Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγραφή CD


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 11:34

5.3.3 (5036) είναι η έκδοση που έχω. Δεν μου εμφανιζει την έκδοση που αναφέρεις, πιθανόν λόγω High Sierra.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές. Θα ψάξω μήπως βρω κάποιον οδηγό και πιθανόν να το κάνω.

Μία τελευταία ερώτηση.....ανέφερες το Reinstall του MacOs. Αυτό δεν θα βοηθούσε στην περίπτωση μου; Και αν το κάνω, χάνω τα πάντα όπως στο Clean install;

Ναι, το Full Access είναι για Mojave και πάνω. Αυτό μου διέφυγε.

Το Reinstall πιθανότατα θα βοηθήσει. Δεν χάνεις τίποτα από αρχεία. Δεν έχει καμία σχέση με το clean install.

Δοκίμασε όμως πρώτα εάν το πρόβλημα αναπαράγεται και σε διαφορετικό account.

Και μια δοκιμή από Safe Mode.

 

Edit: Το σύστημά σου πρέπει πρώτα να καθαριστεί! Διαφορετικά τα προβλήματα θα συνεχιστούν. Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το Reinstall θα διορθώσει την κατάσταση. Αυτό εξαρτάται από τον βαθμό που έχει υποστεί αλλοιώσεις το σύστημα.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 22/09/2019 - 11:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 12:06

Έκανα δοκιμή σε Safe Mode και συνεχίζει το πρόβλημα εγγραφής.

Άρα η μόνη λύση είναι το Clean install. Οκ θα ψάξω να βρω κάποιον οδηγό και ο θεός βοηθός.

Σε ευχαριστώ πολύ

#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/09/2019 - 12:07

Θα σου έλεγα να ελέγξεις την λειτουργικότητα του DVD drive και συγκεκριμένα τον φακό του, στον οποίο

μετά από τόσα χρόνια ενδέχεται να έχουν επικαθίσει σκόνη/ρύποι που παρεμποδίζουν την ανάγνωση.

 

Δοκίμασε λοιπόν ένα lens cleaner ίσως βοηθήσει, μιας και η αποτελεσματικότητα του είναι περιορισμένη.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 22/09/2019 - 12:08

vires acquirit eundo


#19   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 12:35

Έκανα δοκιμή σε Safe Mode και συνεχίζει το πρόβλημα εγγραφής.

Άρα η μόνη λύση είναι το Clean install. Οκ θα ψάξω να βρω κάποιον οδηγό και ο θεός βοηθός.

Σε ευχαριστώ πολύ

Clean install θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε. Μόνο έτσι θα επανέλθει σε κανονική λειτουργεία το σύστημά σου.

Τώρα όσο για την αποτυχία εγγραφής, όπως πολύ σωστά επισημαίνει και ο φίλος giodis μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο DVD drive. Μπορεί να έχει κάποια εμπλοκή. Τίποτα δεν αποκλείεται.

Ξεκίνα όμως από το Software σαν πρώτη προσέγγιση του προβλήματος.



#20   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:09

Οκ, παρήγγειλα ενα lens cleaner, όπως αναφέρει ο φίλος giodis να το δοκιμάσω και θα κάνω και το clean install.

 

@giodis γνωριζεις αν υπαρχουν καπου συγκεντρωμενες πληροφοριες με τα βηματα του clean install? Επισης, λόγω κάποιου προβήματος με τον σκληρο που είχα για Time machine backup, πρέπει να αγοράσω άλλον δίσκο για να τον σετάρω για backup πριν κάνω το clean install;



#21   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:23

Οκ, παρήγγειλα ενα lens cleaner, όπως αναφέρει ο φίλος giodis να το δοκιμάσω και θα κάνω και το clean install.

 

@giodis γνωριζεις αν υπαρχουν καπου συγκεντρωμενες πληροφοριες με τα βηματα του clean install? Επισης, λόγω κάποιου προβήματος με τον σκληρο που είχα για Time machine backup, πρέπει να αγοράσω άλλον δίσκο για να τον σετάρω για backup πριν κάνω το clean install;

Ένας σκληρός δίσκος έτσι κι αλλιώς σου είναι απαραίτητος. Το να πάρεις backup ένα προβληματικό σύστημα, νομίζω ότι δεν έχει νόημα. Ξεκίνα τη χρήση του Time Machine αφού κάνεις το clean install.

Το σετάρισμά του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από το Disk Utility κάνεις format τον δίσκο σε HFS+.

Οδηγοί υπάρχουν άπειροι στο Internet. Κάνε μια αναζήτηση.

Η πιο γρήγορη μέθοδος είναι να κάνεις boot στο Internet Recovery, διαγραφή τον δίσκο και στην συνέχεια εγκατάσταση το λειτουργικό.

Ο άλλος τρόπος είναι να δημιουργήσεις ένα USB με το λειτουργικό αφού πρώτα το κατεβάσεις από το App Store. Αυτή είναι και η πιο σίγουρη μέθοδος καθώς το Internet έτσι και κάνει διακοπή θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή.



#22   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:25

Μου εμφανίζει το παρακάτω error:

 

https://imgur.com/qbZBYtJ



#23   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:29

Μου εμφανίζει το παρακάτω error:

 

https://imgur.com/qbZBYtJ

Από το Disk Utility, κάνε format τον δίσκο και μετά πάτα το First Aid.

Σε περίπτωση που πάρεις και πάλι το ίδιο error από το Time Machine αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα και πρέπει να τον αντικαταστήσεις.



#24   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:30

Ένας σκληρός δίσκος έτσι κι αλλιώς σου είναι απαραίτητος. Το να πάρεις backup ένα προβληματικό σύστημα, νομίζω ότι δεν έχει νόημα. Ξεκίνα τη χρήση του Time Machine αφού κάνεις το clean install.

Το σετάρισμά του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από το Disk Utility κάνεις format τον δίσκο σε HFS+.

Οδηγοί υπάρχουν άπειροι στο Internet. Κάνε μια αναζήτηση.

Η πιο γρήγορη μέθοδος είναι να κάνεις boot στο Internet Recovery, διαγραφή τον δίσκο και στην συνέχεια εγκατάσταση το λειτουργικό.

Ο άλλος τρόπος είναι να δημιουργήσεις ένα USB με το λειτουργικό αφού πρώτα το κατεβάσεις από το App Store. Αυτή είναι και η πιο σίγουρη μέθοδος καθώς το Internet έτσι και κάνει διακοπή θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή.

Με ενδιαφέρει να μην χάσω φωτογραφίες (αν και συγχρονίζουν με το Photos άρα είμαι οκ;) και κάποια αρχεία pdf. Αν όντως είιμαι καλυμμένος με το sync του Photos και τα αρχεία μπορώ να τα πάρω με ένα στικάκι, τότε αν το σκέφτομαι σωστά, μπορώ να προχωρήσω στο clean install. Σωστά;



#25   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:30

Από το Disk Utility, κάνε format τον δίσκο και μετά πάτα το First Aid.

Σε περίπτωση που πάρεις και πάλι το ίδιο error από το Time Machine αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα και πρέπει να τον αντικαταστήσεις.

οκ θα το κανω τωρα

 

Edit: Σε τί φορμάτ να το κάνω; Μου ζητάει να επιλέξω απο μια λιστα


Τελευταία επεξεργασία από: sakissalonika, 22/09/2019 - 13:31


#26   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:32

Με ενδιαφέρει να μην χάσω φωτογραφίες (αν και συγχρονίζουν με το Photos άρα είμαι οκ ;) και κάποια αρχεία pdf. Αν όντως είιμαι καλυμμένος με το sync του Photos και τα αρχεία μπορώ να τα πάρω με ένα στικάκι, τότε αν το σκέφτομαι σωστά, μπορώ να προχωρήσω στο clean install. Σωστά;

Αν όλα αυτά τα αρχεία σου συγχρονίζουν με κάποια cloud υπηρεσία (π.χ. iCoud) τότε δεν έχεις πρόβλημα. Για ασφάλεια όμως καλό θα ήταν να τα κρατήσεις και σε κάποιον δίσκο ή USB stick. Γνώμη μου.



#27   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2019 - 13:38

 

Edit: Σε τί φορμάτ να το κάνω; Μου ζητάει να επιλέξω απο μια λιστα

MacOS Extended (Journaled)



#28   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2019 - 14:08

Μόλις έκανα erase και First Aid τον δίσκο και τώρα λειτουργεί κανονικά και τρέχει επιτέλους το backup. 

Επόμενο βήμα να καθαρίσω τον φακό και μετά ενημερώνω και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο σας.



#29   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/09/2019 - 22:11

Τελικά η προσπάθεια να καθαριστεί ο φακός δεν έλυσε το πρόβλημα.
Κάποια στιγμή θα κάνω clean install στον iMac και φυσικά θα πάρω εξωτερικό cd/dvd writer να τελειώνω με αυτό.

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές σας.

#30   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2019 - 09:17

Τελικά η προσπάθεια να καθαριστεί ο φακός δεν έλυσε το πρόβλημα.
Κάποια στιγμή θα κάνω clean install στον iMac και φυσικά θα πάρω εξωτερικό cd/dvd writer να τελειώνω με αυτό.

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές σας.

Ανέκαθεν το cd writer των Mac ήταν επιεικώς απαράδεκτο από όλες τις απόψεις. Είχα κι εγώ τον iMac που έχεις και την είχα βγάλει με ένα dvd writer της Samsung το οποίο έχω ακόμα και δουλεύει. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες