Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Dealber iPhone 7 32gb 463 ευρώ!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
758 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:09


Μαθε λοιπον να διαβαζεις (Αν δεν μπορεις ζητα απο καποιον να σε βοηθησει..)

 

Ε όχι ρε φίλε να μας πεις και αγράμματους. Εγώ γράφω με  παραραγράφους και στίξη, εσύ δεν βάζεις τόνους ούτε βαράς enter.

 

Το γεγονός ότι η προσφορά μου ήταν αεροπορικό (δηλαδή υπηρεσία) δεν αλλάζει τις νομικές υποχρεώσεις της εταιρείας.

Για να είναι σωστή η σύμβαση θα πρέπει να γράφει πχ 2 εβδομάδες πριν την πτήση ή σε 3 μήνες ή ότιδήποτε.

 

Στη δικιά μου περίπτωση, από τη στιγμή που το "επόμενες μέρες" έγινε εβδομάδα (άσχετα αν εγώ τους επέτρεψα να γίνει 2 μήνες) η παράβαση των όρων έχει τελεσθεί.

Όπως και έγινε 2η παράβαση όταν μου ζητήθηκε να πληρώσω με τραπεζικό έμβασμα

 

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ

 

Δηλαδή θες να μου πεις εσύ κύριε τέρας μόρφωσης ότι οι νομικές υποχρεώσεις αφορούν μόνο τα προϊόντα και όχι τις υπηρεσίες;

 

 

Και το συμφωνώ με αυτό που λες:

 

"Αυτα περι Δευτερας Παρουσιας και ΠΑΟ Πρωταθλητης μονο γελια προκαλουν στους υπολοιπους του επιπεδου σου"

 

Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω ότι ο όρος "Προβλεπόμενος χρόνος" είναι για γέλια.

 

 

Στο θέμα πιστωτικών καρτων

 

Επειδή καμμιά φορά η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από ένα ψέμα.

 

Η 100% εγγύηση επιστροφής χρημάτων (no questions asked) με πιστωτική κάρτα αφορά τις περιπτώσεις κλοπής ή υποκλοπής (π.χ. αυτό που εσύ αναφέρεις ότι θα κλέψεις αριθμούς πιστωτικών).

 

Στις περιπτώσεις τις οποίες την συναλλαγή την έχεις κάνει εσύ, τότε δεν προσφέρει ΚΑΜΜΙΑ εγγύηση η τράπεζα.

Αρμόδια όργανα είνα άλλα: διωκτικές και δικαστικές αρχές, συνήγορος του καταναλωτή, ΕΚΠΑ, Πλατφόρμα Ηλεκτρονικής Επίλυσης Διαφορών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ODR Platform)

 

Πάψε να διαδίδεις ανακρίβειες ρούλη. Εμείς μιλάμε για την 2η περίπτωση ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.

Κανείς δε μιλάει για κλοπή, για απάτη τους κατηγορούμε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:14

Ρουλη ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ που γραφει στους ορους:

 

Διαβάσε την πολιτική επιστροφής χρημάτων
Λέει μετά τις 14 ημέρες δεν επιστρέφει λεφτά
το κουπόνι το περνεις τώρα και ισχύει η αγορα για μετα απο ενα μηνα
. Αρα??????

 

Φιλε Ρουλη με ολη την συμπαθεια - εχεις ξεκινησει αθελα ή ηθελημενα πόλεμο και καλυτερα να αναθεωρησεις τα οσα λες...



#168   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:33

Ρουλη ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ που γραφει στους ορους:

 

Διαβάσε την πολιτική επιστροφής χρημάτων
Λέει μετά τις 14 ημέρες δεν επιστρέφει λεφτά
το κουπόνι το περνεις τώρα και ισχύει η αγορα για μετα απο ενα μηνα
. Αρα :huh:???

 

Φιλε Ρουλη με ολη την συμπαθεια - εχεις ξεκινησει αθελα ή ηθελημενα πόλεμο και καλυτερα να αναθεωρησεις τα οσα λες...

 

Vag, εσύ πας να μιλήσεις λογικά,....χέσε τη λογική.

Διαβάστε λοιπόν τι συμβαίνει εδώ: NOMIKΑ

 

Οι τύποι πατάνε πάνω στο δικαίωμα που έχουμε να επιστρέφουμε ένα φυσικό προϊόν (στο κουτί του χωρίς χρήση) ή να αρνούμαστε μια υπηρεσία (εφόσον δεν έχει τελεσθή) εντός 14 ημερών.  Αυτό το 14ήμερο είναι ανεξαρτήτως εγγυήσεων ή όρων χρήσης. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.

Αυτό το μίνιμουμ ισχύει σε όλη την ΕΕ και σε κάποιες χώρες είναι πολύ περισσότερο.

 

Στην προκειμένη περίπτωση αγοράζουμε μια υπηρεσία (το κουπόνι είναι υπηρεσία) την οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μετά απο 2 εβδομάδες + Χ ημέρες .

Σίγουρα εδώ υπάρχει ένα μικρό νομικό κενό διότι η νομοθεσία γράφει "2 εβδομάδες από την ημερομηνία παραλαβής".

Ο θέμα είναι ότι εμείς λαμβάνουμε την υπηρεσία εκείνη τη στιγμή με την μορφή κωδικού αλλά δεν λαμβάνουμε το προϊόν ΄(φυσικό η υπηρεσία) στο οποίο αναφέρεται το κουπόνι παρά μετά από 2 εβδομάδες + Χ ημέρες.

 

Επειδή όπως σας είπα υπάρχει και το πλαίσιο EU cosnsumer law, τέτοιες μπαρούφες καταπίπτουν για πλάκα. Είναι προφανές ότι το 14 ήμερο ισχύει από τη στιγμή που θα παραλάβεις το προϊόν.

 

Απλά, μεχρι να φτάσει μια υπόθεση στα δικαστήρια περνάνε χρόνια και τα δικαστικά έξοδά ξεπερνάνε κατά πολύ το κόστος των κουπονιών.

 

Σε άλλη χώρα, η υπηρεσία προστασίας καταναλωτή ή ακόμα και η επιτροπή ανταγωνισμού θα τους είχε υποχρεώσει να συμμορφωθούν σε μια μέρα. Αλλά εδώ στο Ελλαδιστάν τα πάντα αργούν.



#169   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:35

Λογω επαγγελματος εχω προσβαση σε χιλιαδες πιστωτικες καρτες με ολα τα στοιχεια των κατοχων

φίλε μου και μόνο που λες οτι διατηρεις βαση με ολα τα προσωπικά στοιχεία των κατόχων των πιστωτικών καρτών ειναι νομικά επιλήψιμο....οπότε καλυτερα σταμάτα το εδω...εκτος και αν εισαι ο διευθυντης της τράπεζας της ελλαδος....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#170   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 368 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:38

Ρούλη ζήτα αύξηση και υπερωρίες!!!!
 
Εγώ θα σε ήθελα για υπάλληλο μου με τα 1000!!!
 
Μπορεί να μην πείθεις αλλά προσπαθείς ρε μπαγάσα!!!

Λογω επαγγελματος εχω προσβαση σε χιλιαδες πιστωτικες καρτες με ολα τα στοιχεια των κατοχων.


Το καταλάβαμε ότι δουλεύεις στην dealber βρε παιδί!!!

Τελευταία επεξεργασία από: remal, 09/03/2017 - 11:41


#171   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:38

φίλε μου και μόνο που λες οτι διατηρεις βαση με ολα τα προσωπικά στοιχεία των κατόχων των πιστωτικών καρτών ειναι νομικά επιλήψιμο....οπότε καλυτερα σταμάτα το εδω...εκτος και αν εισαι ο διευθυντης της τράπεζας της ελλαδος....


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλά, έτσι και στείλουμε αυτό το post στην τράπεζα της Ελλάδος, μιλάμε για μπαγλάρωμα επί τόπου εφόσον είναι αλήθεια



#172   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/03/2017 - 11:56

Δεν λέει πουθενά ότι έχει βάση αλλά ότι έχει πρόσβαση που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ένας απλός τετράωρος υπάλληλος σε εξυπηρέτηση πελατών τράπεζας

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#173   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:11

Δεν λέει πουθενά ότι έχει βάση αλλά ότι έχει πρόσβαση που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ένας απλός τετράωρος υπάλληλος σε εξυπηρέτηση πελατών τράπεζας

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εφ οσον δεν υπαρχουν τα στοιχεια ταυτοποιησης απο τον πελατη και οι μοναδικοι κωδικοι απαγορευεται να μπαινει στα στοιχεια των πελατων και ιδιαίτερα να το διατυμπανίζει σε ενα φορουμ με 1000δες μελη.εγω σταματαω την κουβεντα εδω.δεν προκειται να το συνεχίσω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 09/03/2017 - 12:11


#174   Roulis67

Roulis67

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:19

Δεν λέει πουθενά ότι έχει βάση αλλά ότι έχει πρόσβαση που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ένας απλός τετράωρος υπάλληλος σε εξυπηρέτηση πελατών τράπεζας

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapat

Επιτελους ενας λογικος.

Συνεχως λετε για 14ημερα και αντιδικιες με την εταιρεια -δικαστηρια και Βουλγαριες ενω εγω δεν εχω αναφερει τιποτα τετοιο.

Μιλησα μονο για πιστωτικες και μου λετε οτι η αμφισβητηση αφορα  μονο απατη. Αν καποιος μου εξηγησει πως μια αγορα σε ιντερνετ καφε αποδεικνυεται οτι εγινε απο εμενα (και οχι απο τον ντελιβερα που πηρα πιτσα - την ταμια του σουπερ μαρκετ - τον υπαλληλο του ξενοδοχειου -αυτον που χειριζεται τις πληρωμες στην aegean - τον υπαλληλο στην cardlink και χιλιαδες ακομα κατηγοριες ανθρωπων που μπορουν πολυ ευκολα να εχουν αριθμους καρτων με exp date και cvv code) εγω δεν ξαναμιλαω.

Παντως καμια απο τις απαντησεις που υποτιθεται ηταν προς  εμενα δεν αφορουσε την ουσια οσων εγραψα. Ενας ανθρωπος που απο την αρχη ειπε οτι αισθανετε τυχερος που παρελαβε - ειπε οτι δεν θα ξανααγορασει και οτι πιθανον και να σκασει κανονι αντιμετωπιστηκε σαν υπαλληλος της εταιρειας. Χωρις στοιχεια απλως για να γινεται πανηγυρι.

Καλη διασκεδαση



#175   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:24

Ενας ανθρωπος που απο την αρχη ειπε οτι αισθανετε τυχερος που παρελαβε ..

 

Αποδειξε το φιλε και θα σταματησει η επιθεση.

Και μην το παιρνεις και τοσο πατριωτικα... 

Συμφωνουμε οτι μπορει να σκασει αλλα μπορει και να μην σκασει.

 

Εξηγησε μου ομως γιατι ΜΟΝΟ 218 αγορες αφου ειναι τοσο "αξιοπιστοι" 

Θα πρεπει τουλαχιστον 500-600 ατομα να ειχαν αγορασει..



#176   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:41

η συζήτηση πλέον έχει φτάσει σε επίπεδο don't feed the troll.
Οπότε σταματάμε να ασχολούμαστε με τα τρολς και περιμένουμε το τσαφ

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

#177   Roulis67

Roulis67

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:52

Ενας ανθρωπος που απο την αρχη ειπε οτι αισθανετε τυχερος που παρελαβε ..

 

Αποδειξε το φιλε και θα σταματησει η επιθεση.

Και μην το παιρνεις και τοσο πατριωτικα... 

Συμφωνουμε οτι μπορει να σκασει αλλα μπορει και να μην σκασει.

 

Εξηγησε μου ομως γιατι ΜΟΝΟ 218 αγορες αφου ειναι τοσο "αξιοπιστοι" 

Θα πρεπει τουλαχιστον 500-600 ατομα να ειχαν αγορασει..

οπως ειπα κα παραπανω πρεπει να υπολογισεις τις αγορες που εγιναν απο Αγγλια και Αμερικη . Στο com.οι προσφορες τρεχουν ταυτοχρονα. Αθροιστικα λοιπον μαζευονται και πολλα περισσοτερα.

Ο συγκεκριμενος επιχειρηματιας εχει κατα καιρους παραδεχτει οτι στα ξεκινηματα των εταιρειων του κατεφυγε σε τοκογλυφους. Οταν λοιπον εκει θα πληρωνε 30% η και περισσοτερο τον μηνα τοκους πιθανον να τον συμφερει καλυτερα να παιρνει ζεστο χρημα με υποχρεωση εξαργυρωσης σε 30ημερες + 15 ημερες για την παραδοση του προιοντος και στο μεταξυ να τρεχει και πολλλες αλλες προσφορες και με το νεο χρημα να εξυπηρετει τα παλαια κουπονια. Ετσι γινεται φαυλος κυκλος και στο τελος δεν εχει να πληρωσει ολους αλλα να βγαζει συνεχως ολο και μεγαλυτερες προσφορες για να παιρνει νεο χρημα. Δυστυχως ετσι δουλευει ολη η αγορα. Εχετε την εντυπωση οτι οι Τραπεζες εχουν να επιστρεψουν ολες τις καταθεσεις που εχουν λαβει; Σιγουρα οι πρωτοι αγοραστες στο dealber θα ειναι κερδισμενοι και οι τελευταιοι θα κλαινε. Απλως κανεις δεν ξερει ποτε θα ειναι το τελος...

+



#178   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/03/2017 - 12:52

Φιλε ρουλη μολος ληξει το θεμα με το dealber θα συνεχισεις να εισαι ενεργο μελος του φορουμ, συνμετεχοντας στην θεματολογια του, ή απλα κανεις guest λογω dealber και δεν εχεις σχεση με apple,iphone ή τεχνολογια εν γενη (ως προς τον λογο που μπηκες στο φορουμ).



Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#179   Evaggelostzi

Evaggelostzi

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@euaggelos6
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 09/03/2017 - 13:09

Φιλε ρουλη μολος ληξει το θεμα με το dealber θα συνεχισεις να εισαι ενεργο μελος του φορουμ, συνμετεχοντας στην θεματολογια του, ή απλα κανεις guest λογω dealber και δεν εχεις σχεση με apple,iphone ή τεχνολογια εν γενη (ως προς τον λογο που μπηκες στο φορουμ).
Sent from my iPhone using Tapatalk


Θέλει και ερώτημα; Χεχε.
Καλημέρες.

#180   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/03/2017 - 13:15

οπως ειπα κα παραπανω πρεπει να υπολογισεις τις αγορες που εγιναν απο Αγγλια και Αμερικη . Στο com.οι προσφορες τρεχουν ταυτοχρονα. Αθροιστικα λοιπον μαζευονται και πολλα περισσοτερα.

Ο συγκεκριμενος επιχειρηματιας εχει κατα καιρους παραδεχτει οτι στα ξεκινηματα των εταιρειων του κατεφυγε σε τοκογλυφους. Οταν λοιπον εκει θα πληρωνε 30% η και περισσοτερο τον μηνα τοκους πιθανον να τον συμφερει καλυτερα να παιρνει ζεστο χρημα με υποχρεωση εξαργυρωσης σε 30ημερες + 15 ημερες για την παραδοση του προιοντος και στο μεταξυ να τρεχει και πολλλες αλλες προσφορες και με το νεο χρημα να εξυπηρετει τα παλαια κουπονια. Ετσι γινεται φαυλος κυκλος και στο τελος δεν εχει να πληρωσει ολους αλλα να βγαζει συνεχως ολο και μεγαλυτερες προσφορες για να παιρνει νεο χρημα. Δυστυχως ετσι δουλευει ολη η αγορα. Εχετε την εντυπωση οτι οι Τραπεζες εχουν να επιστρεψουν ολες τις καταθεσεις που εχουν λαβει; Σιγουρα οι πρωτοι αγοραστες στο dealber θα ειναι κερδισμενοι και οι τελευταιοι θα κλαινε. Απλως κανεις δεν ξερει ποτε θα ειναι το τελος...

+

Μόλις περιέγραψες το φαινόμενο "πυραμίδα" στον επαγγελματικό χώρο το οποίο κάποια στιγμή σκάει...


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες