Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 20/12/2016 - 00:11

Τι εννοείς "ξεφλουδίσματος"?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/12/2016 - 00:48

Υπηρχε στα πιο παλια macbook αυτο, δες λιγο στο macrumors. Το δικο μου mid-2014 δεν εχει κανενα τετοιο προβλημα. Πηγαινε σε ρετινα, πραγματικα αξιζει.



#93   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2016 - 13:12

Να ρωτήσω και εγώ με τι σειρά μου μια απορία που έχω.Σκέφτομαι κάποια στιγμή μέσα στο καινούργιο έτος να αλλάξω το λάπτοπ μου(MacBook Pro Mid-2012 13 iιντσών). Μελέτησα την πιθανότητα αγοράς του καινούργιου μοντέλου Pro 2016 αλλά η τιμή του με τα χαρακτηριστικά που θέλω να το διαμορφώσω εγώ(επιπλέον RAM και SSD) ανεβάζουν το κόστος σε απαγορευτικά επίπεδα για την τσέπη μου.Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας σχετικά με το μικρό MacBook των 12 ιντσών αλλά αυτό που βγήκε το 2016 με ανανεωμένο επεξεργαστή και χαρακτηριστικά.Η χρήση που κάνω σε γενικές γραμμές περιλαμβάνει πλοήγηση στο ίντερνετ,εφαρμογές γραφείου τύπου iWork και σπανιότερα χρήση του iMovie για ελαφρια επεξεργασία ερασιτεχνικών βίντεο.Υπο αυτό το πρίσμα λοιπόν θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει να αντικαταστήσω το λάπτοπ που έχω τώρα με ένα νεότερο όπως είναι το 12άρι MacBook 



#94   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 368 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2016 - 15:55

Αν είναι να πας στο 12αρι γιατί δεν πας στο καινουριο pro στην βασική του έκδοση? Με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ θέλεις upgrade στο pro του 2016 η εναλλακτική σου είναι το 12αρι!



#95   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2016 - 16:04

Αν είναι να πας στο 12αρι γιατί δεν πας στο καινουριο pro στην βασική του έκδοση? Με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ θέλεις upgrade στο pro του 2016 η εναλλακτική σου είναι το 12αρι!

Ζητώ συγνώμη αν μπέρδεψα εσένα η κάποιους άλλους σχετικά με ότι γράφω.Ας εξηγηθώ λοιπόν καλύτερα.Θέλω να αλλάξω το Pro του 2012 που έχω με ένα Pro του 2016.Επειδή δεν αλλάζω συχνά λάπτοπ θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερα χαρακτηριστικά γίνεται για να μου κρατήσει περισσότερο διάστημα χωρίς να έχω προβλήματα.Για το λόγο αυτό λοιπόν σκεφτόμουν να κάνω την αγορά του Pro 13.3 with touchbar αλλά με επιπλέον μνήμη Ram.Αυτή η επιλογή θα μου κοστίσει 2.400 ευρώ μετριτοίς(απαγορευτικά υψηλό ποσο για λαπτοπ). Γιαυτό λοιπόν σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά με το μικρότερο αδερφάκι,το MacBook 12 ιντσων του 2016.



#96   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 20/12/2016 - 16:18

Δωδεκαρι ομως φιλε μου θα ειναι μικρο..
Σαν ενα ipad η οθονη του ας πουμε, για μεταχειρισμενο δεν σε ενδειαφερει ;
Ισως βρεις 15αρι του 2014 η του 15 με ρετινα κτλ
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#97   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2016 - 17:00

Δεν νομίζω ότι το 12άρι είναι αξιόλογη επιλογή, παρ’ ότι θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου. 

 

Μια πολύ καλή επιλογή νομίζω ότι είναι το νεο MacBook Pro 13” χωρίς την touch bar, για την

οποία μπορεί να διαπιστώσεις ότι τελικά δεν την χρειάζεσαι. Βέβαια προσφέρεραι μόνο με

8GB RAM, όπως έχει και το τρέχον μηχάνημα σου. 

 

Μιας και θέλεις περισσότερη μνήμη, έχεις ελέγξει μήπως και υπεισέρχονται στο σύστημα σου

παράγοντες που την “τρώνε” ;.


vires acquirit eundo


#98   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2016 - 17:16

Δεν νομίζω ότι το 12άρι είναι αξιόλογη επιλογή, παρ’ ότι θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου. 

 

Μια πολύ καλή επιλογή νομίζω ότι είναι το νεο MacBook Pro 13” χωρίς την touch bar, για την

οποία μπορεί να διαπιστώσεις ότι τελικά δεν την χρειάζεσαι. Βέβαια προσφέρεραι μόνο με

8GB RAM, όπως έχει και το τρέχον μηχάνημα σου. 

 

Μιας και θέλεις περισσότερη μνήμη, έχεις ελέγξει μήπως και υπεισέρχονται στο σύστημα σου

παράγοντες που την “τρώνε” ;.

Αυτή τη στιγμή στο δικό μου έχω εγκαταστήσει 16GB και δεν έχω κάποιο θέμα.Αν πάω σε καινούργιο μηχάνημα δεν θέλω να πέσω στα 8GB που προσφέρει η βασική έκδοση ακόμα και αν αυτά τα 8 είναι νεότερα και ταχύτερα από τα δικά μου 16.Επίσης τα καινούργια μοντέλα δεν δέχονται καμια αναβάθμηση που σημαίνει ότι με το πέρασμα του χρόνου και καθώς οι απαιτήσεις ολοένα και αυξάνονται δεν θα έχω τη δυνατότητα να αναβαθμιστώ.



#99   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 368 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2016 - 17:54

Αυτή τη στιγμή στο δικό μου έχω εγκαταστήσει 16GB και δεν έχω κάποιο θέμα.Αν πάω σε καινούργιο μηχάνημα δεν θέλω να πέσω στα 8GB που προσφέρει η βασική έκδοση ακόμα και αν αυτά τα 8 είναι νεότερα και ταχύτερα από τα δικά μου 16.Επίσης τα καινούργια μοντέλα δεν δέχονται καμια αναβάθμηση που σημαίνει ότι με το πέρασμα του χρόνου και καθώς οι απαιτήσεις ολοένα και αυξάνονται δεν θα έχω τη δυνατότητα να αναβαθμιστώ.

 

Σωστά μέχρι εδώ. Το 12αρι όμως που κολλάει? Να πω ότι είναι πιο φθηνό? Όχι. Να πω ότι έχει 16gb ram? Όχι. 

 

Κατά την γνώμη μου λοιπόν είτε κρατάς αυτό που έχεις είτε πας σε 13αρι Pro Basic.

 

ΥΓ. Με τη χρήση που λες ότι κάνεις, δεν είναι λίγο overkill τα 16gb ram?



#100   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2016 - 18:15

Σωστά μέχρι εδώ. Το 12αρι όμως που κολλάει? Να πω ότι είναι πιο φθηνό? Όχι. Να πω ότι έχει 16gb ram? Όχι. 

 

Κατά την γνώμη μου λοιπόν είτε κρατάς αυτό που έχεις είτε πας σε 13αρι Pro Basic.

 

ΥΓ. Με τη χρήση που λες ότι κάνεις, δεν είναι λίγο overkill τα 16gb ram?

Ναι πολύ πιθανόν να είναι περιττά τα 16GB αλλά μου αρέσει να έχω περιθώριο σε κάποια πράγματα ακόμα και αν δεν πρόκειται να κάνω πλήρη χρήση.Είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα.



#101   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 368 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2016 - 18:33

Συμφωνω αλλα ολο αυτο ερχεται σε αντιθεση με την πρωτη σου αναρτηση οτι 2400 ειναι πολλα για ενα λαπτοπ. Προφανως κατι απο τα 2 θα πρεπει να θυσιασεις. Και 16gb ram και φθηνο απλα δεν γινετε

#102   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2016 - 12:04

Συμφωνω αλλα ολο αυτο ερχεται σε αντιθεση με την πρωτη σου αναρτηση οτι 2400 ειναι πολλα για ενα λαπτοπ. Προφανως κατι απο τα 2 θα πρεπει να θυσιασεις. Και 16gb ram και φθηνο απλα δεν γινετε

Εκτός του να γυρίσω πάλι σε Windows πράγμα που ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.....



#103   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 22/12/2016 - 08:45

Καλημέρα σε όλους.

 

Χρησιμοποιεί κανέις σας το MacID?



#104   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2016 - 09:03

Καλημέρα σε όλους.

 

Χρησιμοποιεί κανέις σας το MacID?

 

Δεν το χρησιμοποιώ, αλλά δεν νομίζω ότι προσφέρει κάποια ουσιαστική υπηρεσία.

Απλά φαίνεται να υποκαθιστά το "Lock Screen" του macOS.


vires acquirit eundo


#105   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 22/12/2016 - 09:21

Το αγόρασα χθες και θέλω κάποιες πληροφορίες. Θα ψάξω στο διαδίκτυο να βρώ. Καλό φαίνεται αλλά όχι για 4 ευρώ. Anyway δεν είναι τα πρώτα που πετάω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες