Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Black Friday 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2019 - 08:20

Ξύπνησα τώρα και άρχισα να κάνω διάφορες σκέψεις για την χτεσινή παραγγελία της Sony XF 9005.

Συγκεκριμένα λέω να ακυρώσω την 5ετη εγγυηση ( γίνεται αυτό, σωστά;) και να μην την παραλάβω ώστε να μου βγει τελική τιμή:
1.100 - 220 ( yellows) =880 ευρώ.

Η άλλης σκέψη είναι να την ακυρώσω εντελώς και να περιμένω 65αρα Oled στα 1.500.

Ακούω γνώμες [emoji851][emoji28][emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 24/11/2019 - 12:46

Ξύπνησα τώρα και άρχισα να κάνω διάφορες σκέψεις για την χτεσινή παραγγελία της Sony XF 9005.

Συγκεκριμένα λέω να ακυρώσω την 5ετη εγγυηση ( γίνεται αυτό, σωστά;) και να μην την παραλάβω ώστε να μου βγει τελική τιμή:
1.100 - 220 ( yellows) =880 ευρώ.

Η άλλης σκέψη είναι να την ακυρώσω εντελώς και να περιμένω 65αρα Oled στα 1.500.

Ακούω γνώμες [emoji851][emoji28][emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω την 65άρα XE 9005 το προηγούμενο μοντέλο δηλαδή. Είμαι γενικά ευχαριστημένος όσο αναφορά ταινίες αλλά πιο πολύ για το gaming (PS4 Pro). Έχω δυο θεματάκια.

Το πρώτο είναι ότι στις ταινίες μιας και είναι LCD panel, σε φουλ σκοτάδι και παίζοντας ταινία / σειρά σε σκοτεινές σκηνές, όταν εμφανίζονται οι υπότιτλοι από κάτω βγάζει ένα άσπρο φως απέξω από τους υπότιτλους και γενικά δεν είναι τόσο “clean” το αποτέλεσμα όσο της LG B8 55 που έχω στο δωμάτιο. Ένα άλλα τρανταχτό παράδειγμα είναι όταν ανοίγω το Netflix όπου το σήμα είναι στην μέση και μαύρο όλο το φόντο από πίσω.
Αυτό που εννοώ στο 4:00. Το review είναι για το πιο ακριβό μοντέλο (έκανε τότε 3300!! αν δεν κάνω λάθος αλλά ισχύει και στην δικιά μου)

https://youtu.be/mBD9ivZPvPc

Αλλά εντάξει το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει πλέον, το μόνο που με πειράζει είναι που είχα δώσει τότε «σε προσφορά» 2200 με 5ετη εγγύηση δώρο (είχε αρχική 2800).

Το δεύτερο θέμα μου και πιο σπαστικό απ’όλα είναι το λειτουργικό Android! Μιλάμε δεν φαντάζεσαι τι έχω περάσει, της έχω κάνει factory reset 4 φορές ξανά ρυθμίζοντας κανάλια κτλ. Ό,τι χειρότερο μπορούσαν να κάνουν. 8GB χωρητικότητα με τόσα σκουπίδια μέσα που γεμίζουν cached μόνα τους και υπηρεσίες google που γεμίζουν και αυτές cached κάνοντας το λογισμικό να κρασάρει και να είναι αργό μέχρι αηδίας. Να πω στο σημείο αυτό πως δεν επηρεάζει τις επιδόσεις εικόνας της τηλεόρασης παρά μόνο το λειτουργικό πχ όταν πατήσεις να αλλάξεις HDMI, να δυνάμωσες τον ήχο κτλ. Ευτυχώς έχω βάλει ηχοσύστημα και δυναμώνω τον ήχο από άλλο χειριστήριο και δεν ζω τον εφιάλτη να πατάω να δυναμώσω τον ήχο και να εμφανίζεται το animation μετά από 4 δευτερόλεπτα. Είμαι φανατικός της Sony από μικρός αλλά με την κίνηση αυτή να βάλει Android εμένα με έχασε από επόμενη αγορά και περιμένω την ώρα να την αλλάξω αργότερα με LG και το απίστευτο λειτουργικό που έχει.

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 24/11/2019 - 12:54


#33   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2019 - 13:06

Έχω την 65άρα XE 9005 το προηγούμενο μοντέλο δηλαδή. Είμαι γενικά ευχαριστημένος όσο αναφορά ταινίες αλλά πιο πολύ για το gaming (PS4 Pro). Έχω δυο θεματάκια.

Το πρώτο είναι ότι στις ταινίες μιας και είναι LCD panel, σε φουλ σκοτάδι και παίζοντας ταινία / σειρά σε σκοτεινές σκηνές, όταν εμφανίζονται οι υπότιτλοι από κάτω βγάζει ένα άσπρο φως απέξω από τους υπότιτλους και γενικά δεν είναι τόσο “clean” το αποτέλεσμα όσο της LG B8 55 που έχω στο δωμάτιο. Ένα άλλα τρανταχτό παράδειγμα είναι όταν ανοίγω το Netflix όπου το σήμα είναι στην μέση και μαύρο όλο το φόντο από πίσω.
Αυτό που εννοώ στο 4:00. Το review είναι για το πιο ακριβό μοντέλο (έκανε τότε 3300!! αν δεν κάνω λάθος αλλά ισχύει και στην δικιά μου)

https://youtu.be/mBD9ivZPvPc

Αλλά εντάξει το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει πλέον, το μόνο που με πειράζει είναι που είχα δώσει τότε «σε προσφορά» 2200 με 5ετη εγγύηση δώρο (είχε αρχική 2800).

Το δεύτερο θέμα μου και πιο σπαστικό απ’όλα είναι το λειτουργικό Android! Μιλάμε δεν φαντάζεσαι τι έχω περάσει, της έχω κάνει factory reset 4 φορές ξανά ρυθμίζοντας κανάλια κτλ. Ό,τι χειρότερο μπορούσαν να κάνουν. 8GB χωρητικότητα με τόσα σκουπίδια μέσα που γεμίζουν cached μόνα τους και υπηρεσίες google που γεμίζουν και αυτές cached κάνοντας το λογισμικό να κρασάρει και να είναι αργό μέχρι αηδίας. Να πω στο σημείο αυτό πως δεν επηρεάζει τις επιδόσεις εικόνας της τηλεόρασης παρά μόνο το λειτουργικό πχ όταν πατήσεις να αλλάξεις HDMI, να δυνάμωσες τον ήχο κτλ. Ευτυχώς έχω βάλει ηχοσύστημα και δυναμώνω τον ήχο από άλλο χειριστήριο και δεν ζω τον εφιάλτη να πατάω να δυναμώσω τον ήχο και να εμφανίζεται το animation μετά από 4 δευτερόλεπτα. Είμαι φανατικός της Sony από μικρός αλλά με την κίνηση αυτή να βάλει Android εμένα με έχασε από επόμενη αγορά και περιμένω την ώρα να την αλλάξω αργότερα με LG και το απίστευτο λειτουργικό που έχει.


Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Η δίκη μου χρήση θα είναι βασικά ταινίες από το usb και μετά Netflix, Amazon, Apple TV plus, Disney όταν θα έρθει + play 4 pro.

Τηλεοπτικό σήμα δεν θα δω καθόλου.

Με αυτά τα δεδομένα τι διαφορά θα δω σε σχέση με την Oled B8?
Είναι φανερή σε όλους και σε όλες τις ταινίες;







Sent from my iPhone using Tapatalk

#34   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 24/11/2019 - 13:20

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Η δίκη μου χρήση θα είναι βασικά ταινίες από το usb και μετά Netflix, Amazon, Apple TV plus, Disney όταν θα έρθει + play 4 pro.

Τηλεοπτικό σήμα δεν θα δω καθόλου.

Με αυτά τα δεδομένα τι διαφορά θα δω σε σχέση με την Oled B8?
Είναι φανερή σε όλους και σε όλες τις ταινίες;







Sent from my iPhone using Tapatalk


Η B8 είναι πιο crispy σε εικόνα αλλά δεν της κάνω σχεδόν καθόλου χρήση για να σου πω τυχόν προβλήματα που μπορεί να βγάλει πέρα από το λογισμικό που είναι γρήγορο. Μιας και ανέφερες το Apple TV ήθελα να αναφέρω ότι πήρα και εγώ Apple TV στην Sony και τα κάνω όλα από εκεί smooth. Επίσης ανέφερες ότι θα χρησιμοποιείς usb, θα αγαπήσεις το Kodi, είναι η μόνη εφαρμογή που έχω κατεβάσει από το play store, ειδικά αν βάλεις σκληρό με πολλές ταινίες και σειρές, στις οργανώνει ωραία με εξώφυλλα κτλ.

#35   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2019 - 21:43

Παρήγγειλα τελικά την 65 άρα Sony XF 9005.

1350 ευρώ με 5ετη εγγύηση από mediamarkt.

Μείον 250 από yellows, μου βγήκε στα 1.100 ευρώ για το κορυφαίο μοντέλο LED της Sony με βαθμολογία 8.5 στις ταινίες σε σχέση με το 9.3 των OLED. ( rrtings.com)

Όλες οι κριτικές μιλάνε για μαύρο που πλησιάζει επικίνδυνα τις Oled , χωρίς κανένα φόβο burn in.




Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Η επιστροφη της eurobank δεν δινει ποντους, αλλα €.
Αν κανεις μια αγορα 1000€ θα πιστωθουν στην καρτα σου 150€ τα οποια μπορεις να εξαργυρωσεις σε επομενη αγορα σου στις συμμετεχουσες επιχειρησεις στο προγραμμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Παιδιά αυτές οι επιστροφές χρημάτων πως γίνονται?

Εμένα γιατί δεν μου επιστρέφουν ποτέ τίποτα?  :P



#36   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1407 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2019 - 22:33

https://www.instagra...id=v8od3cktbc5i


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#37   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2019 - 22:57

Παιδιά αυτές οι επιστροφές χρημάτων πως γίνονται?
Εμένα γιατί δεν μου επιστρέφουν ποτέ τίποτα? :P

1. Καρτα που συμμετεχει στο προγραμμα επιστροφη.
2. Αγορα απο επιχειρηση που συμμετεχει στο προγραμμα.
3. Πιστωση του ποσοστου επι του ποσου της αγορας.
4. Νεα αγορα απο αλλη επιχειρηση που συμμετεχει στο προγραμμα με εξαργυρωση του οποιου ποσου εχει μαζευτει συν την τυχον διαφορα επιπλεον.


Sent from my iPad using Tapatalk

#38   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2019 - 23:08

1. Καρτα που συμμετεχει στο προγραμμα επιστροφη.
2. Αγορα απο επιχειρηση που συμμετεχει στο προγραμμα.
3. Πιστωση του ποσοστου επι του ποσου της αγορας.
4. Νεα αγορα απο αλλη επιχειρηση που συμμετεχει στο προγραμμα με εξαργυρωση του οποιου ποσου εχει μαζευτει συν την τυχον διαφορα επιπλεον.


Sent from my iPad using Tapatalk


Ποιες κάρτες είναι αυτές;
Από ποιες τράπεζες;; Βλέπω yellows άρα Πειραιώς. Πρέπει να πάω από τράπεζες να ρωτήσω γιατί με τόσες αγορές που κάνω κρίμα είναι να μην έχω επιστροφή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#39   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/11/2019 - 23:09

https://www.instagra...id=v8od3cktbc5i


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Το MacBook Pro 13αρι και το MacBook Air τα έχουν βάλει ιδια τιμή 1299€ !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#40   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2019 - 23:34

Ποιες κάρτες είναι αυτές;
Από ποιες τράπεζες;; Βλέπω yellows άρα Πειραιώς. Πρέπει να πάω από τράπεζες να ρωτήσω γιατί με τόσες αγορές που κάνω κρίμα είναι να μην έχω επιστροφή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η eurobank.
Δες στην σελιδα της ποιες καρτες συμμετεχουν.


Sent from my iPad using Tapatalk

#41   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2019 - 10:01

Καλημέρα!!!

Προσοχή σε όσους το ΣΚ έκαναν παραγγελία από mediamarkt για 65’’ tv και περιμένουν yellows.

Μίλησα τώρα με το κατάστημα και δεν ισχύουν τα yellows πριν τις 25/11.

Ακυρώσα εννοείται.

Πάμε για άλλες..[emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#42   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/11/2019 - 12:21

Ag9 Sony 65 θα δούμε κάπου καμία προσφορά;
Αν πάρει κάτι το μάτι σας μου λέτε!!!



Nikos IPhone pro max

#43   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/11/2019 - 12:56

καμιά καλή πρόσφορα για laptop για απλή χρήση έχετε δει ?γιατί από το λίγο ψάξιμο στις μεγάλες αλυσίδες δεν βλέπω κάτι καλό .



#44   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/11/2019 - 13:47

Και εγω για καποιο desktop που ενδιαφερομαι δεν εχω δει κάτι ενδιαφερον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#45   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/11/2019 - 15:26

Το ίδιο και γω,περιμένω με i5
Ολοι έχουν με ryzen


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες