Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iphone από AliExpress


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikosg83

nikosg83

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2018 - 19:32

Καλησπέρα παιδιά.σκεφτομαι να αγοράσω iPhone από AliExpress και θέλω εάν έχει κάποιος αγοραστή να μου πει την γνώμη του εάν αξίζει



Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2018 - 19:33

Θα φας τελωνείο. Θα πληρώσεις κανένα 250 για τελωνείο και δεν αξίζει. Μόνο skroutz δες.

#3   nikosg83

nikosg83

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2018 - 19:45

Είναι σίγουρο αυτό με το τελωνείο;πέρυσι είχα αγοράσει κάποιο άλλο κινητό και δεν πλήρωσα τελωνείο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 25/06/2018 - 20:16

Μπορεί και να την γλητώσεις γιατί οι κινέζει κάνουν δάφορα κόλπα.Το θέμα είναι αν το κινητό είναι μαϊμουδάκι.Τότε τι θα κάνεις.Δεν μπωρείς να εμπιστευτείς έυκολα απο ali express,ebay.Πρέπει να έχεις πάρε δωσε με τον πωλητή για να ξέρεις οτι δεν θα σου δώσει κανένα imitation ή ξεχαρβαλομένο.Καλήτερα από skroutz ή αλλιώς μεταχειρισμένο(αλλά θέλει πολύ καλό έλεγχο).



#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2018 - 20:18

Πλέον ελέγχονται σχεδόν όλα τα δέματα από εξωτερικό τρίτων χωρών. Μια αναζήτησή στο google θα σε πείσει .Για την διαφορά των 150 ευρώ δεν αξίζει να αγοράσεις από skroutz να έχεις και την εγγύηση διετίας? Εγώ ότι πήρα από Κίνα πέρασε τελωνείο αλλά δεν πλήρωσα γιατί κάποια αντικείμενα τα γράφανε hairstyle tool και τα κοστολογούσαν 20 ευρώ ενώ τα αγόραζα 90. Όταν κάτι κοστίζει 600 εκεί ποσό να στο γράψουν επάνω και πως να μην το μαρκάρουν? Έχε υπόψην σου πως αρκετά κινητά αξίας 150 έρχονται από ευρωπαϊκές αποθήκες και δεν πληρώνουν τελωνείο. Οποιαδήποτε αγορά εκτός άνω των 30 ευρώ κινδυνεύει να φάει τελωνείο και όσο πιο ακριβό είναι τόσο μεγαλύτερο το κόστος εκτελωνισμού. Εάν ένα κινητό κοστίζει 600 ευρώ περί τα 180 με 200 ευρώ είναι το κόστος εκτελωνισμού. Όποτε θα έχεις πληρώσει 800 γιατί εάν έμπαινε στο skroutz το ίδιο κινητό μπορεί να το έβλεπες 670.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 25/06/2018 - 20:25


#6   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/01/2019 - 21:50

Πλέον ελέγχονται σχεδόν όλα τα δέματα από εξωτερικό τρίτων χωρών. Μια αναζήτησή στο google θα σε πείσει .Για την διαφορά των 150 ευρώ δεν αξίζει να αγοράσεις από skroutz να έχεις και την εγγύηση διετίας? Εγώ ότι πήρα από Κίνα πέρασε τελωνείο αλλά δεν πλήρωσα γιατί κάποια αντικείμενα τα γράφανε hairstyle tool και τα κοστολογούσαν 20 ευρώ ενώ τα αγόραζα 90. Όταν κάτι κοστίζει 600 εκεί ποσό να στο γράψουν επάνω και πως να μην το μαρκάρουν? Έχε υπόψην σου πως αρκετά κινητά αξίας 150 έρχονται από ευρωπαϊκές αποθήκες και δεν πληρώνουν τελωνείο. Οποιαδήποτε αγορά εκτός άνω των 30 ευρώ κινδυνεύει να φάει τελωνείο και όσο πιο ακριβό είναι τόσο μεγαλύτερο το κόστος εκτελωνισμού. Εάν ένα κινητό κοστίζει 600 ευρώ περί τα 180 με 200 ευρώ είναι το κόστος εκτελωνισμού. Όποτε θα έχεις πληρώσει 800 γιατί εάν έμπαινε στο skroutz το ίδιο κινητό μπορεί να το έβλεπες 670.


Αν εχουμε να κάνουμε κάποιες αγορές από διάφορους εμπόρους, όπου το συνολικό ποσό φθάνει τα 250€ πως μπορούμε να γλιτώσουμε το τελωνείο;

Για παράδειγμα αν σε έναν έμπορο πρέπει να κάνουμε μια αγορά που αγγιζει τα 99€ είναι διαφορετικό το να κάνουμε την ίδια παραγγελία χωρίζοντας την σε τρεις διαφορετικές πληρωμές;

Αντί δηλαδή να κάνουμε μια συνολική αγορά, να κάνουμε τρεις διαφορετικές με πληρωμή:

33€ Χ 3 = 99€

Αλλάζει κάτι ετσι η δεν παίζει κανένα ρόλο;;

(Τα νούμερα είναι τυχαία)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#7   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2019 - 20:41

Αν το παραγγείλεις κοίταξε να το παραγγείλεις με prioriti μίλησε με τον πωλητή πριν κάνεις κάποια κίνηση αυτοί ξέρουν.Έφερα τηλέφωνο από Κίνα σε 3 μέρες και δεν πέρασε  τίποτα με dhl σπίτι μου ;-).


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#8   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/01/2019 - 22:46

Αν το παραγγείλεις κοίταξε να το παραγγείλεις με prioriti μίλησε με τον πωλητή πριν κάνεις κάποια κίνηση αυτοί ξέρουν.Έφερα τηλέφωνο από Κίνα σε 3 μέρες και δεν πέρασε τίποτα με dhl σπίτι μου ;-).


Εχω κανει ένα λάθος όσο αφορά το «θέμα»

Δεν πρόκειται να αγορασω τηλέφωνο από έξω. Κάποια ηλεκτρολογικά πραγματάκια ενδιαφέρομαι να αγορασω. Αλλά επειδή στο καλάθι η αξία φτάνει τα 90€ περίπου, μηπως αντί να κανω μια αγορά από το ίδιο κατάστημα να τις κανω ξεχωριστά, χωρίζοντας σε 3 διαφορετικές συναλλαγές; Η δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2019 - 13:11

Εχω κανει ένα λάθος όσο αφορά το «θέμα»

Δεν πρόκειται να αγορασω τηλέφωνο από έξω. Κάποια ηλεκτρολογικά πραγματάκια ενδιαφέρομαι να αγορασω. Αλλά επειδή στο καλάθι η αξία φτάνει τα 90€ περίπου, μηπως αντί να κανω μια αγορά από το ίδιο κατάστημα να τις κανω ξεχωριστά, χωρίζοντας σε 3 διαφορετικές συναλλαγές; Η δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Στείλε τους μήνυμα να στα στείλουν με prioriti αυτοί ξέρουν και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην ουσία τα στέλνουν Ευρώπη και μετά έρχονται Ελλάδα έτσι δεν περνάς τελωνείο .;-)


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#10   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2019 - 14:30

Καλησπέρα,

Επαναφέρω το θέμα.Βρήκα στο alibaba νεα sealed iphone.για να γλυτωσω τελωνειο ο πωλητης μου ειπε οτι στελνει μεσω dhl fedex η ups σε 2 μερες σπιτι μου.

Λετε να περασει τελωνειο; η τιμή είναι σχεδόν μισή απ την ευρώπη και λόγο alibaba δε νομιζω να ναι μουφα..βασικα με επεισε και αυτο το βιντεο :P https://www.youtube....h?v=1FmwcSXcWGU


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 17/12/2019 - 14:32


#11   gk8719

gk8719

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2020 - 23:28

Καλησπέρα,
Επαναφέρω το θέμα.Βρήκα στο alibaba νεα sealed iphone.για να γλυτωσω τελωνειο ο πωλητης μου ειπε οτι στελνει μεσω dhl fedex η ups σε 2 μερες σπιτι μου.
Λετε να περασει τελωνειο; η τιμή είναι σχεδόν μισή απ την ευρώπη και λόγο alibaba δε νομιζω να ναι μουφα..βασικα με επεισε και αυτο το βιντεο :P


Aπατή 100%


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες