Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Εφαρμογή για χειρόγραφες σημειώσεις ipad + pencil στα ελληνικά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/08/2019 - 15:52

Κάποιος να γνωρίζει εφαρμογή με αναγνώριση ελληνικών μέσω OCR? Έχω επικοινωνήσει με πολλούς προγραμματιστές όπως notability notes plus κλπ και μου τα μασάνε λέγοντας εν συντομία πως δεν υπάρχει παρόλο που την έχουν στις γλώσσες.

 

Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσω χωρίς να πληρώσω 15+ ευρώ για μια εφαρμογή για να δω πω δεν έχει; ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/08/2019 - 20:43

Και εγώ έψαχνα αλλά δεν βρήκα κάτι δυστυχώς.

#3   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 12:08

Έχω βρει την Selvy Penscript. Έχει Ελληνικά, αλλά δεν έχει και την καλύτερη αναγνώριση. Μερικά γράμματα δεν τα πιάνει με τίποτα. 

Προσθέτει ένα νέο πληκτρολόγιο, επί της ουσίας, που το επιλέγεις και εμφανίζεται ένα πλαίσιο στο κάτω μέρος της οθόνης. Εκεί γράφεις και τα μετατρέπει σε κείμενο.

 

Εδώ έχω να πω πως στο tabs6 ήταν πολύ καλύτερη η λειτουργία και ήταν ήδη ενσωματωμένη στο software.



#4   DrLou

DrLou

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/10/2019 - 12:24

Δοκίμασε το Nebo. Δεν μου αρέσει πολυ σαν notebook για να κραταω σημειώσεις αλλα το OCR του στα Ελληνικά ειναι εντυπωσιακό..!

 

Στην αρχή έχει μόνο την αγγλική περασμένη αλλά αν πας ρυθμίσεις μπορείς να κατεβάσεις και τα ελληνικά. Απλά το OCR δουλευει σε μια γλωσσα καθε φορα.. Επιλέγεις στην αρχη μολις φτιάχνεις νέο Notebook για σημειώσεις τι γλώσσα θέλεις κ το κλειδώνει σε αυτή.


Τελευταία επεξεργασία από: DrLou, 29/10/2019 - 12:27


#5   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/10/2019 - 13:25

Ναι. Ξέχασα να ενημερώσω. Είχα ρωτήσει την εταιρεία αν υποστηρίζουν ελληνικά  και ούτε αυτοί δεν ήξεραν.

Φοβερό εργαλείο, ελληνικά φουλ και εξισώσεις κλπ

 

 

Δοκίμασε το Nebo. Δεν μου αρέσει πολυ σαν notebook για να κραταω σημειώσεις αλλα το OCR του στα Ελληνικά ειναι εντυπωσιακό..!

 

Στην αρχή έχει μόνο την αγγλική περασμένη αλλά αν πας ρυθμίσεις μπορείς να κατεβάσεις και τα ελληνικά. Απλά το OCR δουλευει σε μια γλωσσα καθε φορα.. Επιλέγεις στην αρχη μολις φτιάχνεις νέο Notebook για σημειώσεις τι γλώσσα θέλεις κ το κλειδώνει σε αυτή.



#6   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 14:40

Δοκίμασε το Nebo. Δεν μου αρέσει πολυ σαν notebook για να κραταω σημειώσεις αλλα το OCR του στα Ελληνικά ειναι εντυπωσιακό..!

 

Στην αρχή έχει μόνο την αγγλική περασμένη αλλά αν πας ρυθμίσεις μπορείς να κατεβάσεις και τα ελληνικά. Απλά το OCR δουλευει σε μια γλωσσα καθε φορα.. Επιλέγεις στην αρχη μολις φτιάχνεις νέο Notebook για σημειώσεις τι γλώσσα θέλεις κ το κλειδώνει σε αυτή.

 

Ναι. Ξέχασα να ενημερώσω. Είχα ρωτήσει την εταιρεία αν υποστηρίζουν ελληνικά  και ούτε αυτοί δεν ήξεραν.

Φοβερό εργαλείο, ελληνικά φουλ και εξισώσεις κλπ

Μπορώ να στείλω email πχ γράφοντας χειρόγραφα και μετατρέποντάς το σε ψηφιακό κείμενο?

Δεν με ενδιαφέρει μόνο να κρατάω σημειώσεις.

Το εμφανίζει σαν πρόσθετο πληκτρολόγιο σε οποιαδήποτε εφαρμογή? Η μόνο μέσα στην ίδια εφαρμογή δουλεύει?

 

Εντωμεταξύ το είχα δει αλλά το απέρριψα γιατί πίστευα πως δεν υποστηρίζει ελληνικά...



#7   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/10/2019 - 15:19

Μπορώ να στείλω email πχ γράφοντας χειρόγραφα και μετατρέποντάς το σε ψηφιακό κείμενο?

Δεν με ενδιαφέρει μόνο να κρατάω σημειώσεις.

Το εμφανίζει σαν πρόσθετο πληκτρολόγιο σε οποιαδήποτε εφαρμογή? Η μόνο μέσα στην ίδια εφαρμογή δουλεύει?

 

Εντωμεταξύ το είχα δει αλλά το απέρριψα γιατί πίστευα πως δεν υποστηρίζει ελληνικά...

Δεν ξέρουν να πουλάνε,...

 

Αν κατάλαβα σωστά μπορείς να το κάνεις για τη χρήση που θες. Η μετατροπή γίνεται κατευθείαν με το που γράφεις και ή θα κάνες αντιγραφή επικόλληση στο mail app ή θα στείλεις το αρχείο σε μορφή pdf.

Αναγνωρίζει σχήματα, flowchart, εξισώσεις. Το μόνο μείον που είδα πως πολλές δεν έχουν είναι να έχες safari στη μισή οθόνη, nebo στην άλλη και να "σύρεις" ένα αρχείο/φωτογραφία/link/κείμενο. Αυτό που για μένα είναι το μεγαλύτερο ατού ενός ipad ούτε ξέρω πως λέγεται, αλλά το έχει το notability, δεν το διαφημίζει η apple και δεν ξέρω πως να το ζητάω

 

Φυσικά το nebo είναι και για άλλα λειτουργικά οπότε έχεις sync


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 29/10/2019 - 15:19


#8   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 15:27

Οπότε, αν κατάλαβα σωστά, δεν είναι ένα extra πληκτρολόγιο, που προστίθεται στα ήδη υπάρχοντα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όποια εφαρμογή ανοίξεις πληκτρολόγιο.

Είναι λίγο μπέρδεμα να το γράφεις σε μια εφαρμογή και μετά να κάνεις copy, σε mail app, ή σε imessage κλπ.

 

Θα ήθελα πχ να ανοίξω το σαφάρι και να γράψω την αναζήτηση που θέλω να κάνω και να το αναγνωρίσει. Η να συντάξω ένα email και λέξη λέξη να το αναγνωρίζει.

Μάλλον αυτό δεν γίνεται.



#9   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/10/2019 - 16:03

Όχι, η nebo είχε μια εφαρμογή που όμως απέσυρε

 

Προτείνω αυτό με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει

https://apps.apple.c...pt/id1027637212

 

Διαφορετικά απλά ένα τρίτο πληκτρολόγιο google keyboard με swipe



#10   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 16:21

Ναι αυτήν εχω βάλει και Εγω. Δουλεύει δεν Μπορώ να Πω, αλλά στα ελληνικά έχει Μια δυσκολία. Σε μερικές περιπτώσεις γυρνάς αναγκαστικά στο πληκτρολόγιο


Sent from my iPad using Tapatalk

#11   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/10/2019 - 20:40

Ναι αυτήν εχω βάλει και Εγω. Δουλεύει δεν Μπορώ να Πω, αλλά στα ελληνικά έχει Μια δυσκολία. Σε μερικές περιπτώσεις γυρνάς αναγκαστικά στο πληκτρολόγιο


Sent from my iPad using Tapatalk

Συγγνώμη που επιμένω.. Μήπως να δεις καλύτερα το dictation? υπαγορεύω και ελληνικά και αγγλικά ταυτόχρονα και μου δουλεύει άψογα



#12   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 20:53

Συγγνώμη που επιμένω.. Μήπως να δεις καλύτερα το dictation? υπαγορεύω και ελληνικά και αγγλικά ταυτόχρονα και μου δουλεύει άψογα


Σ'ευχαριστώ που επιμένεις :)
Το dictation είναι για υπαγόρευση. Χρησιμοποιώ την native εφαρμογή της apple με πολύ καλά αποτελέσματα.
Εγώ θέλω εφαρμογή για το apple pencil.
Την απάντηση την γράφω με το Nebo. - [emoji2]
Επιβεβαιώνω την εξαιρετική αναγνώριση της γραφής και την μετατροπή σε κείμενο.
Απλά πρέπει να κάνεις copy- paste αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις Το κείμενο σε αλλη εφαρμογή.



Sent from my iPad using Tapatalk

#13   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/10/2019 - 21:45

Το myscript nebo?

#14   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/10/2019 - 22:10

Το myscript nebo?

Ναι γι αυτό μιλάμε. Το αγόρασα και δουλεύει μια χαρά.



#15   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/10/2019 - 22:39

Ok ευχαριστώ θα το αγοράσω και εγώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες