Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εκραγεί MagSafe 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/07/2018 - 02:12

Ενα απρόσμενο συμβάν εγινε προχθές με τον φορτιστή του MacBook Pro 2015 15 αρι. Κατά την μεταφορά απο ενα ταξίδι που ειχα βάλει τον φορτιστή σε μια σακούλα ετσι πρόχειρα. Έτυχε να ηταν λιγο τρύπια με αποτέλεσμα να μπει λιγο νερό μεσα. Προφανώς μπήκε επειδη η σακούλα ηταν τοποθετημένη δίπλα στο νερό του σκυλιού. Καθώς ειδα οτι ειχε λιγο νερό και πάνω στο φορτιστή το σκούπισα αμέσως και τον άφησα έξω. Μετα απο 1-2 ώρες τον βάζω να φορτίσει και μετα απο λίγα λεπτά ακούγετε ενα μπαμ. Σαν βαρελοτο έσκασε. Βγήκε και το καλώδιο στην υποδοχή του φορτιστή. Εκτός απο αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα να βρωμάει καματιλα και να εχει αφήσει μαυρίλα απο το μπαμ στο πάτωμα. Πάλι καλα που δεν πήρε φωτιά το σπιτι. Αφού προσπαθούσα να σημαζεψω ολο αυτο το καλώδιο που ειναι για external που τυχαίνει να ειναι αγγλικών προδιαγραφών εχει μια 3A ασφάλεια απο τι ειδα και φυσικά ηταν καμένη. Το ίδιο εχει και το αλλο το ανταπτορακι της Apple όπου μετα μόλις τοποθέτησα αυτο στο φορτιστή το Laptop φόρτιζε κανονικά. Ηταν μια λύση μέχρι να παρω καινούργιο. Αλλα παρατήρησα σήμερα οτι ο μαγνήτης και γενικα αυτο το σημείο ανεβάζει εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες. Υπερβολικά όμως δηλαδή παίζει να λιώσει και το μέταλλο. Αυτο όμως στην αρχή δεν γινόταν. Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι οταν ηταν 100% η μπαταρία δεν σήκωνε τόσο αυτο. Αλλα μόλις το δούλεψα και μετα το έβαλα στην πρίζα γινεται αυτο όπως και οταν βάζω το κινητό πάνω στο Laptop όπου μερικές φορές το φόρτιζω και απο κει. Αυτα ολα βέβαια γίνανε μετα το μπαμ. Το ερώτημα μου ειναι το αν υπαρχει περίπτωση να εχω κανει ζημιά στο Laptop εφοσων εξακολούθησα να φορτηζω με αυτόν τον φορτιστή. Που για να αναφέρω ειναι γνήσιος όπου ηταν μαζί με την αγορά του. Επίσης εχω βρει στο Skroutz για καινουριο φορτιστή MagSafe 2 στα 70 και θα ήθελα να μάθω αν ειναι γνήσιος η οχι. Ευχαριστώ εκ τον πρωτερον και αναφέρω πως για αυτο υποτιθετε οτι φταίω εγω και οχι απο κάποια αστοχία της Apple η κατι τέτοιο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 27/07/2018 - 03:09

Δεν ξερω αν εχεις κανει ηδη ζημια αλλα αν δεν σταματησεις να φορτιζεις το μηχανημα με τον ιδιο φορτιστη , θα κανεις σιγουρα !

Πετα τον ! ! !

Παρε καινουριο αμεσα. Φανταζεσαι να καψεις το μηχανημα λογω φορτιστη?

Τωρα για τον φορτιστη που αναφερεις σαφως δεν μπορει να σου απαντησει καποιος απο εδω αν ειναι γνησιος η οχι καθως δεν τον εχουμε δει καν.

Τσεκαρε τα χαρακτηριστικα του στο καταστημα που τον ειδες.

Γενικα κατι που κανει μπαμ ΔΕΝ το ξαναβαζουμε στην μπριζα.

Ισως αν το ειχες αφησει να στεγνωσει 2-3 μερες να επαιζε κανονικα.Με 2-3 ωρες σιγουρα ειχαν μεινει νερα .



#3   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 368 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2018 - 09:13

Ενα απρόσμενο συμβάν εγινε προχθές με τον φορτιστή του MacBook Pro 2015 15 αρι. Κατά την μεταφορά απο ενα ταξίδι που ειχα βάλει τον φορτιστή σε μια σακούλα ετσι πρόχειρα. Έτυχε να ηταν λιγο τρύπια με αποτέλεσμα να μπει λιγο νερό μεσα. Προφανώς μπήκε επειδη η σακούλα ηταν τοποθετημένη δίπλα στο νερό του σκυλιού. Καθώς ειδα οτι ειχε λιγο νερό και πάνω στο φορτιστή το σκούπισα αμέσως και τον άφησα έξω. Μετα απο 1-2 ώρες τον βάζω να φορτίσει και μετα απο λίγα λεπτά ακούγετε ενα μπαμ. Σαν βαρελοτο έσκασε. Βγήκε και το καλώδιο στην υποδοχή του φορτιστή. Εκτός απο αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα να βρωμάει καματιλα και να εχει αφήσει μαυρίλα απο το μπαμ στο πάτωμα. Πάλι καλα που δεν πήρε φωτιά το σπιτι. Αφού προσπαθούσα να σημαζεψω ολο αυτο το καλώδιο που ειναι για external που τυχαίνει να ειναι αγγλικών προδιαγραφών εχει μια 3A ασφάλεια απο τι ειδα και φυσικά ηταν καμένη. Το ίδιο εχει και το αλλο το ανταπτορακι της Apple όπου μετα μόλις τοποθέτησα αυτο στο φορτιστή το Laptop φόρτιζε κανονικά. Ηταν μια λύση μέχρι να παρω καινούργιο. Αλλα παρατήρησα σήμερα οτι ο μαγνήτης και γενικα αυτο το σημείο ανεβάζει εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες. Υπερβολικά όμως δηλαδή παίζει να λιώσει και το μέταλλο. Αυτο όμως στην αρχή δεν γινόταν. Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι οταν ηταν 100% η μπαταρία δεν σήκωνε τόσο αυτο. Αλλα μόλις το δούλεψα και μετα το έβαλα στην πρίζα γινεται αυτο όπως και οταν βάζω το κινητό πάνω στο Laptop όπου μερικές φορές το φόρτιζω και απο κει. Αυτα ολα βέβαια γίνανε μετα το μπαμ. Το ερώτημα μου ειναι το αν υπαρχει περίπτωση να εχω κανει ζημιά στο Laptop εφοσων εξακολούθησα να φορτηζω με αυτόν τον φορτιστή. Που για να αναφέρω ειναι γνήσιος όπου ηταν μαζί με την αγορά του. Επίσης εχω βρει στο Skroutz για καινουριο φορτιστή MagSafe 2 στα 70 και θα ήθελα να μάθω αν ειναι γνήσιος η οχι. Ευχαριστώ εκ τον πρωτερον και αναφέρω πως για αυτο υποτιθετε οτι φταίω εγω και οχι απο κάποια αστοχία της Apple η κατι τέτοιο.

 

Φίλε μου για 30€ μην ρισκάρεις απλά να πάρεις από πουθενά αλλου εκτός από τους official resellers!!  



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2018 - 09:17

Νομίζω ότι οι αυθεντικοί φορτιστές ξεκινούν από 80 και πάνω. Εγώ προσωπικά που ήθελα να πάρω πήρα από το πλαίσιο στα ΅85 για late 2011 οι μούφα μπορούν να σ κάψουν το μηχάνημα.

#5   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/07/2018 - 09:33

Εγω αυτο για αυτόν λεω https://www.skroutz....n=skroutz_share

#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/07/2018 - 11:24

Εγω αυτο για αυτόν λεω https://www.skroutz....n=skroutz_share

Είναι γνήσιοι



#7   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/07/2018 - 23:25

Επειδη το εψαξα λιγο το θεμα.. Το προβλημα ειναι μαλλον με την επαφη. Εγω δεν ειχα ξανα αλλαξει φορτιστη για αυτο το λαπτοπ, ειχα ακουσει πολλες φορες για τα προβληματα που βγαζουν οι φορτιστες μετα απο 1-2 χρονια χρησης με το κιτρινισμα του καλωδιου και το σκισιμο στο τελος. Εγω το μονο που εχω ειναι το κιτρινισμα μιας που τον εχω τον φορτιστη αυτον πανω απο 1.5 χρονο. Επισης ειχα και το προβλημα του καμια φορα δεν εκανε επαφη η εσβηνε το λαμπακι πανω στο μαγνητη. Πιστευω πως η υψηλη θερμοκρασια ειναι το πιο προχωριμενο σταδιο που και αυτο παρατηρησα οτι δεν το κανει παντα αλλα τις περισσοτερες φορες. Επισης καθαρισα τις επαφες με οινοπνευμα και το προβλημα επεσε. Και απο περιεργεια ανοιξα το break του φορτιστη και απο τι ειδα δεν εχει καποια βλαβη το τροφοδοτικο η ο μετασχηματιστης και ετσι ηρθα στο αποτελεσμα οτι το προβλημα ειναι με το καλωδιο. Οι τις Apple εχουν πανω στο φις 3 αμπερ ασφαλεια. Στο δικο προβλημα απλα καηκε οπως ειναι λογικο για να προλαβει στην ολοκληροτικη καταστροφη του φορτιστη. Αν θελετε μπορω να βγαλω φωτογραφιες. Εννοειτε πως θα αλλαξω φορτιστη απλα αυτη την στιγμη ειμαι εκτος αθηνων και πρεπει να περιμενω λιγο.


Τελευταία επεξεργασία από: Axi, 27/07/2018 - 23:29


#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/07/2018 - 07:16

Ενημερωτικά, ρίξε μια ματιά στο άρθρο σχετικά με τα τροφοδοτικά (power adapters) των Apple notebooks.

 

 


vires acquirit eundo


#9   imember

imember

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2018 - 12:43

Ίσως να ήθελες να διοθρώσεις τον τίτλο του νήματος από "Εκραγεί" σε "Εξερράγη". Θα ήταν έτσι πιο ξεκάθαρο το θέμα του.

Εμένα με βοηθάνε πολύ οι διάφοροι αυτόματοι διορθωτές, αλλά ο καθένας βολεύεται με διαφορετικούς τρόπους.



#10   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 29/08/2019 - 18:01

Παιδιά ερώτηση. Σε macbook pro late 2012 χαλασε το καλωδιο που συνδεεται στον υπολογιστη. Υπαρχει περιπτωση να μπορουμε να βρουμε μονο αυτο - γνησιο- χωρις να πρεπει να αγορασουμε και τον φορτιστη;






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες