Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεγαλο προβλημα με σκληρο δισκο σε Macbook pro retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
66 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:48

Φίλε μου, με όλο τον σεβασμό, ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα που να απαιτεί erase για επισκευή του.

Συνεπώς με erase > clean install > restore από το Time Machine backup, επανερχόμαστε από εκεί

που ξεκινήσαμε. :).

Σωστά...γι αυτό και είπα ότι δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα φτιάξει...οπότε ας περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και βλέπουμε. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:48

Το προβλημα το χα πριν το cleanmyMac και το κατεβασα μηπως και με βοηθήσει. Εντωμεταξυ από 27.04 που ξεκινησα το πρωί τωρα ειμαι 26.84gb



#48   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:49

Φίλε μου, δυστυχώς η ΄¨σοφία" μου τερμάτισε.  :(


vires acquirit eundo


#49   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:50

Δεν μπορω να κανω reinstall και να μην πάρω back up? Να σωσω απλα ταινιες κ εγγραφα σε εξωτερικο σκληρο εννοώ. Παλι θα υπαρχει το θεμα?



#50   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:51

Δεν μπορω να κανω reinstall και να μην πάρω back up? Να σωσω απλα ταινιες κ εγγραφα σε εξωτερικο σκληρο εννοώ. Παλι θα υπαρχει το θεμα?

Φυσικά και μπορείς και να μην επαναφέρεις τίποτα. Αλλά προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#51   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:54

Το κανει κ στο δικο σου? Απο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το πρωι κοντα 2 gb κάτω. Σημερα μεσα σε μια ωρα περίπου από 27.04 σε 26.84. Και τωρα οπως βλεπω με πήγε 26.9. Και αλλες φορες τυχαια με ανεβαζει λιγο. Μηπως εχει θεμα ο μετρητής κ θελει κανενα reset?



#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/11/2014 - 12:58

Το κανει κ στο δικο σου? Απο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το πρωι κοντα 2 gb κάτω. Σημερα μεσα σε μια ωρα περίπου από 27.04 σε 26.84. Και τωρα οπως βλεπω με πήγε 26.9. Και αλλες φορες τυχαια με ανεβαζει λιγο. Μηπως εχει θεμα ο μετρητής κ θελει κανενα reset?

Με εσένα τώρα θα αρχίσω να το παρατηρώ! Δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ ποτέ με 1-2 GB διότι πάντα είχα αρκετό χώρο. 

 

Αλλα μου φαντάζει λογικό το ποσό αν σκεφτούμε ότι ανοίγουμε εφαρμογές, κρατάει caches, κρατάει log files και άλλα πόσα που δεν ξέρουμε. 

 

Να μου έλεγες ότι σου τρώεει 20GB θα το θεωρούσα πρόβλημα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#53   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:01

Αν και μικρή πιθανότητα να είναι αυτό λόγω μεγάλου όγκου χωρητηκότητας που αλλάζει τα βράδια, αλλά κάνε ένα τσέκ αν θες. Απενεργοποίησε το power nap. Αυτό που ξυπνάει μόνο του το mac βραδιάτικα και κάνει updates.

Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 10/11/2014 - 13:02


#54   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:06

Με εσένα τώρα θα αρχίσω να το παρατηρώ! Δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ ποτέ με 1-2 GB διότι πάντα είχα αρκετό χώρο. 

 

Αλλα μου φαντάζει λογικό το ποσό αν σκεφτούμε ότι ανοίγουμε εφαρμογές, κρατάει caches, κρατάει log files και άλλα πόσα που δεν ξέρουμε. 

 

Να μου έλεγες ότι σου τρώεει 20GB θα το θεωρούσα πρόβλημα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα όσα λες.

 

Όμως ας μπούμε στα "παπούτσια" του όπου βλέπει ότι ο εγγενώς μικρός -όχι κατ' ανάγκη ανεπαρκής δίσκος- χάνει αδικαιολόγητα σε χωρητικότητα.

Ε, κάπου ανησυχεί. :)


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 10/11/2014 - 13:06

vires acquirit eundo


#55   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:09

Θα το δοκιμασω κ αυτό jim clarinetist, ευχαριστω. Jimmakos δεν ειναι πολυ το 1,5gb αν εχεις αρκετο χωρο αλλα έχω δεν εχω κ συνηθιζω να μην κλείνω τελειως το mac τουλαχιστον για μια δυο βδομαδες,αν αυτο συνεχιζει έτσι θα γονατισει το μηχάνημα. Μηπως το εκανε κ παλιοτερα κ δεν το χα προσέξει? Τι να πω. Γιατι ειναι περιεργο που καποιες φορες αυξανεται ο χωρος μονος του. Giodis αυτο που απενεργοποιησα απ το terminal θα ξαναλειτουργησει μετα το restart? 



#56   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:10

Για να ενεργοποιήσεις τα Local Snapshots, τρέχεις την εντολή·

 

sudo tmutil enablelocal


vires acquirit eundo


#57   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:12

Συμφωνώ απόλυτα με όσα όσα λες.

 

Όμως ας μπούμε στα "παπούτσια" του όπου βλέπει ότι ο εγγενώς μικρός -όχι κατ' ανάγκη ανεπαρκής δίσκος- χάνει αδικαιολόγητα σε χωρητικότητα.

Ε, κάπου ανησυχεί. :)

Μα τι ευγένεια, να σαι καλα. Γενικα σας ευχαριστω ολους όσους ασχοληθήκατε. Εχω κ το μυστηριο του ictl που μου το δειχνει συνεχώς στο terminal και μου πες giodis πως σε σενα δεν υπάρχει. Περιεργο πράγμα.



#58   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:15

Mε το που το ενεργοποιησα (δεν μου έδειξε φυσικά οτι ενεργοποιήθηκε) εχασα ξανα 50mb. Μαλλον δε πρεπει να το πολυκοιταω και να το ψυριζω. Αυτο που με ανησυχει ειναι αν όντως υπαρχει πρόβλημα κ χάνω απο 1.5gb την ημερα αν φτιαχνετε με clean install  χωρις back με το να σωσω κ τα εγγραφα φωτογραφιες μουσικη κ ταινιες σε εξωτερικό.



#59   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:22

 αν φτιαχνετε με clean install

 

Ξέχνα το clean install, στην περίπτωση σου είναι σαν να έμεινες από βενζίνη και κοιτάς αν φταίει η πίεση στα λάστιχα. 


vires acquirit eundo


#60   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 13:26

Αρα αν υπαρχει οντως θέμα και εχοντας το μονο με sleep για καμμια βδομαδα δω να χάνω 10gb συνολικά το πηγαίνω istorm η apple store αν ειμαι Ελβετία? Εχω εγγύηση ετσι κ αλλιώς.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες