Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπαναχωρηση απο κοσμοτε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/08/2020 - 18:30

Τον  Μαρτη δεχτηκα προσφορα απο κοσμοτε την οποια και αποδεχτηκα μιασ κ δεν μουν ευχαριστημενη απο βοντα...Μου εφεραν το συμβολαιο κανονικα υπεγραψα, κ μετα κλασσικα δεχτηκα αντιπροσφορα απο βοντα την οποια κ αποδεχτηκα τελικα ,αφου περασα καποιο διαστημα δεχτηκα τηλ απο την κοσμοτε  οτι τουσ χρωσταω λεει πανω απο 100 ευρω ,εγω τουσ ειπα δεν πληρωνω με βαση το δικαιωμα υπαναχωρησησ,απο τοτε με πηραν καποιεσ φορεσ κ μου παν να κανω διακονονισμο  κ οτι αυτο θα περασει στο αφμ μου,που πρεπει να απευθυνθω ??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/08/2020 - 18:36

Αν είχαν περάσει 14 μέρες από την υπογραφή του συμβολαίου στην cosmote δεν νομίζω ότι μπορείς να κανεις κάτι .



#3   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/08/2020 - 18:47

εγω υπεγραψα 11/3 μεσημερι μετα τισ 4 τωρα ποτε με πηρε η βοντα δεν θυμαμαι πιανεται 11/3 ωσ μερα κανονικα ??14 ειναι οι μερεσ γτ εγω για 15 ξερω κ νομιζω οτι πρεπει να σ πουν οτι δεν ισχυει το δικαιωμα υπαναχωρησησ  τωρα για το ποτε με πηρε η βοντα για αντιπροσφορα δεν ειμαι σιγουρη ,νομιζω 26/3 γτ 28/3 ειχα γυρισει   στη βονταφον


Τελευταία επεξεργασία από: bellinaki, 07/08/2020 - 18:48


#4   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:12

Έχουν αλλάξει όλα αυτά πλέον ο νέος πάροχος ενημερώνει το παλιό πάροχο για φορητότητα μετά από 14 μέρες .

Ριξε μια μάτια στην σύμβαση που υπέγραψες .


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 07/08/2020 - 19:14


#5   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:14

εγω υπεγραψα 11/3 μεσημερι μετα τισ 4 τωρα ποτε με πηρε η βοντα δεν θυμαμαι πιανεται 11/3 ωσ μερα κανονικα ??14 ειναι οι μερεσ γτ εγω για 15 ξερω κ νομιζω οτι πρεπει να σ πουν οτι δεν ισχυει το δικαιωμα υπαναχωρησησ τωρα για το ποτε με πηρε η βοντα για αντιπροσφορα δεν ειμαι σιγουρη ,νομιζω 26/3 γτ 28/3 ειχα γυρισει στη βονταφον

Απο τις ημερομηνίες που αναφέρεις φαίνεται οτι εξάντλησαν το όριο των 14 ημερών που εχουν περιθώριο να αναγγείλουν την αποχώρηση σου απο τον προηγούμενο πάροχο. Ταυτόχρονα εσυ πλεον χάνεις το δικαίωμα της αζημίως υπαναχώρησης μετα την παρέλευση των 14 ημερών. Εάν γινεται συζήτηση με την βονταφον δεν το βρίσκω ηθικό να σου προτείνουν να γυρίσεις πισω στις 26/3, δεδομένου οτι απο τις 25/3 και μετα θα πλήρωνες πρόστιμο στην κοσμοτε.

Ετσι οπως αναφέρεις τις ημετομηνιες μαλλον εισαι υπόχρεης σε πέναλτυ στην κοσμοτε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:15

Ηξερα οτι γινεται τελευταια στιγμη αλλα οχι κ μετα απο 14 μερεσ....



#7   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:16

Δεν είναι θέμα ηθικής από την Vodafone έχασαν ένα πελάτη και τον θέλουν πίσω ,τώρα τι πέναλτι έχει η cosmote είναι άλλο.


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 07/08/2020 - 19:17


#8   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:30

Απο την αλλη βεβαια 25 μαρτιου ηταν αργια μετριεται κ αυτη??



#9   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/08/2020 - 19:45

Δεν είναι θέμα ηθικής από την Vodafone έχασαν ένα πελάτη και τον θέλουν πίσω ,τώρα τι πέναλτι έχει η cosmote είναι άλλο.


Επειδή και εγώ καμένος είμαι με τις εταιρείες κινητής γενικώς ένα έχω να πω :

Αντί να ταλαιπωρούν τον κοσμάκι με προσφορές και μετά αντιπροσφορές άμα φύγεις , ας δίνουν μια συγκεκριμένη προσφορά και τέλος.
Αυτά που κάνουν προσωπικά τα θεωρώ κοροϊδία του πελάτη.

Σου δίνω πχ πάγιο 30€ στη σύνδεση και μετά σου δίνω 25€ σε αντιπροσφορά.
Δώσε ρε καραμήτρο 25€ από την αρχή. Τα 5€ παραπανίσια γιατί προσπαθείς να μου τα φας ;
Θέλω εγώ κάθε δυο χρόνια να αλλάζω εταιρεία ; Τι με ταλαιπωρείς προσπαθώντας να μου πάρεις κάτι ψιλά παραπάνω ;
Δηλαδή και είμαι πελάτης σου και πας να μου τα πάρεις παραπανίσια άμα κάνω το λάθος και σε εμπιστευτώ ;

Spam off (σορυ αλλά αγανάκτησα με αυτά που διαβάζω ...)



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/08/2020 - 20:27

Δες τι ακριβώς αναφέρει η σύμβαση με την Cosmote που έχεις υπογράψει.



#11   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/08/2020 - 09:52

Kαλημερα την συμβαση δυστυχωσ την πεταξα ,αυτοι πηραν πολυ καιρο μετα,που να φανταστω τι θα γινει....



#12   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 08/08/2020 - 11:19

προχωρα σε διακανονισμο , αλλιως θα το βρεις στην εφορια σου του χρονου διπλασιο ((( 



#13   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/08/2020 - 11:58

Δεν είναι θέμα ηθικής από την Vodafone έχασαν ένα πελάτη και τον θέλουν πίσω ,τώρα τι πέναλτι έχει η cosmote είναι άλλο.

Συγγνωμη αλλα για μενα ειναι πολυ σημαντική και η ηθική διάσταση του πραγραματος.
Η πρωτη ερώτηση του υπαλλήλου θα έπρεπε να ειναι ποτε υπογράφηκε η σύμβαση με τον νέο πάροχο και αν μπορει εμπρόθεσμα να υπαναχωρήσει.
Στην αντίθετη περιπτωση θα έπρεπε να ενημερώσει τον καταναλωτή και να τον αφήσει να επιλέξει μεταξύ επιστροφής στον παλιό με πέναλτυ απο τον καινουργιο η παραμονή σε ακριβότερη τιμη στον καινουργιο.
Να ξεγελάσεις τον αλλο μπορει να ειναι εύκολο, κανεις ομως δεν το εκτιμά οταν το αντιλαμβάνεται.
Ετσι μέσο μακροπρόθεσμα χάνεις και ενεργώντας σαν υπάλληλος δεν εξυπηρετείς τα συμφέροντα του εργοδότη σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/08/2020 - 18:18

Συγγνωμη αλλα για μενα ειναι πολυ σημαντική και η ηθική διάσταση του πραγραματος.
Η πρωτη ερώτηση του υπαλλήλου θα έπρεπε να ειναι ποτε υπογράφηκε η σύμβαση με τον νέο πάροχο και αν μπορει εμπρόθεσμα να υπαναχωρήσει.
Στην αντίθετη περιπτωση θα έπρεπε να ενημερώσει τον καταναλωτή και να τον αφήσει να επιλέξει μεταξύ επιστροφής στον παλιό με πέναλτυ απο τον καινουργιο η παραμονή σε ακριβότερη τιμη στον καινουργιο.
Να ξεγελάσεις τον αλλο μπορει να ειναι εύκολο, κανεις ομως δεν το εκτιμά οταν το αντιλαμβάνεται.
Ετσι μέσο μακροπρόθεσμα χάνεις και ενεργώντας σαν υπάλληλος δεν εξυπηρετείς τα συμφέροντα του εργοδότη σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αμα γινοταν ολα αυτα που λεσ δεν θα μασταν στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ που λως εγω ,νομιζω οτι η κοσμοτε θα πρεπε να μου πει οτι εχει παρελθει ο χρονοσ υπαναχωρησης αλλα σιγα να μην....ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα....ναι θα παω για διακονισμο!



#15   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/08/2020 - 21:13

Απο την αλλη βεβαια 25 μαρτιου ηταν αργια μετριεται κ αυτη??

οι 14 ημερες υπαναχωρησης ειναι ημερολογιακες και οχι εργασιμες. Συνεπως η 25/3 μετραει κανονικα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες