Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

macOS Mojave Patcher Tool for Unsupported Macs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2018 - 18:05

Καλύτερα εδώ για τα μη υποστηριζόμενα από την Apple μηχανήματα με Mojave 10.14 

Προσωπικά ασχολούμε με τα μη υποστηριζόμενα μηχανήματα από την εποχή του Lion, διότι όλο και κάποιο "Παλιό" κατά την Apple μηχάνημα θα έχω στα χέρια μου.

Αυτή την περίοδο έχω ένα macbook Late 2009, που η τελευταία υποστήριξη σταμάτησε στο high Sierra το οποίο ήταν μέχρι πριν από την τελευταία αναβάθμιση του λιγάκι "μάπα", ευτυχώς βγήκε πολύ σύντομα το "μπαλοματάκι" για το Mojave και μας έσωσε.

Το μηχάνημα ξaναβρήκε την παλιά του φόρμα, και μάλιστα εμφανίσθηκε και με night swift που δεν είχε ποτέ στις υποστηριζομένες από την Apple εκδόσεις λειτουργικού.

Σε μένα αλλά και σε όλα τα μη υποστηριζόμενα μηχανήματα καταγράφονται κάποιες "δυσλειτουργίες" όπως είναι φυσικό και εγώ το μόνο "πρόβλημα" που έχω, όπως όλοι, είναι στην επιλογή "ανοιχτόχρωμη εμφάνιση" να είναι "γκρί" η επάνω μπάρα, όχι η κουμπάρα :D 

 

- Graphics anomalies: Currently, pre-metal video cards used in Mojave will produce a weird darkish grey Menu Bar and Finder sidebar when using the light theme. In the dark theme, however, these anomalies are not present

 

Τέλος το έχω περάσει εκτός από ssd με AFPS σε HDD journaled  με την μόνη διαφορά την ταχύτητα μπουταρίσματος και το άνοιγμα κάποιον εφαρμογών 

 

εάν κάνετε copy paste τον τίτλο σας βγάζει στην επίσημη σελίδα του developer  :wub:

 

 

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2018 - 12:52

με μηχανικό δίσκο  ;)

 

 

Συνημμένα αρχεία



#3   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2018 - 11:59

Ανέβηκε στο φόρουμ που υποστηρίζει τα "μπαλώματα" το παρακάτω βίντεο οδηγιών εγκατάστασης σε μη υποστηριζόμενα μηχανήματα 

 

https://youtu.be/PstfkjBJagA



#4   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/10/2018 - 14:00

έχω ένα imac του 2007 με intelcore II λέτε να παίζει ; 

που μπορώ να βρω πληροφορίες γιια το σε ποιες συσκευές ταιριάζει ; 



#5   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2018 - 06:10

έχω ένα imac του 2007 με intelcore II λέτε να παίζει ; 

που μπορώ να βρω πληροφορίες γιια το σε ποιες συσκευές ταιριάζει ; 

όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στη σελίδα του προγραμματιστή 

http://dosdude1.com/mojave/



#6   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2018 - 08:41

Νομίζω ότι του 2007 δεν υποστηρίζεται, ούτε καν και στο προηγούμενο OS, τουλάχιστον σε αυτό που με ενδιέφερε εμένα όταν κοίταξα (Macbook 3,1 late 2007), αλλά αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα μπορεί να μας βοηθήσει.
Επειδή όμως κοίταξα και για MacBook Pro late 2011, κάτι ανέφερε ότι μπορεί να υπάρχουν διαφορα θέματα, έχει υπόψη κάτι κάποιος; Δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα.

#7   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/10/2018 - 13:51

Δηλαδή αν το βάλουμε σε MacBook Pro mid 2010 MacBook Pro 6.2 θα πήγαινε καλύτερα από το macOS Sierra?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#8   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2018 - 15:39

Δηλαδή αν το βάλουμε σε MacBook Pro mid 2010 MacBook Pro 6.2 θα πήγαινε καλύτερα από το macOS Sierra?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

εάν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις διότι στο κάθε μηχάνημα το sierra και όλα τα υπόλοιπα "κάθετε" διαφορετικά 

προσωπικά για χρήση internet και online movies είναι μια χαρά στο μηχάνημα μου

όπως έχω ξανά γράψει, στο high sierra είχα πολύ εύκολα ανέβασμα των στροφών στον ανεμιστήρα, και επειδή έχω mac για να έχω την ησυχία μου, μου κακοφάνηκε, με το mojave δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, επίσης σε ένα macbook air του 2015 που το έχω περάσει από πάνω χωρίς "καθαρή" εγκατάσταση το μηχάνημα δείχνει εμφανώς ποιο γρήγορο σε όλες τις αποκρίσεις μέχρι και το φόρτωμα του λειτουργικού  


Τελευταία επεξεργασία από: stevchrly, 16/10/2018 - 15:41


#9   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/10/2018 - 15:48

Νομίζω ότι του 2007 δεν υποστηρίζεται, ούτε καν και στο προηγούμενο OS, τουλάχιστον σε αυτό που με ενδιέφερε εμένα όταν κοίταξα (Macbook 3,1 late 2007), αλλά αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα μπορεί να μας βοηθήσει.
Επειδή όμως κοίταξα και για MacBook Pro late 2011, κάτι ανέφερε ότι μπορεί να υπάρχουν διαφορα θέματα, έχει υπόψη κάτι κάποιος; Δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα.


Επειδή στην ιστοσελίδα του dosdude αναφέρει ότι προκύπτουν θέματα για MacBook Pro late 2011, έχει δοκιμάσει κανείς να πει εμπειρίες/γνώμη;

#10   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/10/2018 - 18:11

Επειδή στην ιστοσελίδα του dosdude αναφέρει ότι προκύπτουν θέματα για MacBook Pro late 2011, έχει δοκιμάσει κανείς να πει εμπειρίες/γνώμη;

 

Εγώ το έχω βάλει σε Macbook pro early 2011 και πηγαίνει μια χαρά.



#11   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2018 - 12:10

Εγώ το έχω βάλει σε Macbook pro early 2011 και πηγαίνει μια χαρά.

εάν το περάσεις σε μέρισμα του δίσκου, ποιο θα ήταν το πρόβλημα, εάν δεν σου δημιουργήσει πρόβλημα το αφαιρείς 



#12   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2018 - 13:20

έχω MBA 2013. Αν το περάσω κανονικά από το app store και παρατηρήσω ότι δεν μου αρέσει η απόδοση του, μπορώ να επιστρέψω σε High Sierra χρησιμοποιώντας τα backup του Time Machine?



#13   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2018 - 16:46

Σύμφωνοι ότι σε όσους το έχετε εγκαταστήσει σε παλιά μηχανήματα του 2011 ότι λειτουργεί καλά, έχετε διαβάσει αυτά που αναφέρει στην ιστοσελίδα του ο τύπος, τι γνώμη έχετε;
Επίσης, θα είναι εφικτή η εγκατάσταση αναβαθμίσεων σε μη υποστηριζόμενα μηχανήματα με το πατσάρισμα τους dosdude; Δηλαδή θα πέρνει τις αναβαθμίσεις της Apple ή όχι ή μέσω κάποιας πατέντας;

#14   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 17/10/2018 - 19:16

Εγώ το πέρασα στο δικό μου MacBookPro late 2011 και λειτουργεί άψογα, ενώ μπουτάρει γρηγορότερα σε σχέση με το high sierra.

Βέβαια έχω ssd εδώ και κάποια χρόνια (μάλιστα έχω αντικαταστήσει το dvd drive με 2ο ssd δίσκο και τρέχω και τα δύο λειτουργικά, ένα σε κάθε δίσκο).

Εκείνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι το parallels και ούτε πρόκειται, μιας και η έκδοση που έχω δεν υποστηρίζει το mojave και για την αναβάθμιση ζητάει 49 ευρώ, τα οποία και δεν τους τα δίνω.



#15   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 00:26

Καλημερα εχω ενα μοντέλο του 2011 το 8,3 δηλαδή MacBook pro 17 το εχω και για επαγγελματικη δουλεια οπως μουσικη ( Dj )  edit φώτο και τέτοια , αξίζει να το βάλω η να καθίσω στα αυγά μου ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες