Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΣΚΛΗΡΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΜΕΣΩ MAC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 08:07

Καλημέρα,
Προσπάθησα μεταξύ δύο εξωτερικών δίσκων να μεταφέρω φωτογραφίες μέσω Mac και δεν μπορώ.
Υπάρχει τρόπος ;;;
Να αναφέρω ότι προέρχομαι από Windows laptop όπου εκεί δεν είχα πρόβλημα και να αναφέρω ότι οι δυο εξωτερικοί δίσκοι έχουν από 1 TB αρχεία για την περίπτωση που μου πει κάποιος ότι πρέπει να γίνουν format και οι δύο για να λειτουργήσει.
Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/08/2019 - 08:29

το έχω κάνει με ταινίες αυτό που λες, γίνεται, αλλά έχω εγκατεστημένο το NTFS for Mac της Paragon.

Αλλά αν έχω καταλάβει καλά, με τις τελευταίες εκδόσεις του macOS δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις δουλειά με δίσκους φορμαρισμένους με ΝΤFS



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2019 - 08:29

Κατά βάση, οι δίσκοι πρέπει να είναι σε HFS+ format. Αν τυχόν θελήσεις να τους φορμάρεις τώρα, όλα

όσα περιέχουν θα διαγραφούν.

 

Για μεταφορά των φωτό, δες το άρθρο.


vires acquirit eundo


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2019 - 08:54

Οι δυνατότητες για sharing εξωτερικών δίσκων μεταξύ Mac & PC, αναφέρονται στο άρθρο και ισχύουν για κάθε macOS version. 

 
Αν λοιπόν θέλεις να κρατήσεις το format των δίσκων ως έχει, δεν υπάρχει κανένα θέμα μιας και το Paragon δουλεύει άψογα.
 
Όσο αφορά στην μεταφορά αρχείων με terminal command σε NTFS formatad δίσκους δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό, μιας
και δεν μου έχει τύχει η περίπτωση.  Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.

vires acquirit eundo


#5   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 08:56

Προσπάθησα επίσης να μεταφέρω φωτογραφίες από το iphone μέσω Mac στον εξωτερικό σκληρό και δεν μπορούσα.
Δεν με άφηνε να επιλέξω τον εξωτερικό σκληρό γιατί προφανώς δεν είναι φορμαρισμένος να δουλεύει με mac.
Όμως και οι δυο σκληροί που έχω έχουν πολλά αρχεία, ταινίες και φωτό που άμα τον κάνω format θα χαθούν.
Εάν κατεβάσω το προγραμμα που αναφέρεις λογικά θα δουλεύει, έτσι ;;
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να δουλεύουν οι εξωτερικοί σκληροί και με Mac και με Windows ???

#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2019 - 09:06

Πάρε έναν δίσκο των 2-3ΤΒ, φορμάρισε τον σε HFS+, μεταφέρεις σε αυτόν τα αρχεία και είσαι άρχοντας !. 


vires acquirit eundo


#7   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/08/2019 - 09:10

Μπορείς να τον φορμάρεις σε exfat θα δουλεύει και στα δύο λειτουργικά.



#8   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 09:18

Και να πάρω έναν καινούργιο και να τον κάνω format για να δουλεύει με mac, πως θα μεταφέρω σε αυτόν ότι θέλω από τους άλλους δυο που δεν με αφήνει να τους επιλέξω ;;;

#9   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 09:20

Sorry παιδιά, δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις πριν στείλω το τελευταίο μήνυμα.
Με καλύψατε, ευχαριστώ πολύ.

#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2019 - 10:36

Τόσο ογκώδη αλλά και προφανώς σημαντικά αρχεία, θα ήταν φρόνιμο να ενταχθούν στο Time Machine backup

σου. Δηλαδή αν τυχόν ο δίσκος τερματίσει, έχουν χαθεί οριστικά.

 

Πέρα από αυτό ίσως σκεφθείς να μεταφέρεις την Photo Library του συστήματος στον εξωτερικό  δίσκο, προσθέτοντας

σε αυτήν και τις φωτογραφίες που φυλάσσονται τώρα στους δυο δίσκους. Η επιλογή σου δίνει τουλάχιστον το πλεονέκτημα

ότι οι φωτό που παίρνεις με το κινητό συγχρονίζονται αυτόματα με την Photo Library και είναι διαχειρίσιμες απ' ευθείας από

το Mac.

 

Επιπλέον, για τα αρχεία σου μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο-alias του Home Folder σου. Προσθέτεις σε αυτόν και τα αρχεία

των εξωτερικών δίσκων, οπότε είναι και αυτά διαχειρίσιμα απ' ευθείας από το Mac.

 

Προϋπόθεση για τα πιο πάνω, ο εξωτερικός δίσκος πρέπει να είναι σε HFS+ format.


vires acquirit eundo


#11   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 10:52

Στους σκληρούς έχω και φωτογραφίες από iphone που δεν είχαν επαρκή μνήμη στο παρελθόν και που τα έσβηνα στην συνέχεια από την συσκευή για να έχω χώρο.
Επίσης, παρόλο που έχω icloud οι φωτογραφίες που έχω τώρα στο κινητό δεν έχω επιλέξει να συγχρονίζονται με τον mac αλλά ούτε με το cloud.
Η σκέψη ήταν λοιπόν να μεταφέρω τις υφιστάμενες στον εξωτερικό σκληρό για διαγράψω τις διπλές ώστε στην συνέχεια να τις ανεβάσω στο cloud όλες.
Μετά να ενεργοποιήσω το cloud έτσι ώστε να ανεβαίνουν οι νέες φωτό στο cloud και στο mac.
Στο Mac όμως δεν θέλω να γίνονται save στον σκληρό του αλλά να πηγαίνουν κατευθείαν στον εξωτερικό.
Καταλαβαίνω από τα γραφόμενα ότι γίνεται αυτό ;;;
Το πρόβλημα που μένει να λύσω και μάλλον λύνεται με αυτό της Paragon είναι να δουλεύει ο υφιστάμενος εξωτερικός, να μπορώ να μεταφέρω δηλαδή τα αρχεία και τις φωτογραφίες άνετα κάτι που windows laptop γινόταν.

#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2019 - 11:05

Ναι, με ενεργοποιημένη την Photo Library σε εξωτερικό δίσκο, οι φωτό φυλάσσονται μόνο σε αυτήν.

 

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου υποδείξω κάτι, θα πρέπει να πειραματισθείς. :)


vires acquirit eundo


#13   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/08/2019 - 18:46

Καλησπέρα, κατέβασα αυτό της Paragon Και μπορώ και αντιγράφω ότι θέλω.Το πρόβλημα είναι όμως ότι δεν διαβάζει τις διπλές φωτογραφίες ή αρχεία.
Δηλαδή, πάω να μεταφέρω φωτογραφίες που έχω από το Iphone στον εξωτερικό σκληρό και εάν υπάρχουν διπλές ( ίδιες) τις μεταφέρει κανονικά.
Στα Windows σε ρώταγε, βρέθηκαν τόσες dublicate, θέλεις να στις περάσω;;
Εδώ δεν παίζει αυτό, εκτός εάν υπάρχει άλλος τρόπος.
Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω βρει είναι να κατεβάσω μια εφαρμογή που θα μου βρίσκει τις διπλές αφού τις έχω μεταφέρει.

#14   kintaros71

kintaros71

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/08/2019 - 00:10

Δεν ξέρω αν αγόρασες καινούριο δίσκο. Αν πάρεις να αγοράσεις Seagate και να κατεβάσεις από το site το paragon για Mac & για windows.(μόνο με δίσκο seagate δωρεάν ) για κάθε υπολογιστή το ανάλογο. Φορμαρισε τον σε οποίο λειτουργικό θέλεις mac η windows και είσαι έτοιμος. Τον βάζεις σε οποίο υπολογιστή θέλεις και κάνε ότι εγγραφές θέλεις. Εγώ αυτό έχω κάνει (επίσεις και ο maxtor τον έχει αγοράσει η seagate είναι το ίδιο)

#15   thenightmanager

thenightmanager

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/08/2019 - 08:06

Το θέμα μου είναι οι διπλές φωτογραφίες και γενικότερα δίπλα αρχεία.
Ανεξάρτητα τι σκληρό δίσκο έχεις, δεν τα διαβάζει..
Μόνο αφού κανείς ότι μεταφορά θες, θα πρέπει να βρεις ένα app που διαβάζει τα δίπλα για να τα κανείς delete στην συνέχεια.Εξαιρετικα χρονοβόρο και ανούσιο.
Δεν υπάρχει τρόπος ;;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες