Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή Store για αγορά ταινιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2020 - 11:18

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να φτιάχνω σιγά σιγά μια ψηφιακή βιβλιοθήκη ταινιών σε Apple TV. Βλέπω δυστυχώς πως το ελληνικό store (στο οποίο είναι προφανώς συνδεδεμένο και το apple id μου), έχει πολύ πιο ακριβά τις ταινίες και ούτε κάνει τις προσφορές που κάνει το αμερικάνικο store. Ξέρω πως θα μπορούσα να αλλάξω to apple id μου σε αμερικάνικο store, αλλά δεν ξέρω τι αυτό συνεπάγεται. Για παράδειγμα:

 

1. Τα apps που έχω αγορασμένα, θα πρέπει να τα ξανααγοράσω στο αμερικάνικο store ή απλά τα ξανακατεβάζω χωρίς χρέωση αν τα χρειαστώ?

2. Υπάρχει πρόβλημα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα? Η κάρτα που έχω δηλωμένη στο apple id μου είναι προφανώς ελληνική. Μήπως θα χτυπήσει το αμερικάνικο store αν πάω να αγοράσω κάτι με ελληνική κάρτα?

3. Είναι καν νόμιμο/αποδεκτό για την Apple αυτό που θέλω να κάνω? Παίζει το ενδεχόμενο να παίξει προσωρινά και μια μέρα να με έχουν μπλοκάρει από το αμερικάνικο store και να χάσω τις αγορές μου?

 

Το έχει κάνει κανείς να μου πει γνώμη?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/03/2020 - 11:42

Δεν χάνεις τίποτα, ούτε ξαναπληρώνεις.

 

Επίσης δεν περιορίζεσαι απο την Apple.

 

Αλλάζεις σε Store που θες, κατεβάζεις ο,τι θες και επιστροφή στο δικό σου.

 

Απλά θα πρέπει να γίνεται εναλλαγή για τα Updates.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2020 - 11:51

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ.



#4   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/03/2020 - 12:24

Δεν χάνεις τίποτα, ούτε ξαναπληρώνεις.

Επίσης δεν περιορίζεσαι απο την Apple.

Αλλάζεις σε Store που θες, κατεβάζεις ο,τι θες και επιστροφή στο δικό σου.

Απλά θα πρέπει να γίνεται εναλλαγή για τα Updates.



Αν υπάρχει ήδη μία συνδρομή, ζητάει ακύρωσή της για να επιτρέψει αλλαγή store. Μια ακύρωση στο music πχ, θα μου στοίχιζε τις λίστες που έχω δημιουργήσει.

#5   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2020 - 17:16

Αν υπάρχει ήδη μία συνδρομή, ζητάει ακύρωσή της για να επιτρέψει αλλαγή store. Μια ακύρωση στο music πχ, θα μου στοίχιζε τις λίστες που έχω δημιουργήσει.

 

Αυτό σημαίνει πως θα έχανες και τους μήνες της συνδρομής που σου απομένουν στο ελληνικό store. Αν έκανες στο καπάκι συνδρομή στο αμερικάνικο store, θα πλήρωνες όλο το ποσό πάλι απο την αρχή? Επίσης, όσα προγράμματα έχεις κατεβάσει από το ελληνικό store, αν υπάρχουν και στο αμερικάνικο, θα μπορώ να τα κατεβάσω χωρίς χρέωση? Από αυτά που γράφει ο Νίκος αν καταλαβαίνω καλά, δεν θα μπορώ (εκτός αν τα ξαναγοράσω βέβαια), και θα πρέπει να κάνω εναλλαγή store για να παίρνω τα updates...



#6   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 09/03/2020 - 19:08

Η συνδρομή μου στο music είναι μηνιαίας ανανέωσης. Έχω όμως και την δωρεάν ετήσια στο apple tv λόγω του apple tv box. Για να αλλάξω store μου ζητάει να τις ακυρώσω.

#7   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2020 - 20:25

Κάτι μου λέει πως θα είναι πιο δύσκολο από ότι νόμιζα...

 

Δοκίμασα να κάνω αλλαγή store μέσα από το iPad (App Store, Country/Region, Change Country Region), το άλλαξα μεν σε United States, αλλά δεν μου δέχθηκε ούτε το PayPal για πληρωμή, ούτε κάποια πιστωτική μου κάρτα, προφανώς επειδή και οι κάρτες και ο PayPal λογαρισμός δεν είναι αμερικάνικοι. Ακόμα και σε προγράμματα που είχα παλιότερα αγοράσει και μετά έσβησα από το iPad και δοκίμασα τώρα να τα ξανακατεβάσω από το αμερικάνικο store, πήρα μύνημα λάθους πως είμαι σε άλλο store.

 

Έψαξα στο δίκτυο για πιθανές λύσεις, έβαλα στο PayPal μέχρι και Δολάριο σαν primary currency αλλά δεν παίζει. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει ιδέες? Εννοείται πως δεν έχω κάποια αμερικάνικη κάρτα για να δηλώσω σαν τρόπο πληρωμής στο Store ή να την συνδέσω με το PayPal.



#8   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2020 - 21:24

Κάτι μου λέει πως θα είναι πιο δύσκολο από ότι νόμιζα...

Δοκίμασα να κάνω αλλαγή store μέσα από το iPad (App Store, Country/Region, Change Country Region), το άλλαξα μεν σε United States, αλλά δεν μου δέχθηκε ούτε το PayPal για πληρωμή, ούτε κάποια πιστωτική μου κάρτα, προφανώς επειδή και οι κάρτες και ο PayPal λογαρισμός δεν είναι αμερικάνικοι. Ακόμα και σε προγράμματα που είχα παλιότερα αγοράσει και μετά έσβησα από το iPad και δοκίμασα τώρα να τα ξανακατεβάσω από το αμερικάνικο store, πήρα μύνημα λάθους πως είμαι σε άλλο store.

Έψαξα στο δίκτυο για πιθανές λύσεις, έβαλα στο PayPal μέχρι και Δολάριο σαν primary currency αλλά δεν παίζει. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει ιδέες? Εννοείται πως δεν έχω κάποια αμερικάνικη κάρτα για να δηλώσω σαν τρόπο πληρωμής στο Store ή να την συνδέσω με το PayPal.

Στείλε gift card στο λογαριασμό σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2020 - 21:51

Για να στείλω gift card πρέπει να έχω επιλέξει μια μέθοδο πληρωμής. Και στο Αμερικάνικο store δεν μπορώ, αυτό είναι το πρόβλημα. 



#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/03/2020 - 22:47

Κάτι μου λέει πως θα είναι πιο δύσκολο από ότι νόμιζα...

 

Δοκίμασα να κάνω αλλαγή store μέσα από το iPad (App Store, Country/Region, Change Country Region), το άλλαξα μεν σε United States, αλλά δεν μου δέχθηκε ούτε το PayPal για πληρωμή, ούτε κάποια πιστωτική μου κάρτα, προφανώς επειδή και οι κάρτες και ο PayPal λογαρισμός δεν είναι αμερικάνικοι. Ακόμα και σε προγράμματα που είχα παλιότερα αγοράσει και μετά έσβησα από το iPad και δοκίμασα τώρα να τα ξανακατεβάσω από το αμερικάνικο store, πήρα μύνημα λάθους πως είμαι σε άλλο store.

 

Έψαξα στο δίκτυο για πιθανές λύσεις, έβαλα στο PayPal μέχρι και Δολάριο σαν primary currency αλλά δεν παίζει. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει ιδέες? Εννοείται πως δεν έχω κάποια αμερικάνικη κάρτα για να δηλώσω σαν τρόπο πληρωμής στο Store ή να την συνδέσω με το PayPal.

Φτιάξε US Account ή όποια άλλη χώρα θες να κάνεις εναλλαγή με Sign Out/In.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2020 - 23:09

Για να στείλω gift card πρέπει να έχω επιλέξει μια μέθοδο πληρωμής. Και στο Αμερικάνικο store δεν μπορώ, αυτό είναι το πρόβλημα.

Πουλάνε και σε eBay και σε αλλά online stores


Sent from my iPad using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες