Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#826   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/12/2019 - 09:29

Συμφωνώ μαζί σου είναι φορολογικός ,

στο παράδειγμα θέλω να πω ότι οι καταναλωτές δεν είναι όλοι πρόβατα που μπορείς να τα αρμέγεις όποτε και όπως θέλουν οι τράπεζες , το κράτος κλπ

είμαστε όλοι πρόβατα.

απλά όσοι χρησιμοποιούν αππλ πευ είναι πιο εξευγενισμένα πρόβατα.

μέτριες απαντήσεις πάντως αγαπητέ μου.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#827   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 12/12/2019 - 10:58

Ξεκαθαρίζω οτι ειμαι υπερ του apple pay και το χρησιμοποιω κυρίως σε ταξίδια το θεωρώ πραγματικά εργαλείο αλλα όχι οπως το χρειάζομαι πραγματικά.Και για να μείνω στο θέμα και μην γενικεύω την συζήτηση όσο το αφορολόγητο χτίζεται με τις χρεωστικές η χρήση apple pay θα είναι σε δευτερη μοίρα.Ας ελπίσουμε οτι θα αλλάξει σύντομα αυτό.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#828   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 12/12/2019 - 11:52

Παρακολουθώ στενά κάποια θέματα συζήτησης που γίνονται και διαβάζω τις γνώμες σας οι οποίες είναι όλες σεβαστές! Νομίζω όμως πως το ερώτημα που τίθεται σχετικά με το Apple Pay είναι κατά πόσο αυτή η υπηρεσία διευκολύνει την καθημερινότητά μας και κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη και όχι αν είναι αναγκαία και χωρίς αυτή δεν ζούμε! Μην ξεχνάτε πως πριν από κάποια χρόνια δεν υπήρχε κι ο ηλεκτρισμός, αλλά οι άνθρωποι μια χαρά ζούσαν και χωρίς αυτόν! Όταν όμως μπήκε στη ζωή των ανθρώπων τότε αυτοί διαμόρφωσαν τη ζωή τους σύμφωνα με τα νέα δεδομένα και πλέον δεν μπορούν σήμερα να λειτουργήσουν χωρίς αυτόν! Κατά την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν η νέα υπηρεσία της Apple ήρθε για να διευκολύνει τη ζωή μας, προτείνει και μας παροτρύνει να χρησιμοποιήσουμε ακόμη ένα εργαλείο, να την κάνει πιο άνετη στις καθημερινές μας οικονομικές συναλλαγές και ο καθένας μας να επιλέξει πιο εργαλείο είναι αυτό που του ταιριάζει! Ναι, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό το εργαλείο σήμερα, έχω πολλές επιλογές για τις συναλλαγές μου, όμως η ζωή μου γίνεται πιο εύκολη με αυτό( πάω για παράδειγμα να τρέξω στο γήπεδο και πάντα κουβαλώ το τηλέφωνό μου για να καταγράφω τις δραστηριότητές μου - πολλές φορές θέλω να πιω τελειώνοντας ένα καφεδάκι και μέχρι τώρα κουβαλούσα χρήματα μαζί μου ή την χρεωστική μου κάρτα, τώρα δεν χρειάζεται να το κάνω αυτό ), ναι θέλω το Apple Pay! Αφού έχω αυτήν την επιλογή θέλω να χρησιμοποιώ μόνο αυτή, θα διαμορφώσω τη ζωή μου σύμφωνα με αυτό το εργαλείο! Προχωράμε μπροστά! Οι τράπεζές μας δεν μας δίνουν την επιλογή να χρησιμοποιήσουμε αυτό το εργαλείο με τις χρεωστικές μας/πιστωτικές μας κάρτες για ίδιο όφελος! Πότε ήταν πρωτοπόρες; Θέλουν να χρησιμοποιούμε ακόμη «τα κεριά»! ΟΧΙ! Θα χρησιμοποιήσω «ηλεκτρισμό» κύριοι! Όμως έχουμε τη λύση από το εξωτερικό όπως και με άλλες λύσεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#829   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2019 - 15:20

Ακριβώς έτσι είναι φίλε. 

 

Μπορεί κανείς να ζήσει και χωρίς αυτό, και από την άλλη όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει του παρέχει μια τρομερή ευκολία. Και δεν είναι μόνο στο κινητό γιατί το Apple Pay είναι και στον υπολογιστή Mac καθώς και σε άλλους τρόπους όπως αγορές μέσα σε εφαρμόγες (πχ. efood). Οπότε αν κάποιος δεν θέλει να βάλει την κάρτα του σε κάποιο site για οποιαδήποτε λόγο, αλλά ούτε να κάθεται κάθε φορά να πληκτρολογεί τα στοιχεία της για online συναλλαγές, μπορεί πάντα να πληρώσει με την υπηρεσία αυτή. 

 

Και φυσικά είναι ωραίο όταν δεν έχεις πορτοφόλι μαζί σου, η δε σε βολεύει να το κρατάς μαζί (γιατί πχ αθλείσαι) να μπορείς να εξυπηρετηθείς χρησιμοποιώντας το ewallet σου. Φυσικά το πως θα προσαρμόσει ο καθένας μας τις ανάγκες του είναι δική του υπόθεση και επιλογή. Προσωπικά το προτιμώ και το χρησιμοποιώ σε πολλά πράγματα στην καθημερινότητα γιατί με βολεύει και με εξυπηρετεί. 

 

 

 

 

Παρακολουθώ στενά κάποια θέματα συζήτησης που γίνονται και διαβάζω τις γνώμες σας οι οποίες είναι όλες σεβαστές! Νομίζω όμως πως το ερώτημα που τίθεται σχετικά με το Apple Pay είναι κατά πόσο αυτή η υπηρεσία διευκολύνει την καθημερινότητά μας και κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη και όχι αν είναι αναγκαία και χωρίς αυτή δεν ζούμε! Μην ξεχνάτε πως πριν από κάποια χρόνια δεν υπήρχε κι ο ηλεκτρισμός, αλλά οι άνθρωποι μια χαρά ζούσαν και χωρίς αυτόν! Όταν όμως μπήκε στη ζωή των ανθρώπων τότε αυτοί διαμόρφωσαν τη ζωή τους σύμφωνα με τα νέα δεδομένα και πλέον δεν μπορούν σήμερα να λειτουργήσουν χωρίς αυτόν! Κατά την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν η νέα υπηρεσία της Apple ήρθε για να διευκολύνει τη ζωή μας, προτείνει και μας παροτρύνει να χρησιμοποιήσουμε ακόμη ένα εργαλείο, να την κάνει πιο άνετη στις καθημερινές μας οικονομικές συναλλαγές και ο καθένας μας να επιλέξει πιο εργαλείο είναι αυτό που του ταιριάζει! Ναι, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό το εργαλείο σήμερα, έχω πολλές επιλογές για τις συναλλαγές μου, όμως η ζωή μου γίνεται πιο εύκολη με αυτό( πάω για παράδειγμα να τρέξω στο γήπεδο και πάντα κουβαλώ το τηλέφωνό μου για να καταγράφω τις δραστηριότητές μου - πολλές φορές θέλω να πιω τελειώνοντας ένα καφεδάκι και μέχρι τώρα κουβαλούσα χρήματα μαζί μου ή την χρεωστική μου κάρτα, τώρα δεν χρειάζεται να το κάνω αυτό ), ναι θέλω το Apple Pay! Αφού έχω αυτήν την επιλογή θέλω να χρησιμοποιώ μόνο αυτή, θα διαμορφώσω τη ζωή μου σύμφωνα με αυτό το εργαλείο! Προχωράμε μπροστά! Οι τράπεζές μας δεν μας δίνουν την επιλογή να χρησιμοποιήσουμε αυτό το εργαλείο με τις χρεωστικές μας/πιστωτικές μας κάρτες για ίδιο όφελος! Πότε ήταν πρωτοπόρες; Θέλουν να χρησιμοποιούμε ακόμη «τα κεριά»! ΟΧΙ! Θα χρησιμοποιήσω «ηλεκτρισμό» κύριοι! Όμως έχουμε τη λύση από το εξωτερικό όπως και με άλλες λύσεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/12/2019 - 15:21


#830   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/12/2019 - 12:00

Σίγουρα απαραίτητο δεν είναι. Ούτε σου δίνει κάποιο επιπλέον μπόνους αν το χρησιμοποιείς. Αλλά και μόνο η ευκολία χρήσης του απλ πει για μένα είναι υπεραρκετή ώστε να το επιλέξω. Ήμουν πρόσφατα σε ταξίδι έξω και είπα να το δοκιμάσω μαζί με ρεβολουτ και είδα το φως μου. Φορτωμένος με πράγματα, σακούλες, στριμωξίδι με κόσμο και να πρέπει πρώτα να ξεκουμπώσω το μπουφάν, να πιάσω το πορτοφόλι απ την εσωτερική τσέπη, να βγάλω το γάντι καθως δεν ένιωθα τα χέρια μου απ τη κρύο, να βγαλω την κάρτα που δεν έβγαινε καθώς είναι στριμωγμένες με άλλες 5, να πληρώσω και μετά αντίστροφα οι κινήσεις. Αποτέλεσμα: μπινελικια καθώς είμαι και ευέξαπτος. Εναλλακτικά με το ένα χέρι πιάνεις κινητό που ούτως ή άλλως όλοι μας το χουμε κομπολόι, διπλό κλικ στο κουμπί, πλήρωσες και αντίο. Δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την ευκολία. Αλλά ναι δεν είναι και απαραίτητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#831   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/12/2019 - 12:06

Σίγουρα απαραίτητο δεν είναι. Ούτε σου δίνει κάποιο επιπλέον μπόνους αν το χρησιμοποιείς. Αλλά και μόνο η ευκολία χρήσης του απλ πει για μένα είναι υπεραρκετή ώστε να το επιλέξω. Ήμουν πρόσφατα σε ταξίδι έξω και είπα να το δοκιμάσω μαζί με ρεβολουτ και είδα το φως μου. Φορτωμένος με πράγματα, σακούλες, στριμωξίδι με κόσμο και να πρέπει πρώτα να ξεκουμπώσω το μπουφάν, να πιάσω το πορτοφόλι απ την εσωτερική τσέπη, να βγάλω το γάντι καθως δεν ένιωθα τα χέρια μου απ τη κρύο, να βγαλω την κάρτα που δεν έβγαινε καθώς είναι στριμωγμένες με άλλες 5, να πληρώσω και μετά αντίστροφα οι κινήσεις. Αποτέλεσμα: μπινελικια καθώς είμαι και ευέξαπτος. Εναλλακτικά με το ένα χέρι πιάνεις κινητό που ούτως ή άλλως όλοι μας το χουμε κομπολόι, διπλό κλικ στο κουμπί, πλήρωσες και αντίο. Δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την ευκολία. Αλλά ναι δεν είναι και απαραίτητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και που να ειχες και apple watch !
Μονο το γαντι θα εβγαζες και αυτο αν ......


Sent from my iPad using Tapatalk

#832   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2019 - 17:06

Οποίος το έχει δοκιμάσει δεν το εγκαταλείπει. Μεγάλη ευκολία


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#833   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/12/2019 - 18:03

Οποίος το έχει δοκιμάσει δεν το εγκαταλείπει. Μεγάλη ευκολία




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Μεγάλη αλήθεια αυτό ... αν το χρησιμοποιήσεις, τα κάνει όλα τόσα απλά , που μετά απλά δεν σε βολεύει με τίποτα

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 13/12/2019 - 18:05


#834   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 14/12/2019 - 02:24

Συγχαρητήρια σε όλους σας...αυτό μόνο...εγώ αποχωρώ πλέον από το θεματάκι...έχει χαθεί η ουσία του topic...απλά συγχαρητήρια και πάλι...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#835   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2019 - 08:25

Συγχαρητήρια σε όλους σας...αυτό μόνο...εγώ αποχωρώ πλέον από το θεματάκι...έχει χαθεί η ουσία του topic...απλά συγχαρητήρια και πάλι...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ο λόγος υπάρξεις του θέματος αρχικά ήταν να ενημερωνόμαστε για το πότε θα ενεργοποιηθεί το Apple Pay από τις ελληνικές τράπεζες όπως μας είχαν ανακοινώσει τον Μάιο.

Πέρασε το καλοκαίρι και δεν είδαμε τίποτα όποτε το θέμα μετατράπηκε σε θέμα που κράζει τις ελληνικές τράπεζες. Που προσωπικά μου αρέσει πολύ....

Όμως @Dimitris1986 από εδώ θα μάθουμε πρώτοι αν άλλαξε κάτι σε σχέση με το Apple Pay.
Όποτε μην φεύγεις από το θέμα.
Ακόμα και αν μερικοί αποπροσανατολίζονται δεν πειράζει.

Και για να ανεβάσω πάλι την συζήτηση :

Σε ένα επεισόδιο podcast που αφορά τεχνολογία (3 στον αέρα) είπαν με βεβαιότητα από έγκυρες «λέει» πηγές μέσα από την Εθνική τράπεζα ότι τον Φλεβάρη περίπου σχεδιάζει η τράπεζα να παρέχει Apple Pay και google pay.

Μένει να δούμε αν οι πηγές τους είναι έγκυρες ...

https://podcasts.app...=1000459188605'> https://podcasts.app...i=1000459188605

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 14/12/2019 - 08:35


#836   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2019 - 08:37

Στο podcast στο 41,04 μιλάνε για το Apple Pay


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#837   orangeboy

orangeboy

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2019 - 13:41

Και στο podcast του Σεπτεμβρίου ελεγαν οτι ολα ειναι ετοιμα και περιμενουν το τελικο go (στο 15 λεπτο και μετα https://open.spotify...1TseBGcX3kuqFkA)

Εν τελη apple pay απο Ελληνικες τραπεζες δεν θα δουμε το 2019. Δυστυχώς δεν βλέπω ουτε και για το 2020.

Απο την στιγμή που μας εχουν “δεμενους” με το αφορολόγητο, μιλαμε για μονοπώλιο. Για καθε δις αγορων με καρτες, 1-2 εκατομμύρια περνουν οι ενδιάμεσοι (visa, mastercard, clearing houses κλπ) και 10-15 εκατομμύρια οι τράπεζες. Και μιλαμε για 30+ δις τον χρονο. Γιατι ενα μονοπώλιο να μοιραστεί την πιτα, εστω και μικρο κομμάτι. Χανει μονο τα «ρεστα».

Οποτε οσοι πιανουν το αφορολογητο, τα ρεστα με apple pay revolut κλπ. Οπως πανω κατω κανουμε οι περισσότεροι που ποσταρουμε εδω.

Μακαρι να κανω λαθος

Τελευταία επεξεργασία από: orangeboy, 14/12/2019 - 13:43


#838   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 14/12/2019 - 19:15

Και στο podcast του Σεπτεμβρίου ελεγαν οτι ολα ειναι ετοιμα και περιμενουν το τελικο go (στο 15 λεπτο και μετα https://open.spotify...1TseBGcX3kuqFkA)

Εν τελη apple pay απο Ελληνικες τραπεζες δεν θα δουμε το 2019. Δυστυχώς δεν βλέπω ουτε και για το 2020.

Απο την στιγμή που μας εχουν “δεμενους” με το αφορολόγητο, μιλαμε για μονοπώλιο. Για καθε δις αγορων με καρτες, 1-2 εκατομμύρια περνουν οι ενδιάμεσοι (visa, mastercard, clearing houses κλπ) και 10-15 εκατομμύρια οι τράπεζες. Και μιλαμε για 30+ δις τον χρονο. Γιατι ενα μονοπώλιο να μοιραστεί την πιτα, εστω και μικρο κομμάτι. Χανει μονο τα «ρεστα».

Οποτε οσοι πιανουν το αφορολογητο, τα ρεστα με apple pay revolut κλπ. Οπως πανω κατω κανουμε οι περισσότεροι που ποσταρουμε εδω.

Μακαρι να κανω λαθος

Το λέω καιρό τώρα αλλά κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει. Δεν έχουν κανένα λόγο ούτε όρεξη να δώσουν τα χρήματα σε άλλους.

δεν υπάρχει λόγος.



#839   motoboots

motoboots

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα

Δημοσίευση 15/12/2019 - 07:42

Το λέω καιρό τώρα αλλά κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει. Δεν έχουν κανένα λόγο ούτε όρεξη να δώσουν τα χρήματα σε άλλους.
δεν υπάρχει λόγος.

Τα χρήματα που έχω ξοδέψει φέτος μέσω Revolut / Apple Pay είναι σχεδόν το ίδιο ποσό που έχω ξοδέψει με χρεωστικές ελληνικών τραπεζών.

Το μερίδιο κέρδους που τους αναλογεί από την πρώτη περίπτωση, δε το θέλουν λες οι ελληνικές τράπεζες, αλλά προτιμούν να το αφήσουν σε Apple / Revolut.

Έχεις κάποια αιτιολόγηση;

#840   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2019 - 13:08

Εγώ πιστεύω ότι κακώς κατηγορούμε μόνο τις τράπεζες. Η Apple για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι νοιάζεται μόνο για την πάρτη της , για άλλη μια φορά ακολουθεί τον δικό της κλειστό δρόμο και για άλλη μια φορά κρεμάει τον χρήστη με μονοπωλιακές τακτικές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες