Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Αγορά iphone 7 αλλα απο που;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
333 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2016 - 18:42

επειδη εχω διαβασει πολλες φορες τερατα γυρω απο αυτο το θεμα.

Ο φπα φιλε μου δεν επιστρεφεται. Συμψηφιζεται με τον φπα που εχει να πληρωσει η επιχειρηση. Αν ειναι ηδη πιστωτικη στον φπα, προστιθεται και το φπα αυτου του τιμολογιου και το πιστωτικο μεγαλωνει. Επισης αν η επιχειρηση τηρει βιβλια εσοδων εξοδων, η αξια του τιμολογιου αφαιρειται απο τα εσοδα σαν εξοδο.

Γενικα μιλωντας η καθε επιχειρηση υπο φυσιολογικες συνθηκες μιλωντας, ωφελειται κοβοντας ενα τιμολογιο εξοδου.

Μετα απο επισημανση φιλης που εργαζεται στο ΣΔΟΕ Αγγλιας, τα πραγματα εχουν ως εξης.

Καθε χωρα μελος της ΕΕ εκδιδει παραστατικο (στην περιπτωση μας τιμολογιο) με το ΦΠΑ που ισχυει στην εκαστοτε χωρα. Ο ληπτης του εκαστοτε παραστατικου μπορει να το περασει στα βιβλια του αλλα ΧΩΡΙΣ να συμψηφιζεται πουθενα το ΦΠΑ αφου θεωρειται σαν ενδοκοινοτικη συναλλαγη.

Συνοψιζοντας λοιπον τα οφελη που εχει καποιος αγοραζοντας με τιμολογιο απο Αγγλια ειναι τα εξης.

Μικρη οικονομικη ωφελεια λογω διαφορας φπα απο 24 σε 20%.

Συνολικη διαφορα τιμης σε σχεση με αυτην της Ελλαδας κατα 20-25% περιπου.

Δυνατοτητα το παραστατικο να περαστει στα βιβλια του και να αφαιρεθει απο τα εξοδα της επιχειρησης η καθαρη αξια του προιοντος.

Τελος πιθανοτητα η προμηθεια της συσκευης να γινει σε συντομοτερο χρονο απο αυτον στην Ελλαδα.

 

Ζητω συγγνωμη απο οσους αθελα μου παραπλανησα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 11/09/2016 - 19:10

Αρα; 



#93   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 09:51

Αρα; 

τι δεν καταλαβες ;


Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 12/09/2016 - 09:51


#94   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2016 - 10:51

Μην το μπλεκετε το θεμα βρε παιδιά, αυτοι που κανουν ενδοκοινοτικες συναλλαγές (γραμμενοι στο vies) μπορούν να αγορασουν απο αλλη χωρα ΕΕ χωρις να πληρώσουν ΦΠΑ. Αυτο παίρνουν ομως παιρναει στα βιβλία σαν εξοδο η εμπόρευμα η οτιδήποτε αλλο και χρεώνεται στην επιχείρηση 



#95   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2016 - 11:02

για να μην σου πω ότι και τα μεγάλες αλυσίδες από skroutz αγοράζουν και πουλάνε με καπέλο 200+ ευρώ .

χαχαχχχα λες και το skroutz ειναι δικο του καταστημα και εχει τα προιοντα. Προσεχτε τι λετε μπερδευονται κ ατομα που δεν γνωριζουν. καλυτερα να γραψετε μια φραση παραπανω και το διατυπωσετε σωστα παρα να ρωτανε μετα μερικοι το skroutz τι ειναι? καταστημα που εχει φθηνα τ προιοντα?? 

( μ το εχουν ρωτησει πολλοι...και πως βγηκε αυτη η ερωτηση? απο κατι τετοιες φρασεις..



#96   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/09/2016 - 11:31

υπαρχει κανείς που δεν ξέρει το skroutz σε φόρουμ με iphone  ?.....δεν νομίζω φίλε μου ;)



#97   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 11:32

Μετα απο επισημανση φιλης που εργαζεται στο ΣΔΟΕ Αγγλιας, τα πραγματα εχουν ως εξης.

Καθε χωρα μελος της ΕΕ εκδιδει παραστατικο (στην περιπτωση μας τιμολογιο) με το ΦΠΑ που ισχυει στην εκαστοτε χωρα. Ο ληπτης του εκαστοτε παραστατικου μπορει να το περασει στα βιβλια του αλλα ΧΩΡΙΣ να συμψηφιζεται πουθενα το ΦΠΑ αφου θεωρειται σαν ενδοκοινοτικη συναλλαγη.

Συνοψιζοντας λοιπον τα οφελη που εχει καποιος αγοραζοντας με τιμολογιο απο Αγγλια ειναι τα εξης.

Μικρη οικονομικη ωφελεια λογω διαφορας φπα απο 24 σε 20%.

Συνολικη διαφορα τιμης σε σχεση με αυτην της Ελλαδας κατα 20-25% περιπου.

Δυνατοτητα το παραστατικο να περαστει στα βιβλια του και να αφαιρεθει απο τα εξοδα της επιχειρησης η καθαρη αξια του προιοντος.

Τελος πιθανοτητα η προμηθεια της συσκευης να γινει σε συντομοτερο χρονο απο αυτον στην Ελλαδα.

 

Ζητω συγγνωμη απο οσους αθελα μου παραπλανησα.

Καλημέρα. Δεν έχεις κάνει κάπου λάθος. Απλά και στις 2 περιπτώσεις που αναφέρεις υπάρχει μια μικρή διαφορά. Υπάρχουν οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές που αφορούν αγορές "λιανικής" πώλησης και εκείνες που αφορούν στη χονδρική! Στη λιανική τα ωφέλη είναι αυτά που περιγράφεις! Στη χονδρική δεν πληρώνεις φπα στη χώρα που εκδίδεται το τιμολόγιο! Η απόδοση του φπα γινεται στη χώρα που τελικά το προϊόν πωλείται! Με παράδειγμα: Εγω εισάγω ρούχα από Ευρωπαϊκη χώρα. Δεν πληρώνω το τιμολόγιο εκεί. Δηλώνω την αγορά στην εφορία (έχεις 1 μήνα περιθώριο απο την εισαγωγή) και το τιμολόγιο περνάει ως "έξοδο" της επιχείρησης. Όταν θα έρθει η ώρα να πουλήσεις το προϊον ,τότε μέσω της απόδειξης ή του τιμολογίου αποδίδεις ουσιαστικά το φπα (εδώ 24%) στην εφορία! Αν μια επιχείρηση είναι πιστωτική απλά μειώνει το πιστωτικό της όριο κατα την αξία του φπα. Αν είναι χρεωστική, το αποδίδει!!! Αν το πάρεις με τιμολόγιο και δεν το πουλήσεις αλλά το κρατήσεις για σενα κανονικά μπορείς να το περάσεις ως πάγιο της επιχείρησης. Η πρακτική αυτή των ενδοκοινοτικών συναλλαγών βοηθά τους εισαγωγείς, αφού πληρώνουν μόνο την αξία του προϊόντος που εισάγουν και το φπα το αποδίδουν όταν πουλήσουν!! Που σημαίνει ότι με την πώληση εισπράτουν το φπα από τον αγοραστή τους(μέσω της απόδειξης ή του τιμολογίου) και το αποδίδουν στην εφορία. Τα apple store επειδή πωλούν στη λιανική σε "υποχρεώνουν" να προ-πληρώσεις ουσιαστικά το φπα στη χώρα που αγοράζεις και όχι στη χώρα που το πας...εκεί πληρώνεις ή πιστώνεσαι τη διαφορά μεταξύ των ποσοστών φπα ανα κράτος μέλος.Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα.



#98   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 12:26

Εχω αρχισει πια και μπερδευομαι για κατι που νομιζα πως ηταν πολυ απλο και το γνωριζα.

Ο ΛΟγιστης μου σημερα μου εδωσε την εξης απαντηση.

Εφοσον ζητηθει τιμολογιο σε επιχειρηση αλλης ευρωπαικης χωρας, το προιον δεν επιβαρυνεται κατα την αγορα του με το φπα της χωρας αγορας.

Εστω οτι η καθαρη αξια του προιοντος ειναι 100 και το φπα Αγγλιας 20%. Νομιζα οτι θα πληρωνα 120. Ομως οχι. Εφοσον ζητηθει τιμολογιο σε επιχειρηση αλλης χωρας μπαινει μονο η καθαρη αξια. Ο λογιστης οταν καταχωρησει το παραστατικο στα εξοδα θα το περασει με το ισχυον Ελληνικο φπα, δηλαδη 24%. Σε πρωτη φαση λοιπον φαινεται οτι θα επιβαρυνθει κανεις με 4% επιπλεον φπα. Ομως το παραστατικο περνιεται και στα εσοδα οποτε το φπα αντιλογιζεται με ισως καποια μικροποσα να προκυπτουν σαν διαφορα.

Συνοψιζοντας αν εχω αντιληφθει σωστα το ολο θεμα στο apple store Αγγλιας θα πληρωθει μονο η καθαρη αξια του προιοντος και στην Ελλαδα οταν καταχωρηθει το παραστατικο στην χειροτερη να προκυψει καποιο μικροποσο λογω χρεωσης και αντιλογισμου φπα.



#99   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 12/09/2016 - 12:53

Δηλαδη πες οτι παιρνεις το Iphone 7 plus  128gb απο γερμανια που κανει 1009 euro και ο Φ,Π,Α 15%

 

 1009/1,15=877,33 euro.

 

Ερχεται ελλαδα καταχωρεις το παραστατικο και οπως λεει πιο πανω ο skiace αντε να επιβαρυνεις με ενα μικροποσο 2 ευρω π.χ.

 

 

Αρα το 879,33 και εισαι κυριος?


Τελευταία επεξεργασία από: DTsuras, 12/09/2016 - 12:53


#100   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2577 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 13:20

Δηλαδη πες οτι παιρνεις το Iphone 7 plus  128gb απο γερμανια που κανει 1009 euro και ο Φ,Π,Α 15%

 

 1009/1,15=877,33 euro.

 

Ερχεται ελλαδα καταχωρεις το παραστατικο και οπως λεει πιο πανω ο skiace αντε να επιβαρυνεις με ενα μικροποσο 2 ευρω π.χ.

 

 

Αρα το 879,33 και εισαι κυριος?

σε αυτη την περιπτωση η διαφορα φπα ειναι 9 μοναδες και δεν μπορει να χαρακτηριστει σαν μικροποσο.



#101   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 13:30

Δηλαδη πες οτι παιρνεις το Iphone 7 plus  128gb απο γερμανια που κανει 1009 euro και ο Φ,Π,Α 15%

 

 1009/1,15=877,33 euro.

 

Ερχεται ελλαδα καταχωρεις το παραστατικο και οπως λεει πιο πανω ο skiace αντε να επιβαρυνεις με ενα μικροποσο 2 ευρω π.χ.

 

 

Αρα το 879,33 και εισαι κυριος?

 

 

Εχω αρχισει πια και μπερδευομαι για κατι που νομιζα πως ηταν πολυ απλο και το γνωριζα.

Ο ΛΟγιστης μου σημερα μου εδωσε την εξης απαντηση.

Εφοσον ζητηθει τιμολογιο σε επιχειρηση αλλης ευρωπαικης χωρας, το προιον δεν επιβαρυνεται κατα την αγορα του με το φπα της χωρας αγορας.

Εστω οτι η καθαρη αξια του προιοντος ειναι 100 και το φπα Αγγλιας 20%. Νομιζα οτι θα πληρωνα 120. Ομως οχι. Εφοσον ζητηθει τιμολογιο σε επιχειρηση αλλης χωρας μπαινει μονο η καθαρη αξια. Ο λογιστης οταν καταχωρησει το παραστατικο στα εξοδα θα το περασει με το ισχυον Ελληνικο φπα, δηλαδη 24%. Σε πρωτη φαση λοιπον φαινεται οτι θα επιβαρυνθει κανεις με 4% επιπλεον φπα. Ομως το παραστατικο περνιεται και στα εσοδα οποτε το φπα αντιλογιζεται με ισως καποια μικροποσα να προκυπτουν σαν διαφορα.

Συνοψιζοντας αν εχω αντιληφθει σωστα το ολο θεμα στο apple store Αγγλιας θα πληρωθει μονο η καθαρη αξια του προιοντος και στην Ελλαδα οταν καταχωρηθει το παραστατικο στην χειροτερη να προκυψει καποιο μικροποσο λογω χρεωσης και αντιλογισμου φπα.

Το παράδειγμα του Dtsuras είναι σωστό για τον γενικό κανόνα της ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ .Και δεν υπάρχει κανένα ποσοστό επιβάρυνσης. Στο apple store ομως δεν ισχύει αυτο! Ισχύει ότι θα πληρώσεις το φπα της χώρας πχ 1009 στη Γερμανία με 15% φπα . Στην Ελλάδα θα το καταχωρίσεις έτσι ακριβώς! Αρα στη μία περίπτωση θα έπρεπε να πληρώσεις 877,3 χωρις φπα και τέλος στην άλλη apple store πληρώνεις 1009με φπα.Κοινώς από την Apple ΔΕΝ αγοράζεις επι της ουσίας "ενδοκοινοτικά" με απαλλαγή του φπα. Skiace ο λογιστής σου έχει δίκιο , απλά δεν ισχύει ο κανένας με το apple store. Αν ισχυε θα πλήρωνες μόνο την καθαρή αξία του προϊόντος και μετά μόνο αν και εφόσον το πωλούσες στο εμπόριο ως κατάστημα θα επιβαρυνόσουν με φπα 24% το οποίο είτε θα απέδιδες στην εφορία αν ήσουν χρεωστικός είτε θα συμψηφίζονταν αν ήσουν χρεωστικός...



#102   dimitrisvlc

dimitrisvlc

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2016 - 08:50

Καλημέρα παιδιά! Ξέρει κανένας αν έχουν αρχίσει να πέφτουν τηλέφωνα απο πλαίσιο, κωτσόβολο κλπ. για αυτούς που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον;


Τελευταία επεξεργασία από: dimitrisvlc, 13/09/2016 - 08:51


#103   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2016 - 08:51

είναι πολύ νωρίς ακόμα .



#104   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2016 - 08:55

Καλημέρα παιδιά! Ξέρει κανένας αν έχουν αρχίσει να πέφτουν τηλέφωνα απο πλαίσιο, κωτσόβολο κλπ. για αυτούς που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον;


Γιατι δεν κοιτας απο σκρουτζ; Σορρυ που παρεμβαινω αλλα σιγουρα εκει θα το βρεις φθηνοτερα απο τις μεγαλες αλυσιδες. Κοιτα phonegallery που εχει doa. Με την διαφορα να παιρνεις θηκες τζαμια κτλ

#105   cddaraa

cddaraa

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2016 - 09:43

Δεν είπαν ότι θα γίνει κάτι ανάλογο όπως στο εξωτερικό με τις προπαραγγελίες από την παρασκευή που μας έρχεται;;

Αυτό με την εκδήλωση ενδιαφέροντος νομίζω ότι είναι απλά να δούνε τον όγκο της ζήτησης.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες