Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

[ΑΡΧΕΙΟ] - [Οδηγός] Apple Pay με Ν26


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
510 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 02/05/2019 - 09:55

Μου ήρθε φλασιά τώρα. Την έκανα και εγώ την Ν26 και έβαλα στου φίλου μου στην Ιρλανδία μου την έστειλε, την έβαλα κανονικά στο Apple Pay και τώρα περιμένω τα χρήματα να εμφανιστούν να το δοκιμάσω. Η φλασιά είναι: θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω το Apple Pay εδώ Ελλάδα σε οποιοδήποτε POS με ανέπαφες συναλλαγές;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2019 - 10:59

Ναι, σε ολα τα POS με ανέπαφες συναλλαγές. 

Ανάλογα με τη συσκευή iphone που έχεις πληρώνεις με touch id ή face id αντίστοιχα (έχει και σχετικές οδηγίες στο site της Apple). 

 

Μου ήρθε φλασιά τώρα. Την έκανα και εγώ την Ν26 και έβαλα στου φίλου μου στην Ιρλανδία μου την έστειλε, την έβαλα κανονικά στο Apple Pay και τώρα περιμένω τα χρήματα να εμφανιστούν να το δοκιμάσω. Η φλασιά είναι: θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω το Apple Pay εδώ Ελλάδα σε οποιοδήποτε POS με ανέπαφες συναλλαγές;



#378   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 02/05/2019 - 11:02

Ναι, σε ολα τα POS με ανέπαφες συναλλαγές.
Ανάλογα με τη συσκευή iphone που έχεις πληρώνεις με touch id ή face id αντίστοιχα (έχει και σχετικές οδηγίες στο site της Apple).

Ναι γνωρίζω την διαδικασία απλά μου ήρθε φλασιά ότι πχ στην Αμερική σου λέει για παράδειγμα η εταιρία (πχ Starbucks, Target) ότι υποστηρίζει Apple Pay και σε μερικά μαγαζιά στο εξωτερικό που έχω πάει το μηχανάκι πάνω έλεγε Apple Pay. Οπότε υπέθεσα ότι πρέπει να το υποστηρίζει η επιχείρηση.

#379   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2019 - 11:28

To χρησιμοποιώ συνεχώς χωρίς κανένα πρόβλημα (καφέ, ζαχαροπλαστεία, σουπερ μάρκετ, βενζινάδικα, αεροδρόμια, κτλ). 

 

 

Ναι γνωρίζω την διαδικασία απλά μου ήρθε φλασιά ότι πχ στην Αμερική σου λέει για παράδειγμα η εταιρία (πχ Starbucks, Target) ότι υποστηρίζει Apple Pay και σε μερικά μαγαζιά στο εξωτερικό που έχω πάει το μηχανάκι πάνω έλεγε Apple Pay. Οπότε υπέθεσα ότι πρέπει να το υποστηρίζει η επιχείρηση.



#380   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 04/05/2019 - 14:44

To χρησιμοποιώ συνεχώς χωρίς κανένα πρόβλημα (καφέ, ζαχαροπλαστεία, σουπερ μάρκετ, βενζινάδικα, αεροδρόμια, κτλ).


Να σε ρωτήσω κάτι, πόσες μέρες κάνει να μεταφερθεί το ποσό από τράπεζα ελληνική στην Ν26; Εγώ έκανα μεταφορά την Πέμπτη πρωί αλλά ακόμα δεν έχουν φανεί. Από alpha bank

#381   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2019 - 15:11

Δεν εχω N26. Εχω τη Monese που τη χρησιμοποιω για το Apple Pay και τη Revolut Metal. Μολις μπει η Revolut στο Apple Pay θα την καταργησω τη Monese. Και τις δυο τις κανω Top Up μεσω debit Τραπεζας Κυπρου και τα χρηματα πανε αμεσως το επομενο δευτερολεπτο χωρις καμια προμηθεια.

Να σε ρωτήσω κάτι, πόσες μέρες κάνει να μεταφερθεί το ποσό από τράπεζα ελληνική στην Ν26; Εγώ έκανα μεταφορά την Πέμπτη πρωί αλλά ακόμα δεν έχουν φανεί. Από alpha bank



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#382   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 04/05/2019 - 15:25

Δεν εχω N26. Εχω τη Monese που τη χρησιμοποιω για το Apple Pay και τη Revolut Metal. Μολις μπει η Revolut στο Apple Pay θα την καταργησω τη Monese. Και τις δυο τις κανω Top Up μεσω debit Τραπεζας Κυπρου και τα χρηματα πανε αμεσως το επομενο δευτερολεπτο χωρις καμια προμηθεια.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Καλά και γιατί στην Ν26 έχει προμήθεια και καθυστερούν κιόλας; Έχουν διαφορά; Δηλαδή άμα ανοίξω μια Monese δεν θα έχω προμήθεια κι θα πηγαίνουν κατευθείαν τα χρήματα; Όταν πας να μεταφέρεις τα χρήματα διαλέγεις τράπεζα εκτός Ελλάδας και σου βάζει αυτόματα την προμήθεια.

Edit: τράπεζα Κύπρου είπες, το μάτι μου διάβασε Πειραιώς [emoji14]

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 04/05/2019 - 15:26


#383   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/05/2019 - 15:41

Καλά και γιατί στην Ν26 έχει προμήθεια και καθυστερούν κιόλας; Έχουν διαφορά; Δηλαδή άμα ανοίξω μια Monese δεν θα έχω προμήθεια κι θα πηγαίνουν κατευθείαν τα χρήματα; Όταν πας να μεταφέρεις τα χρήματα διαλέγεις τράπεζα εκτός Ελλάδας και σου βάζει αυτόματα την προμήθεια.

Edit: τράπεζα Κύπρου είπες, το μάτι μου διάβασε Πειραιώς [emoji14]


Το έμβασμα εχει προμήθεια, η τραπεζα σου στο κραταει 1-2 ευρω αναλόγως τράπεζας
Η Monese η Ν26 η Revolut δεν κρατάνε προμήθεια για τα εμβάσματα που δέχεται ο λαγαριασμος σου για "φορτωθεί"
Ο φιλος πραγματοποιεί φόρτωση λογαριασμου μεσω καρτας
Σαν να κανει αγορα, χρησιμοποιώντας καρτα Κύπρου
Οι ελληνικές δεν μπορουν λογω capital control



Κέρδισε δωρεαν αποστολή κάρτας και 10ευρω με τον κωδικο GEOR876 κατα την εγγραφή σου στην Monese

#384   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2019 - 16:01

Όταν φορτίζεις την κάρτα με έμβασμα πληρώνεις προμήθεια. Αυτό ισχύει για όλες τις τράπεζες. 

Oταν κάνεις top up μέσω κάρτας debit δεν πληρώνεις τίποτα και τα χρήματα πάνε αμέσως.

Στην Ελλάδα δεν είναι εφικτό το top up μέσω κάρτας λόγω των περιορισμών των capital.

Από τράπεζες εξωτερικού (πχ Τράπεζα Κύπρου που χρησιμοποιώ εγώ) είναι οκ. 

  

Καλά και γιατί στην Ν26 έχει προμήθεια και καθυστερούν κιόλας; Έχουν διαφορά; Δηλαδή άμα ανοίξω μια Monese δεν θα έχω προμήθεια κι θα πηγαίνουν κατευθείαν τα χρήματα; Όταν πας να μεταφέρεις τα χρήματα διαλέγεις τράπεζα εκτός Ελλάδας και σου βάζει αυτόματα την προμήθεια.

Edit: τράπεζα Κύπρου είπες, το μάτι μου διάβασε Πειραιώς [emoji14]



#385   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 04/05/2019 - 18:06

Όταν φορτίζεις την κάρτα με έμβασμα πληρώνεις προμήθεια. Αυτό ισχύει για όλες τις τράπεζες.
Oταν κάνεις top up μέσω κάρτας debit δεν πληρώνεις τίποτα και τα χρήματα πάνε αμέσως.
Στην Ελλάδα δεν είναι εφικτό το top up μέσω κάρτας λόγω των περιορισμών των capital.
Από τράπεζες εξωτερικού (πχ Τράπεζα Κύπρου που χρησιμοποιώ εγώ) είναι οκ.


Και το top up γίνεται μέσω της εφαρμογής (Ν26, Monese, Revolut) ή μέσα από την τράπεζα Κύπρου πχ; Γιατί πχ στην εφαρμογή της Ν26 για παράδειγμα δεν βλέπω πουθενά τέτοια επιλογή για top up.

#386   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/05/2019 - 18:10

Φόρτιση μέσω κάρτας υπάρχει σε όλες.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#387   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2019 - 18:12

Το top up γίνεται μέσα από την εφαρμογή της κάρτας που θέλεις να φορτίσεις (Revolut, Monese). 

Η N26 δεν ξέρω πως πάει. Αν δεν κάνω λάθος μόνο μεταφορά με έμβασμα δέχεται η συγκεκριμένη. 

 

Και το top up γίνεται μέσω της εφαρμογής (Ν26, Monese, Revolut) ή μέσα από την τράπεζα Κύπρου πχ; Γιατί πχ στην εφαρμογή της Ν26 για παράδειγμα δεν βλέπω πουθενά τέτοια επιλογή για top up.



#388   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2019 - 00:20

Το top up γίνεται μέσα από την εφαρμογή της κάρτας που θέλεις να φορτίσεις (Revolut, Monese). 

Η N26 δεν ξέρω πως πάει. Αν δεν κάνω λάθος μόνο μεταφορά με έμβασμα δέχεται η συγκεκριμένη. 

ναι μόνο μεταφορά, αλλά από revolut πχ είναι τζάμπα. 

 

επίσης υπάρχει το Di Pocket στο οποίο κάνεις top up από ελληνικές κάρτες δωρεάν. εγώ κάνω από Πειραιώς και τα στέλνω revolut. τζάμπα και στη στιγμή. 

για να το δεχτεί θέλει πλήρες verification, το proof of address το κάνεις και με απλό email με statement από τη Monese!

 

απαντούν σε ότι θες πολύ γρήγορα



#389   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 05/05/2019 - 02:05

ναι μόνο μεταφορά, αλλά από revolut πχ είναι τζάμπα.

επίσης υπάρχει το Di Pocket στο οποίο κάνεις top up από ελληνικές κάρτες δωρεάν. εγώ κάνω από Πειραιώς και τα στέλνω revolut. τζάμπα και στη στιγμή.
για να το δεχτεί θέλει πλήρες verification, το proof of address το κάνεις και με απλό email με statement από τη Monese!

απαντούν σε ότι θες πολύ γρήγορα


Αα ωραίο αυτό. Δηλαδή αν κάνω di pocket μπορώ να μεταφέρω σε revolut και μετά δωρεάν σε Ν26; Πω πω μπλέξιμο λίγο [emoji14].

#390   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2019 - 09:39

Αα ωραίο αυτό. Δηλαδή αν κάνω di pocket μπορώ να μεταφέρω σε revolut και μετά δωρεάν σε Ν26; Πω πω μπλέξιμο λίγο [emoji14].

Τα εμβάσματα απο dipocket σε τράπεζα κοστίζουν 60 λεπτά, top up σε revolut δεν μπορείς να κάνεις γιατί η dipocket έχει μπλοκάρει την συγκεκριμένη συναλλαγή προς revolut.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες