Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά προϊόντων από Αμερική


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 22:27

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μέσα στον χρόνο θα κάνω ένα ταξίδι στην Νέα Υόρκη και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια προϊόντα της Apple από εκεί. Έχω τις εξής απορίες:

 

1. Μπορώ να παραγγείλω ότι με ενδιαφέρει όσο είμαι ακόμα Ελλάδα από το αμερικάνικο site, να το πληρώσω μέσω Ελληνικής χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας κι απλά να τα παραλάβω από το κατάστημα που θα επιλέξω στην Νέα Υόρκη όταν φτάσω? Ο λόγος που θα ήθελα να το κάνω αυτό είναι για να έχω ήδη ξεχρεώσει τις αγορές από τις κάρτες μου όταν ταξιδεύω και να τις έχω μηδενισμένες, είτε για κάποια έκτακτη αγορά, ή ακόμα πιο σημαντικό, για μια περίπτωση ανάγκης.

 

2. Αν αγοράσω Applecare+ από την Αμερική, αυτό ισχύει και για την ΕΕ ή έχω κάλυψη 3 ετών μόνο στην Αμερική?

 

3.  Ξέρετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω την επιστροφή του sales tax της Νέας Υόρκης? Απ'ότι διάβασα αυτό ισχύει μόνο στην Washington και στην Louisiana, αλλά δεν είμαι σίγουρος, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα το εκτιμούσα.

 

4. Ξέρετε τι παίζει στο τελωνείο στην επιστροφή? Θα πάω λογικά με γκρουπ μέσω πρακτορείου, αν παίζει ρόλο. Ξέρω ότι 100% εγγυήσεις δεν υπάρχουν, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι πιθανότητες να με σταματήσουν για έλεγχο στην είσοδο αν έχω τα προϊόντα ανοιχτά στις χειραποσκευές μου και τα κουτιά τους στις βαλίτσες μου.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2020 - 22:29

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Μέσα στον χρόνο θα κάνω ένα ταξίδι στην Νέα Υόρκη και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια προϊόντα της Apple από εκεί. Έχω τις εξής απορίες:

1. Μπορώ να παραγγείλω ότι με ενδιαφέρει όσο είμαι ακόμα Ελλάδα από το αμερικάνικο site, να το πληρώσω μέσω Ελληνικής χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας κι απλά να τα παραλάβω από το κατάστημα που θα επιλέξω στην Νέα Υόρκη όταν φτάσω? Ο λόγος που θα ήθελα να το κάνω αυτό είναι για να έχω ήδη ξεχρεώσει τις αγορές από τις κάρτες μου όταν ταξιδεύω και να τις έχω μηδενισμένες, είτε για κάποια έκτακτη αγορά, ή ακόμα πιο σημαντικό, για μια περίπτωση ανάγκης.

2. Αν αγοράσω Applecare+ από την Αμερική, αυτό ισχύει και για την ΕΕ ή έχω κάλυψη 3 ετών μόνο στην Αμερική?

3. Ξέρετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω την επιστροφή του sales tax της Νέας Υόρκης? Απ'ότι διάβασα αυτό ισχύει μόνο στην Washington και στην Louisiana, αλλά δεν είμαι σίγουρος, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα το εκτιμούσα.

4. Ξέρετε τι παίζει στο τελωνείο στην επιστροφή? Θα πάω λογικά με γκρουπ μέσω πρακτορείου, αν παίζει ρόλο. Ξέρω ότι 100% εγγυήσεις δεν υπάρχουν, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι πιθανότητες να με σταματήσουν για έλεγχο στην είσοδο αν έχω τα προϊόντα ανοιχτά στις χειραποσκευές μου και τα κουτιά τους στις βαλίτσες μου.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.


1. Μπορείς αλλά καλύτερα να το κανείς όσο είσαι εκεί
2. Ισχύει παγκόσμια
3. Δεν μπορείς
4. Αν πετάς μέσω ευρωπαϊκής πόλης δεν έχεις κανένα θέμα. Αν όχι είναι λαχείο αν θα σε ελέγξουν η όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 22:42

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, SkyNet. 

 

Σχετικά με το πρώτο, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μου προτείνεις να πληρώσω εκεί ή απλά μην γίνει καμιά στραβή μια στο εκατομμύριο και πχ δεν βρίσκουν την πληρωμή μου ή δεν έχουν πάει τα προϊόντα την μέρα που θέλω?

 

Για το τελωνείο, κατά πάσα πιθανότητα πετάω απευθείας με Emirates, οπότε φαντάζομαι ο κίνδυνος του ελέγχου είναι μεγαλύτερος. Ξέρω ότι μπορώ να στείλω τα κουτιά μέσω ταχυδρομείου στον εαυτό μου, αλλά θα προτιμούσα να μην χαλάω τον χρόνο μου τις λίγες μέρες που θα είμαι εκεί με επισκέψεις σε ταχυδρομεία...



#4   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 22:51

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, SkyNet. 

 

Σχετικά με το πρώτο, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μου προτείνεις να πληρώσω εκεί ή απλά μην γίνει καμιά στραβή μια στο εκατομμύριο και πχ δεν βρίσκουν την πληρωμή μου ή δεν έχουν πάει τα προϊόντα την μέρα που θέλω?

 

Για το τελωνείο, κατά πάσα πιθανότητα πετάω απευθείας με Emirates, οπότε φαντάζομαι ο κίνδυνος του ελέγχου είναι μεγαλύτερος. Ξέρω ότι μπορώ να στείλω τα κουτιά μέσω ταχυδρομείου στον εαυτό μου, αλλά θα προτιμούσα να μην χαλάω τον χρόνο μου τις λίγες μέρες που θα είμαι εκεί με επισκέψεις σε ταχυδρομεία...

Αν δεν κάνω λάθος, αν ταχυδρομήσεις τα κουτιά, πάλι παίρνεις ρίσκο να περάσουν τελωνείο... 



#5   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2020 - 22:53

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, SkyNet.

Σχετικά με το πρώτο, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μου προτείνεις να πληρώσω εκεί ή απλά μην γίνει καμιά στραβή μια στο εκατομμύριο και πχ δεν βρίσκουν την πληρωμή μου ή δεν έχουν πάει τα προϊόντα την μέρα που θέλω?

Για το τελωνείο, κατά πάσα πιθανότητα πετάω απευθείας με Emirates, οπότε φαντάζομαι ο κίνδυνος του ελέγχου είναι μεγαλύτερος. Ξέρω ότι μπορώ να στείλω τα κουτιά μέσω ταχυδρομείου στον εαυτό μου, αλλά θα προτιμούσα να μην χαλάω τον χρόνο μου τις λίγες μέρες που θα είμαι εκεί με επισκέψεις σε ταχυδρομεία...


Παρήγγειλε από Apple.com δεν υπάρχει κανένα απολύτως ζήτημα. Με Emirates θα περάσεις τελωνείο αν δεν θες να ρισκάρεις τίποτα πέταξε τις συσκευασίες και εχε τα πάνω σου. Μη διανοηθείς να ταχυδρομήσεις τίποτα θα περάσει 100% τελωνείο


Sent from my iPad using Tapatalk

#6   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:04

Ακόμα κι αν οι συσκευασίες περάσουν τελωνείο με απλό ταχυδρομείο (usps) και τα σταματήσουν στο τελωνείο, απλά δεν θα τα παραλάβω! Απλά θα έχω χάσει τον χρόνο μου και το κόστος των μεταφορικών για τα κουτιά, σωστά? 



#7   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:13

Ακόμα κι αν οι συσκευασίες περάσουν τελωνείο με απλό ταχυδρομείο (usps) και τα σταματήσουν στο τελωνείο, απλά δεν θα τα παραλάβω! Απλά θα έχω χάσει τον χρόνο μου και το κόστος των μεταφορικών για τα κουτιά, σωστά?


Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Αν τα αγοράσεις online και τα ταχυδρομήσεις στον εαυτό σου και κατόπιν δεν τα παραλάβεις τι περιμένεις να συμβεί στα προϊόντα; Βγάλε από το μυαλό σου τη λύση αυτή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:21

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Τα αγοράζω και τα πληρώνω online από εδώ, τα παραλαμβάνω όταν πάω εκεί, τα ανοίγω και τα έχω μαζί μου όταν επιστρέφω στις χειραποσκευές, και τις συσκευασίες τις έχω ταχυδρομήσει στον εαυτό μου όσο είμαι Αμερική, μέσω απλού ταχυδρομείου.



#9   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:25

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Τα αγοράζω και τα πληρώνω online από εδώ, τα παραλαμβάνω όταν πάω εκεί, τα ανοίγω και τα έχω μαζί μου όταν επιστρέφω στις χειραποσκευές, και τις συσκευασίες τις έχω ταχυδρομήσει στον εαυτό μου όσο είμαι Αμερική, μέσω απλού ταχυδρομείου.


You can try αν και δεν βρίσκω το λόγο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:32

Ο λόγος είναι πως αν περάσω τελωνείο στην επιστροφή και βρουν τις συσκευασίες στην βαλίτσα μου, σίγουρα θα τσεκάρουν τον σειριακό αριθμό του μηχανήματος με αυτό της συσκευασίας και τότε... 

 

Εκτός κι αν το ‘δεν βρίσκω λόγο’ που γράφεις, πάει στο γιατί να ασχοληθώ με τις συσκευασίες και να μην τις πετάξω απλά, όπου απλά τις θέλω σε περίπτωση που θέλω κάποτε να τα πουλήσω.

 

Όπως και να χει, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.



#11   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2020 - 23:58

Aν έρθεις μέσω ευρωπαικής πόλης, φρόντισε μόλις φτάσεις Αθήνα και πάρεις τις αποσκευές σου από τον ιμάντα, να βγάλεις τα tags από τις βαλίτσες γιατί έχουν άλλα χρώματα / χαρακτηριστικά και αν την έχουν στημένοι για έλεγχο (πχ είναι εκεί και τσεκάρουν άλλες πτήσεις) το πρώτο που κοιτάνε και οταν περνάνε πτήσεις από ευρωπαικές χώρες είναι τα tags γιατί ξέρουν οτι πολλοί έρχονται πια με connections για να αποφύγουν τον έλεγχο. Συνήθως μέσω Ευρωπαικής χώρας είσαι οκ, αν όμως κάποιος ελεγκτής δει το tag (και θέλει να σε ελεγξει), θα σε φωνάξει να περάσεις για check ας έρχεσαι και μέσω Λονδίνου, Παρισιού, Ρώμης, Βερολίνου, κτλ. 

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μέσα στον χρόνο θα κάνω ένα ταξίδι στην Νέα Υόρκη και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια προϊόντα της Apple από εκεί. Έχω τις εξής απορίες:

 

1. Μπορώ να παραγγείλω ότι με ενδιαφέρει όσο είμαι ακόμα Ελλάδα από το αμερικάνικο site, να το πληρώσω μέσω Ελληνικής χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας κι απλά να τα παραλάβω από το κατάστημα που θα επιλέξω στην Νέα Υόρκη όταν φτάσω? Ο λόγος που θα ήθελα να το κάνω αυτό είναι για να έχω ήδη ξεχρεώσει τις αγορές από τις κάρτες μου όταν ταξιδεύω και να τις έχω μηδενισμένες, είτε για κάποια έκτακτη αγορά, ή ακόμα πιο σημαντικό, για μια περίπτωση ανάγκης.

 

2. Αν αγοράσω Applecare+ από την Αμερική, αυτό ισχύει και για την ΕΕ ή έχω κάλυψη 3 ετών μόνο στην Αμερική?

 

3.  Ξέρετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω την επιστροφή του sales tax της Νέας Υόρκης? Απ'ότι διάβασα αυτό ισχύει μόνο στην Washington και στην Louisiana, αλλά δεν είμαι σίγουρος, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα θα το εκτιμούσα.

 

4. Ξέρετε τι παίζει στο τελωνείο στην επιστροφή? Θα πάω λογικά με γκρουπ μέσω πρακτορείου, αν παίζει ρόλο. Ξέρω ότι 100% εγγυήσεις δεν υπάρχουν, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι πιθανότητες να με σταματήσουν για έλεγχο στην είσοδο αν έχω τα προϊόντα ανοιχτά στις χειραποσκευές μου και τα κουτιά τους στις βαλίτσες μου.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 05/01/2020 - 23:59


#12   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 06/01/2020 - 19:57

Νομίζω δεν γίνεται να πληρώσεις online και να παραλάβεις από κατάστημα, παρά μόνο αν πληρώσεις και τα στείλεις στην διεύθυνση σου. Αν θες από κατάστημα σου λέει που είναι διαθέσιμο και πας και το παίρνεις. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα αλλά νομίζω μέχρι πέρσι έτσι θυμάμαι και ήταν.

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 06/01/2020 - 19:58


#13   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2020 - 22:58

Νομίζω δεν γίνεται να πληρώσεις online και να παραλάβεις από κατάστημα, παρά μόνο αν πληρώσεις και τα στείλεις στην διεύθυνση σου. Αν θες από κατάστημα σου λέει που είναι διαθέσιμο και πας και το παίρνεις. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα αλλά νομίζω μέχρι πέρσι έτσι θυμάμαι και ήταν.


Εδώ και πολλά χρόνια έτσι ψωνίζω. Δεν υπάρχει κανένα θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#14   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 06/01/2020 - 23:12

Εδώ και πολλά χρόνια έτσι ψωνίζω. Δεν υπάρχει κανένα θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τότε κάνω λάθος εγώ. 3 φορές έχω μπει στο αμερικανικό Apple store (site) για να παραγγείλω κάποια πράγματα και θυμάμαι ότι είχα ψάξει για παραλαβή από κατάστημα με πληρωμή online εκείνη την στιγμή και δεν έβρισκα κάτι παρά μόνο μου έλεγε σε ποια καταστήματα ήταν διαθέσιμο το προϊόν εκείνη την στιγμή χωρίς επιλογή για κάποια κράτηση. Θα κάνω μια δοκιμή πιο μετά να το τσεκάρω

Edit: ναι ισχύει έχει, ίσως όλες τις φορές που παράγγειλα δεν την είχε την επιλογή αυτή επειδή ήταν preorder η μια παραγγελία και οι άλλες δυο έλεγε deliver σε 2-3 εβδομάδες με κανένα κατάστημα να το είχε εκείνη την στιγμή

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 06/01/2020 - 23:18





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες