Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iGreekHolidays - iPhone εφαρμογή ημερολογίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2010 - 14:28

Καλησπέρα,

Στην έκδοση 2.3 που όλοι αναμένουμε να εγκριθεί από την Apple, αυτό έχει φτιαχτεί. Όταν ανοίγει η εφαρμογή o slider πάει απευθείας στο τρέχον έτος ενώ με αλλαγή στις καρτέλες παραμένει ως είχε.

Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 08:44

Καλημέρα,

είδα καλά?

Η έκδοση 2.3 είναι online?

Περιμένω τα σχόλια σας και σας ενημερώνω ότι έχω ξεκινήσει την έκδοση 2.4 !

#18   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/01/2010 - 11:53

Εγώ σήμερα το πρωί που μπήκα στο AppStore μου έβγαλε update για την νεα έκδοση 2.3 (με επαφές, πληροφορίες για το ζώδιο κ.τ.λ.)
ksta, είναι απλά τέλειο! Πάρα πολύ καλή δουλειά! Μπράβο! :)

#19   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 13:33

Thanks!

#20   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2010 - 18:47

Καλησπέρα,

θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι η τιμή της εφαρμογής έιναι 0,79€ μέχρι και την Κυριακή το απόγευμα.
Όπως όμως είχα αναφέρει και στην αρχική δημοσίευση, η τιμή από την Κυριακή και μετά θα αυξηθεί στα 1,59€.

Τα updates προφανώς θα είναι δωρεάν για όσους έχουν ήδη κατεβάσει την εφαρμογή.


Ευχαριστώ.

#21   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 14/01/2010 - 22:52

Το έχω γράψει και στο παρελθόν, είναι η καλύτερη εφαρμογή εορτολογίου που παίζει στο AppStore...

#22   kouros1

kouros1

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/01/2010 - 11:17

Θα ήθελα να σε συγχαρώ για την εφαρμογή σου!!! Είναι απίστευτη και χρειάζεται πραγματικά. Επειδή την έχω λίγο καιρό και την χρησιμοποιώ καθημερινά, θα ήθελα να σου προτείνω κάποιες αλλαγές για το επόμενο update.

1. Οι μέρες να αλλάζουν όχι πατώντας το επομενη η το προηγουμενη μέρα αλλα κάνοντας slide το δάχτυλο δεξιά η αριστερά.

2. Καλο θα ήταν όταν υπάρχει γιορτή η γενέθλια μιας επαφής να βγαίνει ένα σηματάκι στις επαφές ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνουμε στις επαφές και να ψάχνουμε κάθε φορα. Αν δεν γίνεται αυτό, καλο θα ήταν να γίνεται έντονο το γενέθλια η γιορτές ώστε να μην μπαίνουμε και να ψάχνουμε αν έχει κάποιος γενέθλια και να χάνουμε χρόνο.

Σου αξίζει η επιτυχία που έκανε η εφαρμογή σου και πιστεύω ότι με την συνδρομή όλwν μας θα γίνει ακόμα πιο τέλεια!!!

#23   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2010 - 11:58

Θα ήθελα να σε συγχαρώ για την εφαρμογή σου!!! Είναι απίστευτη και χρειάζεται πραγματικά. Επειδή την έχω λίγο καιρό και την χρησιμοποιώ καθημερινά, θα ήθελα να σου προτείνω κάποιες αλλαγές για το επόμενο update.

1. Οι μέρες να αλλάζουν όχι πατώντας το επομενη η το προηγουμενη μέρα αλλα κάνοντας slide το δάχτυλο δεξιά η αριστερά.

2. Καλο θα ήταν όταν υπάρχει γιορτή η γενέθλια μιας επαφής να βγαίνει ένα σηματάκι στις επαφές ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνουμε στις επαφές και να ψάχνουμε κάθε φορα. Αν δεν γίνεται αυτό, καλο θα ήταν να γίνεται έντονο το γενέθλια η γιορτές ώστε να μην μπαίνουμε και να ψάχνουμε αν έχει κάποιος γενέθλια και να χάνουμε χρόνο.

Σου αξίζει η επιτυχία που έκανε η εφαρμογή σου και πιστεύω ότι με την συνδρομή όλwν μας θα γίνει ακόμα πιο τέλεια!!!



Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Στο επόμενο update θα βρεις αυτά που ζήτησες!

Κρατάω το τελευταίο: "...με την συνδρομή όλwν μας θα γίνει ακόμα πιο τέλεια" !

#24   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 30/01/2010 - 08:47

Παιδιά να ζητήσω κι εγώ κάτι τώρα...;

Στην επιλογή ημερομηνίας μπορείτε να βάλετε και τις περασμένες χρονιές;

Θα βοηθούσε σαν κάλυψη του γνωστού κενού που έχει το calendar του iPhone... όπου δεν μπορείς να πας σε συγκεκριμένη παλιά ημερομηνία (στα Nokia λέγεται "Μετάβαση σε..." και είναι πολύ πρακτικό!)

Αυτά :)

#25   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:20

Τότε και εγώ με τη σειρά μου να προτείνω κάτι.
Η σελίδα με τις επίσημες αργίες να εμφανίζει αυτόματα πανο την αργία που έχουμε την συγκεκριμένη μέρα (και την επόμενη μετα απο αυτην) έτσι ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις scoll για να δεις πότε είναι η επόμενη αργία.
Αν μπορει να γίνει βέβαια αυτό.

Αναρτημένη εικόνα

#26   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2010 - 00:03

Παιδιά να ζητήσω κι εγώ κάτι τώρα...;

Στην επιλογή ημερομηνίας μπορείτε να βάλετε και τις περασμένες χρονιές;

Θα βοηθούσε σαν κάλυψη του γνωστού κενού που έχει το calendar του iPhone... όπου δεν μπορείς να πας σε συγκεκριμένη παλιά ημερομηνία (στα Nokia λέγεται "Μετάβαση σε..." και είναι πολύ πρακτικό!)

Αυτά :)


Γειά χαρά.

Αυτό που ζητάς δεν είναι δύσκολο, όμως η πληροφορία που παρουσιάζεται στις διάφορες καρτέλες αφορά τα έτη 2009 και 2010 και πρέπει να υπολογιστεί και για τα προηγούμενα αν είναι να προσθέσω αυτό που ζητάς. Δηλαδή για να καταλάβεις... η ανατολή και η δύση του ηλίου που αναφέρονται στις καρτέλες είναι προυπολογισμένες και σωσμένες σε βάση. Αν δοθεί η δυνατότητα κάποιος να πάει στο 2000, δεν θα μπορεί να δει την ανατολή και δύση. Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα... υπάρχουν για λόγους ταχύτητας προυπολογισμένα κάποια πράγματα στην εφαρμογή και γι αυτό δεν δίνω την δυνατότητα να πας σε άλλο έτος.
Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να δεις μόνο τη μέρα έπεφτε κάποια ημερομηνία, τότε οκ, θα προσθέσω την δυνατότητα αυτή, αλλά δεν θα μπορείς να έχεις access σε κάποια πληροφορία μιας και αυτή δεν θα είναι προυπολογισμένη!

Ευχαριστώ!

#27   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2010 - 00:05

Τότε και εγώ με τη σειρά μου να προτείνω κάτι.
Η σελίδα με τις επίσημες αργίες να εμφανίζει αυτόματα πανο την αργία που έχουμε την συγκεκριμένη μέρα (και την επόμενη μετα απο αυτην) έτσι ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις scoll για να δεις πότε είναι η επόμενη αργία.
Αν μπορει να γίνει βέβαια αυτό.

Αναρτημένη εικόνα



Το έχω σημειώσει και στο επόμενο update θα φαίνονται με διαφορετικό τρόπο οι αργίες που έχουν περάσει, και θα έχει γίνει scroll απευθείας στην επόμενη αργία!

#28   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 31/01/2010 - 12:14

Το έχω σημειώσει και στο επόμενο update θα φαίνονται με διαφορετικό τρόπο οι αργίες που έχουν περάσει, και θα έχει γίνει scroll απευθείας στην επόμενη αργία!


Ναι αυτό ακριβώς ζητούσα απλά στο προηγούμενο μου post δεν το εξέφρασα σωστά. Νομίζω πως αν οι αργίες που έχουν περάσει θα φαίνονται για παράδειγμα με άλλο χρώμα (η το αστερακι τους) θα είναι αρκετό.
Σε ευχαριστώ πολύ! :)


(μόνο σε παρακαλώ πολύ μην αλλάζεις το χρώμα της εφαρμογής, αυτό το λαδι ειναι τόσο όμορφο και τόσο ελληνικό! :) )

Τελευταία επεξεργασία από: Aster, 31/01/2010 - 12:17


#29   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2010 - 10:08

Καλημέρα σε όλους.

θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι χθες έστειλα στην Apple για review την έκδοση 2.3.1 της εφαρμογής.
Έχω προσπαθήσει να συμπεριλάβω μέσα, όλα όσα μου έχετε ζητήσει. Ανατρέξτε στα release notes για να βρείτε αυτό που ζητήσατε. Για όσους δεν βρουν αυτό που ζήτησαν... μην ανησυχείτε... έρχεται και επόμενο update!

Η νέα έκδοση περιλαμβάνει τα εξής:

1) Προσθήκη καρτέλας “Προσεχώς” στην οποία εμφανίζονται τα γεγονότα που ακολουθούν μέχρι και το τέλος του επόμενου μήνα. Τα γεγονότα που εμφανίζονται είναι από τους παρακάτω τύπους: Αργίες, Κινητές Εορτές, Μεγάλες Εορτές, Παγκόσμιες Ημέρες, Γιορτές Επαφών και Γενέθλια Επαφών.

Αναρτημένη εικόνα

2) Προσθήκη φίλτρου στην καρτέλα “Προσεχώς” ώστε να φίλτράρεται ο τύπος του γεγονότος που θα εμφανίζεται. Για ευκολία, κάθε τύπος έχει το δικό του χρώμα, που εμφανίζεται στο αριστερό μέρος του κελιού

Αναρτημένη εικόνα

3) Αφαίρεση των παλαιού τύπου καρτελών για την εμφανιση των “Επόμενων Αργιών”, “Επόμενων Κινητών Εορτών”, “Επόμενων μεγάλων εορτών” και “Επόμενων Παγκόσμιων Ημερών”. Οι καρτέλες αυτές αντικαταστάθηκαν από την καρτέλα “Προσεχώς”

4) Η αναζήτηση στο ευρετήριο μπορεί να γίνει και χωρίς την χρήση τόνων. Το αλφαβητικό ευρετήριο περιλαμβάνει μόνο τα γράμματα της αλφαβήτου και όχι και κάποια αντίτοιχα τονούμενα.

5) Πλοήγηση με βάση την αφή:

α) στις καρτέλες “Αργίες”, “Κινητές”, “Μεγάλες” και “Παγκόσμιες” ο χρήστης μπορεί να πλοηγηθεί στα έτη με σύρσιμο στο πάνω μέρος της οθόνης (εκεί που φαίνεται το έτος). Κάθε σύρσιμο αντιστοιχεί σε αλλαγή ενός έτους

β) στις καρτέλες “Σαν σήμερα”, “Επαφές”, “Εορτολόγιο” και “Συναξάρι” ο χρήστης μπορεί να αλλάξει ημερομηνία με σύρσιμο δεξιά ή αριστερά. Το καλύτερο σημείο για να γίνει είναι στο πάνω μέρος όπου και εμφανίζεται η ημερομηνια, αλλά μπορεί να γίνει και σε όλη την οθόνη

6) Στην καρτέλα “Αργίες”, οι αργίες προηγούμενων ετών, ή αργίες που έχουν ήδη περάσει εμφανίζονται με αγνό χρώμα. Για το τρέχον έτος, πάνω πάνω εμφανίζεται η επόμενη αργία από την μέρα που βρισκόμαστε.

Αναρτημένη εικόνα

7) Στην καρτέλα “Επαφές” εμφανίζεται ένα σηματάκι με 2 αριθμούς. Ο πρώτος υποδηλώνει τις επαφές που γιορτάζουν εκείνη την μέρα και ο 2οσ τις επαφές που έχουν γενέθλια. Οταν δεν υπάρχει το σηματάκι, δεν υπάρχει ούτε γιορτή ούτε γενέθλια. Έτσι ο χρήστης δεν χρειάζεται να ανοίξει την καρτέλα χωρίς λόγο

8) Στις καρτέλες με το επιτραπέζιο ημερολόγιο, όταν ο χρήστης επιλέγει μια ημερομηνία, δίνεται πλέον η δυνατότητα ακύρωσης, σε περίπτωση που δεν θέλει να επιλέξει μια ημερομηνία και επιθυμεί απλά να κλείσει το παράθυρο

9) Η εφαρμογή θυμάται την τελευταιία καρτέλα που επισκέφτηκε ο χρήστης και όταν ανοίγει η εφαρμογή, πάει απευθείας σε αυτή τη καρτέλα

10) Στην καρτέλα “Σαν σήμερα”, με διπλό κλικ, εμφανίζεται σε νέο παράθυρο το “Σαν σήμερα” για ευκολότερη ανάγνωση

11) Bug Fixes: διαφορα προβληματάκια σχετικά με την εμφάνιση


Αναμένουμε την έγκριση από την Apple.

Σας ευχαριστώ.

#30   jimRL

jimRL

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/02/2010 - 10:24

Ακούγεται πολύ καλό, ευχαριστούμε :)

Μια ιδέα που είχα εγώ αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή, είναι να παίρναμε push notifications εφόσον κάποιος από τις επαφές μας γιόρταζε ή είχε γενέθλια σήμερα. Θα βόλευε κάτι τέτοιο σε περίπτωση που ξεχνούσαμε να ανοίξουμε την εφαρμογή κάποια μέρα. Πιστεύω βέβαια είναι δύσκολο κάτι τέτοιο, απλά το αναφέρω σαν ιδέα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες