τα 256 ειναι μια καλη λυση, αν δεν εχεις αναγκη να κρατας τοπικα μεγαλα αρχεια

 

Αλλωστε οπως σου ειπα με μια συσκευη τυπου Time Capsule ή Air port extreme τα εχεις ολα δικτυακα



#97   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2014 - 16:45

Ευχαριστώ πολύ ρε φίλε!!Ελπίζω οσο το δυνατόν συντομότερα να καταφέρω να αγοράσω και εγώ



#98   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/06/2014 - 16:53

Παιδιά κάποια στιγμή θέλω να πάρω και εγώ Mac(ελπίζω να καταφέρω μέχρι τέλος του χρόνου) τι αξίζει να πάρω;; MacBook και να το χρησιμοποιώ σαν  δεύτερο ή Mac και να αντικαταστήσω τον desktop μου;;

Το θέμα είναι οτι στον desktop έχω πολύ υλικό (γύρω στα 400 gb μουσική και γύρω στα 700 gb ταινίες/σειρές) και έχω 3 σκληρούς (1 120gb ssd για το λειτουργικό, 1 του 1 tb για τη μουσική και τέλος ενα στα 2 tb για ταινίες)

 Ξέρω πως στην αρχή θα μου είναι δύσκολο να συνηθίσω το λειτουργικό αλλά σε αυτά δεν με φοβάμαι, με τον καιρό δεν θα έχω πρόβλημα.

Απλά δεν ξέρω τι να πάρω.

Τον macbook σκέφτομαι οτι θα τον έχω και παντού(μιας και ούτε laptop έχω ούτε tablet) αλλά θα είναι ο "δεύτερος"  υπολογιστής μου.

Ενώ με τον Mac θα τον απολαμβάνω σε όλο του το μεγαλείο στο γραφείο, αλλά δεν θα μπορώ να περάσω οτι θέλω απο τον προήγουμενο υπολογιστή.

Εννοείται πως παίζει ρόλο το οικονομικό,

Θα το εκτιμούσα αν μπορουσατε να μου κάνετε την απόφαση πιο εύκολη.

Εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα MacBook Retina 15'! Εκει ειναι ολη η τεχνολογια της Apple! Και κρατα το PCακι για να εχεις ολα τα files σου! Eγω εχω iMac αλλα ολα τα πραγματα μου τα εχω σε εξωτερικο base (δες φωτο) για HDDs ετσι εχω 3TB εξω και 1TB μεσα. Αμα θες κατι τετοιο... και αυτο μπορει να ειναι μια λυση! 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  photo.JPG   74.54KB   30 λήψεις


#99   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 15:18

Μόλις παρέλαβα το MacBook Pro 15. Απλά respect to Apple... Βέβαια μου φαίνονται όλα διαφορετικά και νομίζω οτι χρειάζεται χρόνος... έτσι για αρχή: στο safari έχω ανοίξει τους σελιδιδελικτες, πως το κλείνω ξια να επιστρέψω σε πλήρη οθόνη; 

 

edit: το βρήκα


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 10/06/2014 - 15:21


#100   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 22:31

Ρε παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με όλα αυτά; ΤΣυνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1402432264.547116.jpg   273.51KB   30 λήψεις

#101   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/06/2014 - 22:37

Μεγιες μεγιες
Πατα youtube unboxing

#102   Mitsakis

Mitsakis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/06/2014 - 22:37

Ρε παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με όλα αυτά; Τattachicon.gifImageUploadedByTapatalk1402432264.547116.jpg


Το αριστερό με το επιπλέον καλώδια ειναι επέκταση δηλαδή αν το φορτίσεις και εχει μεγάλη βάζεις αυτό αλλα σου ειναι άχρηστο γιατί ειναι για αγγλικές πριζες
Το δεύτερο ειναι μικρό το κουμπωνεις κατευθείαν πάνω στο φορτιστή και το βάζεις στην πρίζα αλλα μάλλον αφού αναδιπλωνει προς τα μέσα ειναι αμερικανικό το τρίτο ειναι παρεμφερείς με το δεύτερο αλλα ειναι αυτό που χρειάζεται για την φόρτιση εδώ στη ελλαδα το τρίτο εινα το ίδιο με τα αλλα δυο αλλα ειναι αγγλικό !!!
Πιστεύω κατάλαβες !!!

#103   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 23:15

Το αριστερό με το επιπλέον καλώδια ειναι επέκταση δηλαδή αν το φορτίσεις και εχει μεγάλη βάζεις αυτό αλλα σου ειναι άχρηστο γιατί ειναι για αγγλικές πριζες
Το δεύτερο ειναι μικρό το κουμπωνεις κατευθείαν πάνω στο φορτιστή και το βάζεις στην πρίζα αλλα μάλλον αφού αναδιπλωνει προς τα μέσα ειναι αμερικανικό το τρίτο ειναι παρεμφερείς με το δεύτερο αλλα ειναι αυτό που χρειάζεται για την φόρτιση εδώ στη ελλαδα το τρίτο εινα το ίδιο με τα αλλα δυο αλλα ειναι αγγλικό !!!
Πιστεύω κατάλαβες !!!

έχω αντάπτορα, ποια πρέπει να χρησιμοποιήσω?



#104   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 23:16

έχω ψιλοαπογοητευτεί, δεν μπορώ να δω τον εξωτερικό σκληρό (έχω εξκαταστήσει το Tuxera)



#105   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 23:52

Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατί βλέπω να τον πετάω απο την βεράντα...
Α) γιατί δε μπορώ να δω τον εξωτερικό σκληρό ενώ έχω εγκατεστημένο το tuxera ntfs
B) μου δείχνει οτι η μουσική μου είναι 950 mb ενώ δεν έχω κατεβάσει ούτε ένα τραγόυδι (απλά έχω ενεργοποιήσει το iTunes Mach)
Γ) πως ενεργοποιώ το Aidrop?
Δ) το τραγικότερο όλων είναι οτι κοντεύουν να ματώσουν τα χέρια μου, όταν πληκτρολογώ και τα χατίρια μου ακουμπάμε στις άκρες νομίζω οτι με κόβουν μαχαίρια
Πρώτη εντύπωση; Αν εξαιρέσεις την διαστημική ταχύτητα κατά τα άλλα... απογοήτευση

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 10/06/2014 - 23:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες