Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 6s vs Samsung s6 edge+


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gous

gous

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:goustis

Δημοσίευση 24/08/2015 - 19:43

Η τιμη τους λογικα θα ναι παρεμφερή αν και το Samsung 32gb εχει τιμη πώλησης τα 800 ευρω. Τίμιο θα λεγα για τα χαρακτηριστικά του! Το iPhone θα ναι λιγο πιο ακριβό λογικα. Για το 6s plus δε το συζητάω! Αν δεν ανεβάσει ram η Apple θα χει μεινει πίσω στον ανταγωνισμο! Εσείς τι απ τα δυο θα διαλέγατε; Επίσης ειδα το χρυσό Samsung απο κοντα. Μεταλλικό χρυσό. Ωραίο φινίρισμα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 24/08/2015 - 21:12

Για μένα είναι θέμα λειτουργικού! Μπορώ να πω πως όπως είναι σήμερα τα πράγματα δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο εκτός του iPhone...

#3   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/08/2015 - 01:31

Η συγκριση σου ειναι αναμεσα σε διαφορετικες κατηγοριες κ διαφορετικες γεννιες. Συν του οτι συγκρινεις διαφορετικα λειτουργικα οπως ειπε ο φιλος..

legit


#4   gous

gous

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:goustis

Δημοσίευση 25/08/2015 - 01:46

Μα σχεδον καθε εταιρεία εχει το δικο της λειτουργικό. Η σύγκριση ειναι ανάμεσα σε δυο καινούργια μοντέλα που εχουν εφάμιλλη τιμη. Και παραπλήσιες δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

#5   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 923 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2015 - 10:59

Άρα πλεον το ερώτημα τίθεται για το λογισμικό; Τεσπα...
Όπως κ να εχει, δε νιώθω οτι θα φυγω ποτε απο την apple. Το iOS ειναι το λογισμικό που εχω επιλέξει να δουλεύω γιατι αυτο μου ταιριάζει κ με διευκολύνει. Οποτε.. iPhone.

#6   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/08/2015 - 11:06

Μα σχεδον καθε εταιρεία εχει το δικο της λειτουργικό. Η σύγκριση ειναι ανάμεσα σε δυο καινούργια μοντέλα που εχουν εφάμιλλη τιμη. Και παραπλήσιες δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

Η γνωμη μου ειναι πως απαντας σε ερωτηματα τυπου, με απασχολει το λειτουργικο; Θελω το ενα η το αλλο; Αδιαφορο; Θελω μεγαλη η μικρη οθονη; Θελω καμερα; Θελω αυτονομια κοκ. Με την εις ατοπο απαγωγη βρισκεις ποιο ειναι για εσενα.
Προφανως δεν σε απασχολει το λειτουργικο για να θετεις τετοιο διλημα, αρα πας με γνωμονα αλλα κριτηρια.
Ποια ειναι αυτα;

Τελευταία επεξεργασία από: paparainbow, 25/08/2015 - 11:06

legit


#7   gous

gous

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:goustis

Δημοσίευση 25/08/2015 - 11:52

Τα κριτήρια ειναι ολα τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες π διαθέτει ενα κινητό. Απ το λειτουργικό μεχρι τη λεπτομέρεια στις δυνατότητες της κάμερας. Εγω προσωπικα θα διάλεγα παλι iPhone. Αλλα δε θα μου ταν αδιάφορο εαν δω παλι μικρη ram μετα απο τόσα χρονια. Επίσης επειδη μου αρέσουν τα gadget θα ηθελα να χω και μια ασύρματη φόρτιση οπως η Samsung! Και φυσικα ενα χαμηλό δείκτη SAR.

#8   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2015 - 13:34

Εμένα μου λείπει η οθόνη του Samsung που ειδικά στο edge είναι το κάτι άλλο, μακάρι κάποια στιγμή το μήλο να βγει με πιο ζωντανή οθόνη

#9   darkside

darkside

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/10/2015 - 17:06

και εγω στο ιδιο δίλημμα ειμαι  ποιο απο τα δυο, απλα με το 6s πρέπει να παω στα 64gb  για να ειμαι οκ  ,(ακριβότερο ),σαν πιάσιμο στο χερι μου το iphone μου έδινε μια σιγουριά αλλα το samsung νόμιζα οτι θα μου πέσει.

τωρα εγω ειμαι εδω και 4 χρόνια σε android έφυγα απο ios γιατι ήθελα κατι παραπάνω τοτε, κατι ποιο ελεύθερο  πχ να περνάω την μουσική,  ήχους κλήσης, φώτο ποιο εύκολα και  να αλλάζω θέματα στην οθόνη και διάφορα τετοια , ώμος ήξερα οτι θα ειχα κολλήματα σε σχέση με το ios, προσωπικά ειναι αυτο που είπαν τα παιδιά τι λειτουργικό σε βολεύει ,πχ εγω που δουλεύω χρόνια windows δεν μπορώ να πάω σε mac  αν και ολα μια συνήθεια ειναι αλλα για την χρίση που θέλω δεν μου κάνουν, αρα πάμε πρώτα φιλε μου να δουμε το λειτουργικό  .

μετα παμε στην εμφάνιση ,όμορφα και τα δυο αν και εγω βλέπω λιγο ποιο διαφορετικά πχ αυτα τα κινητα μεγάλης αξιας θελουν και θηκη δεν ειναι να τα έχεις ετσι ? αρα παμε να δουμε και ποιο εχει μεγάλη γκάμα σε θήκες και όμορφες και σωστές και να μην κοστίζουν και μια περιουσία, που σε αυτο νομίζω οτι το iphone υπερτερεί,  αλλα και το edge εχει κάποιες ακριβές μεν αλλα πολυ όμορφες, .

τελος παμε και σε ενα κομμάτι της μεταπώλησης, που ολο ξέρουμε οτι κάποια στιγμη θα θελήσουμε να πουλήσουμε το κινητό μας  για τους χψ λόγους, ποια θα ειναι η τιμη που θα μπορούμε τοτε να πουλήσουμε ? , πιστεύω και νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε οτι τα iphone κρατάνε μια τιμή καλή ακόμα και μετα απο πολύ καιρό αρα εδω είμαστε στο iphone πάλι . . 

και μπλα μπλα μπλα ..........



#10   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/10/2015 - 04:47

Έχω το edge s6 edge+ και η γυναικα μου το iphone6s (μενουνε HK). Είναι και τα δύο απίστευτα κινητά και by far τα καλύτερα λογισμικά και τα δυο (ios,tuchwiz).
Τυχαίνει να έχω και το note5 το οποίο είναι επίσης απίστευτα γρήγορο και με ίδια χαρακτ. με το edge+.

Επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν οτιδήποτε σε κινητό (xiaomi, oppo, vivo...), είναι προφανές ότι η μάχη πλέον δεν είναι apple sumsung, αλλά όλοι εναντίων Κίνας.

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι τα τελευταία μοντέλα είναι αιώνες μπροστά πλέον απο τον ανταγωνισμό όσον αφορά ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία λογισμικού.

Τωρα οσον αφορα iphone6s vs s6 edge+.
1. Το edge+ ειναι πιο γρήγορο και άμεσο σε σχέση με το iphone6s το οποίο όμως από τη φύση του το ios είναι πιο εφετζίδικο.
2. Το iphone6s έχει λίγο καλύτερη μπαταρία συνολικά, αλλά το edge+ φορτίζει σε 1 ώρα απο 20% εως 100%. Ακόμα και σε φορτιστή αυτοκινήτου σε μία διαδρομή 20 λεπτών παει απο 5% στο 70%.
3. Οθονες και καμερες, και στα δύο είναι μακράν οι καλύτερες απο τον ανταγωνισμο. Αλλα οποιος κανει ψιλο επαγγελματικη δουλεια (φωτο προιοντων, βιντεακια youtube, live youtube. ..) το edge+ η το note5 είναι μονόδρομος.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες