Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση σχετικά πώς να κινηθώ.. ( revolut;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2020 - 20:16

Χαίρετε..
Ο αδερφός μου είναι Γερμανία και θέλει ο πατέρας μου να του στελνει χρήματα κάθε μήνα ... Μέχρι τώρα κάναμε έμβασμα αλλά είχε θέματα με την εφορία. Μετα western και τέτοια αλλά μεγάλη προμήθεια.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν ανοίγοντας λογαριασμό revolut και βγάλω κάρτα στον όνομα του πατέρα μου .. θα την έχει ο αδερφός μου εκεί και να κάνει αγορές...
1) γνωρίζετε μέχρι τι ποσό μπορούμε να φορτώνουμε για να μην έχουμε θέμα ...
2) από ότι είδα δεν ποιανει στο αφορολογητο, καλό αυτο μεν ... Ισχύει ε;
3) γνωρίζετε πόσο είναι η προμήθεια της γερμανικής τράπεζας κατά την ανάληψη χρημάτων ; Και μπορεί να πάει σε όλα τα atm;
4) υπάρχει περίπτωση να ζητήσει περισσότερες πληροφορίες η revolut σχετικά με τα εμβάσματα και αυτά ; Τύπου πόθεν έσχες ;

Και ότι άλλο γνωρίζετε θα ήθελα να με ενημερώσετε ... Μπας και γλιτώσουμε τις προμήθειες 15 ευρώ κάθε μήνα ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/05/2020 - 20:35

Εγώ θα πρότεινα να κάνει ο αδερφός σου revolut στη Γερμανία. Να στέλνει ο πατέρας σου έμβασμα στο λογαριασμό ευρώ μέσω SWIFT/ IBAN της revolut του αδερφού σου και να ξοδεύει από τη revolut ο αδερφός σου χωρίς αναλήψεις από atm. Το έμβασμα από Ελλάδα είναι 2.5 ευρώ νομίζω τώρα. Δε θα έχετε θέμα με το ποσό. Τα atm χρεώνουν αρκετά για αναλήψεις εδώ Αγγλία είναι 2.5 λίρες νομίζω.

Η revolut κάνει ταυτοποίηση και πλέον νομίζω ΑΦΜ αν και ήταν προαιρετικό. Καλό θα είναι να είναι οι κάρτες να μη βγαίνουν σε αλλά ονόματα για τυχόν refunds κλπ. Επίσης η revolut πολλές φορές ζητάει φωτογραφία αν πας να εγκαταστήσεις την εφαρμογή για να βεβαιώσει τον ιδιοκτήτη.

Να ρωτήσω τι θέματα είχε με εφορία; Ξέρω πολύ κόσμο που στέλνει εμβάσματα σε συγγενείς και φοιτητές και η έφορια ποτέ δεν ασχολήθηκε. Οι τράπεζες δίνουν τα στοιχεία κινήσεων ούτως ή άλλως για έλεγχο.

#3   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/05/2020 - 23:47

Έμβασμα γιατί να κάνει στην revolut?θα κάνει ο αδερφός σου μια revolut ,και μια ο μπαμπας σου.Ο μπαμπας σου θα φορτώνει δωρεάν μέσω της χρεωστικής του την revolut του και μετά θα κάνει αποστολή στον αδερφό σου που είναι επίσης δωρεάν.Σε μερικά Atm στην Γερμανία μπορεί να είναι και δωρεάν μέχρι 200€ τον μήνα ανάληψη αλλά αυτό δεν το γνωρίζω στα σίγουρα ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/05/2020 - 00:44

Λόγω οτι δεν έχει εισόδημα , δεν θέλουμε να φαίνονται ότι μπαίνουν και λεφτά , έτσι θα χάσει κάτι επιδόματα ....
Γ αυτό έλεγα να κάνω στον πατέρα λογαριασμό και να στείλω την κάρτα ρεβολουτ στον αδερφό για χρήση...

#5   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/05/2020 - 08:05

Λόγω οτι δεν έχει εισόδημα , δεν θέλουμε να φαίνονται ότι μπαίνουν και λεφτά , έτσι θα χάσει κάτι επιδόματα ....
Γ αυτό έλεγα να κάνω στον πατέρα λογαριασμό και να στείλω την κάρτα ρεβολουτ στον αδερφό για χρήση...


Η revolut δεν συνδέεται με την aade γι αυτό και δεν μετράει στο αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/05/2020 - 12:51

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την εφορία έχω την κόρη στο εξωτερικό.
Μια κάρτα Revolut ο πατέρας σου και μια ο αδελφός σου στη Γερμανία όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.
Ο πατέρας σου φορτώνει την Revolut χωρίς προμήθειες άμεσα από την κάρτα της τράπεζας του (ο ίδιος είναι στον εαυτό του τα στέλνει).
Μετά από την δίκη του Revolut στέλνει στη Revolut του αδελφού σου χωρίς καμία πάλι προμήθεια άμεσα (χωρίς να φαίνεται κάτι στην Ελλάδα η κίνηση φαίνεται μόνο Αγγλία).

Το μόνο που έχει να δικαιολογήσει ο πατέρας σου είναι γιατί στέλνει λεφτά στον εαυτό του στο εξωτερικό (μέχρι 2000€ το μήνα δεν σε ελέγχουν) μπορεί να επικαλεστεί ότι θέλει. Αποταμίευση , αγορές , δίδακτρα φοιτητή , στέγαση κλπ.

Έτσι στέλνω και εγώ στη κόρη.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/05/2020 - 12:52


#7   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/05/2020 - 14:15

Καλησπέρα, εχω στείλει περιπου 6000€ τους τελευταίους μηνες, πως πρεπει να το δικαιολογήσω, δεν μου εχει ερθει κατι σχετικό. Ευχαριστω

#8   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/05/2020 - 16:21

Έμβασμα γιατί να κάνει στην revolut?θα κάνει ο αδερφός σου μια revolut ,και μια ο μπαμπας σου.Ο μπαμπας σου θα φορτώνει δωρεάν μέσω της χρεωστικής του την revolut του και μετά θα κάνει αποστολή στον αδερφό σου που είναι επίσης δωρεάν.Σε μερικά Atm στην Γερμανία μπορεί να είναι και δωρεάν μέχρι 200€ τον μήνα ανάληψη αλλά αυτό δεν το γνωρίζω στα σίγουρα ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πως γίνεται δωρεάν φόρτωμα της revolut από ελληνική τράπεζα;



#9   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/05/2020 - 19:09

Top up με χρεωστικη καρτα

#10   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/05/2020 - 20:14

Πως γίνεται δωρεάν φόρτωμα της revolut από ελληνική τράπεζα;


Από την εφαρμογή της revolut πας προσθήκη χρημάτων επιλέγεις την χρεωστική σου που θέλεις να χρησιμοποιήσεις κι έτοιμος!0€ προμήθεια και τα βλεπεις και άμεσα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2020 - 10:36

Ωραία !! Φχαριστω

#12   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/05/2020 - 11:30

Από την εφαρμογή της revolut πας προσθήκη χρημάτων επιλέγεις την χρεωστική σου που θέλεις να χρησιμοποιήσεις κι έτοιμος!0€ προμήθεια και τα βλεπεις και άμεσα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά χρησιμοποιώ revolut δύο χρόνια και δεν το ήξερα. Πρέπει να το έβαλαν πρόσφατα αυτό. Ευχαριστώ



#13   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/05/2020 - 15:22

Καλησπέρα, εχω στείλει περιπου 6000€ τους τελευταίους μηνες, πως πρεπει να το δικαιολογήσω, δεν μου εχει ερθει κατι σχετικό. Ευχαριστω


Δεν θα σου έρθει τίποτα. Η καλύτερη δικαιολογία είναι αυτή που θα σου πει ο λογιστής σου που ξέρει την συνολική εικόνα.

Εγώ στέλνω στη κόρη περίπου 800€ το μήνα συν 1500€ κάθε τρίμηνο και δεν με έχει ρωτήσει κάνεις διότι δεν ξεπερνάω τα 2.000€/μήνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#14   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/05/2020 - 16:48

Οκ, θα μιλησω με τον λογιστή μου οταν κανω την δήλωση. Σε ευχαριστω!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες