Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook pro κολλάει στο shut down


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:11

Καλή χρονιά σε όλους! Έχω ένα macbook pro early 2015 με el capitan. Τις τελευταίες μέρες έτυχε μερικές φορές στο κλείσιμο να κολλάει στο γκρι κυκλάκι που γυρίζει κι αναγκάζομαι να κάνω αναγκαστικό κλείσμο με το power button. Έχει κανείς καμία ιδεά τι μπορεί να το προκαλεί αυτό? Το μηχάνημα αγοράστηκε καινούργιο τον Σεπτέμβριο. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:15

Καλή χρονιά σε όλους! Έχω ένα macbook pro early 2015 με el capitan. Τις τελευταίες μέρες έτυχε μερικές φορές στο κλείσιμο να κολλάει στο γκρι κυκλάκι που γυρίζει κι αναγκάζομαι να κάνω αναγκαστικό κλείσμο με το power button. Έχει κανείς καμία ιδεά τι μπορεί να το προκαλεί αυτό? Το μηχάνημα αγοράστηκε καινούργιο τον Σεπτέμβριο.

το κανει και στο δικο μου το macbook pro 2011 el capitan καμια φορα.αλλα δεν κανω τιποτα το αφηνω μονο του και κλεινει οση ωρα και να θελει.στις 10 φορες θα το κανει 1 μονο να φανταστεις.

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 01/01/2016 - 20:15


#3   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:18

το κανει και στο δικο μου το macbook pro 2011 el capitan καμια φορα.αλλα δεν κανω τιποτα το αφηνω μονο του και κλεινει οση ωρα και να θελει.στις 10 φορες θα το κανει 1 μονο να φανταστεις.

Κάπου τόσο και στο δικό μου. Στις περίπου 10 φορές στην μία θα κολλήσει. Έψαξα αρκετά στα διάφορα φόρουμς αλλά δεν βρήκα άκρη. 



#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:21

Το θέμα προκαλείται συνήθως από αλλοίωση των Dock preferences και αντιμετωπίζεται ως εξής:

 
Με πατημένο το πλήκτρο alt πήγαινε Finder > Go > Library > Preferences και σύρε στον κάδο το
αρχείο com.apple.dock.plist.
 
Κλείσε το Mac και άνοιξε το μετά ≈ 30” οπότε το Dock θα επανέλθει στην εγγενή του κατάσταση,
ενώ θα πρέπει πλέον να προσδιορίσεις ξανά τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.

vires acquirit eundo


#5   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:22

Κάπου τόσο και στο δικό μου. Στις περίπου 10 φορές στην μία θα κολλήσει. Έψαξα αρκετά στα διάφορα φόρουμς αλλά δεν βρήκα άκρη.

πραγματικα παντως αν καποιος ξερει την λυση η αν γνωριζει κατι επ'αυτου ας βοηθησει γιατι και εγω το εβλεπα αλλα λογω οτι το κανει 1/10 δεν ασχοληθηκα παραπανω!

Edit: ευχαριστουμε @giodis με προλαβες!!

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 01/01/2016 - 20:23


#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/01/2016 - 20:23

Σε περιβάλλον Υosemite πρέπει να συρθεί στον κάδο και το αρχειίο com.apple.dock.db.


vires acquirit eundo


#7   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/01/2016 - 21:30

 

Το θέμα προκαλείται συνήθως από αλλοίωση των Dock preferences και αντιμετωπίζεται ως εξής:

 
Με πατημένο το πλήκτρο alt πήγαινε Finder > Go > Library > Preferences και σύρε στον κάδο το
αρχείο com.apple.dock.plist.
 
Κλείσε το Mac και άνοιξε το μετά ≈ 30” οπότε το Dock θα επανέλθει στην εγγενή του κατάσταση,
ενώ θα πρέπει πλέον να προσδιορίσεις ξανά τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Μόλις το έκανα. Στο πρώτο shut down πάλι κόλλησε κάτι που ίσως να είναι λογικο. Επανέφερε το dock στην αρχική του. Ελπίζω να διορθωθηκε.



#8   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2016 - 11:25

giannisk82, το macbook σου είναι 15" ή 13" ?



#9   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/01/2016 - 13:49

giannisk82, το macbook σου είναι 15" ή 13" ?

το 13άρι.



#10   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 23/01/2016 - 05:52

Δυστυχώς το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε πριν 10 μέρες και έχει αρχίσει να γίνεται καθημερινό φαινόμενο. Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω στο service τι παίζει. 



#11   balogi

balogi

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/03/2016 - 11:44

Καλημέρα. Γράφω εδώ αν και δεν είμαι σίγουρος οτι είναι το κατάλληλη θέμα. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μια σημαντική θα έλεγα καθυστέρηση στην έναρξη και στον τερματισμό του imac ( mid 2011, ssd, 16gb ram). Επίσης η δεσμευμένη ram έχει αυξηθεί αφού μέχρι τώρα δε χρησιμοποιούσε το σύστημα πάνω από 4 gb ενώ τώρα χρησιμοποιεί πάνω από 6 gb. 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Ευχαριστώ. 



#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/03/2016 - 11:48

Καλημέρα. Γράφω εδώ αν και δεν είμαι σίγουρος οτι είναι το κατάλληλη θέμα. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μια σημαντική θα έλεγα καθυστέρηση στην έναρξη και στον τερματισμό του imac ( mid 2011, ssd, 16gb ram). Επίσης η δεσμευμένη ram έχει αυξηθεί αφού μέχρι τώρα δε χρησιμοποιούσε το σύστημα πάνω από 4 gb ενώ τώρα χρησιμοποιεί πάνω από 6 gb. 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Ευχαριστώ. 

Καλημέρα, ποιο λειτουργικό έχεις?


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2016 - 16:21

Καλησπέρα και από μένα.Κάτοχος ενός MacBook Pro Mid-2012 13 ιντσών.Παρατήρησα εδώ και κάποιο διάστημα ότι στον τερματισμό κάποιες φορές καθυστερεί χωρίς όμως να κολλάει όπως ανέφεραν κάποιοι φίλοι.Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η καθυστέρηση είναι ελάχιστη και παρατήρησα ότι συμβαίνει μόνο όταν το Wi-Fi ήταν απενεργοποιημένο κατα τη λειτουργία.



#14   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2016 - 17:59

@balogi και @ChefAlexander, ρίξτε μια ματιά στο άρθρο "Καθάρισμα" του συστήματος, τι πρέπει να γνωρίζετε. :)


vires acquirit eundo


#15   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2016 - 18:51

@balogi και @ChefAlexander, ρίξτε μια ματιά στο άρθρο "Καθάρισμα" του συστήματος, τι πρέπει να γνωρίζετε. :)

Σε ευχαριστώ για το υπερ πλήρες σχετικό άρθρο.Οφείλω να ομολογήσω ότι καλύπτει κάθε πιθανή παράμετρο.Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το  Chrome και όχι τον Safari.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες