Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Οδηγός Χρήσης του Apple Wallet στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:32

Λοιπόν. Το είδα τώρα. Το mst δεν είναι τίποτα άλλο απο την παραδοσιακή μαγνητική τεχνολογία που απλά περνας (swipe) τη κάρτα μεσα στο μηχάνημα (αυτό δηλαδή που κάναν όλα τα pos παλιά) και το έχει βάλει η Samsung απλά για να ηταν συμβατή με τα ήδη υπάρχοντα pos. Έκανε δηλαδή ένα τροπο contactless χωρίς να είναι ακριβώς contactless. Το Apple Pay δουλεύει μόνο με nfc, δηλαδή με τα τερματικά "Contactless payment" ( αυτά που έχουν και το σήμα που σου περιέγραψα πριν) τα οποία είναι και αυτά που δέχονται και τις άλλες κάρτες όπως της Πειραιώς. Άρα όπου έχει τερματικά με ανέπαφες πληρωμές, το δέχεται. Το nfc έχει ένα προτωκολλο επικοινωνίας και αυτό είναι το ISO/IEC 14443 μέσω APDU transmission.

Δεκτό αν και έχω επιφυλάξεις όταν βασικά μας υπολογίσουν και το φέρουν Ελλάδα θα το μάθουμε το θέμα είναι ποσο σύντομα;Βασικά αυτό που περιγράφεις με το MST το λέει και το βίντεο που έβαλα πριν...η αλήθεια είναι ότι το μέλλον είναι το nfc...

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:36

τα Χριστούγεννα. Δεν δούλευε πουθενα. Τα POS τα ίδια ειναι δεν χρειάζεται να αλλάξουν, αυτο το γνωρίζω αλλα ίσως θέλουν αναβάθμιση λογισμικού. Πάντως στην Ελλάδα δεν δούλεψε. Και εκτός αυτού ειναι αδύνατον σχεδόν να ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε Αγγλία η Αμερική αν ζει Ελλάδα όποτε ανούσιο.


Είναι πολύ δύσκολο μεν, αλλά υπάρχουν κάποιες τράπεζες όπου μπορείς να τα καταφέρεις . Για αυτό και εγώ έγραψα επίσης ότι είναι "σχεδόν" αδύνατο. Αλλά αν το ψάξεις και έχεις χρόνο το κανείς (και λίγο τύχη)
Πάντως ξαναδοκιμασε το οταν ξανακατεβεις Ελλάδα. Γιατί στην Μεγαλη Βρετανια είχε μόνο 6 μήνες απο οταν το δοκίμασες, ενώ στην Αμερική είναι σε λειτουργία πολύ περισσότερο.

#33   st3ve

st3ve

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:38

Παντως ειναι μια καλη περίοδος να ερθει στην Ελλάδα αφου λογο capital controls υπαρχει τεράστια άνοδος στις πληρωμές με πλαστικό χρήμα, το θεμα ειναι ομως η υποδομή. Τα περισσότερα καταστήματα χρησιμοποιούν ακομα τα πρωτα pos που δεν δέχονται καν ανέπαφες συναλλαγές.

Το μονο που με κανει να εχω μια ελπίδα οτι θα ερθει ειναι η αύξηση των συναλλαγών με κάρτες λογο CC που προανέφερα.

Τελευταία επεξεργασία από: st3ve, 28/03/2016 - 13:41


#34   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:42

Είναι πολύ δύσκολο μεν, αλλά υπάρχουν κάποιες τράπεζες όπου μπορείς να τα καταφέρεις . Για αυτό και εγώ έγραψα επίσης ότι είναι "σχεδόν" αδύνατο. Αλλά αν το ψάξεις και έχεις χρόνο το κανείς (και λίγο τύχη)
Πάντως ξαναδοκιμασε το οταν ξανακατεβεις Ελλάδα. Γιατί στην Μεγαλη Βρετανια είχε μόνο 6 μήνες απο οταν το δοκίμασες, ενώ στην Αμερική είναι σε λειτουργία πολύ περισσότερο.

ε ναι θα το ξαναδοκιμασεω εννοειται όταν ξαναέρθω.. Δεν νομίζω ομως οτι έχει να κανει με το ποσο καιρό ειναι διαθέσιμο σε καθε χώρα. Στην Αγγλία ηταν διαθέσιμο παντού απο την αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 28/03/2016 - 13:43


#35   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:43

Δεκτό αν και έχω επιφυλάξεις όταν βασικά μας υπολογίσουν και το φέρουν Ελλάδα θα το μάθουμε το θέμα είναι ποσο σύντομα;Βασικά αυτό που περιγράφεις με το MST το λέει και το βίντεο που έβαλα πριν...η αλήθεια είναι ότι το μέλλον είναι το nfc...


Δε είναι θέμα να μας υπολογίσουν, γιατί μέσα σε 5 μήνες φτάσαμε απο μετρητά να έχουμε παντού pos και καποιες τράπεζες πια να βγάζουν μόνο ανέπαφες. Το κινητό το ίδιο πράγμα με τη κάρτα είναι. Το θέμα κολλάει στη συμφωνία Apple με τη Visa στα δικαιωματα (όπου δικαιώματα δες χρήματα). Μόλις ανοίξει στη περισσότερη Ευρώπη, θα ανοίξει και σε μας το ίδιο. (Δεν είναι σαν το Siri ας πούμε που πρέπει να ασχοληθούν συγκεκριμένα με μια χώρα 10.000.000 ανθρώπων που πόσες χιλιάδες απο αυτούς έχουν iPhone... Και που κάποιοι εδώ μας είπαν ότι θα ερχόταν στο iOS 9.2 που ούτε στο 9.3 ήρθε...(μακάρι να έρθει στο iOS 10))

#36   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/03/2016 - 16:25

Πειραιώς εθνική κάνουν το πρώτο βήμα μιας και ειναι οι μεγάλες μετα ακολουθεί eurobank alpha
Πιστεύω πως ετσι όπως έγινε με τα cc δεν θα αργήσει κι παρά πολυ και καιρός ειναι να υπάρχουν μηχανάκια σχεδον παντού ειναι μεγάλη ευκολία
Ασε που διάβασα Ότι στο 2016 θα ειναι υποχρεωτικό και αν δεν υπάρχει θα μπαίνει πρόστιμο


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#37   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2016 - 16:43

Πάντως η άλφα έχει ένα που λέγεται tap n pay το θέμα είναι ότι υποστηρίζει συγκεκριμένες συσκευές και θέλει να έχεις Vodafone και έχει και συνδρομή αν δεν κάνω λάθος http://www.alphabank...tapnpay/mobile/


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#38   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/03/2016 - 20:31

Η Revolut card άραγε να μπορεί να περαστεί στο Apple Wallet?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#39   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/03/2016 - 20:50

Ακομη οχι.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#40   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 23:52

Πάντως η άλφα έχει ένα που λέγεται tap n pay το θέμα είναι ότι υποστηρίζει συγκεκριμένες συσκευές και θέλει να έχεις Vodafone και έχει και συνδρομή αν δεν κάνω λάθος http://www.alphabank...tapnpay/mobile/


Knowledge is Power

 

Απο οτι καταλαβαινω το tap n pay  που διαβασα ουσιαστικα εχει το  nfc τσιπακι μεσα στη sim κα το κινητο απλα ενισχυει με το δικο του nfc το σημα  .(θελει ειδικη sim απο οτι καταλαβα )

χμμμ... και δεν κολλαω την καρτα μου, ή μονο το τσιπακι της καρτας μου μεσα στη θηκη του κινητου μου? Μαλλον το ιδιο πραγμα θα πετυχω.



#41   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 29/03/2016 - 00:01

Πάντως η άλφα έχει ένα που λέγεται tap n pay το θέμα είναι ότι υποστηρίζει συγκεκριμένες συσκευές και θέλει να έχεις Vodafone και έχει και συνδρομή αν δεν κάνω λάθος http://www.alphabank...tapnpay/mobile/

Knowledge is Power

Απο οτι καταλαβαινω το tap n pay που διαβασα ουσιαστικα εχει το nfc τσιπακι μεσα στη sim κα το κινητο απλα ενισχυει με το δικο του nfc το σημα .(θελει ειδικη sim απο οτι καταλαβα )
χμμμ... και δεν κολλαω την καρτα μου, ή μονο το τσιπακι της καρτας μου μεσα στη θηκη του κινητου μου? Μαλλον το ιδιο πραγμα θα πετυχω.

βασικα έχει και εφαρμογή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα...

Knowledge Is Power


#42   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 29/03/2016 - 16:37

βασικα έχει και εφαρμογή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα...

Ναι το ειδα αλλα για να λειτουργησει. Οποτε με τη καρτα κολλημενη στο κινητο δε χρειαζεται ουτε καν την εφαρμογη :P



#43   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 29/03/2016 - 16:39

Ναι το ειδα αλλα για να λειτουργησει. Οποτε με τη καρτα κολλημενη στο κινητο δε χρειαζεται ουτε καν την εφαρμογη :P

Πλάκα στην πλάκα η eurobank αλλά νομίζω είναι μόνο για πιστωτική σου δίνει αυτοκόλλητο ανεπαφης για να το κολλήσεις στην θήκη του κινητό...θα το ψάξω να το βρω αν το έχει ακόμα.αν το κάνει και για χρεωστική θα είναι τέλειο.

Knowledge Is Power


#44   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 29/03/2016 - 17:13

Ορίστε την κολλάς πίσω από το iPhone και έχεις Apple Pay χαχα https://www.eurobank...id=1077&lang=gr


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#45   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 29/03/2016 - 21:37

Ορίστε την κολλάς πίσω από το iPhone και έχεις Apple Pay χαχα https://www.eurobank...id=1077&lang=gr


Knowledge is Power

Ειδες που στο λεγα;;;; χαχα

Παντως καιρο πριν κοιταζα αυτο

 

https://www.kickstar...che/description

 

Καλη ιδεα τοτε



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)