Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook air 128gb ssd απο την μανα και 4TB Εξωτερικος.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 16:14

Ε τότε θα δεις πως σιγά σιγά δεν θα θες να πιάσεις windows! Εκτός αν είναι κάτι τόσο συγκεκριμένο που δεν υπάρχει σε μακ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

VideoReDO For windows. Δεν υπαρχει αντιστοιχο του σε mac  με το ιδιο γραφικο περιβαλλον ή εγω δεν κοιταξα καλα.
Το usb tv turner μου που εχω δουλευει μονο στα windows αλλα γι αυτο εχω τον σταθερο μου υπολογιστη οποτε μια χαρα και εδω ομως μπορει να βλεπω τηλεοραση και απο το macbook air μου καμια φορα σπανια βεβαια.
Το HandBrake υπαρχει και στο Mac.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2019 - 16:16

Καλησπερα οχι δεν ασχολουμαι με παιχνιδια καν.
 

Θα συμφωνήσω με την αρχική τοποθέτηση του Jimmakos. Καλύτερα σε έναν SSD.

 

Ο http://www.iphonehel...r/71210-giodis/δινει αναλυτικες οδηγιες βημα με βημα στα ελληνικα και επεξηγει.

Ποιες είναι αυτές οι οδηγίες; Δεν βλέπω κάτι. Εκτός από το προφίλ.



#18   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/09/2019 - 16:18

Τι τυποι υπαρχουν στα φορουμσ ρε παιδια ;
Πραγματικα απορο αν ειναι απο την δουλεια του παραπανου γιατι εγω θελω να περασω και windows για να εχω DUAL BOOT στο macbook air μου. ΣΚΕΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΟ ΜΟΥ ΡΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ αντε απο δω. Τι σε νοιαζει εσενα ;

Τι να κανεις φίλε μου υπάρχουν και αυτοί :P μην δίνεις σημασία.
Και εννοείτε ssd που σου προτείνει το παιδί πιο πίσω

Ε τότε θα δεις πως σιγά σιγά δεν θα θες να πιάσεις windows! Εκτός αν είναι κάτι τόσο συγκεκριμένο που δεν υπάρχει σε μακ.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά αφού θέλει να δοκιμάσει να βάλει παράθυρα ας το κάνει. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα είναι

Τελευταία επεξεργασία από: morganito, 25/09/2019 - 16:19


#19   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 16:55

Θα συμφωνήσω με την αρχική τοποθέτηση του Jimmakos. Καλύτερα σε έναν SSD.

 

Ποιες είναι αυτές οι οδηγίες; Δεν βλέπω κάτι. Εκτός από το προφίλ.

Εννωω οτι καποτε εβρησκα δικα του θεματα αναλυτικα για ετσι πραγματα βημα με βημα.



#20   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 16:56

Τι να κανεις φίλε μου υπάρχουν και αυτοί :P μην δίνεις σημασία.
Και εννοείτε ssd που σου προτείνει το παιδί πιο πίσω
Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά αφού θέλει να δοκιμάσει να βάλει παράθυρα ας το κάνει. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα είναι

Αν βαλω ssd ομως δεν θα εχω αρκετο χωρο για τα τις ταινιες μου που θα κατεβαζω.



#21   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2019 - 17:09

Εννωω οτι καποτε εβρησκα δικα του θεματα αναλυτικα για ετσι πραγματα βημα με βημα.

Οκ. Για Windows δεν ξέρω εάν θα βρεις όμως. Ο οδηγός που σου δίνει στην αρχή ο Jimmakos από τη σελίδα 9to5mac δεν εξυπηρετεί;

 

Αν βαλω ssd ομως δεν θα εχω αρκετο χωρο για τα τις ταινιες μου που θα κατεβαζω.

Τον SSD θα τον έχεις κυρίως για να τρέχει από αυτόν το λειτουργικό. Τις ταινίες σου μπορείς να τις έχεις σε έναν εξωτερικό. Όπως για παράδειγμα σε ένα partition του εξωτερικού δίσκου 4ΤΒ που ήδη διαθέτεις.



#22   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 19:35

Οκ. Για Windows δεν ξέρω εάν θα βρεις όμως. Ο οδηγός που σου δίνει στην αρχή ο Jimmakos από τη σελίδα 9to5mac δεν εξυπηρετεί;

 

Τον SSD θα τον έχεις κυρίως για να τρέχει από αυτόν το λειτουργικό. Τις ταινίες σου μπορείς να τις έχεις σε έναν εξωτερικό. Όπως για παράδειγμα σε ένα partition του εξωτερικού δίσκου 4ΤΒ που ήδη διαθέτεις.

Δεν με εξυπηρετα ο οδηγος που μ εδωσε ο jimmakos τζιμακκος φοβαμαι μην τα κανω σαλατα. Θελω ενα οδηγο γραμμενο στα ελληνικα αν ειναι δυνατον ή με οδηγιες στα ελληνικα.
Λογου του οτι τον σκληρο δισκο αυτο θα τον εχω οχι μονο στο macbook air μου αλλα και στον επιτραπεζιο μου υπολογιστη (windows) για μεταφορα δεδομενων.



#23   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2019 - 20:35

Δεν με εξυπηρετα ο οδηγος που μ εδωσε ο jimmakos τζιμακκος φοβαμαι μην τα κανω σαλατα. Θελω ενα οδηγο γραμμενο στα ελληνικα αν ειναι δυνατον ή με οδηγιες στα ελληνικα.
Λογου του οτι τον σκληρο δισκο αυτο θα τον εχω οχι μονο στο macbook air μου αλλα και στον επιτραπεζιο μου υπολογιστη (windows) για μεταφορα δεδομενων.

Δεν νομίζω να βρεις κάποιον οδηγό στα ελληνικά βήμα-βήμα. Οι περισσότεροι είναι στα αγγλικά. Της προκοπής εννοώ. Κάποιο βιντάκι από το YouTube ίσως; Τουλάχιστον να το βλέπεις και σαν διαδικασία.

Κάνε την προσπάθειά σου και ότι γίνει.

Καλή τύχη.

 

Edit: Προσπάθησε να παίξεις μπάλα σε ένα από τα δύο γήπεδα και όχι και στα δύο ταυτόχρονα. Παρέθεσε όλα τα στοιχεία με το τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής στο Mac σου.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 25/09/2019 - 20:39


#24   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 26/09/2019 - 14:03

Δεν νομίζω να βρεις κάποιον οδηγό στα ελληνικά βήμα-βήμα. Οι περισσότεροι είναι στα αγγλικά. Της προκοπής εννοώ. Κάποιο βιντάκι από το YouTube ίσως; Τουλάχιστον να το βλέπεις και σαν διαδικασία.

Κάνε την προσπάθειά σου και ότι γίνει.

Καλή τύχη.

 

Edit: Προσπάθησε να παίξεις μπάλα σε ένα από τα δύο γήπεδα και όχι και στα δύο ταυτόχρονα. Παρέθεσε όλα τα στοιχεία με το τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής στο Mac σου.

Καλησπερα το να το κανω και οτι γινει με τον οδηγο που μου εδωσε ο jimmakos δεν ειναι η σωστη λυση επειδη μην κακο λεω μην κακο πηγε κατι στραβα πως το επαναφερω το macbook air μ στην αρχικη του εργοστασιακη κατασταση ; δεν ειναι windows που θα πω οκ μικρο το κακο φορματ και επανεγκατασταση απο την αρχη και ολα μια χαρα. Με καταλαβενεις τωρα γιατι θελω ενα οδηγο στα ελληνικα γραμμενο ; Για να μαι βεβαιος πως ολα θα τα κανω σωστα αφου το macbook air μου το εχω φυσικα στην ελληνικη γλωσσα.


Τελευταία επεξεργασία από: thelos257, 26/09/2019 - 14:04


#25   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/09/2019 - 14:07

Καλησπερα το να το κανω και οτι γινει με τον οδηγο που μου εδωσε ο jimmakos δεν ειναι η σωστη λυση επειδη μην κακο λεω μην κακο πηγε κατι στραβα πως το επαναφερω το macbook air μ στην αρχικη του εργοστασιακη κατασταση ; δεν ειναι windows που θα πω οκ μικρο το κακο φορματ και επανεγκατασταση απο την αρχη και ολα μια χαρα. Με καταλαβενεις τωρα γιατι θελω ενα οδηγο στα ελληνικα γραμμενο ; Για να μαι βεβαιος πως ολα θα τα κανω σωστα αφου το macbook air μου το εχω φυσικα στην ελληνικη γλωσσα.

https://support.appl...p/mchlp1599/mac
Βασικά έχει και βιντεάκια στο youtube

Τελευταία επεξεργασία από: morganito, 26/09/2019 - 14:08


#26   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2019 - 14:47

Καλησπερα το να το κανω και οτι γινει με τον οδηγο που μου εδωσε ο jimmakos δεν ειναι η σωστη λυση επειδη μην κακο λεω μην κακο πηγε κατι στραβα πως το επαναφερω το macbook air μ στην αρχικη του εργοστασιακη κατασταση ; δεν ειναι windows που θα πω οκ μικρο το κακο φορματ και επανεγκατασταση απο την αρχη και ολα μια χαρα. Με καταλαβενεις τωρα γιατι θελω ενα οδηγο στα ελληνικα γραμμενο ; Για να μαι βεβαιος πως ολα θα τα κανω σωστα αφου το macbook air μου το εχω φυσικα στην ελληνικη γλωσσα.

Πρέπει εκτός των άλλων να κάτσεις λίγο να κάνεις μια περιήγηση στις δυνατότητες που σου δίνει το macOS. Δεν έχει καμία σχέση με το Windows. Είναι αρκετά πιο εύκολο σαν λειτουργικό και με πολύ απλουστευμένες διαδικασίες για όλους τους χρήστες. Αυτό που ζητάς λέγεται Time Machine.

Επαναλαμβάνω, ότι οδηγούς στα ελληνικά είναι αρκετά δύσκολο να βρεις. Ο user guide του macOS είναι ένα αρκετά χρήσιμο εργαλείο και αφού έχεις ελληνικό μενού θα μπορείς και να τον διαβάζεις στα ελληνικά.

Φρόντισε λοιπόν να πάρεις πρώτα backup και μετά προχώρα με την εγκατάσταση του Windows. Έστω κι αν δεν πάει κάτι καλά, θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις επαναφορά (restore) από το Recovery.



#27   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3951 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/09/2019 - 15:00

http://macnotes.gr/category/guides/

 

Εχει αρκετους οδηγους και εδω στα Ελληνικα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#28   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2019 - 16:52

http://macnotes.gr/category/guides/

 

Εχει αρκετους οδηγους και εδω στα Ελληνικα. 

Αρκετά χρήσιμο blog με καλή προσπάθεια. Δυστυχώς οι περισσότεροι οδηγοί είναι για troubleshooting και όχι για βήμα βήμα εκμάθηση του macOS. Ορισμένοι δε, χρίζουν ανανέωσης ή θα έπρεπε να γραφτούν από την αρχή. Τον επόμενο μήνα περνάμε σε ένα διαφορετικό OS όπου και πάλι τα πράγματα θα αλλάξουν λίγο. Για τους χρήστες που είναι νέοι στο macOS έχει ωραία και χρήσιμα πράγματα. Για παρακάτω, δεν.

Με την βοήθεια της Google μπορεί κανείς να μεταφράσει ολόκληρες σελίδες πλέον. Οπότε τα Αγγλικά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο εμπόδιο.



#29   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 26/09/2019 - 17:35

Αρκετά χρήσιμο blog με καλή προσπάθεια. Δυστυχώς οι περισσότεροι οδηγοί είναι για troubleshooting και όχι για βήμα βήμα εκμάθηση του macOS. Ορισμένοι δε, χρίζουν ανανέωσης ή θα έπρεπε να γραφτούν από την αρχή. Τον επόμενο μήνα περνάμε σε ένα διαφορετικό OS όπου και πάλι τα πράγματα θα αλλάξουν λίγο. Για τους χρήστες που είναι νέοι στο macOS έχει ωραία και χρήσιμα πράγματα. Για παρακάτω, δεν.

Με την βοήθεια της Google μπορεί κανείς να μεταφράσει ολόκληρες σελίδες πλέον. Οπότε τα Αγγλικά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο εμπόδιο.

Καλησπερα και παλι οταν δεν ξερεις καν αγγλικα και μονο τις βασικες ορολογιες των Λειτουργικων Συστηματων θα ελεγα καλυτερα για να μην πω παλι Windows τοτε ναι ειναι δυσκολο.



#30   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 26/09/2019 - 17:36

http://macnotes.gr/category/guides/

 

Εχει αρκετους οδηγους και εδω στα Ελληνικα. 

Σε ευχαριστω πολυ θα τα διαβασω πεγκυ βγαλω ακρη.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες