Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά μεταχειρισμένου imac late 2009 αξίζει?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/05/2017 - 21:34

Καλησπέρα σε όλους!Σκέφτομαι να πάρω με 300 ευρώ ένα μεταχειρισμένο imac 21,5" late 2009,χωρίς να είναι αναβαθμισμένο κάπου (σκληρό,μνήμη κλπ.).Νομίζω είναι με τον core 2 duo με 4 ram.O τύπος που το δίνει μου φάνηκε σοβαρός και μου είπε ότι το έχει σε τέλεια κατάσταση και κομπλέ.Μου είπε όμως ότι όταν ανοίγει η οθόνη,φαίνονται κάτι σα σκιές στο πάνω μέρος κι ότι αυτό δεν είναι βλάβη της οθόνης και το παρουσιάζουν πολλά imac του 2008,09,κλπ.!!Αξίζει λέτε δεδομένου ότι έχω μεγάλη οικονομική δυσχέρεια?Αν μου πείτε ναι,τι να προσέξω ιδιαίτερα κατά τον έλεγχο αύριο?Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2017 - 21:59

Καλησπέρα σε όλους!Σκέφτομαι να πάρω με 300 ευρώ ένα μεταχειρισμένο imac 21,5" late 2009,χωρίς να είναι αναβαθμισμένο κάπου (σκληρό,μνήμη κλπ.).Νομίζω είναι με τον core 2 duo με 4 ram.O τύπος που το δίνει μου φάνηκε σοβαρός και μου είπε ότι το έχει σε τέλεια κατάσταση και κομπλέ.Μου είπε όμως ότι όταν ανοίγει η οθόνη,φαίνονται κάτι σα σκιές στο πάνω μέρος κι ότι αυτό δεν είναι βλάβη της οθόνης και το παρουσιάζουν πολλά imac του 2008,09,κλπ.!!Αξίζει λέτε δεδομένου ότι έχω μεγάλη οικονομική δυσχέρεια?Αν μου πείτε ναι,τι να προσέξω ιδιαίτερα κατά τον έλεγχο αύριο?Ευχαριστώ.

αυτο με την οθονη δεν ξερω, προσωπικα θα με απετρεπε. Εχω το ιδιο ακριβως, δουλευει με το τελευταιη beta ;)  αξιοπρεπεστατα με λογικη χρηση. Δηλ browsing, ταινιες, office, photoshop. Σιγουρα με εναν ssd και ενα διπλασιασμο μνημης θα απογειωθει



#3   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/05/2017 - 22:50

αυτο με την οθονη δεν ξερω, προσωπικα θα με απετρεπε. Εχω το ιδιο ακριβως, δουλευει με το τελευταιη beta ;) αξιοπρεπεστατα με λογικη χρηση. Δηλ browsing, ταινιες, office, photoshop. Σιγουρα με εναν ssd και ενα διπλασιασμο μνημης θα απογειωθει

Κοίτα, έχω ένα SSD crucial αλλά από ότι είδα και στο ίντερνετ, πρέπει να ξέρεις καλά πως θα ανοίξεις την οθόνη κι εγώ δεν έχω ιδέα!! Μη κάνω καμιά ζημιά!! Όσο για μνήμη του βάζω σε κανένα μήνα. Αλλά πάλι θέλει άνοιγμα!! Από την άλλη δε με παίρνει να πληρώνω εργατικά...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#4   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/05/2017 - 00:26

θα με προβληματιζε προσωπικα. Μηπως αξιζει να παρεις ενα mac mini με καλυτερα specs σε αυτα τα λεφτα αν ψηνεσαι για macOS; Αν εχεις βεβαια οθονη σπιτι.


legit


#5   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 00:54

θα με προβληματιζε προσωπικα. Μηπως αξιζει να παρεις ενα mac mini με καλυτερα specs σε αυτα τα λεφτα αν ψηνεσαι για macOS; Αν εχεις βεβαια οθονη σπιτι.

Κοιτα,οθονη εχω μονο τη 50αρα τη τηλεοραση!Αρα δε λεει!!Ασο για αυτο με τις σκιες στην οθονη,το κανει μονο κατα το ανοιγμα,αλλα ειναι ανεπαισθητες κι απ'οτι καταλαβα ψαχνοντας,ειναι απο σκονη!!Δεν ειναι δηλ,προβλημα hardware!!Και το εχουν πολλοι...Αλλοι παλι,οπως ο φιλος πανω, οχι!!Καθαριζετε αλλα θελει ανοιγμα!Και  οπως ειπα, ειμαι ασχετος για τετοια!Μονο απο software και εφαρμογες ξερω αρκετα πραγματα!Επομενως,αν τελικα το παρω,πρεπει να βρω καποιον που ξερει,να μου το ανοιξει και να το καθαρισει και αν εχω παρει μνημες εξτρα,να τις βαλει κι αυτες...Παντως αρχιζω και σκεφτομαι να μη το παρω τελικα!



#6   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2017 - 01:11

οι μνημες ειναι ευκολο, δες ενα βιντεο η δες τις οδηγιες της apple και θα καταλαβεις. Αλλαγη ssd θελει μια καποια εμπειρια αν και εγω θα αφηνα το σκληρο που εχει και θα εβαζα στη θεση του dvd εναν ssd. Πιο απλη διαδικασια σαφως και το μονο που θες ειναι καποιον με λιγη εμπειρια να σε βοηθησει.



#7   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 01:53

οι μνημες ειναι ευκολο, δες ενα βιντεο η δες τις οδηγιες της apple και θα καταλαβεις. Αλλαγη ssd θελει μια καποια εμπειρια αν και εγω θα αφηνα το σκληρο που εχει και θα εβαζα στη θεση του dvd εναν ssd. Πιο απλη διαδικασια σαφως και το μονο που θες ειναι καποιον με λιγη εμπειρια να σε βοηθησει.

Αν καταλαβα καλα,θελει κι αλλο εξαρτιμα για να μπει εκει (στη θεση του dvd)?Η απλως,βγαζω τον παλιο-οπως σ'ενα λαπτοπ-και βαζω τον καινουργιο?



#8   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2017 - 02:09

στο λινκ που σου εδωσα στελνουν μαζι και τον ανταπτορα υποδοχη για να μπει ο ssd στη θεση του dvd. Φυσικα υπαρχουν και ξεχωριστα τετοιοι αν θελησεις να βαλεις αλλη μαρκα



#9   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 02:09

Και κάτι άλλο. Έχω σε time machine backup απο ενα MacBook pro που είχα μέχρι τα Χριστούγεννα. Γίνεται να επαναφέρω από εκεί?

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#10   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 02:11

στο λινκ που σου εδωσα στελνουν μαζι και τον ανταπτορα υποδοχη για να μπει ο ssd στη θεση του dvd. Φυσικα υπαρχουν και ξεχωριστα τετοιοι αν θελησεις να βαλεις αλλη μαρκα

Έχω έναν crucial 270 gb. Δε ξέρω βέβαια αν κάνει αλλά μάλλον. Γι αυτό ρώτησα.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#11   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2017 - 02:28

σε καθε περιπτωση θελεις καποιον με σχετικη εμπειρια να σε βοηθησει...το κοστος για αναβαθμιση αφου εχεις SSD ειναι πολυ μικρο, στην ουσια μνημες και μια βαση ανταπτορα να μπει ο ssd στη θεση του dvd .Για το backup δες



#12   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 11:34

σε καθε περιπτωση θελεις καποιον με σχετικη εμπειρια να σε βοηθησει...το κοστος για αναβαθμιση αφου εχεις SSD ειναι πολυ μικρο, στην ουσια μνημες και μια βαση ανταπτορα να μπει ο ssd στη θεση του dvd .Για το backup δες

Σε ευχαριστώ πολύ! Αποφάσισα τελικά να μη το πάρω. Φοβάμαι μη μπλέξω! Κι αυτός που το πουλάει μου τα μάσαγε λίγο...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#13   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/05/2017 - 13:24

Φιλε αυτο με τις σκιες στην οθονη το κανει κ σε μενα τα τελευταια χρονια και οχι παντα. Τον εχω μονιμα ανοιχτο στον επαγγελματικο μου χωρο. Εγω του εβαλa ssd και ram και πεταει. Το εχω απο το 2009!!! Για μενα παρτο με κλειστα ματια!!! Η αλλαγη του σκληρου αν πιανουν τα χερια σου ειναι ευκολο. Υπαρχουν πολλα DIY βιντεο.
Οι μνημες μπαινουν πανευκολα!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ichbin, 17/05/2017 - 13:27


#14   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2017 - 22:48

Φιλε αυτο με τις σκιες στην οθονη το κανει κ σε μενα τα τελευταια χρονια και οχι παντα. Τον εχω μονιμα ανοιχτο στον επαγγελματικο μου χωρο. Εγω του εβαλa ssd και ram και πεταει. Το εχω απο το 2009!!! Για μενα παρτο με κλειστα ματια!!! Η αλλαγη του σκληρου αν πιανουν τα χερια σου ειναι ευκολο. Υπαρχουν πολλα DIY βιντεο.
Οι μνημες μπαινουν πανευκολα!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λοιπόν θα το δω το Σαββατοκύριακο και ίσως τελικά το πάρω. Και σιγά σιγά το αναβαθμίζω...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#15   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 18/05/2017 - 07:21

To ειχα κ εγω αυτο με τις σκιες στον imac του 2011.

Aπο οτι ειχα διαβασει περναει σαν σκονη στην οθονη και αν τον ανοιξεις με ενα πανακι κ το καθαρισεις φευγει.

Εγω δεν το εκανα ποτε γιατι δεν με ενοχλουσε, φαινετε μονο στην ασπρη οθονη οταν κανει boot.

 

Aπλα δεν ξερω μεχρι ποση ram υποστηριζει, νομιζω μεχρι 16 επειδη ειναι ο late 2009


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες