Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια για αγορά Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
148 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2014 - 00:40

Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατί βλέπω να τον πετάω απο την βεράντα...
Α) γιατί δε μπορώ να δω τον εξωτερικό σκληρό ενώ έχω εγκατεστημένο το tuxera ntfs
B) μου δείχνει οτι η μουσική μου είναι 950 mb ενώ δεν έχω κατεβάσει ούτε ένα τραγόυδι (απλά έχω ενεργοποιήσει το iTunes Mach)
Γ) πως ενεργοποιώ το Aidrop?
Δ) το τραγικότερο όλων είναι οτι κοντεύουν να ματώσουν τα χέρια μου, όταν πληκτρολογώ και τα χατίρια μου ακουμπάμε στις άκρες νομίζω οτι με κόβουν μαχαίρια
Πρώτη εντύπωση; Αν εξαιρέσεις την διαστημική ταχύτητα κατά τα άλλα... απογοήτευση

Α) Δεν ειναι αναγκαιο το tuxera για να δεις ntfs ή fat/fat32 δισκο. Κοίταξες στο finder στα devices μηπως τον δειχνει και δεν το καταλαβες;

Β ) Λογικα έχεις επιλέξει να κατεβάσεις κάποιο τραγουδι απ το itunes match γι αυτο στο δειχνει

Γ) Άν και παλι μαντευω σωστά προσπαθείς να το κάνεις να παίξει με iPhone; Αυτό δεν το έχει υλοποιήσει ακομα η apple με το mavericks αλλα θα ειναι καινουριο feature του 10.10 Yosemite που θα βγει απο Οκτώβρη. Άν παρ' ολ' αυτά θες να ανταλλάξεις αρχεία με άλλο mac απλα ενεργοποιείς το bluetooth + wifi και πηγαινεται και οι δυο στη καρτελα AirDrop στο finder και μετα απο λιγο θα σου εμφανισει τον άλλο χρηστη.

 

Κρίμα που σχημάτισες κακή άποψη. Με τον καιρό θα το συνηθίσεις και πιστεψε με θα πινεις νερό στο όνομα του! Γενικά ό,τι δυσκολεύεσαι να βρείς google is your friend και υπάρχουν παντου αναλυτικοί οδηγοί για καινουριους στο Mac



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/06/2014 - 00:50

Μεγειες φιλε και να το χαρεις το μηχανημα. Θα δεις πως οταν το συνηθισεις το μηχανημα και θα σε πιανει γελιο στη σκεψη κ μονο να γυρισεις σε windows θα λες οτι τον εαυτο σου επρεπε να πεταξεις στην βεραντα για την αρχικη κακη αποψη. Σε μια βδομαδα μαξιμουμ θα τα χεις μαθει ολα και θα σου φαινονται αλα

#108   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 01:13

Μεγειες φιλε και να το χαρεις το μηχανημα. Θα δεις πως οταν το συνηθισεις το μηχανημα και θα σε πιανει γελιο στη σκεψη κ μονο να γυρισεις σε windows θα λες οτι τον εαυτο σου επρεπε να πεταξεις στην βεραντα για την αρχικη κακη αποψη. Σε μια βδομαδα μαξιμουμ θα τα χεις μαθει ολα και θα σου φαινονται αλα

Μακάρι φίλε μου γιατι προς το παρόν το έχω αφήσει στην άκρη και γράφω με το ipad γιατί πονέσανε τα χέρια μου, είναι απίστευτο πόσο αιχμηρές είναι οι γωνίες του, σαν μαχαίρια...



#109   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/06/2014 - 01:38

Εδω θα μαστε πρωτα ο θεος και θα μας λες ποςο ενθουσιασμενος εισαι,για το τελειο trackpad για την εντυπωσιακη αυτονομια και με τον καιρο για το απιστευτο λογισμικο. Δεν ξερω κανεναν ππυ να πηρε mac και να μην του αρεσε

#110   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 10:01

Α) Δεν ειναι αναγκαιο το tuxera για να δεις ntfs ή fat/fat32 δισκο. Κοίταξες στο finder στα devices μηπως τον δειχνει και δεν το καταλαβες;

Β ) Λογικα έχεις επιλέξει να κατεβάσεις κάποιο τραγουδι απ το itunes match γι αυτο στο δειχνει

Γ) Άν και παλι μαντευω σωστά προσπαθείς να το κάνεις να παίξει με iPhone; Αυτό δεν το έχει υλοποιήσει ακομα η apple με το mavericks αλλα θα ειναι καινουριο feature του 10.10 Yosemite που θα βγει απο Οκτώβρη. Άν παρ' ολ' αυτά θες να ανταλλάξεις αρχεία με άλλο mac απλα ενεργοποιείς το bluetooth + wifi και πηγαινεται και οι δυο στη καρτελα AirDrop στο finder και μετα απο λιγο θα σου εμφανισει τον άλλο χρηστη.

 

Κρίμα που σχημάτισες κακή άποψη. Με τον καιρό θα το συνηθίσεις και πιστεψε με θα πινεις νερό στο όνομα του! Γενικά ό,τι δυσκολεύεσαι να βρείς google is your friend και υπάρχουν παντου αναλυτικοί οδηγοί για καινουριους στο Mac

A) Όχι δεν εμφανίζεται στον finder, τι κάνω λάθος

Β) Δεν κατέβασα τίποτα streaming έκανα, όλα τα τραγούδια έχουν δίπλα το σηματάκι για να τα κατεβάσω

Γ) Δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι συνεργάζεται με iphone και iPad.

Αν είναι εύκολο κάποιο link για να καταλάβω την φιλοσοφία των mac π.χ. που εγκαθιστά τα προγράμματα, πως τα διαγράφω πλήρως, πως μπαίνω στο root...



#111   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2014 - 10:32

A) Όχι δεν εμφανίζεται στον finder, τι κάνω λάθος

Β) Δεν κατέβασα τίποτα streaming έκανα, όλα τα τραγούδια έχουν δίπλα το σηματάκι για να τα κατεβάσω

Γ) Δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι συνεργάζεται με iphone και iPad.

Αν είναι εύκολο κάποιο link για να καταλάβω την φιλοσοφία των mac π.χ. που εγκαθιστά τα προγράμματα, πως τα διαγράφω πλήρως, πως μπαίνω στο root...

 Α) Ωραια αμα δεν σου εμφανίζεται στο finder (στο sidebar εννοώ σε νεο παράθυρο) ισως υπαρχει καποιο προβλημα με το δισκο. Γι αυτο καλο ειναι να αρχισεις να μαθαινεις λιγο καποια βασικα του Disk Utility. Άνοιξε το, επέλεξε τον δίσκο σου αν τον εμφανίζει και κάνε repair disk.

 

Ξαναλέω google is your friend έγραψα "Mac Basics" και το πρώτο αποτέλεσμα ειναι link στο site της Apple. Επιμένω γιατι στο google βρισκεις οτιδηποτε μπορει ποτε να χρειαστεις απο τα πιο απλά θεματα, μεχρι θεματα βαθια στην αρχιτεκτονικη του λειτουργικου.

 

Στο root μπαινεις οπως σε καθε linux μεσω του terminal γραφοντας "sudo -s". Το να εισαχθείς στο λειτουργικό σύστημα σαν root είναι απενεργοποιημένο (και ετσι πρεπει να μεινει) για λόγους ασφάλειας. Όπου χρειαζεται να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα η να κανεις κατι που χρειαζεται permissions σου πετάει μήνυμα να γράψεις το κωδικό σου.

 

Προγραμματα εγκαθιστάς στο φακελο Applications. Βρισκεται σε αυτο το path "/Applications/" και στο finder εχει συντομευση.

Για να τα διαγράψεις συνήθως απλα τα πετάς στο κάδο αλλα επειδή μένουν διαφορα logs και preferences καλο ειναι να χρησιμοποιεις προγραμματα οπως το cleanapp.



#112   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 10:47

 Α) Ωραια αμα δεν σου εμφανίζεται στο finder (στο sidebar εννοώ σε νεο παράθυρο) ισως υπαρχει καποιο προβλημα με το δισκο. Γι αυτο καλο ειναι να αρχισεις να μαθαινεις λιγο καποια βασικα του Disk Utility. Άνοιξε το, επέλεξε τον δίσκο σου αν τον εμφανίζει και κάνε repair disk.

 

Ξαναλέω google is your friend έγραψα "Mac Basics" και το πρώτο αποτέλεσμα ειναι link στο site της Apple. Επιμένω γιατι στο google βρισκεις οτιδηποτε μπορει ποτε να χρειαστεις απο τα πιο απλά θεματα, μεχρι θεματα βαθια στην αρχιτεκτονικη του λειτουργικου.

 

Στο root μπαινεις οπως σε καθε linux μεσω του terminal γραφοντας "sudo -s". Το να εισαχθείς στο λειτουργικό σύστημα σαν root είναι απενεργοποιημένο (και ετσι πρεπει να μεινει) για λόγους ασφάλειας. Όπου χρειαζεται να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα η να κανεις κατι που χρειαζεται permissions σου πετάει μήνυμα να γράψεις το κωδικό σου.

 

Προγραμματα εγκαθιστάς στο φακελο Applications. Βρισκεται σε αυτο το path "/Applications/" και στο finder εχει συντομευση.

Για να τα διαγράψεις συνήθως απλα τα πετάς στο κάδο αλλα επειδή μένουν διαφορα logs και preferences καλο ειναι να χρησιμοποιεις προγραμματα οπως το cleanapp.

Αν κάνω repair disk θα σβηστούν τα αρχεία που έχω;

Κάτι άλλο, προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα και μου λέει να το κάνω mount, τί είναι αυτό;



#113   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2014 - 10:56

Αν κάνω repair disk θα σβηστούν τα αρχεία που έχω;

Κάτι άλλο, προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα και μου λέει να το κάνω mount, τί είναι αυτό;

Οχι τα αρχεια δε σβηνονται απλα ελεγχει τον δισκο σου και κανει τις απαραιτητες αλλαγες στο filesystem.

 

Mount ειναι να ανοιγεις/μονταρεις μια εικόνα ( .iso / .dmg ) που περιεχει το προγραμμα σου. Απλα χρησιμοποιείται για να αποφευχθούν προβλήματα που προκυπτουν αμα στειλεις το αρχειο σκετο όπως είναι. Μην ασχοληθείς πολύ γιατι ειναι πολυ τεχνικό το θεμα απλά τη μονταρεις παιρνεις το app και κανεις eject το mount στο finder που στο εχει εμφανισει



#114   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 11:11

Οχι τα αρχεια δε σβηνονται απλα ελεγχει τον δισκο σου και κανει τις απαραιτητες αλλαγες στο filesystem.

 

Mount ειναι να ανοιγεις/μονταρεις μια εικόνα ( .iso / .dmg ) που περιεχει το προγραμμα σου. Απλα χρησιμοποιείται για να αποφευχθούν προβλήματα που προκυπτουν αμα στειλεις το αρχειο σκετο όπως είναι. Μην ασχοληθείς πολύ γιατι ειναι πολυ τεχνικό το θεμα απλά τη μονταρεις παιρνεις το app και κανεις eject το mount στο finder που στο εχει εμφανισει

Πραγματικά σε ευχαριστώ για την υπομονή σου δεν κατάλαβα όμως αυτό "Μην ασχοληθείς πολύ γιατι ειναι πολυ τεχνικό το θεμα απλά τη μονταρεις παιρνεις το app και κανεις eject το mount στο finder που στο εχει εμφανισει"



#115   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/06/2014 - 11:31

 

Αν είναι εύκολο κάποιο link για να καταλάβω την φιλοσοφία των mac π.χ. που εγκαθιστά τα προγράμματα, πως τα διαγράφω πλήρως, πως μπαίνω στο root...

 

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο, έχει βασικές οδηγίες σε αρχάριους για σωστό setup του μηχανήματος, ενώ στη σελίδα μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα άρθρα

που θα κάνουν την ενασχόληση σου με το Mac ακόμη πιο ευχάριστη. :) 


vires acquirit eundo


#116   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/06/2014 - 11:34

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και http://www.iphonehel...99-νέος-με-mac/


Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 11/06/2014 - 11:37


#117   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2014 - 11:34

Πραγματικά σε ευχαριστώ για την υπομονή σου δεν κατάλαβα όμως αυτό "Μην ασχοληθείς πολύ γιατι ειναι πολυ τεχνικό το θεμα απλά τη μονταρεις παιρνεις το app και κανεις eject το mount στο finder που στο εχει εμφανισει"

 

Όταν μοντάρεις μια εικόνα δηλαδή οταν ανοίγεις ενα αρχειο dmg η iso ειναι σαν να βάζεις ένα cd στον υπολογιστή σου που παραμένει εκεί μεχρι να το κανεις eject.

 

Για παραδειγμα κοιτα στη φωτογραφια

 Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2014-06-11 at 12.28.26.png   377.06KB   19 λήψεις

 

Κατω απο το Remote Disc μου εμφανίζει την εικόνα που μόλις έχω μονταρει (Xcode). Ακριβως διπλα του είναι το κουμπάκι eject που πατώντας αυτο ξεμοντάρεται η εικόνα και μετά μπορεις να διαγράψεις το αρχείο dmg που κατέβασες για να κανεις install μια εφαρμογή. Αυτό που πρεπει εσυ απλα να κανεις ειναι να τραβήξεις την εφαρμογή στο φάκελο applications. Εδω όπως φαίνεται έχει και συντόμευση στην ίδια την εικόνα για το Applications. Άμα δεν ειχε απλα τη πετας στο Applications του finder.


Τελευταία επεξεργασία από: giorgos92, 11/06/2014 - 11:42


#118   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 12:02

 

 

 

Όταν μοντάρεις μια εικόνα δηλαδή οταν ανοίγεις ενα αρχειο dmg η iso ειναι σαν να βάζεις ένα cd στον υπολογιστή σου που παραμένει εκεί μεχρι να το κανεις eject.

 

Για παραδειγμα κοιτα στη φωτογραφια

 attachicon.gifScreen Shot 2014-06-11 at 12.28.26.png

 

Κατω απο το Remote Disc μου εμφανίζει την εικόνα που μόλις έχω μονταρει (Xcode). Ακριβως διπλα του είναι το κουμπάκι eject που πατώντας αυτο ξεμοντάρεται η εικόνα και μετά μπορεις να διαγράψεις το αρχείο dmg που κατέβασες για να κανεις install μια εφαρμογή. Αυτό που πρεπει εσυ απλα να κανεις ειναι να τραβήξεις την εφαρμογή στο φάκελο applications. Εδω όπως φαίνεται έχει και συντόμευση στην ίδια την εικόνα για το Applications. Άμα δεν ειχε απλα τη πετας στο Applications του finder.

 

Σ ευχαριστώ πολύ



#119   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2014 - 17:20

Τελικά έχει θέμα ο εξωτερικός σκληρός και δεν τον διαβάζει το mac (στα windows δουλεύει κανονικά), δοκίμασα με άλλον και τον βλέπει κανονικά. Τι μπορώ να κάνω;

#120   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 326 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2014 - 18:57

Δοκίμασες σε άλλον υπολογιστή ή στον ίδιο με Windows;

Ο σκληρός είναι με εξωτερική τροφοδοσία ή παίρνει ρεύμα από το usb; Μήπως δε φτάνει το ρεύμα από τη usb θύρα;

Τελευταία επεξεργασία από: supergeorge, 11/06/2014 - 18:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 24

0 μέλη, 24 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες