Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[ΑΡΘΡΟ] Mac mini 2018, οι πρώτες εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2019 - 08:22

Από το 2006 χρησιμοποιώ αδιάλειπτα  σαν κύριο μηχάνημα σχεδόν την κάθε νέα έκδοση του Mac mini. Σε αντικατάσταση του "Late 2014" λοιπόν, πήρα το νέο μοντέλο. 

 
Κοινός παρονομαστής όλων των κατά καιρούς μηχανημάτων -πλέον της άψογης κάλυψης των αναγκών μου- είναι η αξιοπιστία  του hardware τους. Διαχρονικά, κανένα πρόβλημα !.
 
Κατά βάση, το τρέχον μηχάνημα μου αρέσει ακόμη περισσότερο με την έννοια ότι δεν είναι πλέον και τόσο το γνωστό "entry level Mac". Τα specs του έχουν αναβαθμισθεί αισθητά, είναι πιο "στιβαρό" θα μπορούσα να πω. Διαπιστώνω δε βελτιωμένες επιδόσεις, όπου προφανώς συμβάλει και ο ταχύτατος δίσκος (128GB PCIe-based SSD). 
 
Με βάση την μακρόχρονη εμπειρία μου λοιπόν· 
 
Και αυτό το μηχάνημα θα ανταποκριθεί άψογα στις απαιτήσεις ενός μέσου χρήστη. Όμως για programming και ιδιαίτερα για multimedia tasks όπως video transcoding, και photo editing θα πρέπει να στραφεί κανείς στον i7 επεξεργαστή, σε περισσότερη RAM και ίσως σε μεγαλύτερο δίσκο. 
 
✓  Tips·
 
• Στο πλαίσιο των περιορισμών της Apple σε επίπεδο hardware, μπορεί να αναβαθμιστεί μόνο η RAM. Λεπτομέρειες στο άρθρο αναβάθμιση και επισκευή των 2018 Mac models.
 
• Για καλώδιο σύνδεσης της οθόνης συνιστάται USB-C to DisplayPort. Σε χρήση καλωδίου με σύνδεση στο HDMI port του Mac, η οθόνη καθυστερεί να επανέλθει μετά από wake from sleep.
 
• Έχει διαφοροποιηθεί η ρουτίνα Reset the System Management Controller (SMC). Περισσότερα στο support document (τελευταία παράγραφος).  
 
• Σε αγορά του, ιδιαίτερα εκτός δικτύου της iSquare, το AppleCare ίσως να είναι μια αναγκαία επιλογή.  
 
• Σε migration του συστήματος (version Mojave 10.14.4) από το προηγούμενο μηχάνημα  προέκυψε το μήνυμα ότι η version δεν μπορεί να εγκατασταθεί, πάντως με click στο μπουτόν "Skip" προχώρησε κανονικά. Όμως -με το πέρας του migration- διαπίστωσα ότι έτρεχε η version 10.14. Για update στην 10.14.4 επέλεξα την ρουτίνα Reinstall macOS κι όλα καλά.  
 
• Στο pop-up του Time Machine που θα προκύψει με το πέρας του migration, click το μπουτόν "Inherit Time Machine History".
 
• Δεν υπάρχει πλέον ο ήχος εκκίνησης (startup chime).
 
 
46753463424_88d1a4c63a.jpg
 
 
46561525995_e17691970e.jpg
 
 
32534991407_86cf60f02d.jpg
 

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2019 - 08:40

Εύχομαι να το χαρείς ακόμα περισσότερο από το προηγούμενο.  :)



#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/03/2019 - 22:14

Καλορίζικο !!!

 

Και ο ξάδερφος μου όλο mac mini χρησιμοποιεί και μόνο μια φορά αν θυμάμαι καλά είχε προβλήματα με κολλήματα και ιστορίες αλλά ήταν επειδή είχε βάλει κάποιες μνήμες που μάλλον δεν ήταν και πολύ συμβατές. Κατά τα άλλα είναι πολύ ανθεκτικά. Ειδικά για τίποτα home cinema που παίζουν όλα τα βίντεο, αν το έχεις συνδεδεμένο με τηλεόραση, είναι ότι καλύτερο! Και αθόρυβα και μικρά σε χωρητικότητα και ικανοποιητικά σε επιδόσεις.



#4   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 28/03/2019 - 10:57

Καλορίζικο και εγώ σκέφτομαι την αλλαγή από την νέα «σεζόν».

Έχω το late 2012 και του έχω από την πρώτη βδομάδα 16αρα και ssd, είχα πάρε το top base μοντέλο απλά με BTO για i7 quad core. Για programming και photo editing είναι τοπ. Σε rendering στα βιντεάκια όσο να πεις δεν είναι και τόσο ευχάριστο λόγο απουσίας κάρτας γραφικών, της intel είναι για γέλια.
Δεν θέλω να το ματιάσω αλλά έχει βγάλει στο έπακρο τα λεφτά του και πάει για 7ο χρόνο χρήσης τον Ιούνιο
Ευελπιστώ και το επόμενο Mini της νέας σεζόν να δέχεται αλλαγή ραμ όπως φέτος.

#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2019 - 11:53

Καλορίζικο και εγώ σκέφτομαι την αλλαγή από την νέα «σεζόν».

Έχω το late 2012 και του έχω από την πρώτη βδομάδα 16αρα και ssd, είχα πάρε το top base μοντέλο απλά με BTO για i7 quad core. Για programming και photo editing είναι τοπ. Σε rendering στα βιντεάκια όσο να πεις δεν είναι και τόσο ευχάριστο λόγο απουσίας κάρτας γραφικών, της intel είναι για γέλια.
Δεν θέλω να το ματιάσω αλλά έχει βγάλει στο έπακρο τα λεφτά του και πάει για 7ο χρόνο χρήσης τον Ιούνιο
Ευελπιστώ και το επόμενο Mini της νέας σεζόν να δέχεται αλλαγή ραμ όπως φέτος.

 

Ωραίο εργαλείο, το είχα άλλωστε κι απ' ότι θυμάμαι είχα κάνει μόνος μου το upgrade της RAM στα 16GB.

 

Όσο αφορά στη "νέα σεζόν", να δούμε αν θα πάρει κι αυτή τέσσερα χρόνια. :blink:


vires acquirit eundo


#6   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2019 - 13:11

mac mini από το 2007  

 

George καλορίζικο το μηχάνημα 



#7   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 28/03/2019 - 17:34

Ωραίο εργαλείο, το είχα άλλωστε κι απ' ότι θυμάμαι είχα κάνει μόνος μου το upgrade της RAM στα 16GB.
 
Όσο αφορά στη "νέα σεζόν", να δούμε αν θα πάρει κι αυτή τέσσερα χρόνια. :blink:

Ναι το πιο εύκολο για αλλαγή ραμ ήταν. Βέβαια νομίζω και το τελευταίο που δεχόταν τέτοια αλλαγή με ευκολία.

Ευελπιστώ να βγάλουν και την «νέα σεζόν» έστω με κάποια μικρή αναβάθμιση στους επεξεργαστές.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες