Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Apple Watch πολυ ντόρος για το τιποτα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
144 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:29

Γεια σας γενικα ειμαι fun των προϊόντων της Apple.Προσφατα πήγα και ειδα ο Apple Watch σε sport έκδοση.

 

Αφου το μελέτησα προσεκτικά και ήθελα να παρω δυο ενα για μένα και ενα για τη γυναίκα μου φεύγοντας μείναμε με την απορία ποια η χρήση του.

 

Δεν κατάλαβα σε τι ειναι χρήσιμο .Apple Pay δεν υπαρχει στην ελλαδα εφαρμογές για να μαθαίνω νέα απο ελληνικά site εκτός απο δυο που βρηκα στο Apple Watch αλλες δεν υπάρχουν.

 

Εφαρμογες; Πολυ περιορισμένες για ελλαδα.

WiFi δεν συνδέεται αυτόνομα αλλα μόνο μεςο του τηλεφώνου.

Tραπεζικες συναλλαγές μόνο μια ελληνικη τράπεζα εζχει.

Eμφανιση; καλα σοβαρά που ήταν το ωραίο ενα τετράγωνο πραγμα ειναι

Αλλα το μεγαλύτερο κατα για μένα ειναι η μη υπάρξη κάμερας, θα ήταν πολυ χρήσιμο η ύπαρξη cameras για λήψη φωτογραφιών και video οπως και για κλήσεις FaceTime.

Ποιοτητα κατασκευής; πολυ φτηνή έστω και για τα 380e που το βρίσκω φτηνότερα.

Η ακριβή έκδοση οπως το λέω πολυ ακριβή.

Αυτονομια μπαταρίας πολυ μικρή.

Γενικα πιστευω επειδη το προϊόν τωρα εχει ερθει Eλλαδα και ειναι παλιό για το εξωτερικό περιμενω ίσως μια νέα κατασκευή και μια νέα αναβαθμιση.

 

Η βασική χρήση του εκτός απο την ώρα ειναι να βλέπεις κλήσεις email μηνύματα και καρδούλες; πιστευω μαζι με το iPad pro ειναι τα μεγαλύτερα λάθη της Apple. Αν καπου κανω λάθος η κάνει πολλα παραπάνω για εδω Eλλαδα πάντα ας μου πειτε .

Sent from my iPhone using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:36

Καλησπέρα.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Το Apple Watch αποτελεί όχι μια αναγκαία συσκευή, αλλά κάτι που επιλέγει κανένας, αφού στην πραγματικότητα είναι ένα αξεσουάρ και όχι μια αυτόνομη συσκευή.

 

Οι χρήσεις διαφέρουν ανάλογα το άτομο και ο καθένας το κρίνει με βάση αυτό. Άλλοι το βρίσκουν άχρηστο (όπως εσύ) , άλλοι το βρίσκουν πολύ χρήσιμο (όπως εγώ).

 

Προσωπικά αγόρασα τη συσκευή για να μπορώ να έχω τα notifications μου ήσυχα και ωραία χωρίς να χρειάζεται να χτυπάει και να ανάβει η συσκευή κάθε φορά στο χέρι μου. Το ιδιαίτερα διακριτικό tap που κάνει στο χέρι είναι ιδιαίτερα καλό.

 

Επιπροσθέτως έχει ωραίες λειτουργίες καταγραφής ύπνου (με έξτρα εφαρμογές) καθώς και πλήρη καταγραφή όλων των δραστηριοτήτων (από απλό περπάτημα μέχρι και γυμναστήριο).

 

Επίσης είναι πολύ βολικό το ξυπνητήρι το πρωί, αφού μπορώ να ξυπνάω χωρίς να σηκώνω όλο το σπίτι στο πόδι με τον ήχο του κινητού.

 

Δεν είναι ένα τρομερό γκάτζετ τύπου κιτ που συνδέεται στο διαδίκτυο βλέπεις ιστοσελίδες κλπ, αλλά είναι ένα χρήσιμο αξεσουάρ για πολλούς.

 

Τώρα το γεγονός ότι έφτιαξες λογαριασμό μόνο για να κράξεις το Apple Watch, το προσπερνάω.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   spyros99

spyros99

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:50

Κατ´ αρχήν η Ελλάδα δεν ειναι το κέντρο του κόσμου. Πλεον. Συνεπώς, μπορουμε να πηγαίνουμε πάσο με τις επιταγές της αγοράς. Δεύτερο, θεωρω πως ο τίτλος ειναι λαθος. Εκ πρώτης όψεως φαινεται να ειναι ετσι, αλλα το μοτό της εταιρίας ειναι άλλο. Αλληλεπίδρασε με το κόσμο σου λένε, και οχι με την οθόνη του κινητού σου. Και αυτη ειναι η αρχή βάσης της συσκευής. Με την οποία συμφωνω απόλυτα. Σκέψου να ασχολείσαι με τη καθε χαζομάρα ειδοποίησης, έστω και μηνύματος, είτε κλήσης λαμβάνεις. Οπως ολοι πλεον γνωρίζουμε αγγίζει ενα ενοχλητικό χάος. Ακομα και στην περιπτωση που επιλέξεις τη σιγαση των περισσότερων ειδοποιήσεων απο αυτών. Πράγμα το οποίο ακυρώνει επι της ουσίας την ύπαρξη των smartphone συσκευών. Και λόγοι θελω μα πιστευω ειναι ευδιακριτοι, και δεν χρίζουν αναφοράς. Ενδεχομένως να εχεις δίκιο για το iPad pro. Και επίσης, το Apple Watch να ειναι υπερτιμημένο. Μη ξεχνάμε ομως οτι μιλάμε για την Apple, που μονο τυχαίες κινήσεις δεν κανει. Τουλάχιστον τα τελευταία είκοσι χρόνια :))


Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: spyros99, 07/03/2016 - 14:59

Using Tapatalk

#4   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:52

@PanosMouz κλαίω με το τελευταίο!!!

 

:P  :D



#5   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:53

Γεια σου ειμαι κάτοχος των προϊόντων απο τη τη δεκαετία του 80 δεν κράζω αλλα ρωτάω για να δω τι στο καλο κάνει αυτο .Εγω προσωπικά για 400e το ειδα πολυ ακριβό για για να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο και να τσεκάρεις ειδοποιήσεις ρωτάω μήπως κάνει και κατι αλλο που δεν το ξέρω .Το FaceTime η ύπαρξη κάμερας για σένα δεν ήταν κατι πολυ σημαντικό;πόσες φορές βγάζουμε το κινητό για λήψη φωτο και video;η σύνδεση wifi δεν ειναι σημαντική;ειναι η πρωτη φορά που προσπαθώ να δω τα θετικά σε αυτο αλλα και στο ipadpro .Εγω με εισόδημα 2000e το μήνα το θεωρώ πεταμένα λεφτα σε ενα προϊόν που εχω την αίσθηση μεχρι τον Ιούνιο θα βγει κατι νέο .400e στη φτηνή έκδοση για να βλέπεις ειδοποιήσεις ειναι πολλα .Δεν με κάνε να πω αυτο το ουαου όταν ειδα το πρώτο iPad η το πρώτο iPhone .Για την ακριβή την έκδοση ουδέν σχόλιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 14:59

Κατ´ αρχήν η Ελλάδα δεν ειναι το κέντρο του κόσμου. Πλεον. Συνεπώς, μπορουμε να πηγαίνουμε πάσο με τις επιταγές της αγοράς. Δεύτερο, θεωρω πως ο τίτλος ειναι λαθος. Εκ πρώτης όψεως φαινεται να ειναι ετσι, αλλα το μοτό της εταιρίας ειναι άλλο. Αλληλεπίδρασε με το κινητό σου λένε, και οχι με την οθόνη του κινητού σου. Και αυτη ειναι η αρχή βάσης της συσκευής. Με την οποία συμφωνω απόλυτα. Σκέψου να ασχολείσαι με τη καθε χαζομάρα ειδοποίησης, έστω και μηνύματος, είτε κλήσης λαμβάνεις. Οπως ολοι πλεον γνωρίζουμε αγγίζει ενα ενοχλητικό χάος. Ακομα και στην περιπτωση που επιλέξεις τη σιγαση των περισσότερων ειδοποιήσεων απο αυτών. Πράγμα το οποίο ακυρώνει επι της ουσίας την ύπαρξη των smartphone συσκευών. Και λόγοι θελω μα πιστευω ειναι ευδιακριτοι, και δεν χρίζουν αναφοράς. Ενδεχομένως να εχεις δίκιο για το iPad pro. Και επίσης, το Apple Watch να ειναι υπερτιμημένο. Μη ξεχνάμε ομως οτι μιλάμε για την Apple, που μονο τυχαίες κινήσεις δεν κανει. Τουλάχιστον τα τελευταία είκοσι χρόνια :))


Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk

 

μόνο τυχαίες κινήσεις δεν κάνει η Apple δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλα η Apple ειναι γνωστό οτι αν δεν έβγαζε το iPhone θα πήγαινε για κλείσιμο επειδη εχω ζήσει Αμερική και ειναι και 40αρις κατι παραπάνω ξέρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk



#7   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:02

Γεια σου ειμαι κάτοχος των προϊόντων απο τη τη δεκαετία του 80 δεν κράζω αλλα ρωτάω για να δω τι στο καλο κάνει αυτο .Εγω προσωπικά για 400e το ειδα πολυ ακριβό για για να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο και να τσεκάρεις ειδοποιήσεις ρωτάω μήπως κάνει και κατι αλλο που δεν το ξέρω .Το FaceTime η ύπαρξη κάμερας για σένα δεν ήταν κατι πολυ σημαντικό;πόσες φορές βγάζουμε το κινητό για λήψη φωτο και video;η σύνδεση wifi δεν ειναι σημαντική;ειναι η πρωτη φορά που προσπαθώ να δω τα θετικά σε αυτο αλλα και στο ipadpro .Εγω με εισόδημα 2000e το μήνα το θεωρώ πεταμένα λεφτα σε ενα προϊόν που εχω την αίσθηση μεχρι τον Ιούνιο θα βγει κατι νέο .400e στη φτηνή έκδοση για να βλέπεις ειδοποιήσεις ειναι πολλα .Δεν με κάνε να πω αυτο το ουαου όταν ειδα το πρώτο iPad η το πρώτο iPhone .Για την ακριβή την έκδοση ουδέν σχόλιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι δεν θέλω να βάλουν κάμερα.

 

Το κινητό έχει μια φανταστική κάμερα, και σίγουρα δεν πρόκειται σε μια συσκευή όπως ένα ρολόι να βάλουν καλύτερη, άρα ναι προτιμώ να βγάλω τη συσκευή από την τσέπη μου αν θέλω μια φωτογραφία.

 

Η σύνδεση wifi υπάρχει στα γνωστά δίκτυα με τη διαφορά ότι δεν έχει κάποιον browser κλπ που προφανώς είναι κάτι άχρηστο σε μια τόσο μικρή οθόνη.

 

Όταν είσαι σε γνωστό wifi και μακρυά από το κινητό υπάρχει σύνδεση ώστε να έρχονται συγκεκριμένα notifications. Δεν βρίσκω παραπάνω χρησιμότητα σύνδεσης.

 

Το facetime το ίδιο. Υπάρχει η συσκευή για να κάνει όλα αυτά (δεν λέω ότι αν μπει θα με χαλάσει, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο).

 

Ξαναλέω, το Apple Watch αποτελεί αξεσουάρ της συσκευής και όχι αυτόνομη συσκευή.

 

Κάνει ακριβώς αυτά που υπόσχεται, και τα κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Ο καθένας κρίνει τις ανάγκες του και επιλέγει και δεν είναι θέμα εισοδήματος ή οτιδήποτε άλλο.

 

Δεν σε καλύπτει, δεν το αγοράζεις. Μην ψάχνεις να βρεις χρησιμότητα, από τη στιγμή που σου έκατσε στραβά δεν πρόκειται να βρεις ποτέ χρησιμότητα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#8   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:05

Φίλε ilzals,  έχω το Apple Watch από τον Ιούνιο (και μάλιστα το είχα πάρει ελαφρώς used από ένα χρήστη του Forum). Στην αρχή όντως υπήρχε λίγο η σκέψη του μήπως ήταν πολλά τα λεφτά αλλά με τον καιρό φάνηκε πως είναι ιδιαιτέρως χρήσιμο.

Τα Notifications είναι πλέων στην ζωή μας όπως και να το κάνουμε. Εγώ λόγο δουλειάς δεν είναι εύκολο να βλέπω συνεχώς το κινητό (λόγο της συνεχούς επικοινωνίας με τους πελάτες) ή να κουβαλάω το plus στη τσέπη μου, οπότε με το να ρίχνω μια κλεφτή ματιά στο ρολόι για το email που μου ήρθε ή το Notification είναι πολύ ποιο εύκολο και χρηστικό



#9   spyros99

spyros99

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:12

Η Apple ειναι επιχείρηση, και οπως όλες οι επιχειρήσεις δεν εχει το αλάθητο. Το θεμα ειναι που βρισκόμαστε σημερα. Και θεωρω οτι βρισκόμαστε μπροστά. Είμαι 39(κλεισμένα), συνεπώς 40 μιας και ρωτάς. Και πλεον δε χρειαζεται να ζεις Αμερική( καμμιά δεκαριά χρόνια τώρα- να ναι καλά το Facebook) για να αντιληφθείς της τάσεις μιας αγοράς. Και εν γένει τον τρόπο σκέψης τους. Φιλικά πάντα(εννοείται):))


Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk
Using Tapatalk

#10   christos6380

christos6380

    iPH newbie

  • Pip
  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:20

Να ρωτήσω εγώ,παρακαλώ, από που προκύπτει πως η Apple θα έκλεινε αν δεν έβγαζε το iPhone;

 

Δεκτόν οτί πέρασε πολλά,και δύσκολα,αλλά μετά την επιστροφή του εκλιπόντος,και κυρίως το 1997,μάλλον ανοδικά εκινείτο παρά καθοδικά...Μην λέμε ότι να είναι...



#11   spyros99

spyros99

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:25

Να ρωτήσω εγώ,παρακαλώ, από που προκύπτει πως η Apple θα έκλεινε αν δεν έβγαζε το iPhone;

Δεκτόν οτί πέρασε πολλά,και δύσκολα,αλλά μετά την επιστροφή του εκλιπόντος,και κυρίως το 1997,μάλλον ανοδικά εκινείτο παρά καθοδικά...Μην λέμε ότι να είναι...


Έτσι


Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk
Using Tapatalk

#12   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:27

Ευχαριστω για τη βοήθεια σας όλους .Ενα κοινό σημείο εχουν ολες οι απαντήσεις σας οτι κάνει δεν το θεωρεί κατι το ουαου απο θέμα λειτουργιών αλλα και εμφάνισης και οτι το βασικό στην παρούσα φάση ειναι να βλέπεις τις ειδοποιήσεις σου.Εγω θα τα έδινα τα 400e αν μπορούσες να κανω πλήρωνε εδω ελλαδα αν υπήρχαν τραπεζες να μπορω να δω έστω τελευταίες συναλλαγές μου και αν υπήρχαν καμία δεκαριά ελληνικά site που να εχουν εφαρμογη για Apple Watch .Αυτα που λέω υπάρχουν αλλα οχι για ελλαδα .εποσης η ύπαρξη κάμερα δυο μια μπροστα και μια στο πλάι για γρήγορες φωτο και video καθώς και κλήση FaceTime τα θεωρώ απαραίτητα .Οπως για ροκ πιο η αυτονομία του ειναι σχετικά μικρή .Νομιζω οτι η επόμενη έκδοση θα εχει κατι απο αυτα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:28

Sorry έγραφα γρήγορα και εκανα πολλα λάθη στη σύνταξη του μυνηνατος


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:29

Να ρωτήσω εγώ,παρακαλώ, από που προκύπτει πως η Apple θα έκλεινε αν δεν έβγαζε το iPhone;

Δεκτόν οτί πέρασε πολλά,και δύσκολα,αλλά μετά την επιστροφή του εκλιπόντος,και κυρίως το 1997,μάλλον ανοδικά εκινείτο παρά καθοδικά...Μην λέμε ότι να είναι...

πριν το 1997 για κλείσιμο δεν πηγαίνε;αυτο το ξέρει ο και ο τελευταίος που ασχολείτε με iPhone .




Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2016 - 15:32

πριν το 1997 για κλείσιμο δεν πηγαίνε;αυτο το ξέρει ο και ο τελευταίος που ασχολείτε με iPhone .




Sent from my iPhone using Tapatalk

επισης απο τοτε που φεύγει ο Steve που την είδες την άνοδο τα νέα iPhone 6s τα iPad pro το Apple Watch και τα νέα iPad είχαν άνοδο;το μεγάλο μπαμ η Apple το έκανε με το πρώτο iPhone και iPad


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες