Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλήματα με WiFi Calling


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2020 - 08:28

ρε παλικαρια εχω εδω και λιφους μηνες μετακομισει. Στο σπιτι που ειμαι τωρα η κοσμοτε ζητημα να εχει 1 γραμμη σημα.. μιλησα μαζι οτυς και επισημως μου ειπαν οτι λογο σχεδιασμου του δικτυου τους δεν παιζει να εχω σημα.. εδω,, και πως για αυτο εχουμε το wifi call. Παμε τωρα σε αυτο.. 50mbps wifi call.. και διαρκως βλεπω κλησεις να ειναι σαν να μου εκαναν αναπαντητη.. ειμαι διπλα στο κινητο και διαρκως αυτο... βλεπω την κληση είτε ερχετε sms οτι με πηρε ο ταδε είτε απλα σαν αναπαντητη... Τωρα εκανα και την 13.4.1 αν οντως φταιει το wificall και δεν διορθωθει ουτε με την 13.4.1 τι μπορω να κάνω? ειδικα τβρα που ειμαστε μεσα στο σπιτι.. ειναι δυνατον να μην μπορω να μιλησω στο κινητο ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 17/04/2020 - 08:45

ρε παλικαρια εχω εδω και λιφους μηνες μετακομισει. Στο σπιτι που ειμαι τωρα η κοσμοτε ζητημα να εχει 1 γραμμη σημα.. μιλησα μαζι οτυς και επισημως μου ειπαν οτι λογο σχεδιασμου του δικτυου τους δεν παιζει να εχω σημα.. εδω,, και πως για αυτο εχουμε το wifi call. Παμε τωρα σε αυτο.. 50mbps wifi call.. και διαρκως βλεπω κλησεις να ειναι σαν να μου εκαναν αναπαντητη.. ειμαι διπλα στο κινητο και διαρκως αυτο... βλεπω την κληση είτε ερχετε sms οτι με πηρε ο ταδε είτε απλα σαν αναπαντητη... Τωρα εκανα και την 13.4.1 αν οντως φταιει το wificall και δεν διορθωθει ουτε με την 13.4.1 τι μπορω να κάνω? ειδικα τβρα που ειμαστε μεσα στο σπιτι.. ειναι δυνατον να μην μπορω να μιλησω στο κινητο ?

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ . Από τότε που βγήκε η 13 το COSMOTE WiFi call συμπεριφέρεται όπως ακριβώς λες . Το έχω αναφέρει και εγώ εδώ και πολύ καιρό και συνεχώς μου αναφέρουν ότι το ξερούν και καλά και θα το φτιάξουν .... Το έχω ξανά πει καλό είναι όσοι έχουν θέματα με το WiFi calling Cosmote να το αναφέρουν
Αν μαζευτούν πολλοί ίσως να ασχοληθούν



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#3   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 17/04/2020 - 10:09

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ . Από τότε που βγήκε η 13 το COSMOTE WiFi call συμπεριφέρεται όπως ακριβώς λες . Το έχω αναφέρει και εγώ εδώ και πολύ καιρό και συνεχώς μου αναφέρουν ότι το ξερούν και καλά και θα το φτιάξουν .... Το έχω ξανά πει καλό είναι όσοι έχουν θέματα με το WiFi calling Cosmote να το αναφέρουν
Αν μαζευτούν πολλοί ίσως να ασχοληθούν



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το WiFi call. Τείνω να  καταλήξω στο συμπέρασμα, ότι κάποια modem router δεν συνεργάζονται καλά και από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Αυτό το λέω γιατί, προ καραντίνας είχε έρθει ένας φίλος στο σπίτι μου, και στο δικό μου WiFi δεν είχε τα προβλήματα που είχε στο δικό του.

Γράφω παρακάτω τα στοιχεία της σύνδεσης, μήπως κάποιος βοηθηθεί. Έχω το 11 με 13.4.1.

Το ότι έχω VDSL 100Mb από την Wind, δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο.

Το modem είναι το Technicolor / MediaAccess TG789vac v2 με FW 17.1

Το τηλέφωνο το έχω στην συχνότητα 5GHz, το firewall στην θέση medium και όλα τα άλλα στις αρχικές ρυθμίσεις.

Έχω και ένα WiFi repeater του πλαισίου που είναι 2.4GHz και όταν συνδεόταν εκεί το κινητό, επειδή είχε πιο δυνατό σήμα, είχα κάποιες χαμένες κλήσεις, οπότε το διέγραψα από το κινητό.

 



#4   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/04/2020 - 10:19

ρε παλικαρια εχω εδω και λιφους μηνες μετακομισει. Στο σπιτι που ειμαι τωρα η κοσμοτε ζητημα να εχει 1 γραμμη σημα.. μιλησα μαζι οτυς και επισημως μου ειπαν οτι λογο σχεδιασμου του δικτυου τους δεν παιζει να εχω σημα.. εδω,, και πως για αυτο εχουμε το wifi call. Παμε τωρα σε αυτο.. 50mbps wifi call.. και διαρκως βλεπω κλησεις να ειναι σαν να μου εκαναν αναπαντητη.. ειμαι διπλα στο κινητο και διαρκως αυτο... βλεπω την κληση είτε ερχετε sms οτι με πηρε ο ταδε είτε απλα σαν αναπαντητη... Τωρα εκανα και την 13.4.1 αν οντως φταιει το wificall και δεν διορθωθει ουτε με την 13.4.1 τι μπορω να κάνω? ειδικα τβρα που ειμαστε μεσα στο σπιτι.. ειναι δυνατον να μην μπορω να μιλησω στο κινητο ?

Εγώ έκλεισα το διακόπτη και ησύχασα. Έχανα κλήσεις χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#5   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/04/2020 - 10:22

Πλέον και εγώ το WiFi call το έχω κλειστό δεν γίνεται να παίζεις τζόκερ αν δουλεύει η όχι .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2020 - 10:41

Δε λεει καθόλου. Μόνο όταν είσαι κάπου χωρίς καθόλου σήμα και υπάρχει wifi. 

Αλλιώς μόνιμα κλειστό το έχω κι εγώ. 

 

 

Πλέον και εγώ το WiFi call το έχω κλειστό δεν γίνεται να παίζεις τζόκερ αν δουλεύει η όχι .


Sent from my iPhone using Tapatalk



#7   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 17/04/2020 - 11:01

Σε εμένα δουλεύει καλύτερα με [emoji3575] + WiFi calling


Sent from my iPhone 11 using Tapatalk

#8   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2020 - 12:36

φιλε μου εγω εχω 50αρα απο WInd και με ενα techcnicolor ρουτερ το οποιο ομως δν εχει 5ghz. εχω βαλει ενα αλλο λοιπον για να κανει τα παντα εκτος απο το gateway που λογο του voip παραμενει το technicolor. με 2,4 αλλα και με 5 τα ιδια προβληματα εχω... τωρα δοκιμασα και να το αφησω σε airplain παρολα αυτα χανω κλησεις..... απο το πρωι που εγραψα το μυνημα μου κανω δοκιμες...

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το WiFi call. Τείνω να  καταλήξω στο συμπέρασμα, ότι κάποια modem router δεν συνεργάζονται καλά και από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Αυτό το λέω γιατί, προ καραντίνας είχε έρθει ένας φίλος στο σπίτι μου, και στο δικό μου WiFi δεν είχε τα προβλήματα που είχε στο δικό του.

Γράφω παρακάτω τα στοιχεία της σύνδεσης, μήπως κάποιος βοηθηθεί. Έχω το 11 με 13.4.1.

Το ότι έχω VDSL 100Mb από την Wind, δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο.

Το modem είναι το Technicolor / MediaAccess TG789vac v2 με FW 17.1

Το τηλέφωνο το έχω στην συχνότητα 5GHz, το firewall στην θέση medium και όλα τα άλλα στις αρχικές ρυθμίσεις.

Έχω και ένα WiFi repeater του πλαισίου που είναι 2.4GHz και όταν συνδεόταν εκεί το κινητό, επειδή είχε πιο δυνατό σήμα, είχα κάποιες χαμένες κλήσεις, οπότε το διέγραψα από το κινητό.



#9   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 17/04/2020 - 12:55

Έχω την λογική ότι τα carrier settings της COSMOTE είναι κοινά σε όλους μας. Αυτά που αλλάζουν είναι τα κινητά και τα router. Υποθέτω κάπου εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Ίσως το hardware κάποιων μοντέλων iphone ή των modem router να μην το υποστηρίζουν πλήρως, για αυτό τον λόγο σε άλλους να δουλεύει και σε άλλους όχι.



#10   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:01

κοιτα το οτι δουλευει σε σενα πψς οτο ξερεις? τι εννοω.. εισαι σε μερος που δεν εχεις σημα κινητης? γιατι απο οτι ειδα και στα αλλα παιδια εχουν οτι εγω.. εχουμε μια γραμμη απο τον παροχο αρα... αν δεν εχω καν οτο wifi call τοτε χανω ολες τις κλησεις ουτε μπορω να καλεςω.. αυτο το προβλημα ειχα μεχρι να ερθει το ιντερνετ... ουτε να μιλησω.. τωρα μπορω να μιλησω τουλαχιστον αλλα πολλες φορες κανει αυτο που περιγραψαμε... ειναι σαν να εχεις αναπαντητη και κληση ταυτοχρονα... 

 

Έχω την λογική ότι τα carrier settings της COSMOTE είναι κοινά σε όλους μας. Αυτά που αλλάζουν είναι τα κινητά και τα router. Υποθέτω κάπου εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Ίσως το hardware κάποιων μοντέλων iphone ή των modem router να μην το υποστηρίζουν πλήρως, για αυτό τον λόγο σε άλλους να δουλεύει και σε άλλους όχι.



#11   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:16

φιλε μου εγω εχω 50αρα απο WInd και με ενα techcnicolor ρουτερ το οποιο ομως δν εχει 5ghz. εχω βαλει ενα αλλο λοιπον για να κανει τα παντα εκτος απο το gateway που λογο του voip παραμενει το technicolor. με 2,4 αλλα και με 5 τα ιδια προβληματα εχω... τωρα δοκιμασα και να το αφησω σε airplain παρολα αυτα χανω κλησεις..... απο το πρωι που εγραψα το μυνημα μου κανω δοκιμες...


Ίδιο πρόβλημα κι εγώ παιδιά με το Wifi calling βασικά από τότε που πήγα wind. 50mbps με technicolor κι εγώ. Κάτι γίνεται με το συγκεκριμένο ρουτερ. Μήπως η wind πρέπει να μας ανοίξει κανένα προφίλ στο ρουτερ αν είναι κλειστό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:41

μιλησα με εναν φιλο με s8 samsung και 100 forthnet και τοθ εκανε νουμερα και το απενεργοποιησε.. Κοσμοτε...



#13   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:44

Μήπως λοιπόν είναι θέμα παροχών στο internet?εχει κάποιος θέμα με δίκτυο από cosmote?



#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:49

Τα προβλήματα που έχετε οι περισσότεροι είναι απο τα -άθλια- Routers των παρόχων.

 

Προσωπικά με ASUS εδώ και κάποια χρόνια, πρόβλημα μέχρι τώρα στο WiFi Calling δεν είχα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2020 - 13:53

Νίκο και εγώ asus έχω dual band αλλά χάνω κλήσεις ...θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η περιοχή


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)