Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

WWDC 2014 keynote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
489 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:46

Κλασσικότατη παρουσίαση σε WWDC.

 

Μην ξεχνάτε ότι από το 4S και μετά δεν παρουσίασε ποτέ hardware που να τρέχει iOS σε WWDC.

 

Ο κύκλος είναι το Σεπτέμβρη. Οπότε μόνο έκπληξη δεν είναι το ότι δεν είδαμε νέα τηλέφωνα ή κάποιο wearable.

 

Όπως είπε και ο MarkKnopfler παραπάνω, τυπική Apple με stable steps. Άλλα πολύ δυνατά, άλλα πιο αθόρυβα αλλά κατά την προσωπική μου άποψη όλα με την χρησιμότητά τους.

 

Ένα πολύ γρήγορο roundup:

 

Yosemite: Αν και δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει Mac, κάθε χρόνο η εταιρεία με κάνει να θέλω όλο και περισσότερο.

Το level of integration ανάμεσα στις δύο πλατφόρμες περνάει πλέον σε άλλα επίπεδα.

Δεν χρειάζεται να πιάσετε το iPhone σας για να απαντήσετε μία κλήση. Το σηκώνετε στο Mac σας.

Μπορείτε να δείτε ακόμα και τα SMS σας στην οθόνη του υπολογιστή σας.

Γράφετε ένα mail και για τον οποιοδήποτε λόγο μπορείτε να σηκωθείτε και να συνεχίσετε σε μία άλλη συσκευή σας από την λέξη ΑΚΡΙΒΩΣ που σταματήσατε. 

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε όσους έχουν επαφή με το λογισμικό ήδη και κατανοούν τις διαφορές.

 

 

iOS 8:

  • Interactive notifications (Τύπου BiteSMS για τους jailbreakers, αλλά για όλα τα apps)
  • Recent Contacts in Multitasking
  • Spotlight: Αναβάθμιση αντίστοιχη με αυτή στο Yosemite
  • QuickType: Predictive Typing android style. (χωρίς υποστήριξη για ελληνικά προς το παρόν).
  • 3rd Party Keyboards: Από τις μεγαλύτερες αλλαγές που ανακοινώθηκαν. Για πρώτη φορά η Apple επιτρέπει στους dev να αναπτύξουν δικά τους πληκτρολόγια που θα μπορεί ο χρήστης να κατεβάσει και να αντικαταστήσει το πληκτρολόγιο του λογισμικού. Είναι η πρώτη φορά που η Apple επιτρέπει τέτοιο επίπεδο διείσδυσης σε 3rd Party εφαρμογές και ίσως μία καλή αρχή για άλλα πράγματα στο μέλλον (theming?)
  • iCloud Drive: Η Apple στην ουσία μπαίνει στα χωράφια του Dropbox λίγο περισσότερο από πριν, με μία υλοποίηση που υπακούει πιστά στους κανόνες του αυστηρού integration ανάμεσα στις εφαρμογές.
  • Continuity,Handoff κλπ: Όλες οι νέες λειτουργίες των Yosemite που κάνουν τις δύο πλατφόρμες να λειτουργούν άψογα μεταξύ τους είναι διαθέσιμες και εδώ.
  • Group Messaging: Το iMessage μας βοηθάει να κάνουμε πλέον πολύ πιο εύκολα και χρηστικά ομαδικές συνομιλίες.
  • Δυνατότητα απάντησης με Video ή ηχητικό κομμάτι απευθείας από την εφαρμογή Μηνυμάτων.
  • HealthKit: Η πολυσυζητημένη υλοποίηση γύρω από τον τομέα της υγείας που θα συγκεντρώνει και θα διαχειρίζεται κεντρικά τα δεδομένα από hardware τρίτων κατασκευαστών.
  • Family sharing: Πλέον το πρόβλημα που πολλοί ίσως έχετε αντιμετωπίσει ενδοοικογενειακά λύνεται. Μπορείτε να ρυθμίσετε το ποιες συσκευές ανήκουν στην οικογένειά σας ακόμα και αν αυτές δεν έχουν το ίδιο AppleID. Έτσι η αγορές του ενός είναι διαθέσιμες και στους άλλους. Επίσης αν είστε ο "αρχηγός", θα πρέπει να δώσετε έγκριση πριν να γίνει η αγορά από οποιαδήποτε άλλη συσκευή. Μπορείτε να ορίσετε μέχρι 6 οικογενειακές συσκευές με μόνο περιορισμό να έχουν την ίδια πιστωτική κάρτα σεταρισμένη στα AppleID τους.
  • Photos: Μία ακόμα βελτίωση στην εφαρμογή που εισήχθει πέρυσι. iCloud Photo Libraries ώστε να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείται τον χώρο στη συσκευή σας (χρησιμοποιεί τον χώρο του iCloud) και smart editing με περισσότερα φίλτρα αλλά και δυνατότητα χρήσης απευθείας φίλτρων από 3rd Party Apps.
  • Τέλος, οι γνωστές βελτιώσεις στη Siri.

Developers:

 

Μιλάμε για ένα συνέδριο developers. Και η Apple τους αφιέρωσε ένα ολόκληρο section στην παρουσίαση. Με νέα εργαλεία:

 

  • AppBundles on iOS AppStore. Όπως υπάρχουν ήδη στο MacAppStore, τα Bundles εφαρμογών έρχονται και στο iOS AppStore.
  • Video Previews στο AppStore.
  • TestFlight Beta Testing. Έτσι οι developers θα έχουν τη δυνατότητα να δίνουν beta εκδόσεις των εφαρμογών τους στους χρήστες και να βλέπουν τα αποτελέσματα.
  • Χρήση του TouchID και από 3rd Party Apps (χωρίς καμία πρόσβαση των εφαρμογών στα στοιχεία του χρήστη).
  • HomeKit: Όπως και με το HealthKit, η Apple ενώνει όλο το hardware τρίτων κατασκευαστών σε ένα kit. Εδώ μάλλον δεν θα υπάρχει αντίστοιχο app αρχικά, αλλά ο έλεγχος θα γίνεται κεντρικά από εφαρμογές όπως η Siri.
  • Metal: Εν ολίγοις, 10 φορές καλύτερη απόδοση στα 3d Graphics.
  • Swift: Μία νέα γλώσσα προγραμματισμού φαινομενικά πιο εύκολη και αποτελεσματική από την Objective-C με θεαματικά αποτελέσματα από ότι φάνηκε στην απρουσίαση.

 

Αυτά εν ολίγοις. Εμένα η όλη παρουσίαση μία αίσθηση μου άφησε. Integration.

Βάλθηκαν να ενώσουν τις δύο πλατφόρμες. Και το κάνουν. Λίγα και σωστά βήματα τη φορά.

 

Σκεφτείτε κάποιον που έχει Mac, ipad και iPhone. Με ένα τέτοιο οικοσύστημα που του προσφέρεται, θα είναι δύσκολη μία ενδεχόμενη έξοδος προς άλλες πλατφόρμες σε κάποια από τις τρεις κατηγορίες.

 

Η Apple δένει πελάτες. Παλιότερα το έκανε σε ένα μεγάλο ποσοστό με το marketing.

Τώρα ρίχνει βάρος στο να δυναμώσει το οικοσύστημά της. Και εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται το καταφέρνει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:47

Δυο ερωτήσεις. Τα widgets θα είναι μόνο απο αυτές τις εφαρμογές eBay κ αυτά τα αμερικάνικα η λογικά θα βγάλουν οι dev δικά τους;

Κ για το Touch ID που έδειξε, θα μπορούμε να κλειδωνουμε εφαρμογές η να αγοράζουμε πράγματα κ θα έχω κωδικό. Δεν το έπιασα.

λογικα με το νεο sdk θα μπορει ο καθενας να φτιαξει δικο του widget και να κανε το touch id οτι θελει, αλλα ακομα περιμενουμε να περασουνε τα νεα tools να το δουμε


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#273   koskon

koskon

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@koskon16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:koskon

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:47

Μπορεί κάποιος που κατέβασε την Beta να μου την στείλει σε κάποιο link να την κατεβάσω??


Τελευταία επεξεργασία από: koskon, 02/06/2014 - 21:48


#274   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3951 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:48

λογικα με το νεο sdk θα μπορει ο καθενας να φτιαξει δικο του widget και να κανε το touch id οτι θελει, αλλα ακομα περιμενουμε να περασουνε τα νεα tools να το δουμε



Άρα πολυ ευχάριστα νέα.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#275   dimebag

dimebag

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:48

γνωριζουμε σε πια iphone θα παιζει το 8?



#276   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:49

γνωριζουμε σε πια iphone θα παιζει το 8?

4σ και πανω

 

http://www.iphonehac...le-devices.html


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 02/06/2014 - 21:49

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#277   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:50

Από ότι είδα στο Mac έδωσαν την επιλογή για night mode.Λέτε να υπάρχει κάτι παρόμοιο στο iOS 8 απλώς να μην έγινε αναφορά?

#278   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:50

εμενα μου αρεσε τρελα το editing στις photo πριν να στειλεις εμαιλ, και ειχ εκαι αναγνωρηση γραφης αν ειδατε,


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#279   martkonsta

martkonsta

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Twitter:@martkonsta
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:52

Η Apple δένει πελάτες. Παλιότερα το έκανε σε ένα μεγάλο ποσοστό με το marketing.

Τώρα ρίχνει βάρος στο να δυναμώσει το οικοσύστημά της. Και εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται το καταφέρνει.

Μα στην ουσία αυτό είναι το ζήτημα.Όταν όλα δουλεύουν μεταξύ τους τόσο όμορφα και απλά γιατί να πας αλλού :) Μόνο η τιμή είναι το πρόβλημα αλλα αν σκεφτείς τι προσφέρει....



#280   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:55

εμενα μου αρεσε τρελα το editing στις photo πριν να στειλεις εμαιλ, και ειχ εκαι αναγνωρηση γραφης αν ειδατε,

Βασικά γενικά τα ΟS έχουν γίνει πιο εύχρηστα και βοηθητικά προς τον χρήστη..



#281   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:57

σημερα η αππλε εκτος των αλλων εδωσε ενα jb tweak , το photoshop express, kai to skydrive!  


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#282   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:58

To include drive μου αρεσε!



#283   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 21:59

To include drive μου αρεσε!

υτο πιο ειναι? τοσες ονομασιες τα ξεχασα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#284   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/06/2014 - 22:00

Apple Seeds First OS X Yosemite 10.10 Beta to Developers
 

 

 

http://www.iphonehac..._medium=twitter


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#285   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/06/2014 - 22:01

υτο πιο ειναι? τοσες ονομασιες τα ξεχασα

iCloud* συγγνώμη autocorrect  :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες