Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Spotify ή Apple Music;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/12/2016 - 16:03

Χειροκινητα εννοεις το αυτοματο(προτεινομενο);
Στην επιλογη εχει αυτοματο,κανονικο,υψηλη,ακραια τo low quality πως το επιλεγω;

Εγώ ίσως δεν το έθεσα σωστά.
Επιλέγω χειροκίνητα στο κανονικό, όχι στο αυτόματο.
Όταν για παράδειγμα ακούω σπίτι από WiFi και από μεγάλα ηχεία, επιλέγω την πιο καλή ποιότητα.
Όταν θέλω να κατεβάσω στο κινητό μου επιλέγω κανονική και όταν θέλω να streamάρωμα έξω με δεδομένα επιλέγω πάλι κανονική για να μην καταναλώνω πολλά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2016 - 17:17

Εγώ ίσως δεν το έθεσα σωστά.
Επιλέγω χειροκίνητα στο κανονικό, όχι στο αυτόματο.
Όταν για παράδειγμα ακούω σπίτι από WiFi και από μεγάλα ηχεία, επιλέγω την πιο καλή ποιότητα.
Όταν θέλω να κατεβάσω στο κινητό μου επιλέγω κανονική και όταν θέλω να streamάρωμα έξω με δεδομένα επιλέγω πάλι κανονική για να μην καταναλώνω πολλά.

Και ποιοτητα ληψης και streaming στο κανονικο ετσι μηπως γνωριζεις τι εννοει ποιοτητα ληψης μηπως για την ποιοτητα Που κατεβαζει εκτος συνδεσης;

#18   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/12/2016 - 18:59

Και ποιοτητα ληψης και streaming στο κανονικο ετσι μηπως γνωριζεις τι εννοει ποιοτητα ληψης μηπως για την ποιοτητα Που κατεβαζει εκτος συνδεσης;

Σχετικό είναι. Αν είσαι σπίτι σου αραχτός στο wifi σου και μπορείς να ακούσεις από κάποιο καλό σχετικά σύστημα (όχι ότι θα καταλάβεις και θεαματικές αλλαγές. Μην περιμένεις δηλαδή ότι θα ακούσεις και το παπούτσι Howlin στο στούντιο) μπορείς να βάλεις καλύτερη ποιότητα, δεν σε νοιάζει.
Οι ποιότητες έχουν αυτή τη διαφορά. Υπολόγισε τώρα.
- Low Quality (96kbps) will mean an average track (4 minutes lets say) is 2.81MB
Similarily for
- High Quality (160kbps) 1 track is around 4.69MB
- Extreme Quality (320kbps) 1 track is around 9.38MB

#19   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 04/12/2016 - 15:16

DJ Aristocrat & Dave Baron -My Girl (Toly Braun Remix) έναρξη σταθμού μέσω του Apple Music γίνεται ;
Έπιασα ένα τυχαίο τραγούδι έτσι για να σας δείξω πόσο πίσω είναι ακόμη η υπηρεσία Apple Music...
Στο Spotify επι τόπου σε οποιοδήποτε τραγούδι σου ξεκινάει δημιουργία σταθμού..

#20   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 04/12/2016 - 16:39

Θεωρώ ότι και οι δυο υπηρεσίες είναι εξίσου ικανές.
Και κάθε μια έχει δυνατά και αδύναμα σημεία.
Εμένα με ευχαριστεί το shazaaming μέσω Siri, και η άμεση προσθήκη στην βιβλιοθήκη μου. Όπως επίσης και η έναρξη συγκεκριμένων λιστών μέσω Siri.

Έχοντας Spotify στο iPhone, δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Λογικά μέσω google now, θα είναι αντίστοιχα εφικτό στον συνδυασμό Spotify με Android.

 

Το Spotify ξέρω ότι υπερτερεί στο σημείο του WebApp.

 

Όσον αφορά τις συλλογές των βιβλιοθηκών δεν μπορώ να κρίνω. Από χώρα σε χώρα αλλάζουν οι συλλογές, μιας και εμπλέκονται τα πνευματικά δικαιώματα.

Αλλά για κάθε τραγούδι που δεν θα βρίσκεις, θα υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 2 που θα σε ικανοποιήσουν και δεν τα έχεις ακούσει ακόμα.

 

Κάθε μήνα λέω να μείνω μόνο με την δική μου τοπική βιβλιοθήκη και να καταργήσω το Apple Music, αλλά κάθε εβδομάδα όπου και ακούω 3 ώρες μουσική, γνωρίζω ΝΕΑ μουσική.

 

Οπότε αφού αποφάσισες ήδη ότι θα γίνεις συνδρομητής κάπου, η ζυγαριά θα πέσει προς την πλευρά, βάσει πολύ μικρών διαφορών που σχετίζονται με προτιμήσεις εργαλείων και όχι περιεχόμενου.

 

Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχουν Apps όπου μεταφέρεις από την μια υπηρεσία στην άλλη, σε περίπτωση που αλλαξοπιστήσεις στην πορεία.



#21   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:19

Θεωρώ ότι και οι δυο υπηρεσίες είναι εξίσου ικανές.
Και κάθε μια έχει δυνατά και αδύναμα σημεία.
Εμένα με ευχαριστεί το shazaaming μέσω Siri, και η άμεση προσθήκη στην βιβλιοθήκη μου. Όπως επίσης και η έναρξη συγκεκριμένων λιστών μέσω Siri.
Έχοντας Spotify στο iPhone, δεν θα μπορούσα να το κάνω.
Λογικά μέσω google now, θα είναι αντίστοιχα εφικτό στον συνδυασμό Spotify με Android.

Το Spotify ξέρω ότι υπερτερεί στο σημείο του WebApp.

Όσον αφορά τις συλλογές των βιβλιοθηκών δεν μπορώ να κρίνω. Από χώρα σε χώρα αλλάζουν οι συλλογές, μιας και εμπλέκονται τα πνευματικά δικαιώματα.
Αλλά για κάθε τραγούδι που δεν θα βρίσκεις, θα υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 2 που θα σε ικανοποιήσουν και δεν τα έχεις ακούσει ακόμα.

Κάθε μήνα λέω να μείνω μόνο με την δική μου τοπική βιβλιοθήκη και να καταργήσω το Apple Music, αλλά κάθε εβδομάδα όπου και ακούω 3 ώρες μουσική, γνωρίζω ΝΕΑ μουσική.

Οπότε αφού αποφάσισες ήδη ότι θα γίνεις συνδρομητής κάπου, η ζυγαριά θα πέσει προς την πλευρά, βάσει πολύ μικρών διαφορών που σχετίζονται με προτιμήσεις εργαλείων και όχι περιεχόμενου.

Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχουν Apps όπου μεταφέρεις από την μια υπηρεσία στην άλλη, σε περίπτωση που αλλαξοπιστήσεις στην πορεία.



Για πες μου ποια applications είναι αυτά που μεταφέρεσαι από την μια υπηρεσία στην άλλη; Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#22   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:26

Για πες μου ποια applications είναι αυτά που μεταφέρεσαι από την μια υπηρεσία στην άλλη; Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://freeyourmusic.com/

Παρακαλώ.



#23   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:27

https://freeyourmusic.com/
Παρακαλώ.


Το stamp το έχω δοκιμάσει αλλά έχει περιορισμό 10 τραγούδια μόνο :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

#24   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:30

Δεν τα χρειάζομαι, αλλά υπάρχουν. Όταν θα τα χρειαστώ, θα το ψάξω περισσότερο.
Ένα googl-άρισμα έκανα μόνο.

 

Προφανώς υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες. Κάποια στιγμή είχα πετύχει και μία εφαρογή για iOS



#25   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:36

Δεν τα χρειάζομαι, αλλά υπάρχουν. Όταν θα τα χρειαστώ, θα το ψάξω περισσότερο.
Ένα googl-άρισμα έκανα μόνο.

Προφανώς υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες. Κάποια στιγμή είχα πετύχει και μία εφαρογή για iOS


Δυστυχώς σε περιορίζουν όλα .. έχω 6238 τραγούδια από playlist albums στο Spotify χρειάζομαι κάτι αξιόπιστο και δεν είμαι για πληρωμές.. το stamp θέλει 12€ για pro έκδοση για να κάνει την δουλειά να ήταν κανένα 5€ πάει και έρχεται .. πάντως το Apple Music όταν το είχα δοκιμάσει για 3 μήνες δοκιμαστικά μειονεκτούσε σε τραγούδια όταν και οι δυο υπηρεσίες είναι Ευρώπη ... με αλλά λόγια τα συμβόλαια τον δισκογραφικών εταιριών υπερτερούν προς το Spotify.. Apple Music δεν σου δίνει δυνατότητα να επιλέξεις ποιότητα streaming και download και αλλά πολλά..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 04/12/2016 - 19:48

Αν δίνεις κάθε μήνα 7 ευρώ για μουσική, δίνεις και τα 12€ για μια φορά.
Για την ρύθμιση της ποιότητας streaming, δεν ξέρω πρωσοπικά που μπορεί να μου χρειαστεί. Αν έχω λιγοστά MB, απλά δεν ακούω από δεδομένα.

 

Έχω 18000 τραγούδια και ένα iPod που παίζει από το 2008 στο αυτοκίνητό μου.

Με έναν αντάπτορα (30pin σε Lightning), συνεχίζω κάθε φορά που συνδέω το κινητό στο βύσμα, να ξεκινάει να παίζει μουσική χωρίς να ανοίγω εφαρμογές στο κινητό, επειδή αναγνωρίζει άμεσα το RadioCD το iOS Music App.

Για μένα ήταν ανεκτίμητο και συνεχίζει να είναι, μιας και μείωσα την επιθετική οδήγηση, μέσω "άνεσης και ηρεμίας" λόγω ευχάριστης ακρόασης της μουσικής μου.

 

Επίσης, το Spotify δεν έχει Apple Watch App. Και προφανώς δεν υποστηρίζει συγχρονισμό λίστας για phone-free πεζοπορίες.
Ο καθένας διαλέγει και παίρνει.



#27   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2017 - 23:01

Ρε παιδιά στο Spotify με wifi αν ψάχνω ένα τραγούδι δεν μπορώ να το ακούσω;αναγκαστικά πρέπει να ακούσω με τυχαία επιλογή όλο το άλμπουμ που είναι το τραγούδι μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#28   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/03/2017 - 23:52

Ρε παιδιά στο Spotify με wifi αν ψάχνω ένα τραγούδι δεν μπορώ να το ακούσω;αναγκαστικά πρέπει να ακούσω με τυχαία επιλογή όλο το άλμπουμ που είναι το τραγούδι μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οχι σου βγάζει και το διαθέσιμο τραγούδι ξεχωριστά



#29   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2017 - 23:56

Γιατί δεν μπορώ να το βρω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#30   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2017 - 00:05

Μου βγάζει μόνο τυχαία αναπαραγωγή...πως θα ακούσω το τραγούδι που θέλω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)