Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 7/7Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 05:33

Καλημερα και απο εμένα,
Στα αλλα χρώματα που ειναι τυπωμένα τα γράμματα?

Καλημέρα! Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω σίγουρα! Για να μην αναφέρουν κάτι για τα υπόλοιπα, μάλλον στα άλλα είναι τυπωμένα με laser, όπως στα προηγούμενα μοντέλα... Ίσως στο Jet Black λόγω της επεξεργασίας του υλικού να μην ήταν εφικτό να γίνουν engraved τα γράμματα... Όπως και να'χει, μεγάλη βλακεία!

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 09/10/2016 - 05:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 09/10/2016 - 06:37

Ένα μειονέκτημα που παρατήρησα είναι πως αν δεν έχει αρκετό φως δεν ενεργοποείται η 2η και κάνει ψηφιακό ζοομ x2 .. εντάξει να το καταλάβω αυτό , αλλά ειδοποίησε με κάποιο τρόπο μην με αφήνεις στο σκοτάδι . Θα έπρεπε με κάποιο τρόπο με ένα σύμβολο με κάτι δεν ξέρω, να σου λέει πως είναι digital zoom .. . Μάλιστα μέσα από μια εφαρμογή που μου δείχνει κάποια στοιχεία είδα πως μέρα μεσημέρι στο κίτρινο λουλούδι που ανέβασα προχτές και εδώ στο zoom δεν έχει ενεργοποιηθεί η 2η κάμερα και εγώ βέβαια δεν το ήξερα . :·(


On_7+

@CaLi@


#108   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 09/10/2016 - 06:39

Σημερινές!

e163b544f5e39a7dc52e81b138ee7899.jpg

aa359cdf828e247bac717ecff9fa00d6.png

@CaLi@


#109   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 07:30

Ένα μειονέκτημα που παρατήρησα είναι πως αν δεν έχει αρκετό φως δεν ενεργοποείται η 2η και κάνει ψηφιακό ζοομ x2 .. εντάξει να το καταλάβω αυτό , αλλά ειδοποίησε με κάποιο τρόπο μην με αφήνεις στο σκοτάδι . Θα έπρεπε με κάποιο τρόπο με ένα σύμβολο με κάτι δεν ξέρω, να σου λέει πως είναι digital zoom .. . Μάλιστα μέσα από μια εφαρμογή που μου δείχνει κάποια στοιχεία είδα πως μέρα μεσημέρι στο κίτρινο λουλούδι που ανέβασα προχτές και εδώ στο zoom δεν έχει ενεργοποιηθεί η 2η κάμερα και εγώ βέβαια δεν το ήξερα . :·(


On_7+

Σπύρο, όπως διάβασα αυτό συμβαίνει γιατί o δεύτερος φακός έχει διάφραγμα 2.8 αντί 1.8 που έχει o πρώτος φακός στα 28mm.

Άρα ενεργοποιείται μόνο σε συνθήκες πολύ καλού φωτισμού.

Ίσως κάποια άλλη φωτογραφική εφαρμογή, από τις πολλές που υπάρχουν στο app store, να σου δίνει την δυνατότητα επιλογής φακού.



#110   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2016 - 07:31

Παραθέτω και εγώ τρεις φωτό, τραβηγμένες την ίδια χρονική στιγμή προς σύγκριση. Η πρώτη είναι από το iPhone 6s της, η δεύτερη από το 7+ και η τρίτη από τη ΝΙΚON J4 (mirrorless). Να ξέρετε  βέβαια ότι με τη ΝΙΚΟΝ μπορώ να βγάλω εξαιρετική φωτό, απλά για τη σύγκριση την έβαλα σε Full Auto, ουσιαστικά την είχα κλειστή και την άνοιξα και τράβηξα χωρίς φλας. Συμπεράσματα δικά σας!

 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 09/10/2016 - 07:40


#111   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2016 - 08:48

Παραθέτω και εγώ τρεις φωτό, τραβηγμένες την ίδια χρονική στιγμή προς σύγκριση. Η πρώτη είναι από το iPhone 6s της, η δεύτερη από το 7+ και η τρίτη από τη ΝΙΚON J4 (mirrorless). Να ξέρετε  βέβαια ότι με τη ΝΙΚΟΝ μπορώ να βγάλω εξαιρετική φωτό, απλά για τη σύγκριση την έβαλα σε Full Auto, ουσιαστικά την είχα κλειστή και την άνοιξα και τράβηξα χωρίς φλας. Συμπεράσματα δικά σας!

Mmm ευτυχώς που φέτος έμεινα με το 6S Plus μου χα χα. Πέρα από την πλάκα γιατί έτσι σκοτάδι το 7? Μήπως κάτι με το focus?


Once You Go Mac You Never Go Back

#112   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2016 - 08:54

Δεν είναι , κλείδωσα το focus πριν τραβήξω και στις δυο συσκευές και έλεγξα αν είναι σωστό. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με εξέπληξε λίγο η διαφορά. Εννοείται πως μέρα και γενικότερα σε συνθήκες περισσότερου φωτός, οι διαφορές εκμηδενίζονται σχεδόν. Περσότερο με εξέπληξε, βέβαια , η μικρή διαφορά με τη Mirrorless, έστω και σε Full Auto.



#113   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:05

Παραθέτω και εγώ τρεις φωτό, τραβηγμένες την ίδια χρονική στιγμή προς σύγκριση. Η πρώτη είναι από το iPhone 6s της, η δεύτερη από το 7+ και η τρίτη από τη ΝΙΚON J4 (mirrorless). Να ξέρετε  βέβαια ότι με τη ΝΙΚΟΝ μπορώ να βγάλω εξαιρετική φωτό, απλά για τη σύγκριση την έβαλα σε Full Auto, ουσιαστικά την είχα κλειστή και την άνοιξα και τράβηξα χωρίς φλας. Συμπεράσματα δικά σας!

οι ονομασίες των αρχείων σου δείχνουν πρώτα 7+ και μετά 6s.

Όπως και το αποτέλεσμα, μιας και το διάφραγμα του 7+ αφήνει περισσότερο φως να μπει


Τελευταία επεξεργασία από: Mikachuchios, 09/10/2016 - 09:07


#114   Tolis1975

Tolis1975

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:10

Συγνωμη για το off(on) topic αλλά μου προκαλει τοσο αρνητικη εντυπωση ο τροπος που ορισμενοι απαντατε ή ακομα επιτιθεστε σε όσους τολμανε να εκφερουν μια άλλη αποψη απο την "επικρατουσα"

Ειτε αυτο εχει να κανει με το iOS10 ή για το αν αξιζει ή οχι η μεταβαση σε 7. Τοσο εντονα μαλιστα που ουτε οι μετοχοι στην apple δε θα το εκαναν.

Μην μπερδευτε το αξιζει με το αν ειναι καλυτερο.

Προφανως και ειναι καλυτερο κινητο το 7αρι. Δεν τιθεται θεμα. Τι θα ηταν χειροτερο? Καθε χρονο καλυτερο θα βγαινει.

Με περισοτερα features, με γρηγοροτερο επεξεργαστη, με καλυτερη καμερα. Ισως καλυτερη αυτονομια , με με με με.....ολα καλυτερα.

Το αν αξιζει ομως ειναι θεμα προσωπικο και υποκειμενικο. Οταν το λεει ο αλλος δε σημανει οτι θεωρει οτι το τηλεφωνο δεν ειναι καλυτερο αλλα οτι συμφωνα με τις αναγκες του δε βλεπει τις τεραστιες διαφορες ωστε να το αγορασει.

Και οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες. Εχει να κανει με ματαιοδοξια με οικονομικη δυνατοτητα με τη δουλεια μας με με με με...

Αυτα τα λιγα.

Αν κρινουν οι διαχειριστες οτι το ποστ αυτο δεν εχει θεση μπορουν να το διαγραψουν χωρις παρεξηγηση.



#115   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:39

οι ονομασίες των αρχείων σου δείχνουν πρώτα 7+ και μετά 6s.

Όπως και το αποτέλεσμα, μιας και το διάφραγμα του 7+ αφήνει περισσότερο φως να μπει

Τις ξαναείδα και μετά το ποστ του jimmakos αλλά τα ονόματα δειχνούν σωστά σε εμένα!



#116   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:40

Τις ξαναείδα και μετά το ποστ του jimmakos αλλά τα ονόματα δειχνούν σωστά σε εμένα!


Η πιο σκοτεινη ειναι τραβηγμένη με το 7+ ; δυσκολο μου φαινεται.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#117   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:46

Παραθέτω και εγώ τρεις φωτό, τραβηγμένες την ίδια χρονική στιγμή προς σύγκριση. Η πρώτη είναι από το iPhone 6s της, η δεύτερη από το 7+ και η τρίτη από τη ΝΙΚON J4 (mirrorless). Να ξέρετε βέβαια ότι με τη ΝΙΚΟΝ μπορώ να βγάλω εξαιρετική φωτό, απλά για τη σύγκριση την έβαλα σε Full Auto, ουσιαστικά την είχα κλειστή και την άνοιξα και τράβηξα χωρίς φλας. Συμπεράσματα δικά σας!


Η πιο σκοτεινη ειναι τραβηγμένη με το 7+ ; δυσκολο μου φαινεται.


Κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά γράφει σε κάθε φωτογραφία το όνομα. Η πιο σκοτεινή ειναι το 6s


Sent from my iPad using Tapatalk

#118   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2092 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:48

Πως γίνεται και μόνο σε εμένα βγάζει τα σωστά ονόματα αρχείων;



#119   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:54

Πως γίνεται και μόνο σε εμένα βγάζει τα σωστά ονόματα αρχείων;


Τα ονόματα αρχειων ειναι σωστα. Αλλα μας ειπες ότι η 2η (aka η πιο σκοτεινή) ειναι από το 7. Προφανώς αυτή που γράφει 7+ και ειναι ομοια με αυτη της καμερας ειναι από το 7+ και η σκοτεινή από το 6S.

Δεν εγινε μπερδεμα στα ονοματα, στη σειρα εγινε ;)
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#120   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/10/2016 - 09:56

Πως γίνεται και μόνο σε εμένα βγάζει τα σωστά ονόματα αρχείων;

Στο tapatalk οι φωτογραφίες στο ποστ σου δείχνουν πρώτα 7+ ,μετά 6s(σκοτεινή) και τέλος Nikon.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: jimthb, 09/10/2016 - 09:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες