Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Apple Watch Series 6: Πρώτες εντυπώσεις/πληροφορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1006   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/01/2021 - 14:47

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ευτυχισμένο και καλύτερο 2021. 
 

Μια ερώτηση. Υπάρχει braided (ενισχυμένο) καλώδιο USB-C ή USB-A (της RAMPOW ή οποιασδήποτε άλλης εταιρίας ?) για Apple Watch ? Γιατί δεν βρίσκω κάτι. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1007   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/01/2021 - 16:08

Με γειά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1008   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/01/2021 - 17:12

 

Ευχαριστώ Νικόλα. Είναι εντάξει ? MFi ? Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με την φόρτιση ή με οτιδήποτε άλλο, έτσι ?



#1009   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/01/2021 - 17:38

Δε θα έχεις κανένα θέμα.

 

Το έχω και 'γω στα υπόψιν αυτό καιρό.

 

Αν το θυμηθείς, ρίξε εντυπώσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1010   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/01/2021 - 18:28

Μιας και είμαι χωρίς κινητό εδώ και κάποιες μέρες το ρολόι μια χαρά βολεύει να δεις κάποια mail / iMessage / ακόμα και ημερολογια κλπ. Βασικά πραγματα φυσικά. Αν ειχε και η Cosmote esim και τις ευχες μου θα εστελνα και τα τηλεφωνα μου θα εκανα χωρι καν κινητό!



#1011   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 02/01/2021 - 18:31

Μεγάλη κουβέντα η esim.
Πόσο θα ήθελα να μπορώ να βγω για τρέξιμο και να μην χρειάζεται να κουβαλάω κινητό.

#1012   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/01/2021 - 18:51

Δε θα έχεις κανένα θέμα.

 

Το έχω και 'γω στα υπόψιν αυτό καιρό.

 

Αν το θυμηθείς, ρίξε εντυπώσεις.

 

Λοιπόν Νίκο, αφιέρωσα λίγο χρόνο και διάβασα τα reviews του Amazon. Διάβασα αρκετά θετικά και είπα μετά να επικεντρωθώ λίγο και στα αρνητικά. Αυτό που είδα είναι ότι τα νέα δεν είναι και τόσο καλά γί´ αυτό το καλώδιο. Θα παραθέσω κομμάτια από αρνητικά σχόλια για να μη μεταφράζω, ώστε να γίνει πιο κατανοητό και ίσως να βοηθηθείς εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρονται. 
 

Was not recognized by Apple Watch at all. Does not load. Go back!”

 

“Apple Watch loads 6-9%, and then stops charging. Then you have to briefly plug and unplug the charger so that it continues to charge.”

 

“...What bothers me is the extremely slow charging speed. While my original charger needs ~2h, the watch hangs here at least 3, rather 4 hours on the puck to fully charge. ...Beware of the many good reviews here: the dealer sends a voucher worth 10$ with a good rating.

 

“...Furthermore, it should be noted that an “Amazon” voucher with an @Hotmail address is included with the delivery. If you write a positive review, you are supposed to get €10.”

 

Looks good and does the job to an extent, but seems to take for ages to charge my Apple Watch 6 when compared to the OEM apple charger. ...The watch keeps making intermittent connection noises whilst on charge.

 

“...my daughters apple watch has been on charge for 24 hours and is still not fully charged.”

 

“...the seller uses very improper practices. I was proposed a ten dollar refund if I leave a review with five stars...”

“...If your Apple Watch is no more than new, the charger can't charge more than 80%...”

 

“...bad product, does not charge and heat the applewatch dangerously...”

 

It doesn't work and it overheated me the Iwatch”

 

Does not charge, heat up..”

 

To continue, it takes 1 hour to charge the battery 30%...  ...Finally, and most alarming... YOU GET AN AMAZON GIFT CARD OF 10$ IF YOU SCORE WELL! That's how I understand the positive scores I've seen...

Did not charge my series 5 watch. Returned.”

 

 

Όποτε μάλλον θα προσπεράσω. Και από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αλλά καλώδια από τις γνωστές αξιόπιστες, μένουμε Apple. !!



#1013   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/01/2021 - 19:33

Καλά, αστοχίες όλα μπορούν να βγάλουν.

 

Εφόσον δε σε καλύπτει εννοείται κοιτάς κάτι άλλο.

 

Αν και όπως είχα πει και πιο πίσω καλύτερα να πάρεις κάποιο Stand, παρά καλώδιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1014   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2021 - 20:10

Έχει βρει κανείς κάποιο tempered glass της προκοπής; Όχι θήκες και ζελατίνες.
Δύο φορές ήμουν τυχερός αλλά επειδή δεν είναι galaxy watch, δεν το κόβω να ζει για πολύ η οθόνη αν χτυπήσει κάνα δύο φορές ακόμα.

#1015   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/01/2021 - 20:16

Καλά, αστοχίες όλα μπορούν να βγάλουν.

 

Εφόσον δε σε καλύπτει εννοείται κοιτάς κάτι άλλο.

 

Καλά. Ναι. Έχεις δίκιο. Έψαξα λίγο και βρήκα αυτό. Είναι ακριβό βέβαια (στα reviews αναφέρουν 10€ πιο πάνω από της Apple), αναφέρει ότι είναι και MFi αλλά ακόμα και τα λίγα αρνητικά σχόλια που έχει δεν τα λες και πολύ αρνητικά: https://www.amazon.d...uct_top?ie=UTF8

 

 

Αν και όπως είχα πει και πιο πίσω καλύτερα να πάρεις κάποιο Stand, παρά καλώδιο.

 

Πήρα. Αυτό που είχες προτείνει/πάρει και εσύ: https://www.amazon.d...00?ie=UTF8&th=1

Έχω ένα θέμα όμως. Όταν πήγα να το παραγγείλω (το έκανα 24/12), το Amazon ανέφερε στην κεφαλίδα του σε γαλάζιο φόντο, ότι οι παραδόσεις στην περιοχή μου ενδέχεται να καθυστερήσουν λόγω της κατάστασης. Λογικά του κωρονοϊού. Κατανοητό. Μετά και την πληρωμή, και το site της Amazon αλλά και mail της επιβεβαίωσης αναφέρει ότι η παραγγελία μου παρελήφθη και θα ειδοποιηθώ με νεότερο mail για το ποτέ θα έχουν εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής και παραλαβής. 

 

Spoiler

 

Το περίεργο είναι, ότι ενώ (αν θυμάμαι καλά) από της 29/30 Δεκέμβριου, δεν υπάρχει αυτό το μήνυμα και ύστερα από δοκιμή που έκανα επαναπαραγγελιας, μέχρι και σήμερα βγάζει κανονικά ημερομηνίες. Με τη δίκη μου δε ξέρω ακόμα τι γίνεται και γιατί δεν έχει ενημερωθεί ακόμα.  :huh:  :excl:


Τελευταία επεξεργασία από: BetaTester, 02/01/2021 - 20:22


#1016   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/01/2021 - 20:36

Έχει βρει κανείς κάποιο tempered glass της προκοπής; Όχι θήκες και ζελατίνες.
Δύο φορές ήμουν τυχερός αλλά επειδή δεν είναι galaxy watch, δεν το κόβω να ζει για πολύ η οθόνη αν χτυπήσει κάνα δύο φορές ακόμα.


Γυαλί όπως αναφέρεις δεν είναι, δεν ξέρω αν υπάρχει κιόλας, αλλά είναι glass-like.

https://www.belkin.com/us/p/P-OVG001/

Άμα πέσει θα σπάσει κι αυτό και το ρολόι μαζί ενδεχομένως. Δε θα γίνονται γρατσουνιές στην οθόνη, αλλά και χωρίς αυτό δύσκολο να γίνουν έτσι κι αλλιώς.

Το θετικό ότι είναι εντελώς αόρατο. Ένα μικρό αρνητικό ότι ελάχιστα προεξέχει της οθόνης (λόγω της καμπυλότητας) και το αντιλαμβάνεσαι μόνο στην αφή περνώντας το χέρι από την κάσα στην οθόνη. Δε φαίνεται αυτό και δεν επηρεάζει τη χρήση της οθόνης.





Για φόρτιση - βάση σε περιόδους εκπτώσεων το όμορφο, ποιοτικό, αξιόπιστο αλλά κατά τα άλλα πανάκριβο magnetic charging dock μόνο. Το έχω πετύχει αρκετές φορές - 50%.

#1017   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/01/2021 - 21:07

Καλά. Ναι. Έχεις δίκιο. Έψαξα λίγο και βρήκα αυτό. Είναι ακριβό βέβαια (στα reviews αναφέρουν 10€ πιο πάνω από της Apple), αναφέρει ότι είναι και MFi αλλά ακόμα και τα λίγα αρνητικά σχόλια που έχει δεν τα λες και πολύ αρνητικά: https://www.amazon.d...uct_top?ie=UTF8

 

 

 

Πήρα. Αυτό που είχες προτείνει/πάρει και εσύ: https://www.amazon.d...00?ie=UTF8&th=1

Έχω ένα θέμα όμως. Όταν πήγα να το παραγγείλω (το έκανα 24/12), το Amazon ανέφερε στην κεφαλίδα του σε γαλάζιο φόντο, ότι οι παραδόσεις στην περιοχή μου ενδέχεται να καθυστερήσουν λόγω της κατάστασης. Λογικά του κωρονοϊού. Κατανοητό. Μετά και την πληρωμή, και το site της Amazon αλλά και mail της επιβεβαίωσης αναφέρει ότι η παραγγελία μου παρελήφθη και θα ειδοποιηθώ με νεότερο mail για το ποτέ θα έχουν εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής και παραλαβής. 

 

 

Το περίεργο είναι, ότι ενώ (αν θυμάμαι καλά) από της 29/30 Δεκέμβριου, δεν υπάρχει αυτό το μήνυμα και ύστερα από δοκιμή που έκανα επαναπαραγγελιας, μέχρι και σήμερα βγάζει κανονικά ημερομηνίες. Με τη δίκη μου δε ξέρω ακόμα τι γίνεται και γιατί δεν έχει ενημερωθεί ακόμα.  :huh:  :excl:

Μη σε αγχώνει αυτό.

 

Έπεσες και μέσα στις γιορτές..

 

Θα σου έρθει απο βδομάδα λογικά νέο Mail πως έγινε Dispatched.
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1018   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2021 - 21:13

Γυαλί όπως αναφέρεις δεν είναι, δεν ξέρω αν υπάρχει κιόλας, αλλά είναι glass-like.

https://www.belkin.com/us/p/P-OVG001/

Άμα πέσει θα σπάσει κι αυτό και το ρολόι μαζί ενδεχομένως. Δε θα γίνονται γρατσουνιές στην οθόνη, αλλά και χωρίς αυτό δύσκολο να γίνουν έτσι κι αλλιώς.

Το θετικό ότι είναι εντελώς αόρατο. Ένα μικρό αρνητικό ότι ελάχιστα προεξέχει της οθόνης (λόγω της καμπυλότητας) και το αντιλαμβάνεσαι μόνο στην αφή περνώντας το χέρι από την κάσα στην οθόνη. Δε φαίνεται αυτό και δεν επηρεάζει τη χρήση της οθόνης.





Για φόρτιση - βάση σε περιόδους εκπτώσεων το όμορφο, ποιοτικό, αξιόπιστο αλλά κατά τα άλλα πανάκριβο magnetic charging dock μόνο. Το έχω πετύχει αρκετές φορές - 50%.

Σε ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν δεν το βλέπω διαθέσιμο αλλά θα το ψάξω και αλλού.
Με ενδιαφέρει απλά να έχει μια μικρή μεμβράνη πάνω που να προστατέψει την οθόνη σε περίπτωση που αρχίσει να «γδέρνει» κάνα τοίχο, όπως μου έχει τύχει πολλές φορές πάνω στην κίνηση.
Μια χαρά φαίνεται για αυτή τη δουλειά!

Υγ. Φαντάζομαι κάνει για το S6, γιατί βλέπω series 4 και 5 στο listing

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 02/01/2021 - 21:16


#1019   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2021 - 21:22

Σε ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν δεν το βλέπω διαθέσιμο αλλά θα το ψάξω και αλλού.
Με ενδιαφέρει απλά να έχει μια μικρή μεμβράνη πάνω που να προστατέψει την οθόνη σε περίπτωση που αρχίσει να «γδέρνει» κάνα τοίχο, όπως μου έχει τύχει πολλές φορές πάνω στην κίνηση.
Μια χαρά φαίνεται για αυτή τη δουλειά!

Υγ. Φαντάζομαι κάνει για το S6, γιατί βλέπω series 4 και 5 στο listing

Αυτό δεν είναι ?

https://www.amazon.d...=8-1&th=1&psc=1



Βλέπω ότι έχει τον ίδιο κωδικό που έχει στο επίσημο site και αρκετά πιο φθηνό


Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: afilopou, 02/01/2021 - 21:23


#1020   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2021 - 21:56

Αυτό δεν είναι ?

https://www.amazon.d...=8-1&th=1&psc=1



Βλέπω ότι έχει τον ίδιο κωδικό που έχει στο επίσημο site και αρκετά πιο φθηνό


Sent from my Pixel XL using Tapatalk


Ναι αυτό είναι. Στο αμαζον είναι σε έκπτωση απλά, η αρχική είναι η ίδια τιμή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 18

0 μέλη, 18 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες