Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iphone από skroutz?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 14:29

Γεια σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω το iphone 4 (ούτε καν το s)... Μπορείτε επομένως να καταλάβετε τι τραβάω με τα κολλήματα, κλπ κλπ.

Νομίζω πως έφτασε λοιπόν η ώρα να πάω σε άλλο κινητό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε κάτι άλλο από iphone! 

Και λέω δυστυχώς, γιατί η τιμή του είναι αρκετά υψηλή, όπως και να το κάνουμε, ακόμα και αν λένε ότι πληρώνεις, παίρνεις....

Μοναδική λύση στο πρόβλημα μου λοιπόν είναι να ψωνίσω σε κάποιο από τα καταστήματα του www.skroutz.gr, που βρίσκεις διαφορά σε

σχέση με PLAISIO, VODAFONE, ISTORM, κλπ. έως και 200€!!! Και εδώ έρχεται το ερώτημα?

Έχει κάποιο λάκο η φάβα? Προφανώς πρόκειται για δικές τους εισαγωγές ή κάτι άλλο.... Πρέπει να φοβάμαι κάτι? Πρέπει να ελέγξω κάτι στην αγορά? Άμα μου δίνει αυτός εγγύηση 1 έτος όπως και οι άλλοι παραπάνω, δεν ισχύει? Αν όμως πάθει κάτι το τηλέφωνο, εγώ μετά που απευθύνομαι? Σε αυτόν ή υπάρχει κάποια αντιπροσωπεία που πρέπει να πάω???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/01/2017 - 14:41

Το μόνο που κοιτάς είναι οι αξιολγήσεις του κάθε καταστήματος. Κατά τα άλλα προχώρα άφοβα, εγώ όλες τις συσκευές μου από σκρουτζομάγαζα τις έχω πάρει.

Η εγγύηση δεν έχει να κάνει με το κατάστημα αλλά με την Apple. Απο τη στιγμή που θα πάθει κάτι η συσκευή απευθύνεσαι στα εξουσιοδοτημένα της Apple, δεν ασχολείσαι με τον πωλητή.



#3   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 14:56

Ποιά είναι τα εξουσιοδοτημένα? Γιατί αν είναι αυτά τα ISTORM και τα όμοια, όταν πήγαινα σε αυτά για κάποιο πρόβλημα, με ρώταγαν αν έχω πάρει το κινητό μου από εκεί. Όταν τους έλεγα όχι, αρνιότουσαν να το παραλάβουν...!!!! 



#4   petros1991

petros1991

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:11

Εγώ πήγα για ένα θέμα με το iphone 7 μου σε Document (εξουσιοδοτημένο) και το δέχονται κανονικά. Έχει αγοραστεί από skroutzoμάγαζο.



#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:17

Ποιά είναι τα εξουσιοδοτημένα? Γιατί αν είναι αυτά τα ISTORM και τα όμοια, όταν πήγαινα σε αυτά για κάποιο πρόβλημα, με ρώταγαν αν έχω πάρει το κινητό μου από εκεί. Όταν τους έλεγα όχι, αρνιότουσαν να το παραλάβουν...!!!! 

Δεν παίζει αυτό που λες, αυτά είναι τα εξουσιοδοτημένα service στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "istorm και τα όμοια" αλλά εγώ πήγα ένα Appl tv στην document και μια χαρά με εξυπηρετήσανε κι ας το είχα πάρει από Αμερική. 



#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:21

Ποιά είναι τα εξουσιοδοτημένα? Γιατί αν είναι αυτά τα ISTORM και τα όμοια, όταν πήγαινα σε αυτά για κάποιο πρόβλημα, με ρώταγαν αν έχω πάρει το κινητό μου από εκεί. Όταν τους έλεγα όχι, αρνιότουσαν να το παραλάβουν...!!!! 

Κανένας μας δεν είχε τέτοιο θέμα από εδώ μέσα. Δεν έχεις εγγύηση εαν βάλεις κατσαβίδι να το ανοίξεις εσύ ειδάλλως έχεις κανονικά.

 

Από εκεί και πέρα το 90% χρηστών έχουν αγοράσει από skroutz δεν νομίζω να είμαστε όλοι χάπατα και να θέλουμε να σε εξαπατήσουμε. Δες μόνο ποια καταστήματα προσφέρουν όντως doa. Από εκεί και πέρα εάν τόσο πολύ φοβάσαι ή νομίζεις οτι υπάρχει παγίδα αγοράζεις από πλαίσιο και την επόμενη φορά αγοράζεις κάτι από skroutz μικρότερης αξίας και βλέπεις πως δεν υπάρχει κάποια παγίδα. Η παγίδα είναι οτι τα κινητά έρχονται όλα από ευρωπαική ένωση αγγλία γερμανία ιταλία(κανονικά με εγγύηση απλώς φιλάς την απόδειξη για να έχεις και τον δεύτερο χρόνο εγγύησης) και εδώ όσα καταστήματα είναι στο skroutz δεν έχουν τους υπαλλήλους που έχουν μεγάλα καταστήματα άρα έχουν και τιμές χαμηλότερα. Του πατέρα μου το 6s 64αρη το πήρα από phonegallery


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 09/01/2017 - 15:24


#7   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:37

Αυτό με το DOA, είναι πολύ ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς εάν είναι κάτι που αναφέρεται στην προσφορά του κάθε σκρουτζομάγαζου ή είναι κάτι που σου δηλώνουν προφορικά - τηλεφωνικά?



#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:40

Αυτό με το DOA, είναι πολύ ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς εάν είναι κάτι που αναφέρεται στην προσφορά του κάθε σκρουτζομάγαζου ή είναι κάτι που σου δηλώνουν προφορικά - τηλεφωνικά?

νομίζω πως το δηλώνουν στο site τους. cityshop ή phonegallery ένα από τα δύο έχει doa αλλά δεν είμαι σίγουρος ψάξε το πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση. Να κοιτάξεις και τα σχόλια όπως σου είπαν τα παιδιά.



#9   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/01/2017 - 15:54

Ο κοτσώβολος τι λεει?



#10   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2017 - 16:09

Εννοείς εάν ο Κωτσόβολος λέει για DOA? Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ ακριβός! Με ενδιαφέρει μόνο από τους φθηνούς ποιός το έχει.... Μάλλον οι δυο παραπάνω είναι φθηνοί απ' ότι θυμάμαι, οπότε θα το διερευνήσω και εάν είναι, ξαναμιλάμε... Ευχαριστώ όλους σας....



#11   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/01/2017 - 17:26

Θεωρώ κοροϊδία να αγοράσεις Apple συσκευή εκτός σκρουτζομάγαζων. Πέραν της αισθητά χαμηλότερης τιμής, σε περίπτωση βλάβης, γλιτώνεις και το service σε καταστήματα τύπου Γερμανού και Arvato



#12   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 09/01/2017 - 17:38

Γεια σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω το iphone 4 (ούτε καν το s)... Μπορείτε επομένως να καταλάβετε τι τραβάω με τα κολλήματα, κλπ κλπ.

Νομίζω πως έφτασε λοιπόν η ώρα να πάω σε άλλο κινητό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε κάτι άλλο από iphone! 

Και λέω δυστυχώς, γιατί η τιμή του είναι αρκετά υψηλή, όπως και να το κάνουμε, ακόμα και αν λένε ότι πληρώνεις, παίρνεις....

Μοναδική λύση στο πρόβλημα μου λοιπόν είναι να ψωνίσω σε κάποιο από τα καταστήματα του www.skroutz.gr, που βρίσκεις διαφορά σε

σχέση με PLAISIO, VODAFONE, ISTORM, κλπ. έως και 200€!!! Και εδώ έρχεται το ερώτημα?

Έχει κάποιο λάκο η φάβα? Προφανώς πρόκειται για δικές τους εισαγωγές ή κάτι άλλο.... Πρέπει να φοβάμαι κάτι? Πρέπει να ελέγξω κάτι στην αγορά? Άμα μου δίνει αυτός εγγύηση 1 έτος όπως και οι άλλοι παραπάνω, δεν ισχύει? Αν όμως πάθει κάτι το τηλέφωνο, εγώ μετά που απευθύνομαι? Σε αυτόν ή υπάρχει κάποια αντιπροσωπεία που πρέπει να πάω :huh:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... 

 

 

ψωνισε αφοβα, απο κει και περα,μπορεις να προβεις και σε αγορα μεταχειρισμενου


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#13   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/07/2020 - 14:13

Μετά από αρκετό καιρό με το 6S, ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν είναι ασφαλές να προχωρήσω σε αγορά ενός νέου iPhone (δεν έχω αποφασίσει ποιο ακόμα) από σκρουτζομάγαζο. Αν ναι, έχετε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί να προτέινετε;



#14   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/07/2020 - 15:01

Προχώρα κανονικά αλλά με προσοχή

Γνώμη μου αν είναι άγνωστο σκρουτζομαγαζο χωρις να διαθέτει φυσικό κατάστημα , αγόρασε αλλα να το έχει ετοιμοπαράδοτο και κάνε τον κόπο να πας από εκεί για παραλαβή και πληρωμή με φυσική παρουσία ώστε ότι πληρώσεις να πάρεις.

Έχω δει σκρουτζομαγαζο με εκατοντάδες μοντέλα ( δίκη του εισαγωγή από Ευρώπη ) να πουλάει αβέρτα σε νορμαλ τιμές από τεράστιο υπόγειο πολυκατοικίας με 15 άτομα να εργάζονται δίχως αύριο. Μια χαρά κινητό πήρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 23/07/2020 - 15:06


#15   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/07/2020 - 15:37

Προχώρα κανονικά αλλά με προσοχή

Γνώμη μου αν είναι άγνωστο σκρουτζομαγαζο χωρις να διαθέτει φυσικό κατάστημα , αγόρασε αλλα να το έχει ετοιμοπαράδοτο και κάνε τον κόπο να πας από εκεί για παραλαβή και πληρωμή με φυσική παρουσία ώστε ότι πληρώσεις να πάρεις.

Έχω δει σκρουτζομαγαζο με εκατοντάδες μοντέλα ( δίκη του εισαγωγή από Ευρώπη ) να πουλάει αβέρτα σε νορμαλ τιμές από τεράστιο υπόγειο πολυκατοικίας με 15 άτομα να εργάζονται δίχως αύριο. Μια χαρά κινητό πήρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Κι εγώ το έχω ως βασική προϋπόθεση να υπάρχει φυσικό κατάστημα για να πάω από εκεί να το πάρω. 
 

Σε περίπτωση προβλήματος (μακριά από μας) θα μπορώ να το πηγαίνω κανονικά στα επίσημα μέσα στη διετία;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες