Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:06

Εντάξει, 

 

για να μη λέμε ότι θέλουμε και για να κάνω και το δικηγόρο του έξω από δω, τα "δωρεάν" που προσφέρει η Revolut είναι μόνο για ένα χρόνο..

 

Και παραθέτω από το site τους.

The Revolut app and multi-currency card are completely free.

Revolut offers the very best exchange rate available and applies no charges or fees. We guarantee this for the first 12 months of being a Revolut customer.
We reserve the right to change our pricing structure after the first 12 months of using the Revolut service, however, we do not expect there to be a significant change. Revolut was launched with the ambition to offer a fair and transparent alternative to foreign exchange with no hidden fees and we fully intend to live by that philosophy.

We would never charge our customers without clearly explaining the changes and asking their express permission to sign them up on a subscription basis.

Σιγά μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για μόνο ένα χρόνο, έτσι και αλλιώς τα capital θα αρθούν σε πλύ λιγότερο από χρόνο. (θέλω να πιστεύω)

 

Λέει ξεκάθαρα ότι δεν σκοπεύουν να κάνουν κάποια σημαντική αλλαγή.

 

Νομικό είναι το θέμα και το έχουν γράψει για να είναι καλυμμένοι.

 

Όταν πουλάς το τζάμπα, δεν το αλλάζεις. So Simple.

 

Στην ουσία δεν προσφέρει καμία τρομακτική υπηρεσία η revolut απλά έχουν ένα λογαριασμό «κουβά» στη Barclays ο κάθε χρήστης κάνει έμβασμα σε αυτόν τον λογαριασμό και μετά η revolut του πιστώνει τα χρήματα στο ηλεκτρονικό πορτοφόλι του.
 

Τέτοιες υπηρεσίες υπάρχουν πάρα πολλές…. Skrill, viva (Ελληνική), payoneer, viabuy, monese, moneysafe κ.α.

Βασικά η κάρτα απευθύνεται μόνο σε χρήστες που το μόνο που θέλουν είναι να κάνουν αγορές από e-shop του εξωτερικού (όπου δεν περνάει η ελληνική κάρτα τους).

Για να βάλεις χρήματα στον revolut λογαριασμό πρέπει υποχρεωτικά να είσαι δικαιούχος ή συνδικαιούχος του λογαριασμού από τον οποίο γίνεται το έμβασμα. Άρα ούτε χρήματα μπορεί να σου βάλει άλλος στον λογαριασμό σου (μόνο αν έχει και αυτός λογαριασμό στη revolut) ούτε μπορείς να μεταφέρεις στον revolut λογαριασμό σου χρήματα από το paypal, στοιχηματικές εταιρίες κλπ.

Γενικά έχει περιορισμένη χρηστικότητα.

Εξίσου δωρεάν και δοκιμασμένες λύσεις όπως της Number26 και των LeuPay / LeuPost παρέχουν στον χρήστη-καταναλωτή πολύ περισσότερες δυνατότητες από τη revolut όπως ατομικό λογαριασμό με IBAN, e-banking, MasterCard, δυνατότητα να σου βάλει οποιοσδήποτε χρήματα (αφού έχεις δικό σου IBAN), να μεταφέρεις στο IBAN σου χρήματα από το PayPal, στοιχηματικές εταιρίες κλπ ή ακόμα να κάνεις topup τον λογαριασμό σου με άμεση σύνδεση και μεταφορά χρημάτων από κάρτα Ελληνικής τράπεζας.

Βέβαια η revolut από την άλλη έχει πολύ καλό συνάλλαγμα, ίσως το ιδανικό για μερικούς χρήστες να είναι ακόμα και συνδυασμός Revolut με Number26 ή LeuPay αφού μπορείς δωρεάν να μεταφέρεις χρήματα στη Revolut από τον Number26 ή LeuPay λογαριασμό και να κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ χωρίς χρέωση (για όσο θα είναι δωρεάν όλες οι υπηρεσίες της revolut γιατί προφανώς αυτό είναι το τυράκι).

Καμία από τις υπηρεσίες που παρομοιάζεις με τη Revolut δεν είναι δωρεάν και χωρίς fees που ενδιαφέρει τον καταναλωτή.

 

Το βαικότερο λοιπόν με την Revolut δεν είναι τα capital Controls (τα οποία αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν) και οι αγορές από το ίντερνετ όπως λες αλλά το NO FEES. Δοκίμασε με οποιαδήποτε άλλη κάρτα να πας σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου και να κάνεις αγορές. Θα σε χρεώσει προμήθεια είτε για την αγορά είτε για το γέμισμα.

 

Το να έχω δικό μου λογαρισμό δεν μου λέει κάτι. Χρήσιμο, αλλά όχι βασικό. Και αυτό γιατί ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει λογαριασμό στο όνομά του ώστε να στείλει λεφτά στη Revolut. Σιγά το δύσκολο.

 

Τέλος για την LeuPay που αναφέρεις συνεχώς και συγκρίνεις με την Number 26, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι free και ότι αν δεν θέλεις να μεταφέρεις "μικροποσά" όπως λες αλλά σοβαρά χρήματα, η προμήθειά της μόνο μικρή δεν χαρακτηρίζεται.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:11

Μια ερώτηση στις αρχές η number 26 ήθελε μόνο διαβατήριο απο Ελλάδα για να γίνει λογαριασμός και μάλιστα το έλεγε και μέσα αλλά τώρα μπαίνω μέσα και λεει id or passport ξέρει κάποιος τώρα δέχεται και ταυτότητα;Γιατί στις αρχές έλεγε μόνο passport...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#33   EliasMavropoulos

EliasMavropoulos

    iPH Enthousiast

  • 355 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:elias_sgr

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:14

Μια ερώτηση στις αρχές η number 26 ήθελε μόνο διαβατήριο απο Ελλάδα για να γίνει λογαριασμός και μάλιστα το έλεγε και μέσα αλλά τώρα μπαίνω μέσα και λεει id or passport ξέρει κάποιος τώρα δέχεται και ταυτότητα;Γιατί στις αρχές έλεγε μόνο passport...


Knowledge is Power

μόλις πριν λίγο έφαγα άκυρο στην ταυτοποίηση από το βιντο τσατ... θέλει διαβατήριο



#34   djkokalis

djkokalis

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:15

Την χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και με έχει βολέψει απίστευτα. Όσοι δεν την έχουν να την πάρουν!



#35   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:24

Λέει ξεκάθαρα ότι δεν σκοπεύουν να κάνουν κάποια σημαντική αλλαγή.

 

Νομικό είναι το θέμα και το έχουν γράψει για να είναι καλυμμένοι.

 

Όταν πουλάς το τζάμπα, δεν το αλλάζεις. So Simple.

 

Καμία από τις υπηρεσίες που παρομοιάζεις με τη Revolut δεν είναι δωρεάν και χωρίς fees που ενδιαφέρει τον καταναλωτή.

 

Το βαικότερο λοιπόν με την Revolut δεν είναι τα capital Controls (τα οποία αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν) και οι αγορές από το ίντερνετ όπως λες αλλά το NO FEES. Δοκίμασε με οποιαδήποτε άλλη κάρτα να πας σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου και να κάνεις αγορές. Θα σε χρεώσει προμήθεια είτε για την αγορά είτε για το γέμισμα.

 

Το να έχω δικό μου λογαρισμό δεν μου λέει κάτι. Χρήσιμο, αλλά όχι βασικό. Και αυτό γιατί ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει λογαριασμό στο όνομά του ώστε να στείλει λεφτά στη Revolut. Σιγά το δύσκολο.

 

Τέλος για την LeuPay που αναφέρεις συνεχώς και συγκρίνεις με την Number 26, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι free και ότι αν δεν θέλεις να μεταφέρεις "μικροποσά" όπως λες αλλά σοβαρά χρήματα, η προμήθειά της μόνο μικρή δεν χαρακτηρίζεται.

 

τυγχάνει να ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και έως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την alpha bank visa που χρησιμοποιώ.

όσο για τον λογαριασμό εσένα μπορεί να μη σου λέει κάτι αλλά σε άλλους χρήστες λέει πολλά (πχ να μεταφέρεις χρήματα σε μη ελληνικό IBAN από πωλήσεις του ebay, η να εκταμιεύσεις χρήματα από στοιχηματικές κλπ), 
 

και η leupay free είναι, δεν σε χρεώνει ούτε για να ανοίξεις τον λογαριασμό, ούτε για την mastercard, ούτε για τα εισερχόμενα εμβάσματα, ούτε για τις αγορές που κάνεις με την κάρτα τους). φυσικά και έχει και άλλες χρεώσεις γιατί πολύ απλά παρέχει περισσότερες υπηρεσίες (μέχρι και έμβασμα σε μη SEPA χώρα μπορείς να κάνεις πράγμα που δεν παρέχει ούτε η revolut ούτε η number26) άσε ότι μπορείς να ανοίξεις και εταιρικό λογαριασμό (ούτε η revolut το παρέχει αυτό ούτε η number26).

το κόστος του εμβάσματος προς leupay λογαριασμό από ελληνική τράπεζα είναι 1 euro (το ίδιο είναι και στη revolut κ.α.)

 

anyway.. ας μη το συνεχίζουμε εδώ περί number26 και leupay.


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 27/01/2016 - 18:29


#36   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:31

μόλις πριν λίγο έφαγα άκυρο στην ταυτοποίηση από το βιντο τσατ... θέλει διαβατήριο

Φτου είδα Id και χάρηκα....


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#37   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/01/2016 - 18:43

Άψογος οδηγός, συγχαρητήρια!!! 

Αν κατάλαβα καλά (και αν δεν υπήρχαν capital controls), θα μπορούσα να βάλω 2.000 ευρώ, να ταξιδέψω στην Αγγλία και να χρησιμοποιώ αυτή την κάρτα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ επιπλέον χρέωση; 



#38   108

108

    iPH Contributor

  • 1260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2016 - 19:33

τυγχάνει να ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και έως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την alpha bank visa που χρησιμοποιώ.

όσο για τον λογαριασμό εσένα μπορεί να μη σου λέει κάτι αλλά σε άλλους χρήστες λέει πολλά (πχ να μεταφέρεις χρήματα σε μη ελληνικό IBAN από πωλήσεις του ebay, η να εκταμιεύσεις χρήματα από στοιχηματικές κλπ), 
 

και η leupay free είναι, δεν σε χρεώνει ούτε για να ανοίξεις τον λογαριασμό, ούτε για την mastercard, ούτε για τα εισερχόμενα εμβάσματα, ούτε για τις αγορές που κάνεις με την κάρτα τους). φυσικά και έχει και άλλες χρεώσεις γιατί πολύ απλά παρέχει περισσότερες υπηρεσίες (μέχρι και έμβασμα σε μη SEPA χώρα μπορείς να κάνεις πράγμα που δεν παρέχει ούτε η revolut ούτε η number26) άσε ότι μπορείς να ανοίξεις και εταιρικό λογαριασμό (ούτε η revolut το παρέχει αυτό ούτε η number26).

το κόστος του εμβάσματος προς leupay λογαριασμό από ελληνική τράπεζα είναι 1 euro (το ίδιο είναι και στη revolut κ.α.)

 

anyway.. ας μη το συνεχίζουμε εδώ περί number26 και leupay.

κάνεις λάθος φίλε μου, δεν ξέρω εάν έχεις περιεργαστεί το νέο update της revolut το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να στείλεις όπου θες έμβασμα, σε οποιαδήποτε χώρα. αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν την αλλαγή έτους είχα στείλει δοκιμαστικά έμβασμα από revolut σε τραπεζικό λογαριασμό και τα χρήματα ήρθαν σε 7 ημέρες από τράπεζα Φιλανδίας με σχόλια ''revolut''. αυτό που βλέπω τώρα είναι ότι η revolut σου δίνει πλέον δυνατότητα για το τι συναλλαγή θα κάνεις, εάν θα είναι σε εσένα/ σε άλλη τράπεζα ή σε επιχείρηση. για να είμαι ειλικρινής δεν έχω στείλει έμβασμα με τον νέο τρόπο, φαντάζομε πως αφού σου παρέχει τόσες δυνατότητες, μέχρι και σχόλια στον παραλήπτη, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και φυσικά είναι δωρεάν όλα τα εμβάσματα.



#39   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 19:46

κάνεις λάθος φίλε μου, δεν ξέρω εάν έχεις περιεργαστεί το νέο update της revolut το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να στείλεις όπου θες έμβασμα, σε οποιαδήποτε χώρα. αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν την αλλαγή έτους είχα στείλει δοκιμαστικά έμβασμα από revolut σε τραπεζικό λογαριασμό και τα χρήματα ήρθαν σε 7 ημέρες από τράπεζα Φιλανδίας με σχόλια ''revolut''. αυτό που βλέπω τώρα είναι ότι η revolut σου δίνει πλέον δυνατότητα για το τι συναλλαγή θα κάνεις, εάν θα είναι σε εσένα/ σε άλλη τράπεζα ή σε επιχείρηση. για να είμαι ειλικρινής δεν έχω στείλει έμβασμα με τον νέο τρόπο, φαντάζομε πως αφού σου παρέχει τόσες δυνατότητες, μέχρι και σχόλια στον παραλήπτη, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και φυσικά είναι δωρεάν όλα τα εμβάσματα.

λίγο μπερδεμένα τα γράφεις. "έστειλες δοκιμαστικά έμβασμα" και μετά "ήρθαν από τράπεζα Φιλανδίας".....

 

στον αρχική σελίδα του οδηγού (τρίτο ποστ) γράφει..

Πως στέλνω έμβασμα προς τη Revolut από το ebanking της τράπεζάς μου?

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

 

  1. Η κάθε τράπεζα κρατάει προμήθεια 1 ευρώ για εμβάσματα εντός Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ - SEPA), αρκεί να έχετε επιλέξει το SHA, όπως εμφανίζεται στο screenshot κάθε τράπεζας.
  2. Ένας από τους όρους χρήσης της Revolut είναι πως τα εμβάσματα που στέλνουμε για "φόρτιση" (Top Up) της κάρτας μας πρέπει να προέρχονται από τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο είμαστε δικαιούχοι (ή έστω συνδικαιούχοι).


#40   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 27/01/2016 - 19:49

Μην ξεχνάτε ότι το revolut είναι ένα νέο προϊόν φυσικά θα πάρει πολλές μεταβολές στις υπηρεσίες που προσφέρει και θα προσφέρει στο μέλλον και μην ξεχνάμε το έλεγε στην προηγούμενη έκδοση γιατί σήμερα πήρε ένα πολύ καλό update είναι υπηρεσία money in cloud σαφώς δεν είναι λογαριασμός αλλά είμαι σίγουρος ότι όσοι τον βγάζουν έχουν λογαριασμό και στην Ελλάδα γιατί αλλιώς πως ψώνιζαν προ καπιταλ;Επίσης η ευκολία είναι το συνάλλαγμα πολύ σοβαρό θέμα σε όσους ταξιδεύουν δεν περνάνε απο κανένα ανταλλακτήριο ή τράπεζα για συνάλλαγμα και έχει και καλές τιμές στην μετατροπή σαφώς αν ψωνίσει κάποιος στο εξωτερικό δεν έχει fee πχ με κάποια alpha bank debit αλλά αν πας να βγάλεις λεφτά σε atm αν είναι ευρώ το νόμισμα που θα βγάλεις είναι 2€ και αν είναι άλλο νόμισμα πχ δολάριο έχει 3€ fee όχι μόνο τσεκαρισμενο αλλά το λεει και μέσα τουλάχιστον η εθνική τράπεζα στους όρους χρήσης της debit ενώ η revolut για την ώρα δωρεάν τώρα αν αλλαγή κάτι δεν ξέρω αλλά όπως και να χει την δουλειά μας θελουμε να κάνουμε.Πιστευω οποίος έχει λογαριασμό Ελλάδα ένα revolut είναι αρκετό.Απο κει και πέρα με διαβατήριο το πάει ένα βήμα πιο πέρα και έχει και ένα λογαριασμό και Γερμανία με number26 ή leupay (αλήθεια αυτή γίνεται και με ταυτότητα ή θέλει και αυτή διαβατήριο; Αν δεν κάνω λάθος γερμανική είναι και αυτη) και φυσικά αν κάποιος θέλει ένα εταιρικό λογαριασμό μονόδρομος η leupay


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#41   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 19:53

η leupay ειναι στη μαλτα. περισσότερα σχετικά με την υπηρεσία στο: http://www.iphonehel...4-leupay-κάρτα/ 



#42   108

108

    iPH Contributor

  • 1260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2016 - 19:55

 

λίγο μπερδεμένα τα γράφεις. "έστειλες δοκιμαστικά έμβασμα" και μετά "ήρθαν από τράπεζα Φιλανδίας".....

 

 

έμβασμα δεν κάνουν μόνο οι ελληνικές τράπεζες κάνει και η revolut, κάνε έναν κόπο να διαβάσεις ξανά το μήνυμα μου και την σχετική παράθεση ή έστω περιεργάσου την εφαρμογή. τώρα όσων αφορά τους ανταγωνιστές η number26 είναι τράπεζα, παίζει μπάλα μόνη της.



#43   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/01/2016 - 20:02

Μια ερώτηση στις αρχές η number 26 ήθελε μόνο διαβατήριο απο Ελλάδα για να γίνει λογαριασμός και μάλιστα το έλεγε και μέσα αλλά τώρα μπαίνω μέσα και λεει id or passport ξέρει κάποιος τώρα δέχεται και ταυτότητα;Γιατί στις αρχές έλεγε μόνο passport...


Knowledge is Power

 

Για Ελλάδα δεν ισχύει λόγω των απαρχαιωμένων δελτίων ταυτότητας που έχουμε και δεν τα εμπιστεύονται (και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε).

 

τυγχάνει να ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και έως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την alpha bank visa που χρησιμοποιώ.

όσο για τον λογαριασμό εσένα μπορεί να μη σου λέει κάτι αλλά σε άλλους χρήστες λέει πολλά (πχ να μεταφέρεις χρήματα σε μη ελληνικό IBAN από πωλήσεις του ebay, η να εκταμιεύσεις χρήματα από στοιχηματικές κλπ), 
 

και η leupay free είναι, δεν σε χρεώνει ούτε για να ανοίξεις τον λογαριασμό, ούτε για την mastercard, ούτε για τα εισερχόμενα εμβάσματα, ούτε για τις αγορές που κάνεις με την κάρτα τους). φυσικά και έχει και άλλες χρεώσεις γιατί πολύ απλά παρέχει περισσότερες υπηρεσίες (μέχρι και έμβασμα σε μη SEPA χώρα μπορείς να κάνεις πράγμα που δεν παρέχει ούτε η revolut ούτε η number26) άσε ότι μπορείς να ανοίξεις και εταιρικό λογαριασμό (ούτε η revolut το παρέχει αυτό ούτε η number26).

το κόστος του εμβάσματος προς leupay λογαριασμό από ελληνική τράπεζα είναι 1 euro (το ίδιο είναι και στη revolut κ.α.)

 

anyway.. ας μη το συνεχίζουμε εδώ περί number26 και leupay.

Αυτές είναι ενδεικτικά κάποιες χρεώσεις από τις προμήθειες της Alpha Bank τόσο για εσωτερικό όσο και για εξωτερικό.

Τώρα όπου βλέπεις νούμερο βάλε 0 και θα έχεις ακριβώς τις χρεώσεις της Revolut.

Αν εσύ το βλέπεις το ίδιο, τι να πω...

Εγώ όταν χρειάστηκε να ταξιδέψω στην Αγγλία, οι προμήθειες της Πειραιώς ήταν ληστρικές και απαγορευτικές από το να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου εκεί, πόσο μάλλον να τραβήξεις λεφτά από ΑΤΜ.

 

Για τα όσα λες για τον λογαριασμό, προσωπικά μου γεμίζει πιο πολύ το μάτι η Number 26 αν και πάλι δεν θεωρώ βασικό την ύπαρξη λογαριασμού.

 

Η Leupay για ΟΛΑ αυτά που λες ότι έχει εξτρά σε χρεώνει με προμήθειες.

Ε λοιπόν όπως σου είπα πολλές φορές, αυτό είναι deal breaker για πολλούς καταναλωτές.

Επίσης στην Leupay ΔΕΝ είναι free όπως λες τα εισερχόμενα εμβάσματα.

1% από κάρτα εντός ΕΕ και 2% από κάρτα εκτός ΕΕ.

Αν λάβεις πληρωμές χρεώνεσαι.

Όσο το για να στείλεις λεφτά σε λογαριασμό με εξερχόμενο έμβασμα? Εκεί γίνεται το πάρτυ.

Θες να μιλήσουμε για αναλήψεις μετρητών κλπ από ATM? Μόνο δωρεάν δεν τα λέω εγώ αυτά που βλέπω στη Leupay.

 

Oow14xD.png

 

hdZ7dSI.png

 

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί αυτή η εμμονή σου με τη Leupay σε σημείο να λες και ανακρίβειες για να την υπερασπιστείς λες και εισαι μέτοχός της.

Ρε μπας και έχει κανένα referral program?

 

 

Άψογος οδηγός, συγχαρητήρια!!! 

Αν κατάλαβα καλά (και αν δεν υπήρχαν capital controls), θα μπορούσα να βάλω 2.000 ευρώ, να ταξιδέψω στην Αγγλία και να χρησιμοποιώ αυτή την κάρτα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ επιπλέον χρέωση; 

Και τώρα μπορείς. Τα capital controls σε περιορίζουν ως προς το 500 ευρώ ανά τράπεζα νομίζω.

 

Αν δηλαδή έχεις λογαριασμό σε 4 διαφορετικές τράπεζες (στο όνομά σου) θα μπορούσες να στείλεις 500 ευρώ από τον καθένα και να ταξιδέψεις Αγγλία άρχοντας.

 

Αν πάλι δεν έχεις 4 λογαριασμούς, ανοίγεις Number 26, φορτώνεις από 4 λογαριασμούς ανεξαρτήτως σε ποιόν ανήκουν από 500 και είσαι πάλι έτοιμος και αν θέλεις μετά τα περνάς και στη Revolut.



#44   takhs764

takhs764

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2016 - 20:10

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα ειχα κανει εγγραφή την κάρτα Revolut και την περασα στο pay pal ,μου ήρθε ο κωδικός κανονικά ξεκίνησα της αγορές μέσω eBay αλλά τώρα πάω να ξανακάνω αγορές αλλά τίποτα, ωστόσο στο ενδιάμεσα ζήτησα να μου στείλουν την φυσική κάρτα Revolut (κάπου εκεί κατάλαβα ότι έχουν άλλαξει τα στοιχεία της κάρτας σωστά? 

πάω στο παυ πάλ και διαγράφω την παλιά και ξεκινάω και βάζω τα καινούργια στοιχεία από τα οποία το μόνο που άλλαζε πρέπει να ήταν ο αριθμός λήξης της κάρτας ; Και τώρα δεν τη δέχεστε το παυ παλ ξέρει κάποιος τη εγινε ???



#45   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2016 - 20:13

το έχεις μπερδέψει λίγο.... πρόσεξε.. τα fee 1% και 2% ειναι για απευθείας μεταφορά χρημάτων από κάρτα και όχι μέσω εμβάσματος. άλλο το έμβασμα και άλλο μεταφορά χρημάτων με σύνδεση κάρτας. το γράφει και στη λιστα με τα fees που ανεβασες

 

Funding via bank transfer: Free of charge.

 

όταν σου κάνουν έμβασμα στον leupay λογαριασμό δεν χρεώνεσαι (μόνο το 1 euro το οποίο παίρνει η Ελληνικη τράπεζα).

 

το 1% και 2% προμήθεια που παιρνει η leupay είναι όταν μεταφέρεις χρήματα απευθείας (1-2 δευτερόλεπτα παιρνει) από ελληνική κάρτα στον λογαριασμό της leupay (υπηρεσία που δεν παρέχει η number26 και από όσο γνωρίζω το top-up από ελληνικη κάρτα δεν λειτουργεί στη revolut)

 

οχι referral program δεν εχει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 33

0 μέλη, 31 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1), Google (1)