Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρία iPhone 6s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 14/10/2020 - 00:41

Καλησπέρα μετά από πολλά χρόνια πρέπει να την αλλάξω την μπαταρία από που προτείνεται να πάρω; Από ifixit η δεν υπάρχει λόγος για τόσο ακριβή.6af85afe574cc529fb4375c1df379e3c.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 14/10/2020 - 05:30

Στειλτο info quest να σου αλλάξουν μπαταρία με 59 ευρώ, να σου βάλουν καινούριο tape στην οθόνη και να σου τρέξουν διαγνωστικά ότι όλα λειτουργούν σωστά.
Για εμένα μην βάλεις ιμιτασιον μπαταρία εκτός και αν είναι οικονομικό το θέμα. Απλά μεγάλη προσοχή με τη επιλογή της μπαταρίας και του τεχνικού..

#3   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 14/10/2020 - 07:11

Κοιτά 60€ δεν παίζει να δώσω για συσκευή 5 χρόνια μπαταρία και στο iPad που έχω και στο iPhone 6 που είχα την άλλαξα μόνο μου χωρίς πρόβλημα άρα μας λείπει η μπαταρία το ifixit λένε ότι είναι το καλύτερο για parts απλά ρώτησα αν ξέρει κάποιος να έχει πάρει μπαταρία από Ελλάδα για ποιο άμεσα αυτά...[emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#4   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 14/10/2020 - 07:57

Κοιτά 60€ δεν παίζει να δώσω για συσκευή 5 χρόνια μπαταρία και στο iPad που έχω και στο iPhone 6 που είχα την άλλαξα μόνο μου χωρίς πρόβλημα άρα μας λείπει η μπαταρία το ifixit λένε ότι είναι το καλύτερο για parts απλά ρώτησα αν ξέρει κάποιος να έχει πάρει μπαταρία από Ελλάδα για ποιο άμεσα αυτά...[emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

e-matrix

#5   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 14/10/2020 - 08:53

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#6   NixName

NixName

    iPH User

  • 150 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2020 - 13:34

Καλησπέρα φίλε  και γω περσι κοιταζα για μπαταρια για το 6s μου , εβαλα μια απο 7 απο την cosmodata μονο και μονο να δω αν τα παραπανω mah κανουν καμια διαφορα.Η αληθεια ειναι οτι μια μικρη διαφορα την ειχανε καμια ωρα παραπάνω ας πουμε αλλα θερμαίνεται το κινητό.Ξέρω ότι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογή αλλα έκανα πειραματισμό και βγήκε προς το παρόν 1 χρόνο μετά είναι μια χαρά...



#7   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 14/10/2020 - 16:34

Καλησπέρα φίλε και γω περσι κοιταζα για μπαταρια για το 6s μου , εβαλα μια απο 7 απο την cosmodata μονο και μονο να δω αν τα παραπανω mah κανουν καμια διαφορα.Η αληθεια ειναι οτι μια μικρη διαφορα την ειχανε καμια ωρα παραπάνω ας πουμε αλλα θερμαίνεται το κινητό.Ξέρω ότι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογή αλλα έκανα πειραματισμό και βγήκε προς το παρόν 1 χρόνο μετά είναι μια χαρά...

δεν χρειαζεται να βαλεις παραπάνω χωρητικότητα.μια μπαταρία με την εργοστασιακή χωρητικότητα και σωστή φορτιση

#8   takispapathe

takispapathe

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 16/10/2020 - 16:06

Μόνο mama ξέχασε τις άλλες να έχεις τηλέφωνο μετά αλλοιώς θα έχεις φουσκώματα οθόνες καινούργιες κ δεν συμμαζεύεται μόνιμο ραντεβού με τεχνικό ανά τρίμηνο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 17/11/2020 - 15:59

Εντάξει την άλλαξα την μπαταρία όλα καλά το κεντρικό κουμπί δουλεύει ως απλό κουμπί όχι touch όταν αλλάζεις μπαταρία σταματάει; Η να κάνω κάνα restore;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#10   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 18/11/2020 - 06:15

Εντάξει την άλλαξα την μπαταρία όλα καλά το κεντρικό κουμπί δουλεύει ως απλό κουμπί όχι touch όταν αλλάζεις μπαταρία σταματάει; Η να κάνω κάνα restore;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει αμέσως.
Όταν πας να βάλεις καινούριο δακτυλίκο σου επιτρέπει?
Σου πετάει κάποιο σφάλμα όταν ενεργοποιείς την συσκευή?

Μήπως έκανες κάποια απότομη κίνηση, η μήπως δεν έχεις κουμπώσει καλά τις καλώδιο ταινίες πάνω δεξιά?
Επίσης στο σημείο πάνω δεξιά στη μητρική που ειναι οι συνδέσεις, έχει ένα υλικό σαν προστατευτικό σφουγγαράκι περιμετρικά στην κάθε συνδεση, αν έχει μπει αυτό το υλικό στα flex θα υπολειτουργει με αυτό τον τρόπο.
Άνοιξε προσεκτικά την συσκευή, αποσύνδεσε την μπαταρία και βγαλε την οθόνη.
Κοίτα με έναν μεγεθυντικό τις συνδεσεις να είναι καθαρές, και ότι όταν πας να κουμπωσεις την οθόνη δεν μπαίνει αυτό το προστατευτικό μέσα.
Ελπίζω να βοηθησα

#11   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 18/11/2020 - 11:20

Ακριβώς όπως τα είπες τα έκανα όλα όταν το άνοιξα προσεχτικά έβγαλα τις καλωδιοταινιες και ακούμπησα την οθόνη πάνω σε πανί έβαλα την μπαταρία και μετά προσεχτικά χωρίς να τα πιέσω δυνατά τα κούμπωσα με την σειρά που τα έβγαλα έκλεισα το κινητό άνοιξε όλα καλά δεν σκέφτηκα να δω το αποτύπωμα αφού όλα τα αλλά δουλεύουν λίγο που έψαξα αυτό που μου είπες βρήκα όποτε πάλι το άνοιξα προσεχτικά με φακό και ένα φως κοίταξα τις επαφές αλλά ήταν πεντακάθαρες και στην μητρική και στο flex πάνω επίσης κοίταξα κατά το πρώτο κλείσιμο μήπως τσάκισε κάποιο flex αλλά είναι αεροδρόμιο μήνυμα δεν βγάζει και το περίεργο είναι ότι μέσα στις ρύθμισης όταν πάω add fingerprint πατάω και μου ανοίξει η οθόνη να βάλω αποτύπωμα αλλά το κουμπί δεν μόνο σαν απλό κουμπί έκανα και επαναφορά τίποτα απλά σκέφτομαι μήπως φταίει η beta 14.3 που έχω το τελευταίο είναι να βάλω και το 14.2 και αν δεν παίξει οκ κάνω δουλειά και έτσι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#12   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 18/11/2020 - 15:35

Ακριβώς όπως τα είπες τα έκανα όλα όταν το άνοιξα προσεχτικά έβγαλα τις καλωδιοταινιες και ακούμπησα την οθόνη πάνω σε πανί έβαλα την μπαταρία και μετά προσεχτικά χωρίς να τα πιέσω δυνατά τα κούμπωσα με την σειρά που τα έβγαλα έκλεισα το κινητό άνοιξε όλα καλά δεν σκέφτηκα να δω το αποτύπωμα αφού όλα τα αλλά δουλεύουν λίγο που έψαξα αυτό που μου είπες βρήκα όποτε πάλι το άνοιξα προσεχτικά με φακό και ένα φως κοίταξα τις επαφές αλλά ήταν πεντακάθαρες και στην μητρική και στο flex πάνω επίσης κοίταξα κατά το πρώτο κλείσιμο μήπως τσάκισε κάποιο flex αλλά είναι αεροδρόμιο μήνυμα δεν βγάζει και το περίεργο είναι ότι μέσα στις ρύθμισης όταν πάω add fingerprint πατάω και μου ανοίξει η οθόνη να βάλω αποτύπωμα αλλά το κουμπί δεν μόνο σαν απλό κουμπί έκανα και επαναφορά τίποτα απλά σκέφτομαι μήπως φταίει η beta 14.3 που έχω το τελευταίο είναι να βάλω και το 14.2 και αν δεν παίξει οκ κάνω δουλειά και έτσι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

δοκίμασε ενα restore αλλα δεν νομιζω να λύσει το προβλημα.

#13   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 18/11/2020 - 18:46

το δακτυλικό δεν το έβγαλες πάνω απο την οθόνη σωστά;
έβγαλες μόνο την οθονη;

#14   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 19/11/2020 - 00:29

το δακτυλικό δεν το έβγαλες πάνω απο την οθόνη σωστά;
έβγαλες μόνο την οθονη;


Σωστά έβγαλα τις βίδες με μια βεντούζα προσεχτικά άνοιξα το κινητό ξεβίδωσα καπάκι μπαταρίας την αποσύνδεσα μετά ξεβίδωσα καπάκι που από κάτω είναι τα flex οθόνης ακουστικό και κουμπί το άφησα στην άκρη έβαλα μπαταρία με τα αυτοκόλλητα μετά έβαλα πάλι ένα ένα τα flex με προσοχή κούμπωσα και το flex τις μπαταρίας και το βίδωσα το ανάβω ανάβει κομπλέ βλέπω ότι πατάει το κουμπί δεν είδα για το touch αφού σαν απλό κουμπί δουλεύει λέω όλα οκ όταν χρειάστηκε να το ανοίξω δεν έπιανε το δακτυλικό. Και το ποιο περίεργο απ όλα δεν μου βγάζει ότι δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει απλά δεν διαβάζει το δάχτυλο. Αυτό μέχρι σήμερα γιατί σήμερα το άνοιξα να δω αν έχει κάπου σκόνη κλπ πάλι με προσοχή και όταν το έκλεισα μάντεψε; Δεν δούλευε καθόλου το κουμπί χωρίς κανένα Απολύτως οπτικά τουλάχιστον ούτε στις επαφές στην μητρική ούτε στα flex τώρα το έχω με το virtual κουμπί απλά ενώ είναι διαδικασία που την έχω κάνει τρεις φορές χωρίς πρόβλημα δεν ξέρω τι πήγε στραβά τώρα ανεβάζω και κάποιες φωτό μήπως μου ξεφεύγει κάτι βέβαια μετά θα κάνω και restore από iTunes και μετά αν δεν γίνει κάτι θα το έχω έτσι όσο κρατήσει και αγοράζω άλλο πολύ κράτησε 5 χρόνια απλά με μια μπαταρία ήταν αστέρι για 1-2 χρόνια ακόμα fe0ee2df169918f0225c27f9225ca273.jpg
90a0fe6f3c2807566887d0f5c2a86e52.jpg
91a586c0eb7a78afa754c19ee32e26b5.jpg
b9686c57bb7012f6245d49e98317f2e6.jpg
ff080abeab8b7a42082d0c8fc9b3a092.jpg
f6ae10cfe6569d3dafb696b5ee8b1b07.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#15   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/11/2020 - 05:36

καλημέρα
επειδή δεν φαινεται καλά στις φωτογραφίες,μήπως κάποιο flex ,δεν κούμπωνε σωστά και έβαλες παραπάνω δύναμη και εχει κυρτώσει και δεν πιάνουν ολες οι επαφές;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες