Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Airdrop (iPhone & Mac)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   makisxou

makisxou

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Twitter:@makisxou
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2015 - 00:07

Καλησπερα παιδες..

Δεν μπορω να μεταφερω τιποτα μεσω airdrop..

Mac to iphone και το αντιστροφο..

Δεν μου εμφανιζει τιποτα..

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 17/09/2015 - 01:35

Καλησπερα παιδες..

Δεν μπορω να μεταφερω τιποτα μεσω airdrop..

Mac to iphone και το αντιστροφο..

Δεν μου εμφανιζει τιποτα..

Ενα restart τις συσκευές.

 

Φαντάζομαι έχεις ανοιχτο και στις 2 Wifi & Bluetooth.

 

To mac υποστηρίζει Airdrop ή είναι παλιο μοντέλο;


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 17/09/2015 - 01:35

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 12:17

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να στείλω τίποτα σε καμία από τις δυο συσκευές.

iPhone X iOS 11.1.2

MacBook Pro OS X El Capitan 10.11.6

Δεν αναγνωρίζει καν η μια συσκευή την άλλη. Εχω δοκιμάσει να ανοίξω πρώτα τα «απαραίτητα» στην μια συσκευή, μετά στην άλλη, ταυτόχρονα, αλλά τίποτα.

Υπάρχει κάποια λύση;;;


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#4   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2018 - 12:28

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να στείλω τίποτα σε καμία από τις δυο συσκευές.

iPhone X iOS 11.1.2

MacBook Pro OS X El Capitan 10.11.6

Δεν αναγνωρίζει καν η μια συσκευή την άλλη. Εχω δοκιμάσει να ανοίξω πρώτα τα «απαραίτητα» στην μια συσκευή, μετά στην άλλη, ταυτόχρονα, αλλά τίποτα.

Υπάρχει κάποια λύση;;;


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Δες εδώ μήπως κάτι δεν κάνεις καλά .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#5   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 12:37

Δες εδώ μήπως κάτι δεν κάνεις καλά .

Όλα καλα μεχρι το νουμερο 6.

Στο σημειο του AirDrop δεν μου εμφανιζει τον υπολογιστή και δεν μπορω να προχωρήσω παρακατω.

 

How to send from iPhone or iPad to Mac

On the iPhone or iPad:

  1. Open Control Centre by swiping upwards
  2. Tap on AirDrop and choose Contacts Only or Everyone (as before we recommend Everyone to increase your chances of it working)
  3. Wi-Fi and Bluetooth will automatically turn on
  4. Find the thing you want to share with your friend, e.g. a photo
  5. Select the photo and tap on the Share icon (square with an arrow pointing upwards)
  6. In the AirDrop row you should see the Apple devices that you can share with
  7. Find the Mac you want to share with and tap on the person’s name (if that person has more than one Apple device they might all show up here, but text should appear under their name indicating which device is which)
  8. Wait for the recipient to approve the transfer. You will see Waiting, then Sending, and eventually the blue line will draw around the icon that represents the device you are sending to.
  9. After sending the photo or file you will see the word Sent under the person’s device in your AirDrop row


#6   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2018 - 12:49

 

Όλα καλα μεχρι το νουμερο 6.

Στο σημειο του AirDrop δεν μου εμφανιζει τον υπολογιστή και δεν μπορω να προχωρήσω παρακατω.

 

How to send from iPhone or iPad to Mac

On the iPhone or iPad:

  1. Open Control Centre by swiping upwards
  2. Tap on AirDrop and choose Contacts Only or Everyone (as before we recommend Everyone to increase your chances of it working)
  3. Wi-Fi and Bluetooth will automatically turn on
  4. Find the thing you want to share with your friend, e.g. a photo
  5. Select the photo and tap on the Share icon (square with an arrow pointing upwards)
  6. In the AirDrop row you should see the Apple devices that you can share with
  7. Find the Mac you want to share with and tap on the person’s name (if that person has more than one Apple device they might all show up here, but text should appear under their name indicating which device is which)
  8. Wait for the recipient to approve the transfer. You will see Waiting, then Sending, and eventually the blue line will draw around the icon that represents the device you are sending to.
  9. After sending the photo or file you will see the word Sent under the person’s device in your AirDrop row

 

Μήπως από τον υπολογιστή σου πρέπει να φτιάξεις τις ρυθμίσεις ? Για κοίταξε το λινκ που σου έστειλα  τα έχεις έτσι?


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#7   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 12:59

Μήπως από τον υπολογιστή σου πρέπει να φτιάξεις τις ρυθμίσεις ? Για κοίταξε το λινκ που σου έστειλα τα έχεις έτσι?


Αν εννοείς τα παρακατω βήματα, ναι αυτά ακολουθώ ένα προς ένα.

How to send from Mac to iPhone or iPad
On the Mac:

Open a Finder window and select AirDrop

You need to have Wi-Fi turned on on your Mac.

If you are sharing your Wi-Fi connection from the Mac to your iPhone or iPad you will have to stop doing this and log both devices onto the same Wi-Fi network


In the Finder window you will see the option ‘Allow me to be discovered by’ and the choice of Everyone, Contacts Only, or No One


To increase the chances of your Mac seeing your devices and vice versa we suggest making sure you can be seen by Everyone


As long as the iPhone or iPad has AirDrop turned on, and isn’t asleep, you should see it appear in the AirDrop window in the Finder on your Mac


Drag and drop the image or file onto the icon representing the iPhone


After sending the photo or file you will see the word Sent appear under the device icon

Δεν γνωρίζω αν πρέπει να το αναφέρω αλλά προσπάθησα να στείλω και μια φωτογραφία από τον υπολογιστή στο κινητό μέσω Bluetooth και μόλις πατάω αποστολή στο κάτω σημείο του παραθύρου μου εμφανίζει μήνυμα:

«Η συσκευη δεν διαθέτει τις απαραίτητες υπηρεσίες»

Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα και δεν μπορώ να στείλω ούτε έτσι μια φωτογραφία.

16c495f8115897cb9603c18d7371ade3.jpg

dce71c513d3b4bd5f63473ea27e01d85.jpg




Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#8   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:04

Αν εννοείς τα παρακατω βήματα, ναι αυτά ακολουθώ ένα προς ένα.

How to send from Mac to iPhone or iPad
On the Mac:

Open a Finder window and select AirDrop

You need to have Wi-Fi turned on on your Mac.

If you are sharing your Wi-Fi connection from the Mac to your iPhone or iPad you will have to stop doing this and log both devices onto the same Wi-Fi network


In the Finder window you will see the option ‘Allow me to be discovered by’ and the choice of Everyone, Contacts Only, or No One


To increase the chances of your Mac seeing your devices and vice versa we suggest making sure you can be seen by Everyone


As long as the iPhone or iPad has AirDrop turned on, and isn’t asleep, you should see it appear in the AirDrop window in the Finder on your Mac


Drag and drop the image or file onto the icon representing the iPhone


After sending the photo or file you will see the word Sent appear under the device icon

Δεν γνωρίζω αν πρέπει να το αναφέρω αλλά προσπάθησα να στείλω και μια φωτογραφία από τον υπολογιστή στο κινητό μέσω Bluetooth και μόλις πατάω αποστολή στο κάτω σημείο του παραθύρου μου εμφανίζει μήνυμα:

«Η συσκευη δεν διαθέτει τις απαραίτητες υπηρεσίες»

Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα και δεν μπορώ να στείλω ούτε έτσι μια φωτογραφία.

16c495f8115897cb9603c18d7371ade3.jpg

dce71c513d3b4bd5f63473ea27e01d85.jpg




Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Μήπως στις ρυθμίσεις έχεις μποκάρει κάτι ? Για κοίταξε το πάτησε στις ρυθμίσεις να πας στο λινκ και τσέκαρε το .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#9   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:21

Μήπως στις ρυθμίσεις έχεις μποκάρει κάτι ? Για κοίταξε το πάτησε στις ρυθμίσεις να πας στο λινκ και τσέκαρε το .


Μήπως πρέπει να προσθέσω κάποια εφαρμογή;;

bd24b20536af36923c1e1b482cedf1f1.jpg


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#10   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:26

Έτσι είναι η σωστή διαδικασία ...το ίδιο ισχύει και με τον mac 

 

https://support.appl.../el-gr/HT204144



#11   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:33

Έτσι είναι η σωστή διαδικασία ...το ίδιο ισχύει και με τον mac 

 

https://support.appl.../el-gr/HT204144

Την εχω κανει πολλες φορες τη συγκεκριμενη διαδικασια και κατα γραμμα και αναποδα και και και...... αλλα τιποτα 

 

Δεν μου εμφανιζει καμια συσκευη προς αποστολη.

 

Εσας λειτουργει κανονικα το AirDrop??



#12   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:37

Την εχω κανει πολλες φορες τη συγκεκριμενη διαδικασια και κατα γραμμα και αναποδα και και και...... αλλα τιποτα 

 

Δεν μου εμφανιζει καμια συσκευη προς αποστολη.

 

Εσας λειτουργει κανονικα το AirDrop??

 

Χιλιάδες φορές ..κατι κάνεις λάθος ...αυτά που έδειξες πριν δεν είναι τα σωστά .......Ενεργοποιεις WIFI και bluetooth σε όλα και μετά μονο airdrop..Και ρυθμίζεις το airfrop σε ΟΛΑ 


Τελευταία επεξεργασία από: pavlosdr, 06/01/2018 - 13:38


#13   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:43

Χιλιάδες φορές ..κατι κάνεις λάθος ...αυτά που έδειξες πριν δεν είναι τα σωστά .......Ενεργοποιεις WIFI και bluetooth σε όλα και μετά μονο airdrop..Και ρυθμίζεις το airfrop σε ΟΛΑ 

Ποια ακριβως εννοεις πως δεν ειναι σωστα?

 

Δηλαδη τι μπορει να κανω λαθος στο να ενεργοποιησω πρωτα WIFI και Bluetooth στο κινητο, υστερα να ενεργοποιησω WIFI και Bluetooth στον υπολογιστη και υστερα να ανοιξω το AirDrop από το κινητο και μετα στο Finder του Mac?



#14   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:47

Ποια ακριβως εννοεις πως δεν ειναι σωστα?

 

Δηλαδη τι μπορει να κανω λαθος στο να ενεργοποιησω πρωτα WIFI και Bluetooth στο κινητο, υστερα να ενεργοποιησω WIFI και Bluetooth στον υπολογιστη και υστερα να ανοιξω το AirDrop από το κινητο και μετα στο Finder του Mac?

Ένα παράδειγμα ...θέλω να στείλω μια φωτό η ένα αρχείο από  τον mac στο iphone ..οπως είπες ενεργοποιείς wifi  bluetooth και στις δυο συσκευές ......επιλέγεις τη φωτό η το αρχείο .....πας στις επιλογές στη κοινη χρήση και μετά airdrop ...αυτά μονο 



#15   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2018 - 13:51

Ένα παράδειγμα ...θέλω να στείλω μια φωτό η ένα αρχείο από τον mac στο iphone ..οπως είπες ενεργοποιείς wifi bluetooth και στις δυο συσκευές ......επιλέγεις τη φωτό η το αρχείο .....πας στις επιλογές στη κοινη χρήση και μετά airdrop ...αυτά μονο


Ένα παράδειγμα ...θέλω να στείλω μια φωτό η ένα αρχείο από τον mac στο iphone ..οπως είπες ενεργοποιείς wifi bluetooth και στις δυο συσκευές ......επιλέγεις τη φωτό η το αρχείο .....πας στις επιλογές στη κοινη χρήση και μετά airdrop ...αυτά μονο και το αποτέλεσμα είναι το παρακατω:

bfa33cefd750dfffd75a344201544181.jpg


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες