Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΚΟΛΛΗΣΕ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ RESTART


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vtsotras335

vtsotras335

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2019 - 08:46

Καλημέρα . Έχω ένα iMac late 2009 με high Sierra . Χθες μου έβγαλε ενα security update όπου έκανα λήψη . ΟΤΑΝ πήγε να κάνει restart κόλλησε κ δεν κάνει τίποτα . Μπήκα σε Sade mode πάλι κολλάει . Ο δίσκος τσέκαρα είναι εντάξει !! Έκανα reinstal και πάλι κολλάει κ ΒΓΑΖΕΙ τον κέρσορα .
Φίλε giodis κάθε βοήθεια σου είναι πολύτιμη κ όλον εδώ μέσα .
Τι κάνω πριν προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: vtsotras335, 27/09/2019 - 08:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/09/2019 - 10:18

Καλημέρα . Έχω ένα iMac late 2009 με high Sierra . Χθες μου έβγαλε ενα security update όπου έκανα λήψη . ΟΤΑΝ πήγε να κάνει restart κόλλησε κ δεν κάνει τίποτα . Μπήκα σε Sade mode πάλι κολλάει . Ο δίσκος τσέκαρα είναι εντάξει !! Έκανα reinstal και πάλι κολλάει κ ΒΓΑΖΕΙ τον κέρσορα .
Φίλε giodis κάθε βοήθεια σου είναι πολύτιμη κ όλον εδώ μέσα .
Τι κάνω πριν προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μετά το Reinstall, μπήκες στο λειτουργικό και απλά κολλάει και σου βγάζει beachball?


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   vtsotras335

vtsotras335

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2019 - 10:19

Ναι μπήκα στο λειτουργικό πάω να κάνω restart η να τον κλείσω κ μου ΒΓΑΖΕΙ γκρι οθόνη και τον κέρσορα κ κολλάει .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/09/2019 - 10:42

Ναι μπήκα στο λειτουργικό πάω να κάνω restart η να τον κλείσω κ μου ΒΓΑΖΕΙ γκρι οθόνη και τον κέρσορα κ κολλάει .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Το σύστημα πως συμπεριφέρεται όταν είσαι μέσα στο λειτουργικό? Είναι laggy? Αρχικά δοκίμασε να κάνεις ένα reset της NVRAM. 

 

Όταν πατήσεις το κουμπί της εκκίνησης, έχε πατημένα το Option + Command + P + R μέχρι να ακούσεις τον ήχο του bootarismatos 2 φορές. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2019 - 11:38

Ναι μπήκα στο λειτουργικό πάω να κάνω restart η να τον κλείσω κ μου ΒΓΑΖΕΙ γκρι οθόνη και τον κέρσορα κ κολλάει .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ο πανικός δεν είναι καλός σύμμαχος.

Πριν από κάθε update κρατάμε ένα τελευταίο backup. Το Time Machine είναι ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία του macOS. Εάν δεν το έχεις ενεργοποιήσει, τότε θα μπεις σε διαδικασίες.

Αρχικά δοκίμασε αυτά που σου είπε και ο Δημήτρης. Αν δεν γίνει τίποτα, που το πιο πιθανό είναι να μην γίνει, και δεν έχεις κανένα backup τότε πας για clean install. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις. Το troubleshooting σε μια τέτοια περίπτωση είναι πάρα πολύ συγκεκριμένο.

Τα updates μπορεί να δημιουργήσουν τέτοια προβλήματα. Και το High Sierra, ε, δεν είναι και ότι καλύτερο σαν λειτουργικό. Είχε αρκετά θέματα εξ αρχής.



#6   vtsotras335

vtsotras335

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2019 - 13:28

Δοκίμασα ότι αναφέρουν σχετικοί οδηγοί οσο αφορά το πρόβλημα . Δεν έγινε κάτι τελικά . Ξεκίνησα restore από time machine !!!
Ευχαριστώ όλους .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες