Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποστολή 27'' iMac με DHL αεροπλάνο.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/07/2019 - 18:39

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Έχω την εξής ερώτηση η οποία βλέπω ότι δεν έχει απαντηθεί πλήρως και γενικά οι απαντήσεις είναι από 3-4 χρόνια πριν. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω iMac 27" από Ολλανδία μιας και είναι πολύ φθηνότερος λόγω και της φοιτητικής έκπτωσης. Θα γυρίσω Ελλάδα και θέλω κάπως να τον μεταφέρω. Διάβασα ότι για να τον έχω μαζί μου στο αεροπλάνο είναι πολύ δυσκολο σαν χειραποσκευή, οπότε σκέφτομαι να τον στείλω μέσω DHL. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι η ασφάλεια παρέχεται μόνο στα δέματα, που αποστέλλονται με αεροπλάνο και όχι στα ground transportations της DHL. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω λίγο παραπάνω και να φτάσει πιο γρηγορα με το αεροπλάνο και κυρίως να έχω και την ασφάλεια πληρωμένη για παν ενδεχόμενο. Η κρίσιμη ερώτηση όμως είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση με το αεροπλάνο της DHL να πάθει κάποια ζημιά ο υπολογιστής; Πχ να τραβήξει υγρασία ή οτιδήποτε άλλο, γιατί σε κανονική πτήση τα δέματα πηγαίνουν στο κάτω μέρος του αεροπλάνου όπου η θερμοκρασία ειναι πολύ χαμηλή. Δεν ξέρω αν στα εμπορικά αεροπλάνα της DHL, τα δέματα τοποθετούνται σε ασφαλή χώρο με θερμοκρασία δωματίου. Όποιος φίλος έχει εμπειρία με αποστολή iMac από εξωτερικό σε Ελλάδα, παρακαλώ να δώσει τα φώτα του.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/07/2019 - 19:47

Μετέφερα τον δικό μου πριν χρόνια απο Λονδίνο σαν χειραποσκευή. Βάζουν και ετικέτα, εύθραυστο και ουτε γάτα ουτε ζημιά.
Τα πάντα μπορούν να συμβούν. Μεταφορά ειναι. Στις αποθήκες του αεροπλάνου η θερμοκρασία πρέπει να ειναι κανονική γιατί μεταφέρουν και ζώα πολλές φορές μεγάλων διαστάσεων. Συζήτησε το με την αεροπορική σου.

#3   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/07/2019 - 20:12

Μετέφερα τον δικό μου πριν χρόνια απο Λονδίνο σαν χειραποσκευή. Βάζουν και ετικέτα, εύθραυστο και ουτε γάτα ουτε ζημιά.
Τα πάντα μπορούν να συμβούν. Μεταφορά ειναι. Στις αποθήκες του αεροπλάνου η θερμοκρασία πρέπει να ειναι κανονική γιατί μεταφέρουν και ζώα πολλές φορές μεγάλων διαστάσεων. Συζήτησε το με την αεροπορική σου.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι με τη Ryanair που πετάω δεν μπορώ να βγάλω άκρη, γιατί είναι ιδιαίτερα αυστηρή με τις διαστάσεις. Και θα έχω ήδη τη μία χειραποσκευή μου στην οποία δυστυζως ο iMac δε χωράει...

#4   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/07/2019 - 20:50

Φίλε η DHL έχει cargo planes και μεταφέρει όλα τα εμπορεύματα σε κανονικότατες συνθήκες. 

Δεν είναι όπως το αεροπλάνο της γραμμής που τα βάζουν στο "αμπάρι". 

Αν πας στις εγκαταστάσεις της εταιρείας στο Ελ.Βενιζέλος θα πάθεις πλάκα... 

 

Συνημμένο αρχείο  c4d9bcff9a7805a5b184b4d3fd13b519.jpg   103.06KB   38 λήψεις

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι με τη Ryanair που πετάω δεν μπορώ να βγάλω άκρη, γιατί είναι ιδιαίτερα αυστηρή με τις διαστάσεις. Και θα έχω ήδη τη μία χειραποσκευή μου στην οποία δυστυζως ο iMac δε χωράει...

 



#5   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/07/2019 - 21:45

Φίλε η DHL έχει cargo planes και μεταφέρει όλα τα εμπορεύματα σε κανονικότατες συνθήκες.
Δεν είναι όπως το αεροπλάνο της γραμμής που τα βάζουν στο "αμπάρι".
Αν πας στις εγκαταστάσεις της εταιρείας στο Ελ.Βενιζέλος θα πάθεις πλάκα...

c4d9bcff9a7805a5b184b4d3fd13b519.jpg


Καλησπέρα Γιώργο, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αυτό ήθελα να ακούσω, γιατί και εγώ το έψαξα και βλέπω ότι η μεταφορά είναι σε κανονικές συνθήκες, μιας και τα συγκεκριμένα αεροπλάνα είναι εμπορικά. Οπότε θα το στείλω με DHL και θα ενημερώσω εδώ στο ποστ πως πήγε η όλη διαδικασία, γιατί όλα τα ποστ που έχω δει είναι πολύ παλιά.

#6   NASA

NASA

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2019 - 00:34

Τι θα ελεγες να πεταξεις με μια εταιρεια της προκοπης ωστε και να μεταφερεις τον υπολογιστη μαζι σου και να πληρωσεις συνολικα λιγοτερα.

Πετα με μια κανονικη εταιρεια και μαθε οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αν μπορεις να το παρεις μαζι σου.

Αυτες οι εταιρειες μεχρι και τους χτυπους της καρδιας χρεωνουν.



#7   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 07:01

Φίλε η DHL έχει cargo planes και μεταφέρει όλα τα εμπορεύματα σε κανονικότατες συνθήκες. 
Δεν είναι όπως το αεροπλάνο της γραμμής που τα βάζουν στο "αμπάρι". 
Αν πας στις εγκαταστάσεις της εταιρείας στο Ελ.Βενιζέλος θα πάθεις πλάκα... 
 
attachicon.gifc4d9bcff9a7805a5b184b4d3fd13b519.jpg


Στις μεταφορικές όλο το αεροπλάνο ειναι ένα αμπάρι άρα ουδέν σχόλιο. Μου έχουν έρθει κατεστραμμένα πακέτα αλλα και ανοιγμένα. Θα προτιμούσα να εχω ένα τέτοιο μηχάνημα μαζί μου και να το το ελέγχω μέχρι και την τελευταία στιγμή. Οι συσκευασίες εξάλλου των αιμακ αντέχουν αρκετά. Η DHL εχει πολλές βάσεις διανομής και θα το στείλει απο οποίου νομίζουν καλύτερα. Ο υπολογιστής μπορεί να πάει αθήνα απο οπουδήποτε στην Ευρώπη η και μέρος της αποστολής να ειναι οδικό.
Και η Ράιαν δεχθείτε μεγάλες αποσκευές. Κάνε τσατ μαζί τους στην ιστοσελίδα τους και μάθε τι ακριβώς πρέπει να πληρώσεις.

#8   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2019 - 08:35

Σαν χώρος ναι αμπάρι θεωρείται, όμως οι συνθήκες μεταφοράς των εμπορευμάτων στα cargo planes δεν έχουν καμια σχέση με τις συνθήκες των που ταξιδεύουν οι αποσκευές μας στα αεροπλάνα που χρησιμοποιουμε ως επιβάτες  (δηλ. χαμηλή θερμοκρασία, υγρασία κτλ). 

 

Τα σπασμένα και ανοιγμένα σου δέματα με ποια εταιρεία τα έλαβες; Αν θες μας λες για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι να αποφεύγουμε. 

 

Η DHL στέλνει Ελλάδα με cargo planes μέσω Γερμανίας -δεν υπάρχει το "απ όπου νομίζουν καλύτερα", έχουν πολύ συγκεκριμένα πλάνα μεταφορών εμπορευμάτων. Αν κάτι είναι κοντά στη βάση της, ναι τα πηγαίνει οδικώς μέχρι εκει. Αν υπάρχει άλλη αεροπορική βάση, και έχει απόσταση άνω των 500χμ το στέλνουν με αεροπλάνο. Το πιο πιθανό είναι οτι θα παει Ολλανδία - Γερμανία - Ελλάδα με αεροπλάνο (σου το λένε και στο τηλέφωνο). Ακόμη, με το tracking history καταλαβαίνεις αν όντως το δέμα σου πετάει ή έρχεται οδικώς από τα transit times. 

 

 

 

Στις μεταφορικές όλο το αεροπλάνο ειναι ένα αμπάρι άρα ουδέν σχόλιο. Μου έχουν έρθει κατεστραμμένα πακέτα αλλα και ανοιγμένα. Θα προτιμούσα να εχω ένα τέτοιο μηχάνημα μαζί μου και να το το ελέγχω μέχρι και την τελευταία στιγμή. Οι συσκευασίες εξάλλου των αιμακ αντέχουν αρκετά. Η DHL εχει πολλές βάσεις διανομής και θα το στείλει απο οποίου νομίζουν καλύτερα. Ο υπολογιστής μπορεί να πάει αθήνα απο οπουδήποτε στην Ευρώπη η και μέρος της αποστολής να ειναι οδικό.
Και η Ράιαν δεχθείτε μεγάλες αποσκευές. Κάνε τσατ μαζί τους στην ιστοσελίδα τους και μάθε τι ακριβώς πρέπει να πληρώσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/07/2019 - 08:38


#9   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 08:51

Σαν χώρος ναι αμπάρι θεωρείται, όμως οι συνθήκες μεταφοράς των εμπορευμάτων στα cargo planes δεν έχουν καμια σχέση με τις συνθήκες των που ταξιδεύουν οι αποσκευές μας στα αεροπλάνα που χρησιμοποιουμε ως επιβάτες (δηλ. χαμηλή θερμοκρασία, υγρασία κτλ).

Τα σπασμένα και ανοιγμένα σου δέματα με ποια εταιρεία τα έλαβες; Αν θες μας λες για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι να αποφεύγουμε.

Η DHL στέλνει Ελλάδα με cargo planes μέσω Γερμανίας -δεν υπάρχει το "απ όπου νομίζουν καλύτερα", έχουν πολύ συγκεκριμένα πλάνα μεταφορών εμπορευμάτων. Αν κάτι είναι κοντά στη βάση της, ναι τα πηγαίνει οδικώς μέχρι εκει. Αν υπάρχει άλλη αεροπορική βάση, και έχει απόσταση άνω των 500χμ το στέλνουν με αεροπλάνο. Το πιο πιθανό είναι οτι θα παει Ολλανδία - Γερμανία - Ελλάδα με αεροπλάνο (σου το λένε και στο τηλέφωνο). Ακόμη, με το tracking history καταλαβαίνεις αν όντως το δέμα σου πετάει ή έρχεται οδικώς από τα transit times.

Στην αποθήκη του αεροπλάνου κατα τη μεταφορά επικρατούν συνθήκες καμπίνας θέλω να πιστεύω γιατί εκτός απο εμπορεύματα μπαίνουν και μεγάλου μεγέθους ζώα στον ίδιο ακριβώς χώρο στα κλουβια τους. Υγρασία και αλλα παρόμοια δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί ειναι μέρος του ίδιου αεροσκάφους άντε ίσως λίγο πιο χαμηλή θερμοκρασία. Αλλα ας μας διαφωτίσει κάποιος που πραγματικά ξέρει. Όλα αυτά τα χρονια δεν είχα πρόβλημα με πράγματα η βαλίτσες που ταξίδευαν με εμένα.
Προτιμάω μια απευθείας μεταφορά μαζί μου παρά να κάνει τον γύρο της Ευρώπης.
Εταιρία δεν θα πω ποια γιατί ότι εχει συμβεί σε μένα μπορεί σε άλλον να μην εχει συμβεί.
Είπαμε ειναι μεταφορές. Δεν τα προσέχουν εκτός και αν έχουν ασφάλεια η κάτι τέτοιο.
Καλύτερα το παληκαρι να ρωτήσει την αεροπορική και να το εχει μαζί του. Πιο φτηνά θα του βγει.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 25/07/2019 - 08:55


#10   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 09:29

Εγώ θα σου έλεγα να αγοράσεις και άλλες αποσκευές με τη ryanair και βάζεις την μικρή αποσκευή στην αποθήκη και κρατάς το imac στο χέρι. Εδώ ένας έκλεισε θέση δίπλα του δεύτερο εισιτήριο https://driftingding...ryanair-flight/

 

https://discussions..../thread/7778277 εδώ κάποιος δίνει διαστάσεις μήπως μπορεί να περάσει ως χειραποσκευή. Γενικά όμως ρώτα τους γιατί υπάρχουν πολλά ήδη που για λόγους ασφαλείας δεν μπαίνουν κάτω και στα βάζουν χειραποσκευή ανεξαρτήτως διαστάσεων

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι με τη Ryanair που πετάω δεν μπορώ να βγάλω άκρη, γιατί είναι ιδιαίτερα αυστηρή με τις διαστάσεις. Και θα έχω ήδη τη μία χειραποσκευή μου στην οποία δυστυζως ο iMac δε χωράει...



#11   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 09:29

Να διορθώσω ότι δεν τον μετέφερα σαν χειραποσκευή αλλα σαν αποσκευή στη στοίβα του αεροσκάφους. Απλά τον χαρακτήρισαν εύθραυστο και μπήκε απο ειδική πιο μεγάλη είσοδο για ογκώδης αποσκευές για σκανάρισμα στους ιμαντες και προς το αεροπλάνο . Καμία επιπλέον χρέωση δεν υπήρξε αλλα έχουν αλλάξει πολλά απο τότε.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 25/07/2019 - 09:32


#12   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2019 - 10:37

Οι συνθηκες των αεροπλανων που πεταμε ως επιβατες εκει που μεταφερουν τις αποσκευες διαφερουν και εξαρτωνται και απο τα αεροσκαφη αλλα και απο το τι μεταφερουν καθε φορα. Οταν μεταφερουν ζωα -εστω και ενα, το περιβαλλον ρυθμιζεται αναλογως.

Αυτες ειναι οι τιμες θερμοκρασιας στο χωρο των αποσκευων στα Airbus:
Minimum selector setting: 5 °C (41 °F)
Maximum selector setting: 25 °C (79 °F)
Middle position: 15 °C (60 °F)

Και αυτο το λεει επισημα πιλοτος αεροσκαφους:
We can set the temperature in the back cargo compartment (the "hold" or the "bulk" we call it) between 5 degrees Celsius and 25 degrees Celsius. The normal position for the selector is around 15 degrees Celsius. If we are notified that we carry a pet, which would normally be loaded in that hold, we will normally set the selector around 20 to 22 degrees Celsius.






Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#13   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 20:08

Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα! Η DHL ήθελε 185 ευρώ για να το στείλω, οπότε έκανα αυτό που πρότεινε αρχικά ο φίλος astalavista και μετέπειτα ο φίλος conili. Μίλησα με το support chat της Ryan και μου είπαν ότι εάν κλείσω θέση δίπλα μου με εισιτήριο κανονικά τοποθετώντας στο όνομα "EXTRA ITEM" και στο επίθετο "SEAT" μπορώ να έχω κανονικά τον iMac στην καμπίνα μαζί μου στη δίπλα θέση. Μου βγήκε 80 ευρώ φθηνότερα (100 ευρώ το εισιτήριο), οπότε νομίζω ότι είναι η καλύτερη και πιο νόμιμη λύση, μιας και το πρότειναν από το chat. Έτσι θα έχω τον υπολογιστή δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της πτήσης που θεωρώ ότι είναι το καλύτερο σενάριο. Ελπίζω να χωρέσει το κουτί, μιας και από την ίδια την Apple, έρχεται με έξτρα αμπαλάζ γυρω από το κουτί του iMac. Θα δω αν θα κρατήσω το έξτρα χαρτοκούτι και θα ενημερώσω φυσικά μόλις φτάσω Ελλάδα.


Τελευταία επεξεργασία από: alexandros4, 25/07/2019 - 20:13


#14   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 25/07/2019 - 20:50

Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα! Η DHL ήθελε 185 ευρώ για να το στείλω, οπότε έκανα αυτό που πρότεινε αρχικά ο φίλος astalavista και μετέπειτα ο φίλος conili. Μίλησα με το support chat της Ryan και μου είπαν ότι εάν κλείσω θέση δίπλα μου με εισιτήριο κανονικά τοποθετώντας στο όνομα "EXTRA ITEM" και στο επίθετο "SEAT" μπορώ να έχω κανονικά τον iMac στην καμπίνα μαζί μου στη δίπλα θέση. Μου βγήκε 80 ευρώ φθηνότερα (100 ευρώ το εισιτήριο), οπότε νομίζω ότι είναι η καλύτερη και πιο νόμιμη λύση, μιας και το πρότειναν από το chat. Έτσι θα έχω τον υπολογιστή δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της πτήσης που θεωρώ ότι είναι το καλύτερο σενάριο. Ελπίζω να χωρέσει το κουτί, μιας και από την ίδια την Apple, έρχεται με έξτρα αμπαλάζ γυρω από το κουτί του iMac. Θα δω αν θα κρατήσω το έξτρα χαρτοκούτι και θα ενημερώσω φυσικά μόλις φτάσω Ελλάδα.


Ακούγεται περίεργο διότι, οποίος έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο γνωρίζει ότι κατά την διάρκεια τις απογειώσεις/προσγειώσεις δεν επιτρέπεται να τοποθετείς οτιδήποτε σε άδειο κάθισμα διότι δεν μπορεί να δεθεί με ζώνη. Έπεισες όλα τα αντικείμενα/τσάντες πρέπει να χωράνε κάτω από το μπροστινό κάθισμα και να μην εμποδίζουν την έξοδο κάποιου που κάθετε σε παράθυρο.

Ίσως θα πρέπει να περιγράψεις το μέγεθος του κουτιού διότι η Rain θα σου πουλήσει το εισιτήριο αλλά όταν εμφανιστείς για επιβίβαση θα σε αναγκάσουν να δώσεις το κιβώτιο σαν αποσκευή !!!

#15   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2019 - 21:22

Ακούγεται περίεργο διότι, οποίος έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο γνωρίζει ότι κατά την διάρκεια τις απογειώσεις/προσγειώσεις δεν επιτρέπεται να τοποθετείς οτιδήποτε σε άδειο κάθισμα διότι δεν μπορεί να δεθεί με ζώνη. Έπεισες όλα τα αντικείμενα/τσάντες πρέπει να χωράνε κάτω από το μπροστινό κάθισμα και να μην εμποδίζουν την έξοδο κάποιου που κάθετε σε παράθυρο.
Ίσως θα πρέπει να περιγράψεις το μέγεθος του κουτιού διότι η Rain θα σου πουλήσει το εισιτήριο αλλά όταν εμφανιστείς για επιβίβαση θα σε αναγκάσουν να δώσεις το κιβώτιο σαν αποσκευή !!!

To extra χαρτόκουτο αγκαλιάζει το κανονικό κουτί για να προστατέψει την συσκευασία δεν δίνει έξτρα όγκο . Δεν πρέπει να ειναι όμως κανονικές διαστάσεις σε όλη τη συσκευασία. Το πάνω μέρος ειναι πιο στενό και η βάση πιο φαρδιά. Άρα πιστεύω ότι θα μπορούσε να χωρέσει και ανάμεσα στη θέση στο πάτωμα με την μπροστινή. Μην κλείσεις με τίποτα θέσεις σε εξόδους κινδυνου. Απαγορεύεται να υπάρχουν αντικείμενα κατα την προσγείωση και την απογείωση εκεί . Παλιότερα η Ράιαν κρατούσε τις δυο τελευταίες σειρές για να τις γεμίσει με αποσκευές που δεν χωρούσαν στις καπελιέρες. Το εχω ζήσει και αυτό.
Οι μπροστινές θέσεις πρέπει να έχουν μερικά έκαστα περισσότερη απόσταση η μια απο την άλλη απο τις πίσω αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 25/07/2019 - 21:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες