Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΠΡΟΣΟΧΗ! Κλοπή iPhone και χρέωση λογαριασμού 1200ευρω


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2020 - 15:59

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έκλεψαν το iphone και χρέωσαν τον λογαριασμό μου με 1200 ευρω. Έκαναν συνεχόμενες κλήσεις προς Τυνησία διάρκειας 36 δευτερολέπτων η κάθε μια. Το κόστος της κάθε κλήσης ήταν 55 ευρω περίπου. Από τότε μου έρχονται μηνύματα συνέχεια ότι και καλά πρέπει να αλλάξω τον κωδικό στο appleid μου και μου λέει να πατήσω σε ένα λινκ που προφανώς δεν είναι της apple. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Το γράφω πιο πολύ και σαν ενημέρωση να φυλάγεστε. Δεν είναι μονο ότι σου κλέβουν το κινητό αλλα μπορούν και να σε χρεώσουν μεγάλα ποσά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:06

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έκλεψαν το iphone και χρέωσαν τον λογαριασμό μου με 1200 ευρω. Έκαναν συνεχόμενες κλήσεις προς Τυνησία διάρκειας 36 δευτερολέπτων η κάθε μια. Το κόστος της κάθε κλήσης ήταν 55 ευρω περίπου. Από τότε μου έρχονται μηνύματα συνέχεια ότι και καλά πρέπει να αλλάξω τον κωδικό στο appleid μου και μου λέει να πατήσω σε ένα λινκ που προφανώς δεν είναι της apple. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Το γράφω πιο πολύ και σαν ενημέρωση να φυλάγεστε. Δεν είναι μονο ότι σου κλέβουν το κινητό αλλα μπορούν και να σε χρεώσουν μεγάλα ποσά.


Είσαι σίγουρος ότι σε χρέωσαν στο λογαριασμό; Μήπως είναι μέσο πειθούς απλά για να βάλεις το Apple ID και να στο ξεκλειδώσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:09

Ερωτηση 

Οταν καταλαβες οτι στο εκλεψαν δεν εκανες "σημανση ως απολεσμενου" απο το find my iphone ?

Και 2ο 

Δεν εκανες φραγη εξερχομενων κλησεων?

Ποτε προλαβαν και εκαναν τοσες κλησεις ?

 

φιλικα 



#4   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:12

Εγώ δεν κατάλαβα πως μπήκαν στην συσκευή και έκαναν κλείσεις ,δεν υπάρχουν κωδικοί στην συσκευή και στην κάρτα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:28

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έκλεψαν το iphone και χρέωσαν τον λογαριασμό μου με 1200 ευρω. Έκαναν συνεχόμενες κλήσεις προς Τυνησία διάρκειας 36 δευτερολέπτων η κάθε μια. Το κόστος της κάθε κλήσης ήταν 55 ευρω περίπου. Από τότε μου έρχονται μηνύματα συνέχεια ότι και καλά πρέπει να αλλάξω τον κωδικό στο appleid μου και μου λέει να πατήσω σε ένα λινκ που προφανώς δεν είναι της apple. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Το γράφω πιο πολύ και σαν ενημέρωση να φυλάγεστε. Δεν είναι μονο ότι σου κλέβουν το κινητό αλλα μπορούν και να σε χρεώσουν μεγάλα ποσά.

Έχεις πάρει λογ/σμούς του αριθμού σου?

 

Μίλα με το πάροχο σου να μπλοκάρουν συσκευή και αριθμό.

 

Τα Link και μηνύματα που σου έρχονται τα αγνοείς και δεν τα ανοίγεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:35

Παιδιά αυτό απορώ κι εγώ. Τη συσκευή την είχα κλειδωμένη εννοείται και με faceid και όλα. Δεν θυμάμαι αν είχα βγάλει το pin από την κάρτα. Που αν το είχα βγάλει απλα την έβαλαν σε άλλο κινητό και έκαναν τις κλήσεις. Από όταν μου το έκλεψαν άργησα ένα μισάωρο να πάρω τον πάροχο και μέσα σε αυτό το μισάωρο με χρέωσαν. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί το έκαναν. Πιθανολογώ ότι έτσι "πληρωσαν" κάποιους για να μου στέλνουν μετά τα μηνύματα για τον κωδικό μου. Δείτε και το συνημμένο

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  calls.png   123.37KB   114 λήψεις


#7   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2020 - 16:37

Ερωτηση 

Οταν καταλαβες οτι στο εκλεψαν δεν εκανες "σημανση ως απολεσμενου" απο το find my iphone ?

Και 2ο 

Δεν εκανες φραγη εξερχομενων κλησεων?

Ποτε προλαβαν και εκαναν τοσες κλησεις ?

 

φιλικα 

Τα έκανα όλα αυτά μετά από μισή ώρα. Σε αυτό το διάστημα έγινε.



#8   Yiannis70

Yiannis70

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2020 - 18:04

Τα έκανα όλα αυτά μετά από μισή ώρα. Σε αυτό το διάστημα έγινε.

Κλίσεις διάρκειας 5 ωρών σε μισή ώρα πως τις έκαναν;



#9   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/02/2020 - 18:50

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έκλεψαν το iphone και χρέωσαν τον λογαριασμό μου με 1200 ευρω. Έκαναν συνεχόμενες κλήσεις προς Τυνησία διάρκειας 36 δευτερολέπτων η κάθε μια. Το κόστος της κάθε κλήσης ήταν 55 ευρω περίπου. Από τότε μου έρχονται μηνύματα συνέχεια ότι και καλά πρέπει να αλλάξω τον κωδικό στο appleid μου και μου λέει να πατήσω σε ένα λινκ που προφανώς δεν είναι της apple. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Το γράφω πιο πολύ και σαν ενημέρωση να φυλάγεστε. Δεν είναι μονο ότι σου κλέβουν το κινητό αλλα μπορούν και να σε χρεώσουν μεγάλα ποσά.

αστυνομία μαν



#10   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2020 - 18:50

Κλίσεις διάρκειας 5 ωρών σε μισή ώρα πως τις έκαναν;


Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει.
Στην αρχή ο φίλος λέει ότι έγιναν κλήσεις 30 δευτερολέπτων.
Στο αρχείο του βλέπω ότι η πρώτη κλήση έγινε 20:20:36 με διάρκεια 00:35:03 και η δεύτερη έγινε στις 20:20:57.

Ακόμα και σε δευτερόλεπτα να είναι η διάρκεια, πάλι δεν βγαίνει το νούμερο αφού ο χρόνος μεταξύ της 1ης κλήσης με την 2η είναι 21 δευτερόλεπτα.

#11   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2020 - 18:51

Κλίσεις διάρκειας 5 ωρών σε μισή ώρα πως τις έκαναν;

Που τις είδες τις 5 ώρες; Εγώ τα βλέπω δευτερόλεπτα.

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 06/02/2020 - 18:53


#12   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2020 - 19:18

Γενικα υπαρχει ενα αλαλουμ στον πινακα.
Οι κλησεις φαινεται οτι γινονται ανα 20 περιπου δευτερολεπτα που εχουν ομως διαρκεια περιπου 35 λεπτα.
Αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.


Sent from my iPad using Tapatalk

#13   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2020 - 19:55

Νομίζω είναι δευτερόλεπτα. Άλλα και πάλι δεν είναι κανονικές κλήσεις οπότε τα πάντα μπορούν να συμβούν, εδώ έχουν χρέωση 54 ευρω η κάθε μια. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι έκαναν. Το σίγουρο είναι ότι κάποια "υπηρεσεία" προσπαθεί να με κάνει να βάλω το password του apple id μου γιατί συνέχεια μου έρχονται μηνύματα. 

Συνημμένα αρχεία



#14   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 06/02/2020 - 20:19

Ποιός σε ενημέρωσε ότι έχουν γίνει αυτές οι χρεώσεις; Έχεις επαληθεύσει με τον πάροχο σου; Δε φαίνεται και πολύ καλή η ανάλυση κλήσεων. Πάει ώρες λεπτά δευτερόλεπτα υποτίθεται. Και με το φεγγάρι να μιλήσεις, δε στοιχίζει 55€ το λεπτό. Όποιος απατεώνας το έκανε αυτό, εκεί έκανε το λάθος. Τα 36 λεπτά της ώρας να στοιχίζουν 55€ ναι οκ. Έλα ντε που εδώ μιλάμε για μισάωρο

Εκτός αν κάλεσαν σε αριθμό υψηλής χρέωσης αλλά και πάλι ...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: dgeorge4, 06/02/2020 - 20:24


#15   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/02/2020 - 20:34

Παιδιά αυτό απορώ κι εγώ. Τη συσκευή την είχα κλειδωμένη εννοείται και με faceid και όλα. Δεν θυμάμαι αν είχα βγάλει το pin από την κάρτα. Που αν το είχα βγάλει απλα την έβαλαν σε άλλο κινητό και έκαναν τις κλήσεις. Από όταν μου το έκλεψαν άργησα ένα μισάωρο να πάρω τον πάροχο και μέσα σε αυτό το μισάωρο με χρέωσαν. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί το έκαναν. Πιθανολογώ ότι έτσι "πληρωσαν" κάποιους για να μου στέλνουν μετά τα μηνύματα για τον κωδικό μου. Δείτε και το συνημμένο

 

Στη στήλη "πραγματική διάρκεια/όγκο", δεν είναι ΩΩ:ΛΛ:ΔΔ (Ώρες, Λεπτά, Δευτερόλεπτα);

 

Εάν ήταν 36 δευτερόλεπτα, δεν θα έπρεπε να έχει καταγραφεί ως "00:00:36" αντί "00:36:00";

 

 

Πάντως, πράγματι το δίδαγμα όλης αυτής της κατάστασης είναι ΠΑΝΤΟΥ PIN.

 

Όλα μπορεί να συμβούν. 

 

(Μαζί γράφαμε με τον DGEORGE4, έχοντας την ίδια ακριβώς απορία. ;) )


Τελευταία επεξεργασία από: Hillmaster, 06/02/2020 - 20:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες