Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/01/2016 - 11:03

Οτι για την προστασια μου ο λογαριασμος μου κλειδωθηκε και να μιλησω με το support.τωρα τους εστειλα..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/01/2016 - 11:27

Κάτι έπαιξε με το Paypal και το πεσμένο confirmation system τους.



#18   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2016 - 14:17

Πολύ βολική. Την χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες περίπου για ηλεκτρονικές αγορές εξωτερικού και στο paypal. 

Τα χρήματα μπαίνουν συνήθως την 3η ή 4η εργάσιμη ημέρα από την Πειραιώς.

Πιθανώς να σημειώθηκε παραπάνω, αλλά η φόρτιση (τουλάχιστον σε μένα) δουλεύει μόνο με έμβασμα όπως αναφέρεται στον οδηγό και όχι με ελληνική κάρτα



#19   stud

stud

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Twitter:@stud1118
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:stud1118

Δημοσίευση 27/01/2016 - 14:30

είχα ακούσει για αυτή τη κάρτα εδώ και 2 μήνες, αλλά τώρα που είδα τον πλήρη οδηγό, αποφάσισα να την βάλω.

Μέχρι στιγμής δεν μου έρχεται το sms με το κωδικό κατά τη φάση του registration ! Μπούκωσε το δίκτυο της WIND ;!!!



#20   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 27/01/2016 - 14:48

Ποσα χρηματα μπορει κανεις να στειλει στην καρτα μεσω web Backing? Εαν ειμαι Αγγλια και βγαλω απο ενα ATM λιρες με τι προμηθεια θα κανει την ισοτιμια?


Τελευταία επεξεργασία από: AZAZ, 27/01/2016 - 14:49


#21   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/01/2016 - 14:51

Πολύ βολική. Την χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες περίπου για ηλεκτρονικές αγορές εξωτερικού και στο paypal. 

Τα χρήματα μπαίνουν συνήθως την 3η ή 4η εργάσιμη ημέρα από την Πειραιώς.

Πιθανώς να σημειώθηκε παραπάνω, αλλά η φόρτιση (τουλάχιστον σε μένα) δουλεύει μόνο με έμβασμα όπως αναφέρεται στον οδηγό και όχι με ελληνική κάρτα

Αυτό συμβαίνει λόγω capital controls από όσο γνωρίζω και είναι θέμα των ελληνικών τραπεζών.

 

Ποσα χρηματα μπορει κανεις να στειλει στην καρτα? Εαν ειμαι Αγγλια και βγαλω απο ενα ATM λιρες με τι προμηθεια θα κανει την ισοτιμια?

Κατώτατο όριο δεν νομίζω ότι υπάρχει. Ανώτατο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα μέχρι 500 ευρώ το μήνα μπορείς λόγω cc.

 

Για να βγάλεις χρήματα σε λίρες έχεις δύο επιλογές.

Και στις δύο δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προμήθεια.

 

Ή τα μετατρέπεις πρώτα μέσα από την εφαρμογή σε λίρες και μετά τα σηκώνεις από το ATM, είτε τα σηκώνεις από το ΑΤΜ και επιλέγεις χωρίς μετατροπή συναλλάγματος από το ΑΤΜ ώστε να κάνει την μετατροπή η Revolut.

 

Σε κάθε περίπτωση η ισοτιμία θα είναι αυτή της Revolut.

 

Μπορείς να την δεις ανά πάσα στιγμή αν πας στο exchange και γράψεις ας πούμε 50 ευρώ να σου πει πόσες λίρες θα γίνουν.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 27/01/2016 - 14:52


#22   108

108

    iPH Contributor

  • 1260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2016 - 15:22

Την χρησιμοποιώ τέσσερις μήνες και όντος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για αγορές από το εξωτερικό, χωρίς κανένα πρόβλημα. Εμένα αυτά που πλέον δεν μου αρέσουν στην revolut είναι τα μπλοκαρίσματα σε διάφορες αγορές, πέρα από αυτές που αναφέρονται στο site καθώς και ο περιορισμός του top up, για την καθυστέρηση στην φόρτιση δεν θα μιλήσω γιατί παρακάμπτεται με συνδυασμό της Number26, που αναφέρθηκε και προηγουμένως. Αυτός είναι ο απόλυτος συνδυασμός.



#23   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 27/01/2016 - 16:02

Εντάξει, 

 

για να μη λέμε ότι θέλουμε και για να κάνω και το δικηγόρο του έξω από δω, τα "δωρεάν" που προσφέρει η Revolut είναι μόνο για ένα χρόνο..

 

Και παραθέτω από το site τους.

The Revolut app and multi-currency card are completely free.

Revolut offers the very best exchange rate available and applies no charges or fees. We guarantee this for the first 12 months of being a Revolut customer.
We reserve the right to change our pricing structure after the first 12 months of using the Revolut service, however, we do not expect there to be a significant change. Revolut was launched with the ambition to offer a fair and transparent alternative to foreign exchange with no hidden fees and we fully intend to live by that philosophy.

We would never charge our customers without clearly explaining the changes and asking their express permission to sign them up on a subscription basis.

Σιγά μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για μόνο ένα χρόνο, έτσι και αλλιώς τα capital θα αρθούν σε πλύ λιγότερο από χρόνο. (θέλω να πιστεύω)



#24   108

108

    iPH Contributor

  • 1260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2016 - 16:19

Με τόσο πλέον ανταγωνισμό δεν νομίζω να μπουν χρεώσεις και αν μπουν θα μπουν σε συγκεκριμένες υπηρεσίες πχ ανάληψη από atm, αποστολή εμβάσματος.

Τελευταία επεξεργασία από: 108, 27/01/2016 - 16:20


#25   EliasMavropoulos

EliasMavropoulos

    iPH Enthousiast

  • 355 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:elias_sgr

Δημοσίευση 27/01/2016 - 16:56

καλησπέρα και από μένα 

 

προσπάθησα πριν από λίγο και άνοιξα λογαριασμό στην number 26 , στο verification όμως που πρέπει να κάνεις video chat πατάω το chat και από κινητό και από PC και δεν ανοίγει ... στο πισί μου βγάζει και ένα σφάλμα και μου ζητάει να δοκιμάσω αργότερα και με κάνει και λογκ αουτ... ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό?

Ευχαριστώ



#26   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/01/2016 - 16:58

Αρα μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα στην κάρτα και να κάνουμε ανάληψη περισσότερα από 420ποσο ειναι το όριο ..σωστά ;;

#27   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 17:09

Αρα μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα στην κάρτα και να κάνουμε ανάληψη περισσότερα από 420ποσο ειναι το όριο ..σωστά ;;

 

έως 500 euro τον μηνα μπορεις να μεταφεις απο τον δικο σου ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο.



#28   emiratesA380

emiratesA380

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:mamba2008

Δημοσίευση 27/01/2016 - 17:17

Εκανα κ εγω εγγραφη στην Revolut κ ζητησα να μου στειλουν κ την καρτα, αυτο που δεν βρηκα ομως πουθενα εαν θελουμε να κανουμε καποια στιγμη ακυρωση της υπηρεσιας για χ-ψ λογους πως το κανουμε? ξερει καποιος?



#29   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 17:47

Εντάξει, 

 

για να μη λέμε ότι θέλουμε και για να κάνω και το δικηγόρο του έξω από δω, τα "δωρεάν" που προσφέρει η Revolut είναι μόνο για ένα χρόνο..

 

Και παραθέτω από το site τους.

The Revolut app and multi-currency card are completely free.

Revolut offers the very best exchange rate available and applies no charges or fees. We guarantee this for the first 12 months of being a Revolut customer.
We reserve the right to change our pricing structure after the first 12 months of using the Revolut service, however, we do not expect there to be a significant change. Revolut was launched with the ambition to offer a fair and transparent alternative to foreign exchange with no hidden fees and we fully intend to live by that philosophy.

We would never charge our customers without clearly explaining the changes and asking their express permission to sign them up on a subscription basis.

Σιγά μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για μόνο ένα χρόνο, έτσι και αλλιώς τα capital θα αρθούν σε πλύ λιγότερο από χρόνο. (θέλω να πιστεύω)

Στην ουσία δεν προσφέρει καμία τρομακτική υπηρεσία η revolut απλά έχουν ένα λογαριασμό «κουβά» στη Barclays ο κάθε χρήστης κάνει έμβασμα σε αυτόν τον λογαριασμό και μετά η revolut του πιστώνει τα χρήματα στο ηλεκτρονικό πορτοφόλι του.
 

Τέτοιες υπηρεσίες υπάρχουν πάρα πολλές…. Skrill, viva (Ελληνική), payoneer, viabuy, monese, moneysafe κ.α.

Βασικά η κάρτα απευθύνεται μόνο σε χρήστες που το μόνο που θέλουν είναι να κάνουν αγορές από e-shop του εξωτερικού (όπου δεν περνάει η ελληνική κάρτα τους).

Για να βάλεις χρήματα στον revolut λογαριασμό πρέπει υποχρεωτικά να είσαι δικαιούχος ή συνδικαιούχος του λογαριασμού από τον οποίο γίνεται το έμβασμα. Άρα ούτε χρήματα μπορεί να σου βάλει άλλος στον λογαριασμό σου (μόνο αν έχει και αυτός λογαριασμό στη revolut) ούτε μπορείς να μεταφέρεις στον revolut λογαριασμό σου χρήματα από το paypal, στοιχηματικές εταιρίες κλπ.

Γενικά έχει περιορισμένη χρηστικότητα.

Εξίσου δωρεάν και δοκιμασμένες λύσεις όπως της Number26 και των LeuPay / LeuPost παρέχουν στον χρήστη-καταναλωτή πολύ περισσότερες δυνατότητες από τη revolut όπως ατομικό λογαριασμό με IBAN, e-banking, MasterCard, δυνατότητα να σου βάλει οποιοσδήποτε χρήματα (αφού έχεις δικό σου IBAN), να μεταφέρεις στο IBAN σου χρήματα από το PayPal, στοιχηματικές εταιρίες κλπ ή ακόμα να κάνεις topup τον λογαριασμό σου με άμεση σύνδεση και μεταφορά χρημάτων από κάρτα Ελληνικής τράπεζας.

Βέβαια η revolut από την άλλη έχει πολύ καλό συνάλλαγμα, ίσως το ιδανικό για μερικούς χρήστες να είναι ακόμα και συνδυασμός Revolut με Number26 ή LeuPay αφού μπορείς δωρεάν να μεταφέρεις χρήματα στη Revolut από τον Number26 ή LeuPay λογαριασμό και να κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ χωρίς χρέωση (για όσο θα είναι δωρεάν όλες οι υπηρεσίες της revolut γιατί προφανώς αυτό είναι το τυράκι).


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 27/01/2016 - 17:49


#30   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:05

Σήμερα έκανα και εγώ έμβασμα με επιτυχία από Eurobank .για να δούμε..


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)