Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Μεγάλη αναβάθμιση στο Cydia επιτρέπει το downgrade εφαρμογών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/07/2015 - 12:08

ios9-cydia-tweaks-1024x671.jpg

 
Οι αναβαθμίσεις του Cydia δεν έχουν σταματημό τις τελευταίες ημέρες με τον Saurik να παρουσιάζεται προσηλωμένος στην βελτιστοποίηση του εναλλακτικού οικοσυστήματος εφαρμογών για τις iOS συσκευές.

 

Στο τελευταίο update του Cydia (v1.1.23) είχαμε μεταξύ άλλων την δυνατότητα downgrade εφαρμογών, μία λειτουργία που θα φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμη στους χρήστες που αντιμετωπίζουν προβλήματα μετά από την εγκατάσταση αναβαθμίσεων σε tweaks/apps που δεν έχουν δοκιμαστεί επαρκώς και ενδέχεται να διαθέτουν bugs.

 

Ένα ακόμη σημαντικό χαρακτηριστικό που προστέθηκε στο ανανεωμένο Cydia είναι η υποστήριξη Substrate extensions με την δυνατότητα παραμετροποίησης του ίδιου του Cydia. Πρόσφατο παράδειγμα το tweak TweakHub (repo: http://beta.unlimapps.comεδώ απευθείας link για Jailbroken συσκευές) το οποίο κατηγοριοποιεί τα διαθέσιμα tweaks ανάλογα με τα εγκατεστημένα apps που έχετε στην συσκευή σας (π.χ για το camera.app θα βρείτε τα tweaks AFVideo, AlbumSnapper, AlwaysBackCamera, Applocker κ.ο.κ.)
 
 

Cydia-TweakHub.jpg

 
 
Αναλυτικά τα νέα χαρακτηριστικά του Cydia v1.1.23:


Support Package Downgrades


All too often, I release a new package, and find out during the first few hours after release that there was a serious regression :(. Even if I pull the new version, users who upgraded do not have a way to easily downgrade.


Now, not only will Cydia allow you to downgrade to the "current" version, but it also allows downgrading to any previous version that is available on the repository. Going forward, I will leave previous versions online for some time while users are able to sort out issues.


Find Extensions for Applications


This feature was directly inspired by UnlimApps, who released a Substrate extension for Cydia called TweakHub.


The idea: automatically determine what applications a Substrate extension is designed to modify, and use that to provide categorized lists based on the iOS applications you have installed.


This technique is exciting, as it does not rely on repositories and developers to manually tag packages (this never works out): most of this information is already picked up automatically by Cydia's "whole package index" :D.


(Oh, if it isn't yet clear why UnlimApps wanted this feature: they develop a number of app-specific extensions ;P.)


Clearing Caches Could Kill Cydia


A user reported a situation where they ran out of disk space, iOS cleared their caches, and then Cydia wouldn't run.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2015 - 12:16

Ποια η διαφορά του απλού Find Extensions for Applications από το εν λόγο tweak ?


ezgif_com_crop_2.gif


#3   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2015 - 12:17

Να συμπληρώσω πως η δυνατότητα του Downgrade περιορίζεται στις προγενέστερες εκδόσεις που εξακολουθεί και επιλέγει να διατηρεί ο εκάστοτε Developer στο repo του.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 13/07/2015 - 12:17

Big things have small beginnings

#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/07/2015 - 12:29

Πως να κάνεις downgrade σε ένα Cydia tweak:
 
1: Βρίσκουμε το tweak/app που θέλουμε να κάνουμε downgrade και ανοίγουμε την σελίδα του στο Cydia
2: Πατάμε το κουμπί "Modify", επάνω δεξιά.
3: Επιλέγουμε "Downgrade".
4: Επιλέγουμε την έκδοση που επιθυμούμε (από τις διαθέσιμες που έει κρατήσει ο developer).
5: Πατάμε "Confirm".

Behind the Scenes...

#5   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2015 - 13:24

Moυ άρεσε πολύ το find extensions δίνει ιδέες για να κάνεις πράγματα που ούτε ήξερες ότι γίνονται. Άντε να ανοίξει και το paypal τώρα να δουλέψουμε.



#6   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 13/07/2015 - 13:31

Moυ άρεσε πολύ το find extensions δίνει ιδέες για να κάνεις πράγματα που ούτε ήξερες ότι γίνονται. Άντε να ανοίξει και το paypal τώρα να δουλέψουμε.

το paypal το ποιο συμαντικο
Rafael Nadal

#7   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2015 - 13:59

το paypal το ποιο συμαντικο

πιστεύω ως το Σεπτέμβριο θα υπάρξει κάποια μερική λύση που θα προβλέπει κ κάποιο όριο σε συναλλαγές με εξωτερικό.



#8   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 13/07/2015 - 14:09

πιστεύω ως το Σεπτέμβριο θα υπάρξει κάποια μερική λύση που θα προβλέπει κ κάποιο όριο σε συναλλαγές με εξωτερικό.

μακρια το πας εγω πιστευω μιας και υπογραψαν απο την αλλη βδομμαδα θα ειναι ολα οκ φυσικα με καποιο ελαχιστο οριο!!!!ευχομαι να βγω εγω αληθινος κι οχι εσυ γιατι την βαψαμε!!!!χαχαχαχαχ ειμαι καινουργιος και δεν εχω προλαβει να παρω πολλα tweaks
Rafael Nadal

#9   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2015 - 15:33

μακρια το πας εγω πιστευω μιας και υπογραψαν απο την αλλη βδομμαδα θα ειναι ολα οκ φυσικα με καποιο ελαχιστο οριο!!!!ευχομαι να βγω εγω αληθινος κι οχι εσυ γιατι την βαψαμε!!!!χαχαχαχαχ ειμαι καινουργιος και δεν εχω προλαβει να παρω πολλα tweaks

Aπ'οταν δεν αναβάθμισαν το Αuxo 3 είμαι σε αναμμένα κάρβουνα :P



#10   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 16/07/2015 - 02:10

Aπ'οταν δεν αναβάθμισαν το Αuxo 3 είμαι σε αναμμένα κάρβουνα :P

ασε που δεν μπορουμε να αγορασουμε ηθελα να αγορασω δυο τρια πραγματα οσο ειναι ετσι τα πραγματα καταλαβαινεις τι χρειαζεσαι και τι θελεις πραγματικα κοιτας τι εχεις αγορασει και λες να το ξερα να χα παρει αυτο εκεινο αντε να δουμε!!!ευχομαι το auxo 3 να αναβαθμιστει επιτελους
Rafael Nadal




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες