Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

iPhone 8 64GB carrier unlock


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 13:11

Hello παιδιά,

 

Πρόσφατα απέκτησα ένα iPhone 8 64GB το οποίο είναι αγορασμένο από ΗΠΑ με συμβόλαιο στην T-Mobile. Είναι κλειδωμένο και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με καμία sim πέρα από αυτή που δόθηκε μέσα στο τηλέφωνο όταν αγοράστηκε. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

 

1ον υπάρχει περίπτωση να μου το κλειδώσει η εταιρία με iCloud lock;

 

(Σε αυτό το σημείο να σημειωθεί ότι είναι 2 μηνών, το αγόρασε ο θείος μου από την T-Mobile μέσα Αυγούστου και γύρισε όμως στην Ελλάδα οπότε το συμβόλαιο θα σταματήσει να πληρώνεται.)

 

2ον Γίνεται να ξεκλειδωθεί ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν ένα unlocked iPhone σε οποιαδήποτε χώρα με οποιοδήποτε πάροχο;

 

(Σε αυτό το σημείο θέλω να πω ότι ψάχνω μια μόνιμη λύση, δηλαδή να το ξεκλειδώσω μία και καλή ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ 100% κανονικά, να κάνω αναβαθμίσεις κτλπ.)

 

3ον έχω επικοινωνήσει με τα iStorm από όπου και αγόρασα το mac μου αλλά μου είπαν ότι εκείνοι δεν αναλαμβάνουν σε καμία περίπτωση να ξεκλειδώσουν συσκευή και ότι είναι μεταξύ εμένα και του πάροχου.

Επομένως μήπως γνωρίζει κάποιος ένα κατάστημα που να αναλαμβάνει να τα κάνει unlock;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο περιστατικό γιατί με ενδιαφέρει και το κόστος. Συγκεκριμένα ο πατέρας μου βρήκε ένα κατάστημα αλλά μας ζήτησαν 250 ευρώ που νομίζω είναι λίγο πολλά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   arispz

arispz

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2018 - 13:52

Το network lock ειναι τελειος διαφορετικο απο το icloud lock, οποτε δεν κινδυνευεις απο αυτο. Τωρα το θεμα ειναι οτι αυτος που αγορασε την συσκευη μεσο συμβολαιου την απεκτησε σε πολυ χαμηλη τιμη. Τα 250 ευρω που αναφερεις για network unlock ειναι αρκετα λογικα εαν υπολογισεις οτι η αγορα τις συσκευης χωρις συμβολαιο ειναι περιπου στα $500 και με συμβολαιο στα μισα.

Μην ασχοληθεις με RSIM και σχετικα διοτι στο μελλον η συσκευη δεν θα εχει καμια αξια, και τισ συσκευες δεν τις "παντρευομαστε"



#3   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:02

Το network lock ειναι τελειος διαφορετικο απο το icloud lock, οποτε δεν κινδυνευεις απο αυτο. Τωρα το θεμα ειναι οτι αυτος που αγορασε την συσκευη μεσο συμβολαιου την απεκτησε σε πολυ χαμηλη τιμη. Τα 250 ευρω που αναφερεις για network unlock ειναι αρκετα λογικα εαν υπολογισεις οτι η αγορα τις συσκευης χωρις συμβολαιο ειναι περιπου στα $500 και με συμβολαιο στα μισα.

Μην ασχοληθεις με RSIM και σχετικα διοτι στο μελλον η συσκευη δεν θα εχει καμια αξια, και τισ συσκευες δεν τις "παντρευομαστε"

Για να χρησιμποιήσω RSIM ως προσωρινή λύση χρειάζεται να κάνω jailbreak; Επίσης η RSIM είναι για IOS μέχρι 11 νομίζω και τώρα αυτό έχει ήδη 12 οπότε πρέπει να μπω και στη διαδικασία να βρω πως θα το κάνω και downgrade.



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:21

Οι R-SIM εκτός του οτι είναι πονεμένη ιστορία, δε χρειάζονται JB.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρείς κάποιον Seller απο ebay.

 

Ξεκλειδώνει η T-Mobile 80-90€.

 

Το κλείδωμα σε πάροχο δεν έχει καμία σχέση με την Apple και το εκάστοτε Apple iD.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:28

Οι R-SIM εκτός του οτι είναι πονεμένη ιστορία, δε χρειάζονται JB.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρείς κάποιον Seller απο ebay.

 

Ξεκλειδώνει η T-Mobile 80-90€.

 

Το κλείδωμα σε πάροχο δεν έχει καμία σχέση με την Apple και το εκάστοτε Apple iD.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη γρήγορη απάντηση. Μπορείς να μου δώσεις κάποια καθοδήγηση που να πάω για να το ξεκλειδώσω από άποψη καταστήματος. Εσύ για παράδειγμα ποιον εμπιστεύεσαι για service κτλπ ; Επειδή και εγώ ψάχνομαι στο εύρος 50-100 ευρώ για το ξεκλείδωμα.

Τελευταία επεξεργασία από: gkosko, 25/10/2018 - 14:29


#6   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:50

Οι R-SIM εκτός του οτι είναι πονεμένη ιστορία, δε χρειάζονται JB.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρείς κάποιον Seller απο ebay.

 

Ξεκλειδώνει η T-Mobile 80-90€.

 

Το κλείδωμα σε πάροχο δεν έχει καμία σχέση με την Apple και το εκάστοτε Apple iD.

Συμφωνώ με Νίκο, ένας γνωστός σύμφωνα με τα λεγόμενα του το ξεκλείδωσε με μια R-SIM με κόστος κοντά στα 30ευρώ. Απλά αν θυμάμαι ότι σε κάθε αναβάθμιση έπρεπε να ρυθμίζει ξανά την rsim χωρίς όμως να έχει κάποιο θέμα.

 

Αν βρείς όμως κάποιο seller για μόνιμο unlock  συμφέρει. Αυτό σε βγάζει από πολλούς μπελάδες.


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 25/10/2018 - 14:52


#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:56

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη γρήγορη απάντηση. Μπορείς να μου δώσεις κάποια καθοδήγηση που να πάω για να το ξεκλειδώσω από άποψη καταστήματος. Εσύ για παράδειγμα ποιον εμπιστεύεσαι για service κτλπ ; Επειδή και εγώ ψάχνομαι στο εύρος 50-100 ευρώ για το ξεκλείδωμα.

 

Εδώ.

 

Επίσης οι R-SIM έιναι προσωρινή λύση και όχι μόνιμο ξεκλείδωμα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 14:57

Συμφωνώ με Νίκο, ένας γνωστός σύμφωνα με τα λεγόμενα του το ξεκλείδωσε με μια R-SIM με κόστος κοντά στα 30ευρώ. Απλά αν θυμάμαι ότι σε κάθε αναβάθμιση έπρεπε να ρυθμίζει ξανά την rsim χωρίς όμως να έχει κάποιο θέμα.

 

Αν βρείς όμως κάποιο seller για μόνιμο unlock  συμφέρει. Αυτό σε βγάζει από πολλούς μπελάδες.

Βρήκα αρκετούς seller σε ένα διαδικτυακό site που έψαξα. Με ένα ποσό των 90 ευρώ σου στέλνουν το κωδικό για μόνιμο factory unlock, απλά το φοβάμαι λίγο μήπως καταλήξει άσχημα και είναι scam. Για αυτό θα προτιμούσα να βρω ένα κατάστημα να το κάνω εκεί να έχω λίγο το κεφάλι μου ήσυχο.


Τελευταία επεξεργασία από: gkosko, 25/10/2018 - 15:06


#9   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 15:05

Εδώ.

 

Επίσης οι R-SIM έιναι προσωρινή λύση και όχι μόνιμο ξεκλείδωμα.

Συγγνώμη αν σας έχω ταράξει στις ερωτήσεις. Κάτι τελευταίο θα ήθελα, αν κάνω ένα τέτοιο unlock έχω το κινητό μόνιμα ξεκλείδωτο και ισχύει για πάντα; Το ρωτάσω αυτό επειδή είναι με συμβόλαιο που παίρνεις τη συσκευή δωρεάν και φοβάμαι μήπως το ξεκλειδώσω και μετά από λίγο καιρό ο πάροχος μου το ξανακλειδώσει. (Επειδή έχουν πληρωθεί μόνο οι πρώτοι 2 μήνες του συμβολαίου και λογικά δεν θα συνεχιστεί η πληρωμή επομένως το κινητό δεν θα έχει ξεχρεωθεί). Εσείς θα το εμπιστευόσασταν;

Τέλος πιστεύω ότι και στο κατάστημα όπου ρώτησε ο πατέρας μου μία παρόμοια διαδικασία χρησιμοποιούν, για αυτό είπα ότι όταν μου ζήτησαν 250 ευρώ για το factory unlock το ποσό μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους


Τελευταία επεξεργασία από: gkosko, 25/10/2018 - 15:07


#10   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 25/10/2018 - 15:09

 Βρήκα αρκετούς seller σε ένα διαδικτυακό site που έψαξα. Με ένα ποσό των 90 ευρώ σου στέλνουν το κωδικό για μόνιμο factory unlock, απλά το φοβάμαι λίγο μήπως καταλήξει άσχημα και είναι scam. Για αυτό θα προστιμούσα να βρω ένα κατάστημα να το κάνω εκεί να έχω λίγο το κεφάλι μου ήσυχο.

Δε ξέρω τι φάση παίζετε πραγματικά με αυτές τις εταιρίες. Μπορείς να το τσεκάρεις μάλιστα και από το seller information του κάθε χρήστη να δείς τα positive feedback και να επικοινωνίσεις καθώς και με τον ίδιο. Απ ότι ξέρω και έχω βιώσει αν δεν τηρεί ο πωλητής τα λέγειν του στο ηλεκτρονικό καταστημα σου επιστρέφονται πίσω τα χρήματα από το paypal σε 15 εργάσιμες απότι θυμάμαι.

Βασικά ρισκάρεις λίγο..

 

Από την άλλη εφόσον ξέρεις την εταιρεία στην οποία είναι κλειδωμένο μπορείς να μιλήσεις με την apple και ταυτόχρονα τον κωδικό αναφοράς apple να τον δώσεις στην T-mobile και να πείς ότι για κάποιους λόγους βρίσκεσαι Ελλάδα και χρησιμοποιείς ελληνικη sim, τότε υπάρχει μια περίπτωση να στο ξεμπλοκαρουν. Απ ότι θυμάμαι που γινότανε το 2011-2013.. λογικά αν στο περάσουν έτσι τυχαιρός είσαι.

 

Tel. apple Greece: 0080044145417



#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/10/2018 - 15:11

Συγγνώμη αν σας έχω ταράξει στις ερωτήσεις. Κάτι τελευταίο θα ήθελα, αν κάνω ένα τέτοιο unlock έχω το κινητό μόνιμα ξεκλείδωτο και ισχύει για πάντα; Το ρωτάσω αυτό επειδή είναι με συμβόλαιο που παίρνεις τη συσκευή δωρεάν και φοβάμαι μήπως το ξεκλειδώσω και μετά από λίγο καιρό ο πάροχος μου το ξανακλειδώσει. (Επειδή έχουν πληρωθεί μόνο οι πρώτοι 2 μήνες του συμβολαίου και λογικά δεν θα συνεχιστεί η πληρωμή επομένως το κινητό δεν θα έχει ξεχρεωθεί). Εσείς θα το εμπιστευόσασταν;

Τέλος πιστεύω ότι και στο κατάστημα όπου ρώτησε ο πατέρας μου μία παρόμοια διαδικασία χρησιμοποιούν, για αυτό είπα ότι όταν μου ζήτησαν 250 ευρώ για το factory unlock το ποσό μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

Τα καταστήματα εδώ "βαράνε" παραπάνω γιατί απλά μπορούν.

 

Το ξεκλείδωμα όπως στον Seller πιο πάνω είναι μόνιμο, δε κλειδώνει ξανά.

 

Να διαβάσεις πρώτα τις προυποθέσεις στις πληροφορίες.

 

Όχι μόνο σε αυτπον, γενικότερα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 25/10/2018 - 16:08

Αν δεν ήξερες τον κάτοχο και την ιστορία του τηλεφώνου θα επρεπε να δώσεις γύρω στα 5 ευρώ στο imei.info και στο checkmed για να δεις πάροχο, αν είναι blocked, αν χρωστάει κτλ. Σε κάποια πάλι δίκτυα χρειάζεσαι GSX report... αφού όμως από ότι καταλαβαίνω τα γνωρίζεις όλα αυτά, ακολούθησε το ποστ #4...  βρες έναν έμπιστο στο ebay με καλές στατιστικές και να σου δίνει refund σε περίπτωση που δε μπορεί να ξεκλειδώσει και προχώρατο. Άσε τις R-sim

Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου και δεν υπάρχουν χρωστούμενα, στείλε ένα mail στην T-mobile ζητώντας να σου ξεκλειδώσουν τη συσκευή καθώς έχουν λήξει οι προυποθέσεις κλειδώματος (συνήθως είναι η διάρκεια του συμβολαίου ΕΚΤΟΣ αν εχεις υπογράψει κάτι άλλο)


Τελευταία επεξεργασία από: linuxfighter, 25/10/2018 - 16:11


#13   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 16:46

Αν δεν ήξερες τον κάτοχο και την ιστορία του τηλεφώνου θα επρεπε να δώσεις γύρω στα 5 ευρώ στο imei.info και στο checkmed για να δεις πάροχο, αν είναι blocked, αν χρωστάει κτλ. Σε κάποια πάλι δίκτυα χρειάζεσαι GSX report... αφού όμως από ότι καταλαβαίνω τα γνωρίζεις όλα αυτά, ακολούθησε το ποστ #4...  βρες έναν έμπιστο στο ebay με καλές στατιστικές και να σου δίνει refund σε περίπτωση που δε μπορεί να ξεκλειδώσει και προχώρατο. Άσε τις R-sim

Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου και δεν υπάρχουν χρωστούμενα, στείλε ένα mail στην T-mobile ζητώντας να σου ξεκλειδώσουν τη συσκευή καθώς έχουν λήξει οι προυποθέσεις κλειδώματος (συνήθως είναι η διάρκεια του συμβολαίου ΕΚΤΟΣ αν εχεις υπογράψει κάτι άλλο)

Πάλι καλά όλα τα παραπάνω τα γνωρίζω αλλά μπορεί και να κάνω ένα checkmed για να είμαι 100% σίγουρος. Λογικά έτσι θα κινηθώ θα ψάξω ένα καλό seller με καλές κριτικές και στη περίπτωση που δεν το ξεκλειδώσει να επιστρέφειτ τα χρήματα πίσω κτλπ. Αν δεν καταφέρω με τίποτα να το ξεκλειδώσω θα το επιστρέψω στο θείο μου για να το πουλήσει έστω και κλειδωμένο γιατί δεν θέλω να το λειτουργήσω με RSIM έχω ήδη ένα αρκετά descent android. Βέβαια δεν το απορρίπτω και 100%. Αλλά μίλησα βέβαια και με την Apple και μου είπαν ότι θα μπορούσαν να μου το ξεκλειδώσουν και εκείνοι τηλεφωνικά κιόλας εκείνη τη στιγμή δωρέαν εφόσον έχει ολοκληρωθεί το συμβόλαιο και έχει πληρωθεί στο 100% η συσκευή. Διαφορετικά μου είπαν να επικοινωνήσω με τον πάροχο δηλαδή τη T-Mobile το οποίο δεν θα κάνω επειδή δεν με συμφέρει.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!


Τελευταία επεξεργασία από: gkosko, 25/10/2018 - 16:47


#14   gkosko

gkosko

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 25/10/2018 - 22:08

Πάλι καλά όλα τα παραπάνω τα γνωρίζω αλλά μπορεί και να κάνω ένα checkmed για να είμαι 100% σίγουρος. Λογικά έτσι θα κινηθώ θα ψάξω ένα καλό seller με καλές κριτικές και στη περίπτωση που δεν το ξεκλειδώσει να επιστρέφειτ τα χρήματα πίσω κτλπ. Αν δεν καταφέρω με τίποτα να το ξεκλειδώσω θα το επιστρέψω στο θείο μου για να το πουλήσει έστω και κλειδωμένο γιατί δεν θέλω να το λειτουργήσω με RSIM έχω ήδη ένα αρκετά descent android. Βέβαια δεν το απορρίπτω και 100%. Αλλά μίλησα βέβαια και με την Apple και μου είπαν ότι θα μπορούσαν να μου το ξεκλειδώσουν και εκείνοι τηλεφωνικά κιόλας εκείνη τη στιγμή δωρέαν εφόσον έχει ολοκληρωθεί το συμβόλαιο και έχει πληρωθεί στο 100% η συσκευή. Διαφορετικά μου είπαν να επικοινωνήσω με τον πάροχο δηλαδή τη T-Mobile το οποίο δεν θα κάνω επειδή δεν με συμφέρει.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

Καλησπέρα σας. Ξέρει κανείς αυτό το site το έχει κανείς χρησιμοποιήσει ? https://iphoneimei.net/unlock-iphone-8

Ευχαριστώ



#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/10/2018 - 22:42

Μείνε μακριά.

 

Το Checkmend επίσης δε σου χρειάζεται αφου μιλάμε για καινούρια συσκευή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες