Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iPhone & Φωτογραφία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3191 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3181   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3940 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 09/09/2024 - 14:08

Aν ο φακος σου εχει σταθερο focal length τοτε ειναι telephoto και θεωρητικα προσαρμοζεται στον πανω φακο του iphone.

Αν ειναι zoom δηλ εχει μεταβλητο focal length τοτε θα παει στον κατω

Σε απλη γλωσσα....αν εχει zoom ο φακος δηλ αυξομειωνει το ποσο κοντα η μακρια τοτε παει κατω. Αν δεν αυξομειωνει δηλ η μεγεθυνση που κανει ειναι μια και σταθερη θα παει στον πανω φακο

Με καθε επιφυλαξη ολα αυτα οσο αφορα το κομματι του iphone.

Ειναι σταθερο στο 22x. 

 

Αρα μαλλον παει πανω! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3182   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2024 - 17:20

Aνατροπη σε μερικα πραγματα ;) ....η Sandmarc στο σαιτ της που κοιταγα τωρα χρησιμοποιει τον Telephoto 2x η 6x και στις 2 θεσεις 

"Capture 2x zoom using iPhone 14 Pro's 48MP main camera giving you higher quality images and videos. You can also go up to 6x closer using iPhone 14 Pro's telephoto camera*."

Αυτο το γραφει στην παρουσιαση του 2x. Για τον 6x προτεινει κυριως την main camera και αν χρησιμοποιησεις την αλλη θεση του iphone (3x) τοτε προτεινει τριποδο γιατι λογω τρεμουλου θα βγαινει θολη η φωτο.

Συμπερασμα, μαλλον στην πανω θεση θα εχεις θεμα σταθεροποιησης λογω πολυ υψηλου "zoom" (22x3=66x) και υποχρεωτικα θα θες τριποδο. Αρα ξεκινας με την κατω θεση (main camera) και πειραματιζεσαι.

Ελπιζω να νην σε μπερδεψα χειροτερα


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 09/09/2024 - 17:21


#3183   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3940 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 09/09/2024 - 18:08

Aνατροπη σε μερικα πραγματα ;) ....η Sandmarc στο σαιτ της που κοιταγα τωρα χρησιμοποιει τον Telephoto 2x η 6x και στις 2 θεσεις 

"Capture 2x zoom using iPhone 14 Pro's 48MP main camera giving you higher quality images and videos. You can also go up to 6x closer using iPhone 14 Pro's telephoto camera*."

Αυτο το γραφει στην παρουσιαση του 2x. Για τον 6x προτεινει κυριως την main camera και αν χρησιμοποιησεις την αλλη θεση του iphone (3x) τοτε προτεινει τριποδο γιατι λογω τρεμουλου θα βγαινει θολη η φωτο.

Συμπερασμα, μαλλον στην πανω θεση θα εχεις θεμα σταθεροποιησης λογω πολυ υψηλου "zoom" (22x3=66x) και υποχρεωτικα θα θες τριποδο. Αρα ξεκινας με την κατω θεση (main camera) και πειραματιζεσαι.

Ελπιζω να νην σε μπερδεψα χειροτερα

Τρίποδα έχει το εργαλείο και ναι μόνο έτσι μπορείς με το 22x. 

 

Αλλά γιατί να το βάλεις στο 3x του κινητό; Το αφήνεις ως έχει στο 1 και μετά βάζεις το 22 χ. 

 

Αραααα; Σε ποια κάμερα; χαχαχαχα 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3184   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2024 - 18:35

Οταν λεει στο 3x εννοει αν το βαλεις επανω στον "zoom" φακο που εχει οπτικο ζουμ 3x. Εσυ ξεκαθαρα θα προσαρμοσεις τον telephoto 22x επανω στον κυριο φακο δηλ στη κατω θεση 1x γιατι αν το βαλεις επανω θα εχεις θεμα χωρις τριποδο.


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 09/09/2024 - 18:35


#3185   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 10/09/2024 - 09:11

Κατά την γνώμη αυτό το κίτ φακών έχει δικό του ζουμ, δεν βλέπω τον λόγο να τον βάλω στις άλλες κάμερες του τηλεφώνου πέραν του βασικού που είναι 48MP από την στιγμή που κάνει ζουμ από το σώμα του φακού για έμενα το θεωρώ ότι είμαι καλύτερη επιλογή το manual zoom από τον φακό πάνω στην βασική κάμερα με τα 48MP. Και εάν όπως φαίνεται στις φώτο το κίτ παίρνει και polarized και ND filters μετά το τηλέφωνο γίνεται άνετα μια βαρβάτη φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συμβαδίζει με το lidar sensor.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#3186   NASA

NASA

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2024 - 13:23

Κατά την γνώμη αυτό το κίτ φακών έχει δικό του ζουμ, δεν βλέπω τον λόγο να τον βάλω στις άλλες κάμερες του τηλεφώνου πέραν του βασικού που είναι 48MP από την στιγμή που κάνει ζουμ από το σώμα του φακού για έμενα το θεωρώ ότι είμαι καλύτερη επιλογή το manual zoom από τον φακό πάνω στην βασική κάμερα με τα 48MP. Και εάν όπως φαίνεται στις φώτο το κίτ παίρνει και polarized και ND filters μετά το τηλέφωνο γίνεται άνετα μια βαρβάτη φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συμβαδίζει με το lidar sensor.

Θα σου πω την γνώμη μου και εν θες την ακολουθείς. 
Πας σε ένα κατάστημα και πάρε μια μηχανή μικρή από 500 και πάνω. 
αν θες πας σε Sony rx series. Έχει και άλλες στο 1000. 
Δεν πρόκειται κανένα κιτ φακού να αντικαταστήσει καμία μηχανή. 
κρατας το κινητό όπως έχει. 
οταν πας διακοπές και εξορμήσεις παίρνεις την μηχανή. Είναι και τόσο μικρή με ζουμ εξαιρετικό. 
και κρατάς το κινητό βοηθητικά. 
Ουτε ευρώ σε αξεσουάρ που πουλάνε για μια μόδα. 
Και έχεις την μπαταρία σου κανονικά να σε κρατάει και βγάζεις απίστευτες φωτογραφίες. 
Με ένα λουρακι στον λαιμό πάντα εκεί να την έχεις και με βάρος τίποτα. 
κανε την κίνηση και δεν θα χάσεις. 



#3187   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 10/09/2024 - 19:22

Θα σου πω την γνώμη μου και εν θες την ακολουθείς. 
Πας σε ένα κατάστημα και πάρε μια μηχανή μικρή από 500 και πάνω. 
αν θες πας σε Sony rx series. Έχει και άλλες στο 1000. 
Δεν πρόκειται κανένα κιτ φακού να αντικαταστήσει καμία μηχανή. 
κρατας το κινητό όπως έχει. 
οταν πας διακοπές και εξορμήσεις παίρνεις την μηχανή. Είναι και τόσο μικρή με ζουμ εξαιρετικό. 
και κρατάς το κινητό βοηθητικά. 
Ουτε ευρώ σε αξεσουάρ που πουλάνε για μια μόδα. 
Και έχεις την μπαταρία σου κανονικά να σε κρατάει και βγάζεις απίστευτες φωτογραφίες. 
Με ένα λουρακι στον λαιμό πάντα εκεί να την έχεις και με βάρος τίποτα. 
κανε την κίνηση και δεν θα χάσεις. 

Έχω Sony A6000 με 970 κλικς και μια Nikon D7200 με 39.000 κλικς και σε αυτήν μαθαίνει ο γιος μου να τραβάει φωτογραφίες. 


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#3188   NASA

NASA

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2024 - 19:28

Έχω Sony A6000 με 970 κλικς και μια Nikon D7200 με 39.000 κλικς και σε αυτήν μαθαίνει ο γιος μου να τραβάει φωτογραφίες. 

Τι ασχολείσαι τότε ;

μια χαρά είσαι. Μπελά στο κεφάλι σου ψάχνεις. 
κατσε όπως εισαι. Αυτά είναι καθρεφτάκια για ιθαγενείς με αυτές τις μηχανές που έχεις. 
απόλαυσε τες οπως πρέπει και φόρτωσε κλικς. 



#3189   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 10/09/2024 - 19:30

Τι ασχολείσαι τότε ;

μια χαρά είσαι. Μπελά στο κεφάλι σου ψάχνεις. 
κατσε όπως εισαι. Αυτά είναι καθρεφτάκια για ιθαγενείς με αυτές τις μηχανές που έχεις. 
απόλαυσε τες οπως πρέπει και φόρτωσε κλικς. 

 

Μα δεν πρόκειται να το αγόραζα έτσι και αλλιώς απλά κουβέντα κάνουμε ;)


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#3190   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 10/09/2024 - 20:01

@NASA Για την ιστορία και την κουβέντα που έχουμε επειδή μου άρεσε από μικρός η φωτογραφία, ο πατέρας μου έκανε δώρο την τότε δικιά του φωτογραφική μηχανή μια φανταστική Zenith 12 XP με εξωτερικό φλάς Londa και έτσι η ζούρλια πήγε και στον γιο μου. Μετά την Zenith απέκτησα την πρώτη μου τότε ψηφιακή φωτογραφική μηχανή (δοκιμαστικά) τότε HP 945 5.3 MP η σκέψη και μόνο που θα έχω φωτογραφίες άμεσα χωρίς να πηγαίνω τα αρνητικά (το φίλμ) σε φωτογραφείο μου άρεσε φοβερά!  Αμέσως κοίταξα να πάρω την τότε Sony Cybershot 5,3 MP πολύ ανώτερη από την ΗΡ, και μετά ψήθηκα ακόμα ποιο πολύ και πήρα την Sony a350 14,2MP πολύ καλή για την εποχή της... Άλλα το σαράκι δεν γιατρεύεται και μετέπειτα πήγα στην πρώτη μου Nikon D90 και δε γύρισα πίσω ποτέ ξανά... Μετά ακολούθησε η φανταστική Nikon D7000 με έπεισε το τότε review του Ken Rockwell και το κερασάκι στην τούρτα είναι η Nikon D7200 και το καλό με τις Nikon όσους φακούς είχα αγοράσει από την D90 και μετά όλοι δουλεύουν άψογα στην 7200. Κάτι που με εκνεύριζε στην Sony A6000 ήταν το θέμα τον φακών θέλοντας αντάπτορες για να βάλεις ακόμα και Sony φακούς στο σώμα της μηχανής! Και γι' αυτό έμεινε και στο χρονοντούλαπο με 970 κλικς...  


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#3191   NASA

NASA

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2024 - 20:32

Τώρα μιλιάς σωστά!



#3192   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2024 - 10:28

Αν θες να εχεις κατι επανω σου που απλα το βγαζεις και τραβας φωτο το iphone και καθε ακριβο smartphone αυτης της ταξης δεν εχουν αντιπαλο. Η μικρη σε μεγεθος Sony αλλα θαυματουργη οπως και αλλες τετοιες "μικρες" ειναι υποδεεστερες σε Auto mode ιδιως αν δυσκολευουν οι συνθηκες ληψης γιατι εκει ερχεται ο επεξεργαστης των smartphones που σχεδον κανει θαυματα για τα δεδομενα των αισθητηρων.Σε Manual mode μπορεις να εχεις πολυ καλες ληψεις αλλα οχι οτι ειναι και το δυνατο τους σημειο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σημερα τα smartphones εχουν κανει τεραστια βηματα σε σχεση με το παρελθον στο θεμα φωτο ωστε αμφιβαλλω αν αξιζει να δωσω ενα χιλιαρικο ακομα για κατι μικρο το οποιο για να μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα θα χρειαστει εξτρα ρυθμισεις η ακομα και τριποδο για low light ληψεις.

ΥΓ1 Το θεμα video δεν το αγγιζω γιατι δεν υπαρχει λογος αφου το iphone προσφερει τοπ ληψεις

ΥΓ2 Μην ξεχναμε και τη δυνατοτητα ληψης σε RAW και τις οποιες επιλογες editing εχεις






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες