Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Apple Watch Series 6: Πρώτες εντυπώσεις/πληροφορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1066   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/02/2021 - 20:50

Το θέμα είναι να παραμένουν οι χαμηλοί παλμοί και να μην ήταν για μια φορά.

Δες απο το Health το ιστορικό της ημέρας π.χ. πως ήταν οι παλμοί σου.

Πάντως γι’ αυτη τη δουλειά καλύτερη επιλογή παραμένει το HeartWatch.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1067   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2021 - 21:59

Ναι με τους παλμούς όλα οκ δεν υπάρχει θέμα την υπόλοιπη ημέρα , συνήθως σε ρυθμό ηρεμίας και ιδίως στον υπνο όλοι έχουμε χαμηλούς παλμούς (ιδίως και όσοι γυμνάζονται )
Το θέμα είναι γιατί δεν δονείται όπως το 3 ώστε να γνωρίζεις εκείνη την ώρα τι συμβαίνει ...

#1068   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 10/02/2021 - 14:07

Καλησπέρα ,

 

Αγορά από γερμανικό Amazon συνοδεύεται με 2 χρόνια εγγύηση?

Αξίζει μαζί να αγοράσω apple care++?



#1069   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 10/02/2021 - 14:10

Καλησπέρα ,

Αγορά από γερμανικό Amazon συνοδεύεται με 2 χρόνια εγγύηση?
Αξίζει μαζί να αγοράσω apple care++?


Ναι έχει δυο χρόνια αλλά apple care+ στο check out θα δεις ότι δεν ισχύει για Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1070   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 10/02/2021 - 14:12

Ευχαριστώ:)

Ναι έχει δυο χρόνια αλλά apple care+ στο check out θα δεις ότι δεν ισχύει για Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk



#1071   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/02/2021 - 15:41

Από Cosmote:

ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΩΡΑ ΤΟ APPLE WATCH SERIES 6 ΑΠΟ 449€ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΔΩΡΟ BLUETOOTH ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ BEATS FLEX ΑΞΙΑΣ 49€, ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ. ΜΠΕΣ ΣΤΟ https://bit.ly/3pHFkN8, ΕΞΟΦΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΡΤΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚAI ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΦΕΛΟΣ ΕΩΣ 95,80€ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ GO4MORE. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: http://settings.cosmote.gr?type=RET


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1072   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:01

Το Apple watch, από sport tracking πως είναι?

 

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ένα Garmin Fenix 3 μαζί με HR Bundle. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ακρίβεια των μετρήσεων, από το app, από τις παρεχόμενες πληροφορίες και από την ευχρηστία. Μιας και έχει παλιώσει σκεφτόμουν να το άλλαζα. Πως είναι σε όλα αυτα ένα Apple watch? Προφανως δεν είναι για εξορμήσεις πάνω της μίας ημέρας δυστυχώς, μιλάω για χρήση μικρής διάρκειας.

 

Η μπαταρία του Garmin κρατάει περίπου μία εβδομάδα με προπόνηση (χρήση χρονομέτρου-GPS-HR) μίας ώρας την ημέρα, αλλά προφανώς δεν υπολογίζω σε αυτό.



#1073   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:06

Μια χαρά είναι αλλά για τόσο πολύ μπαταρία όχι ! 
εγω κάνω ποδήλατο αρκετά , είχα παλιά sport tracker, τώρα strava , αλλά και τα δικά του εργαλεία για προπονήσεις !



#1074   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:18

Το Apple watch, από sport tracking πως είναι?

 

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ένα Garmin Fenix 3 μαζί με HR Bundle. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ακρίβεια των μετρήσεων, από το app, από τις παρεχόμενες πληροφορίες και από την ευχρηστία. Μιας και έχει παλιώσει σκεφτόμουν να το άλλαζα. Πως είναι σε όλα αυτα ένα Apple watch? Προφανως δεν είναι για εξορμήσεις πάνω της μίας ημέρας δυστυχώς, μιλάω για χρήση μικρής διάρκειας.

 

Η μπαταρία του Garmin κρατάει περίπου μία εβδομάδα με προπόνηση (χρήση χρονομέτρου-GPS-HR) μίας ώρας την ημέρα, αλλά προφανώς δεν υπολογίζω σε αυτό.

 

Το Apple Watch θέλει φόρτιση κάθε βράδυ, ειδικά αν θες να το φοράς στον ύπνο σου. Το καλό με το S6 είναι ότι φορτίζει αρκετά γρήγορα οπότε σε 1-1.5 ώρα έχει γεμίσει. Garmin δεν είχα ποτέ για σύγκριση, αλλά από άποψη μετρήσεων έχει ένα σορρό workouts να επιλέξεις για να ξεκινήσει την μέτρηση. Μάλιστα σε κάποια όπως τρέξιμο/περπάτημα, αν το ξεχάσεις το καταλαβαίνει μόνο του και σε ρωτάει αν θες να ξεκινήσεις. Σου έχει ιστορικό όλων όσων έχεις κάνει από τότε που το πήρες και ενημερώνει το Apple Health αυτόματα.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη, αν και ένα πράγμα που μετά από 3 χρόνια χρήσης ακόμα με ενοχλεί είναι ο τρόπος που απεικονίζει τους παλμούς στο summary των workouts. Δεν δείχνει line graph αλλά κάτι κάθετες γραμμές ανά μερικά δευτερόλεπτα, και δεν μπορείς να καταλάβεις σε ποιο δευτερόλεπτο ή εστω σε ποιο διάστημα των 5 δευτερολέπτων είχες πόσους παλμούς, καθώς οι οριζόντιοι και οι κάθετοι άξονες δεν έχουν αναλυτική διαβάθμιση. Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά για το αν θα σε καλύψει καλό είναι να μας πεις περισσότερες πληροφορίες για το τι είδους άσκηση κάνεις.



#1075   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:36

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά για το αν θα σε καλύψει καλό είναι να μας πεις περισσότερες πληροφορίες για το τι είδους άσκηση κάνεις.

Καταρχάς ευχαριστώ!

 

Έχω σκεφτεί το θέμα μπαταρίας. Δεν έχω φορέσει ποτέ βράδυ στον ύπνο μου, και ούτε πρόκειται! Αισθάνομαι σα να κοιμάμαι με βατραχοπέδιλα!

:lol:

 

Τρέξιμο, ποδήλατο και θαλάσσιο καγιάκ.

Για το τρέξιμο οι απαιτήσεις είναι οι κλασσικές υποθέτω. Να κάνει καταγραφή απόστασης, χρόνων, να μπορεί να βγάλει κάποια στατιστικά κλίσεων και να το ρίξει σε ένα χάρτη. Με προβλημάτισε αυτό που είπες για τους παλμούς. Μπορείς να βάλεις ένα ενδεικτικό screenshoot? Σου δείχνει υποθέτω live στοιχεία για να προσαρμόζεις τον ρυθμό σου ανάλογα με το σε ποιο εύρος παλμών θες να κινηθείς, σωστά? Έχει επίσης κάποιο αλγόριθμό να υπολογίζει vo2 max?

 

Στο ποδήλατο οι απαιτήσεις είναι πρακτικά μηδενικές καθώς γίνεται συνήθως σε βουνό. Περισσότερο με νοιάζει η καταγραφή της διαδρομής αν  και πλέον χρησιμοποιώ το Wikiloc και αυτό.

 

Τώρα για το καγιάκ θα βόλευε να έχει καταρχάς app! Τα υπόλοιπα είναι παρόμοια με το τρέξιμο. Είναι αδιάβροχο υποθέτω, δεν έχει θέμα να βραχει. Δυνατότητα πλοήγησης μέσω του ρολογιού υπάρχει? θα βόλευε αρκετά.
 



#1076   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:43

Εγώ πάντως έχω μια αμφιβολία για την ακρίβεια όταν περπατάω ,δεν μου βγαίνουν τα κουκιά

#1077   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2021 - 16:58

Καταρχάς ευχαριστώ!

 

Έχω σκεφτεί το θέμα μπαταρίας. Δεν έχω φορέσει ποτέ βράδυ στον ύπνο μου, και ούτε πρόκειται! Αισθάνομαι σα να κοιμάμαι με βατραχοπέδιλα!

:lol:

 

Τρέξιμο, ποδήλατο και θαλάσσιο καγιάκ.

Για το τρέξιμο οι απαιτήσεις είναι οι κλασσικές υποθέτω. Να κάνει καταγραφή απόστασης, χρόνων, να μπορεί να βγάλει κάποια στατιστικά κλίσεων και να το ρίξει σε ένα χάρτη. Με προβλημάτισε αυτό που είπες για τους παλμούς. Μπορείς να βάλεις ένα ενδεικτικό screenshoot? Σου δείχνει υποθέτω live στοιχεία για να προσαρμόζεις τον ρυθμό σου ανάλογα με το σε ποιο εύρος παλμών θες να κινηθείς, σωστά? Έχει επίσης κάποιο αλγόριθμό να υπολογίζει vo2 max?

 

Στο ποδήλατο οι απαιτήσεις είναι πρακτικά μηδενικές καθώς γίνεται συνήθως σε βουνό. Περισσότερο με νοιάζει η καταγραφή της διαδρομής αν  και πλέον χρησιμοποιώ το Wikiloc και αυτό.

 

Τώρα για το καγιάκ θα βόλευε να έχει καταρχάς app! Τα υπόλοιπα είναι παρόμοια με το τρέξιμο. Είναι αδιάβροχο υποθέτω, δεν έχει θέμα να βραχει. Δυνατότητα πλοήγησης μέσω του ρολογιού υπάρχει? θα βόλευε αρκετά.
 

 

έχοντας περάσει και από garmin και AW τα τελευταία αρκετά χρόνια, ας πω κι εγώ την άποψή μου :)

 

Συγκρίνω μεταξύ AW4 & Fenix 5X plus.

Το βασικότερο είναι η μπαταρία! Κάθε μέρα φόρτιση, κάτι που αρχικά τουλάχιστον θα σε ξενίσει!

Σχετικά με τις μετρήσεις, για τα βασικά είναι παραπάνω από καλό.

Σε σχέση με το garmin παίζει αρκετά καλύτερα ειδικά στο θέμα των παλμών (για μέτρηση από τον καρπό πάντα. Αν μπει το strap κερδίζει φυσικά το garmin)

To GPS του επίσης μου φαίνεται καλύτερο, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το post-processing που κάνει η apple. Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι πιο καλό.

Σε σταθερή διαδρομή που κάνω, το AW είναι πιο πολύ πιο consistent από το garmin. Το AW παίζει από 10.60 - 10.65, ενώ το garmin μου έχει βγάλει από 10.1 μέχρι 11.2! (απόσταση σε χλμ είναι τα νούμερα)

 

Εκεί που τα χαλάει πραγματικά το AW είναι αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από απλή διαρδομή.

Αν π.χ. θες να κάνεις μια διαλειματική, ή κάποιου είδους σετάκια, δεν υπάρχει τρόπος (τουλάχιστον όχι με το μαμά application)
Δεν έχω ψάξει αναλυτικά για κάποιο 3rd party για τρέξιμο ή ποδήλατο, αλλά για κολύμβηση που το έψαξα δεν βρήκα κάτι που να πλησιάζει έστω το garmin.

 

Έχει και VO2max που ρωτάς.

 

Day2day, για βήματα, heart rate νομίζω πολύ μικρές διαφορές.
Αν δεν σε χαλάει το θέμα της μπαταρίας (εγώ το συνήθισα σχετικά εύκολα και πλέον δε με πειράζει) και θες και τα extra feature του AW, go for it!

 

Αυτό που με βόλεψε πολύ με το AW είναι η μουσική, που δεν χρειάζεται πλέον να κουβαλάω κινητό ή άλλη συσκευή στο τρέξιμο. 

Α!, και το apple pay, αν χρειαστεί καμιά φορά κάνα νερό ή τίποτα σε κάνα long run.

 

Προσωπικά δεν το μετάνιωσα που έκανα τη μετάβαση, αλλά έχω και το fenix που το χρησιμοποιώ στην πισίνα (παλιά που ήταν ανοιχτές :P)



#1078   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/02/2021 - 17:01

Εγώ πάντως έχω μια αμφιβολία για την ακρίβεια όταν περπατάω ,δεν μου βγαίνουν τα κουκιά


Υπάρχει -λογική- απόκλιση στη μέτρηση βημάτων, μιας και χρησιμοποιείται το Accelerometer γι’ αυτό το σκοπό.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1079   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2021 - 17:13

Εκεί που τα χαλάει πραγματικά το AW είναι αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από απλή διαρδομή.

Αν π.χ. θες να κάνεις μια διαλειματική, ή κάποιου είδους σετάκια, δεν υπάρχει τρόπος (τουλάχιστον όχι με το μαμά application)
Δεν έχω ψάξει αναλυτικά για κάποιο 3rd party για τρέξιμο ή ποδήλατο, αλλά για κολύμβηση που το έψαξα δεν βρήκα κάτι που να πλησιάζει έστω το garmin.

 

Έχει και VO2max που ρωτάς.

 

Day2day, για βήματα, heart rate νομίζω πολύ μικρές διαφορές.
Αν δεν σε χαλάει το θέμα της μπαταρίας (εγώ το συνήθισα σχετικά εύκολα και πλέον δε με πειράζει) και θες και τα extra feature του AW, go for it!

 

Αυτό που με βόλεψε πολύ με το AW είναι η μουσική, που δεν χρειάζεται πλέον να κουβαλάω κινητό ή άλλη συσκευή στο τρέξιμο. 

Α!, και το apple pay, αν χρειαστεί καμιά φορά κάνα νερό ή τίποτα σε κάνα long run.

Κατάλαβα τι λες. Για διαλειματική για να είμαι ειλικρινής ούτε το αντίστοιχο app του Garmin με είχε βολέψει και κατέληγα να πηγαίνω σε στιβο ώστε να έχω αποστάσεις με το μάτι έστω.

 

Θα ήταν το πιο σημαντικό αυτό που λες για την μουσική, αλλά από ότι έχω καταλάβει παίρνει μόνο e-sim και όχι φυσική sim, σωστά? Εχω vodafone οπότε no go.

Εφαρμογή για καγιάκ έχει πάντως, θα την ψάξω.

 

Σύνδεση με άλλα apps τύπου strava, έχει υποθέτω ε?



#1080   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2021 - 17:14

Δεν έχω χρησιμοπποιήσει το Garmin, αλλα για το AW, θα πω τα εξής:

-Στο τρέξιμο χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Νικε, την βρίσκω ποιο αναλυτική και περιγραφική από της μαμας,

-Στην μέτρηση των παλμών γενικά ΟΚ, μερικές φορές κάνει κάτι κουλά , ίσως έχει να κνει πως εφαρμόζει στο χέρι το ρολοι,

-Το χρησιμοποιώ από το πρωι (οχι το βράδυ) μέχρι τις 18.00, για μερικές κλήσεις, πληρωμες και μηνύματα, έτσι βγάζει άνετα 2 ημέρες. Αν βάλω τρέξιμο πάντα με μουσική, τότε όχι.

-Πλοήγηση ναι

-Αδιαβοροχο ναι

-



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες