Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Απορίες νέου iOS Developer


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2014 - 08:42

Εκπληρώνω σιγά σιγά το όνειρό μου να γίνω iOS Developer, και επειδή έχω φτάσει σε βαθμό που η εφαρμογή μου είναι 75% έτοιμη, θέλω να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τη φορολογία και τις πωλήσεις στο AppStore.

Έως τώρα, οι δοκιμές που κάνω είναι σε Simulator (και στη συσκευή μου μέσω iOSReg). Δυστυχώς για να συνεχίσω τη δουλειά πρέπει να φτιάξω Developer Account ώστε να μπορέσω να προσαρμόζω και τα push notifications. Ο λόγος που ακόμα δεν έχω φτιάξει Developer Account είναι ότι δεν μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το ποια οδός είναι πιο συμφέρουσα:

  1. Enrollment σαν Ιδιώτης: Πρέπει να κάνω έναρξη (η εφαρμογή δεν θα είναι δωρεάν).
  2. Enrollment σαν Εταιρία: Πρέπει είτε να κάνω έναρξη νέας εταιρίας (τρέχα γύρευε) είτε να περάσω τα στοιχεία της εταιρίας που έχω ήδη (Ο.Ε. αλλά σε διαφορετικό κλάδο που σημαίνει πως πρέπει να κάνω και μεταβολή του καταστατικού, έτσι;)
  3. Enrollment σαν Εταιρία Εξωτερικού: Άνοιγμα εταιρίας σε μια χώρα “ελαφρύτερη” φορολογικά.

Ποια θεωρείτε την καλύτερη οδό; Πως πρέπει να δηλώνω τα έσοδα από τις πωλήσεις σε κάθε περίπτωση;

Επειδή η εφαρμογή θα ξεκινήσει εγχώρια και θα καταλήξει παγκόσμια, αλλάζει κάτι στο πως φορολογούμαι αν τη διαθέτω σε περισσότερες χώρες;

Σας ευχαριστώ πολύ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 09:48

ατομικα θα κανεις enroll, θα δηλωσεις τραπεζα και λογαριασμο και εκει θα σου βαζει καθε μηνα η αππλε τα χρηματα που εχεις κερδισει!

 

τωρα για φορολογια ακριβως τι παιζει δεν ξερω, σιγουρα πληρωνεις στην αμερικη κατι, τωρα αν με το καλο τα εσοδα σου ειναι πολλα ρωτα ενα λογιστη να τα δηλωσεις και εδω στην δηλωση σου αν χρειαζετε


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2014 - 10:45

ατομικα θα κανεις enroll, θα δηλωσεις τραπεζα και λογαριασμο και εκει θα σου βαζει καθε μηνα η αππλε τα χρηματα που εχεις κερδισει!

 

τωρα για φορολογια ακριβως τι παιζει δεν ξερω, σιγουρα πληρωνεις στην αμερικη κατι, τωρα αν με το καλο τα εσοδα σου ειναι πολλα ρωτα ενα λογιστη να τα δηλωσεις και εδω στην δηλωση σου αν χρειαζετε

 

Το βασικό ερώτημα είναι αν θα πρέπει να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης. Επίσης αυτά που πληρώνω στην Αμερική συγκαταλέγονται μέσα στο 30% που κρατάει η Apple ?



#4   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 10:48

Το βασικό ερώτημα είναι αν θα πρέπει να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης. Επίσης αυτά που πληρώνω στην Αμερική συγκαταλέγονται μέσα στο 30% που κρατάει η Apple ?

οχι σαν ατομο, δεν χρειαζετε επιχειρηση! τα ατομικα σου στοιχεια και εισαι κομπλε 

 

αυτο δεν ξερω αν στο 30% εχει και φορο μεσα, λογικα της αμερικης εχει, εδω στην ελλαδα αν χρειαζετε να τα δηλωνεις δεν ξερω, ρωτα ενα λογιστη


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#5   psy2k

psy2k

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/10/2014 - 10:56

Εναρξη επιχειρησης δεν χρειαζεται, αλλα με καποιο τροπο πρεπει να αποδιδεις το ΦΠΑ (για ενδοκοινοτικες συναλλαγες -τετοια εχεις με την Apple, εχει εδρα το Luxemburg- δεν υπαρχει ΦΠΑ συμφωνα με καποιους) για αυτα που βγαζεις που σημαινει οτι ενα μπλοκακι για να κοβεις αποδειξεις για το τι βγαζεις σου χρειαζεται. H Apple δεν αφαιρει το VAT, αφαιρει μονο το 30% που ειναι το μεριδιο της απο τα εσοδα σου.  Οποτε καλυτερα ρωτα ενα λογιστη.


Τελευταία επεξεργασία από: psy2k, 13/10/2014 - 11:00


#6   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:01

το μπλοκάκι αποδείξεων έχει νόημα όταν την δίνεις κάπου την απόδειξη, στην προκειμένη η apple δεν σου ζητάει απόδειξη για την πληρωμή που σου κάνει. Επίσης πως μπορείς να έχεις μπλοκ αποδείξεων χωρίς επάνω να αναγράφει τα στοιχεία της επιχείρησης (άρα χρειάζεται έναρξη)


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#7   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:03

το μπλοκάκι αποδείξεων έχει νόημα όταν την δίνεις κάπου την απόδειξη, στην προκειμένη η apple δεν σου ζητάει απόδειξη για την πληρωμή που σου κάνει. Επίσης πως μπορείς να έχεις μπλοκ αποδείξεων χωρίς επάνω να αναγράφει τα στοιχεία της επιχείρησης (άρα χρειάζεται έναρξη)

γιατι εναρξη? οταν νικοιαζεις ενα σπιτι δεν κοβεις αποδειξη? ατομικα την κοβεις...  κατι παρομοιο θα θελει και εδω, μαθαινω τωρα παντος να σας πω, εγω δεν εχω δηλωσει τπτ προς το παρον


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#8   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:05

αυτό είναι έσοδο δεν είναι δουλειά δεν μπορείς να πληρώνεσαι νόμιμα για εργασία χωρίς έναρξη


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#9   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:06

αυτό είναι έσοδο δεν είναι δουλειά δεν μπορείς να πληρώνεσαι νόμιμα για εργασία χωρίς έναρξη

οι εφαρμογες σαν παροχη υπηρεσιων δεν πιανετε? δεν αγορασες κατι με τιμολογιο.... να το πουλησεις λιανικη να θες εναρξη


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#10   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:08

δεν έχει σημασία η παροχή υπηρεσιών θέλει έναρξη ατομικής επιχείρησης με έδρα εκεί που θα κρατάω τα βιβλία πχ σπίτι μου


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#11   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:13

δεν έχει σημασία η παροχή υπηρεσιών θέλει έναρξη ατομικής επιχείρησης με έδρα εκεί που θα κρατάω τα βιβλία πχ σπίτι μου

μολις μιλησα με λογιστη, παροχη υπηρεσιων στο εξωτερικο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΒΙΒΛΙΑ! στη δηλωσει μπανει στο "εσωδα απο αλλες πηγες" κανονικα τα δηλωνεις εκει ατομικα και σου κραταει το κρατος 26% 

 

ουτε επιχηρηση ουτε βιβλια ουτε τιποτα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#12   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:16

μολις μιλησα με λογιστη, παροχη υπηρεσιων στο εξωτερικο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΒΙΒΛΙΑ! στη δηλωσει μπανει στο "εσωδα απο αλλες πηγες" κανονικα τα δηλωνεις εκει ατομικα και σου κραταει το κρατος 26% 

 

ουτε επιχηρηση ουτε βιβλια ουτε τιποτα

26% ??? Τι λέτε ρε παιδιά... νταβατζιλίκι λέμε!



#13   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:17

άρα έχουμε και οι δυο δίκιο διότι δεν κόβεις απόδειξη και απλά δηλώνεις στη δήλωση σου τα έσοδα από που προέρχονται, ΑΝ έκοβες απόδειξη τότε χρειάζεσαι έναρξη και σε αυτό διαφώνησα με τον φίλο από πάνω (που σημαινει οτι ενα μπλοκακι για να κοβεις αποδειξεις για το τι βγαζεις σου χρειαζεται)


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#14   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:17

26% :huh: Τι λέτε ρε παιδιά... νταβατζιλίκι λέμε!

ε καλα τι νομιζεσ χαχα, εγω παντος απο του χρονου λεω να τα δηλωσω, φτιαχνω και μια νεα εφαρμογη που ισως μου αποφερει καποια κερδη οποτε καλυτερα το κεφαλι υσηχο


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#15   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/10/2014 - 11:17

άρα έχουμε και οι δυο δίκιο διότι δεν κόβεις απόδειξη και απλά δηλώνεις στη δήλωση σου τα έσοδα από που προέρχονται, ΑΝ έκοβες απόδειξη τότε χρειάζεσαι έναρξη και σε αυτό διαφώνησα με τον φίλο από πάνω (που σημαινει οτι ενα μπλοκακι για να κοβεις αποδειξεις για το τι βγαζεις σου χρειαζεται)

ναι ναι οχι μπλοκακι διοτι δεν ειναι αποδειξη, απλα τα δηλωνεις στην δηλωση σαν εχτρα εσοδο


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 13/10/2014 - 11:18

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες