Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

αγορά imac - sos


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   geonet11

geonet11

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/07/2014 - 18:59

Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να περάσω στον κόσμο των Mac. Από μια περιήγηση στα μαγαζιά μπλέχτηκα - πολλά και διάφορα μοντέλα.

Τι θα μου προτίνατε ως καλύτερη επιλογή α) απλή οθόνη β) retina οθόνη.

Χρήση μέτρια (κυρίως κείμενο, music & video editing)

Σας ευχαριστώ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:00

Σε iMac αρχικά δεν υπάρχει οθόνη ρέτινα, μονο MacBook pro 13" & 15" οπότε μπλέκεις και τα macbook pro στην ερώτηση σου ή μιλάμε για σταθερό παντα ; (iMac)



#3   geonet11

geonet11

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:17

Έχεις δίκιο, η ασχετοσύνη φταίει. Επειδή ψάχνω και στις δυο επιλογές.

Ιδανικά ψάχνω την καλύτερη λύση σε συνδυσμό laptop και desktop.

Το macbook 15'' από ότι βλέπβ εδώ στο forum θεωρείται η καλύτερη επιλογή.

Δεδομένου ότι δουλεύω πολλές ώρες σπίτι , τι συνδυασμό προτίνεις?



#4   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:23

 Αγόρασα λοιπόν το iMac 27" εγω να σου πω την ιστορία μου, φοβερό μηχάνημα τα άξιζε τα λεφτά του δεν μπορώ να πω, αλλα δεν με βόλευε με κούραζαν οι 27 ίντσες και δεν μπορούσα να κουνηθώ απο το γραφείο μου, οπότε πούλησα το iMac και αγόρασα macbook pro 15" retina απο το ebay (electronic king) στα 1500€ περίπου, το μηχάνημα πετάει φωτιές :Ρ του εχω και mavericks και windows 7 (παιζω και μερικά παιχνίδια που και που) και δεν μου εχει κολλήσει ποτέ, εχω νομιζω την δευτερη εκδοση του MBP με τον SSD στα 256GB και 8GB Ram, i7 cpu στα 2GHz, δεν έχει κολλήσει ποτε και για κανενα λόγο (φαντάσου οτι χρησιμοποιώ και photoshop και movie editors οπως sony vegas, adobe after effects και logic pro, ableton για δημιουργία μουσικής) το μοναδικό πρόβλημα που εχω ειναι οτι μετα απο πολλές ώρες χρήσεις ανεβαίνει η θερμοκρασία του mac και το πληκτρολόγιο ειναι ζεστό, βεβαια με ενα stand και ενα fan απο κατω δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλα επειδή το παω περα δώθε μονο με την θηκη δεν με βολεύει να εχω stand μαζί μου, αυτα :Ρ 



#5   geonet11

geonet11

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:45

Πολύ χρήσιμο! Πιστεύεις λοιπόν ότι  πρέπει να κινηθώ εκεί, και στη συνέχεια να αγοράσω και έναν σταθερό οικονομικότερο απλά για "να κάνω τη δουλειά μου" τις ατελείωτες ώρες στο σπίτι;



#6   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:52

Πολύ χρήσιμο! Πιστεύεις λοιπόν ότι  πρέπει να κινηθώ εκεί, και στη συνέχεια να αγοράσω και έναν σταθερό οικονομικότερο απλά για "να κάνω τη δουλειά μου" τις ατελείωτες ώρες στο σπίτι;

 

Εαν αγοράσεις το MBP δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς τον σταθερό :Ρ θα το δεις με τον καιρό πως οτι κι αν ψάχνεις, θα εχεις το μακ καπου εκει δίπλα :Ρ



#7   geonet11

geonet11

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/07/2014 - 20:23

Εχμμμ, τι είναι το ΜΒΡ? :blush:



#8   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2014 - 20:50

MPB=MacBookPro



#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/07/2014 - 21:24

Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να περάσω στον κόσμο των Mac. Από μια περιήγηση στα μαγαζιά μπλέχτηκα - πολλά και διάφορα μοντέλα.

Τι θα μου προτίνατε ως καλύτερη επιλογή α) απλή οθόνη β) retina οθόνη.

Χρήση μέτρια (κυρίως κείμενο, music & video editing)

Σας ευχαριστώ!

Φίλε όντως πάρε ένα macbook pro retina και κάποια στιγμή αν θες παίρνεις και μία οθόνη της αρεσκείας σου και το έχεις και σαν Desktop και τελειώνει η υπόθεση :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#10   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/07/2014 - 21:37

Φίλε όντως πάρε ένα macbook pro retina και κάποια στιγμή αν θες παίρνεις και μία οθόνη της αρεσκείας σου και το έχεις και σαν Desktop και τελειώνει η υπόθεση :)

Ολοι στα λόγια μου έρχονται στο τέλος :Ρ 



#11   geonet11

geonet11

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/07/2014 - 15:18

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Ψήθηκα για το Macbook. Από άποψη φορητότητας πως είναι; Βολεύει για μεταφορά, ή είναι ογκώδες; Γιατί μετά την τελευταία επέλαση των ιων στη Microsoft ούτε σαθερό αλλά ούτε φορτό έχω. :D

Για τον 15'' μιλάμε, έτσι δεν είναι;

 

Επίσης, έτσι για την ενημέρωση, γιατί είναι καλύτερο από imac? για να αρχίσω να μορφώνομαι λίγο....


Τελευταία επεξεργασία από: geonet11, 07/07/2014 - 15:19


#12   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/07/2014 - 21:08

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Ψήθηκα για το Macbook. Από άποψη φορητότητας πως είναι; Βολεύει για μεταφορά, ή είναι ογκώδες; Γιατί μετά την τελευταία επέλαση των ιων στη Microsoft ούτε σαθερό αλλά ούτε φορτό έχω. :D

Για τον 15'' μιλάμε, έτσι δεν είναι;

 

Επίσης, έτσι για την ενημέρωση, γιατί είναι καλύτερο από imac? για να αρχίσω να μορφώνομαι λίγο....

ειναι ελαφρύ αμα είχες λαπτοπ windows πιο παλιά το MBP θα σου φανεί πουπουλο, εγω το μεταφέρω ανετα παντού, οσο αναφορά το iMac προσωπικά πιστευω οτι ειναι και αυτο φοβερό μηχάνημα αλλα το MBP με αυτην την οθονάρα και την φορητότητα του καλύπτει παρα πολυ, ενω το iMac σε εγκλοβίζει σε ενα μέρος εκτος αμα θελεις να παρεις 10 κιλά μηχάνημα και να πας πέρα δώθε :Ρ



#13   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/07/2014 - 21:19

 Αγόρασα λοιπόν το iMac 27" εγω να σου πω την ιστορία μου, φοβερό μηχάνημα τα άξιζε τα λεφτά του δεν μπορώ να πω, αλλα δεν με βόλευε με κούραζαν οι 27 ίντσες και δεν μπορούσα να κουνηθώ απο το γραφείο μου, οπότε πούλησα το iMac και αγόρασα macbook pro 15" retina απο το ebay (electronic king) στα 1500€ περίπου, το μηχάνημα πετάει φωτιές :Ρ του εχω και mavericks και windows 7 (παιζω και μερικά παιχνίδια που και που) και δεν μου εχει κολλήσει ποτέ, εχω νομιζω την δευτερη εκδοση του MBP με τον SSD στα 256GB και 8GB Ram, i7 cpu στα 2GHz, δεν έχει κολλήσει ποτε και για κανενα λόγο (φαντάσου οτι χρησιμοποιώ και photoshop και movie editors οπως sony vegas, adobe after effects και logic pro, ableton για δημιουργία μουσικής) το μοναδικό πρόβλημα που εχω ειναι οτι μετα απο πολλές ώρες χρήσεις ανεβαίνει η θερμοκρασία του mac και το πληκτρολόγιο ειναι ζεστό, βεβαια με ενα stand και ενα fan απο κατω δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλα επειδή το παω περα δώθε μονο με την θηκη δεν με βολεύει να εχω stand μαζί μου, αυτα :Ρ 

 

 

Για εκτελωνισμό πόσο πλήρωσες? ? ?

 

Γιατι η τιμη που αναφερεις ειναι πολυ καλη αν σου ηρθε με τετοια τιμη στο σπιτι...



#14   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/07/2014 - 21:29

Για εκτελωνισμό πόσο πλήρωσες? ? ?

 

Γιατι η τιμη που αναφερεις ειναι πολυ καλη αν σου ηρθε με τετοια τιμη στο σπιτι...

Τιποτα δεν πλήρωσα o electronic king στέλνει και απο αγγλία (αρκει να το εχει εκει αμα ειναι να το φέρει ααααστο καλύτερα :Ρ) και ήρθε σε 5 μερες σπίτι μου με fedex



#15   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/07/2014 - 21:46

Μια χαρά.......



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες